طراحی سایت
پنجشنبه 1 فروردين 1398.
امروز
  •   این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
  • 88250661 - 86015849

David J Werring

اکثر خونریزی های داخل مغزی ناشی از آرتریوپاتی فشارخون بالا در بیماری های عروق کوچک مغزی (Arteriolosclerosis) هستند که رگهای خونی عمیق مغز و آنژیوپاتی آمیلویید مغزی (CAA) را تحت تاثیر قرار می دهند که بر عروق قشر سطحی و لپتومنینژیال  اثر می گذارد.

تشخیص CAA از این نظر اهمیت دارد که خطر عود آن بالاست (7.4% در سال در تحلیل مطالعات گروهی) و ممکن است به استراتژی های پیشگیری خاص (همچون تغییر استفاده از داروهای آنتی ترومبوتیک) یا در آینده به درمانهای تغییر بیماری با هدف قرار دادن بتا آمیلوئید عروقی نیاز داشته باشد. ام آر آی توالی های حساس می تواند نشانگرهای بیماری عروق کوچک هموراژیک شامل خونریزیهای کوچک مغزی و سیدروزیس سطح قشری را شناسایی کند که این امر آن را به بهترین روش زنده ی تشخیص CAA تبدیل می کند. در مقابل، اگرچه سی تی اسکن بطور گسترده به عنوان اولین تست تشخیص خونریزی داخل مغزی حاد در دسترس می باشد، اما ارزش آن برای تشخیص CAA قطعی نیست.

در نورولوژی لنسنت، در مطالعه ای آینده نگر و مبتنی بر جمعیت، مارک ای رودریگز و همکارانش در یک گروه از بزرگسالان یک مطالعه، برای بررسی دقت تشخیصی روی سی تی اسکن های مغزی بدون کنتراست حاد انجام دادند؛ این بزرگسالان با اولین خونریزی مغزی در طول حیات خود درگذشته بودند و تحت کالبدشکافی تحقیقی قرار گرفته بودند. از 62 شرکت کننده با خونریزی داخل مغزی لوبار، 36 نفر (58%) CAA متوسط یا شدید داشتند، در مقایسه با 26 نفر (42%) که دارای CAA خفیف یا فاقد آن و بطور مستقل با گسترش خون در زیر عنکبوتیه بودند، پروجکشن شبه انگشتی همراه با هماتوم، و مالکیت APOE ɛ4 همراه است. معیارهای تشخیصی برای هموراژ داخل مغزی لوبار همراه با CAA دارای وجه افتراق مشخصی بودند که از طریق  ارزیابی داخلی به تایید رسید. برای معیارهای تشخیصی، نه هموراژ زیرعنکبوتیه و نه مالکیت APOE ɛ4 دارای 100% حساسیت بودند، درحالیکه برای معیارهای ورود به مطالعه، هموراژ زیرعنکبوتیه و مالکیت APOE ɛ4 یا پروجکشن شبه انگشتی دارای ویژگی اختصاصی 96% بودند. یک مدل CT ساده شده دریافت که هموراژ زیرعنکبوتیه به تنهایی دارای 89% حساسیت بود، درحالیکه خونریزی زیرعنکبوتیه و پروجکشن های شبه انگشتی دارای ویژگی اختصاصی 100% بودند.

این مطالعه دارای کیفیت متدلوژی بالایی بود، شامل بکارگیری موارد مبتنی بر جمعیت، ارزیابی کور از آزمون تشخیص شاخص، و ارائه ی واضح دقت تشخیص و عدم قطعیت آماری. کالبدشکافی با ارزیابی نوروپاتی استاندارد شده بهترین مرجع استاندارد در دسترس برای تصمیم گیری درمورد این است که آیا احتمال دارد CAA باعث یک خونریزی داخل مغزی خاص شده باشد یا خیر، با این وجود، همانطور که نویسندگان اذعان می دارند، بیماری رگهای کوچک غیر CAA (مانند آرتریولواسکروزیس یا لیپوهیالینوزیس) مکررا بهمراه CAA وجود دارند و بنابراین، ممکن است به برخی خونریزی های لوبار داخل مغزی نیز کمک کنند.

