طراحی سایت
پنجشنبه 1 فروردين 1398.
امروز
  •   این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
  • 88250661 - 86015849

Cherian K. Kandathil, MD; Emily A. Spataro, MDKatri Laimi, MD, PhD

سوال. آیا ترمیم دیواره جانبی بینی در بزرگسالان دارای انسداد مجرای هوایی بینی رویکرد مفیدی است؟

یافته ها . این مطالعه سیستماتیک و متا-آنالیز که شامل 10 مطالعه و در برگیرنده 324 شرکت کننده می باشد، اندازه اثر رینوپلاستی عملکردی بر روی مقیاس ارزیابی علائم انسداد بینی، اثربخشی رینوپلاستی عملکردی را برای انسداد مجرای هوایی بینی تایید نمود. 

معنی و مفهوم. رینوپلاستی عملکردی می تواند یک رویکرد درمانی موثر برای انسداد مجرای هوایی بینی که به