معیارهای ادینبورگ توانستند فصل جدیدی در تشخیص CAA بگشایند، زیرا تقریباً تمام بیماران مبتلا به خونریزی داخل مغزی حاد می توانند سی تی اسکن را تحمل کنند و این روش بیشتر از ام آر آی در دسترس است، خصوصاً در کشورهایی که منابع تصویربرداری مغزی محدودی دارند. اگر CAA می توانست بطور دقیق بر پایه ی یافته های سی تی اسکن مورد تشخیص قرار گیرد، این تشخیص بسرعت اطلاعات مهمی را درمورد پیش آگاهی مرحله ی حاد خونریزی داخل مغزی در اختیار پزشکان و بیماران قرار می داد، که در غیر اینصورت ممکن است این اطلاعات خیلی دیر در دسترس قرار گیرد یا هرگز به آنها دست نیابیم.

با این وجود، قبل از اینکه احتمالاً معیارهای ادینبورگ برای عملکرد بالینی روتین مورد استفاده قرار گیرند، محدودیت های قابل توجهی را باید بررسی نمود. از همه مهمتر، اعتبارسنجی خارجی باید اطمینان حاصل کند که عملکرد این مدل عالی با شرایط خاص جمعیت بیمار، بکارگیری آنها، رتبه بندی سی تی اسکن، یا تحلیلها ارتباط ندارند. جمعیتی که وارد مطالعه شده بودند نسبت به بیماران مسن تر با خونریزی داخل مغزی بیشتر، مرگ زودهنگام، و سایر ویژگی های پیش آگاهی نامطلوب گرایش داشتند. بنابراین، ممکن است این روش روی بیمارانی با خونریزی داخل مغزی خفیف که نیاز به برنامه های مدیریتی بلندمدت دارند، قابل استفاده نباشد. بعلاوه، اختلالات شناختی پیشرفته و قسمتهای عصبی مرکزی گذرا بطور فزاینده ای به عنوان سندرومهای CAA شناخته می شوند که در این مطالعه وارد شده اند.

گام مهم بعدی مقایسه ی معیارهای مبتنی بر سی تی اسکن ادینبورگ و معیارهای تشخیص بوستون مبتنی بر ام آر آی است که بطور گسترده مورد استفاده قرار می گیرند، که با استفاده از خونریزی شدید لوبار و سیدروزیس سطح قشری، حساسیت بسیار بالا و ویژگیهای خوبی برای CAA دارند که بطور ایده آل از تشخیص بافت مغزی به عنوان یک مرجع استاندارد استفاده می نمایند. متاسفانه، نویسندگان تنها توانستند در هفت بیمار به اطلاعات ام آر آی دست یابند، بنابراین نتوانستند این موضوع را بررسی نمایند. مطالعات آینده همچنین باید تعیین نمایند که آیا خونریزی داخل مغزی همراه با CAA و تشخیص داده شده توسط سی تی اسکن با خطر بالای عود خونریزی داخل مغزی همراه است یا خیر (همانند مورد خونریزی داخل مغزی همراه با CAA که توسط ام آر آی تشخیص داده می شود)، که می تواند بر اعتبار و ارزش بالینی پیش آگاهی بیافزاید.

معیارهای جدید مبتنی بر سی تی اسکن به تشخیص پروجکشن شبه انگشتی تکیه دارند که بسیار با خونریزی داخل مغزی همراه با CAA مرتبط بود و در هیچ یک از خونریزی های داخل مغزی فاقد CAA وجود نداشت. تعریف بهتر این پروجکشن ها یک چالش کلیدی است (که درحال حاضر ذهنی بوده و توسط تصاویر ارائه شده روی فرم رتبه بندی هدایت می شوند) خصوصاً برای افراد غیر نورورادیولوژیست، تا بتوانند توافق نسبتاً کم بین رتبه بندی ها بین 0 تا 60 را بهبود بخشند. آزمون پایایی در دیگر جمعیتها و ناظران نیز مهم خواهد بود، درحالیکه تحقیقات آینده با تکنیکهای یادگیری ماشینی می توانند به تشخیص عینی و مجدد خونریزی داخل مغزی مرتبط با CAA در تصاویر سی تی اسکن بدون تغییرات درجه بندی کمک نمایند. این مطالعه یک مطالعه ی حاد با متوسط زمان 5 ساعت (IQR 18-3) از خونریزی داخل مغزی تا تصویربرداری سی تی اسکن بود. احتمال دارد که شیوع پروجکشن شبه انگشتی و خونریزی زیرعنکبوتیه در طول زمان کاهش یابد، برخلاف یافته های ام آر آی ثابت در معیارهای بوستون که می توانند در هر زمان بکار گرفته شوند. برای ایجاد تکامل پویا، تغییر دقت تشخیص با زمان، و مکانیزم های زیرین این نشانگرهای سی تی اسکن، مهم است که در آینده نیز تحقیقاتی صورت پذیرد.

در نهایت، معیارهای کامل نیز به ژنوتیپ APOE نیاز دارند که حتی در مراکز تخصصی نیز بطور معمول در دسترس نیست. این نیاز، استفاده ی فوری آنها را در عمل بالینی محدود می نماید، اما اگر این معیارها از خارج ارزیابی شوند و نشان دهند که قادر به افزایش ارزش بالینی هستند، استدلالی قوی برای اختصاص منابع به منظور در دسترس قرار دادن هرچه بیشتر آزمون APOE ایجاد خواهد شد. در عین حال، معیارهای ژنتیکی و سی تی اسکن ادینبورگ، چشم انداز تشخیص سریع و دقیق این نوع خونریزی داخل مغزی بسیار کشنده را به محققان و پزشکان ارائه می کنند.

The Lancet Neurology, Volume 17, No. 3, p197–198, March 2018

ورود اعضا

خبرنامه

نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :

کاربران فعال

ما 25 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

تقدیم به

این نشریه برای پاسداشت زنده یاد منوچهر صیادی که دارای سابقه ای بیش از پنجاه سال در عرصه مطبوعات٬ بخصوص نشریات پزشکی بودند تهیه و تقدیم علاقمندان میگردد.

هدف عرصه پزشکی

این نشریه‌ (ماهنامه) به منظور ارتقاء اطلاعات روز پزشکی و با هدف اطلاع رسانی برای آموزشی به روزتر بمنظور استفاده بهتر از تجارب پزشکان ایرانی پا به عرصه وجود نهاده است.

عرصه پزشکی

صاحب امتیاز: موسسه پزشکی آدوراسلامت

مدیرمسوول: دکتر شیوا متقی

                   «زیر نظر شورای نویسندگان»

 

تماس با ما

آدرس: تهران، شهرآرا، خیابان 19، پلاک 86، طبقه 1

تلفن:           88250661 - 86015849 - 09122407039

فاکس:         86015847

ایمیل: Info@arseyepezeshky.ir

تلگرام: https://telegram.me/arseyepezeshki

آمار بازدیدکنندگان

02322371
امروز
دیروز
هفته جاری
هفته گذشته
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
314
1081
5372
2305445
39429
39883
2322371

آی‌پی شما: 52.201.27.211
امروز: پنج شنبه، 01 فروردين 1398 - ساعت: 10:01:01

درباره عرصه پزشکی

با سلام

 نشريه عرصه پزشكى مطالب روز علوم پزشكى جهان را به زبان فارسى و به صورت رايگان منتشر، و براى پزشكان، داروسازان، دندان پزشكان، مراکز درمانی و مشاغل وابسته ی پزشكى ارسال مى دارد.

 اين نشريه به پاس زحمات زنده یاد مرحوم منوچهر صيادى كه بيش از ٥٠ سال سابقه حضور در عرصه نشريات؛ بخصوص نشريات پزشكى را داشتند، تهیه و تقدیم علافمندان مى گردد.

 از آنجا كه هزينه جارى اين نشريه از طريق تبليغات ميسر مى باشد، امیدواریم با کمک شما همراهان كه براستى مكمل ما در این راه مى باشيد، بتوانیم به صورت مطلوب تر ادامه طریق دهیم.

 لذا خواستاريم که با ارائه تبلیغات یا معرفی ما به شرکتها در این زمینه کوشا و همراه باشیم.

راه های تماس با عرصه پزشکی

صاحب امتیاز: موسسه پزشکی آدوراسلامت

مدیرمسوول: دکتر شیوا متقی

                «زیر نظر شورای نویسندگان»

آدرس:       تهران – شهرآرا – خیابان نوزدهم – پلاک 86 – طبقه همکف

تلفن:        88250661 - 86015849 - 09122407039

فاکس:      86015847

ایمیل:        این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید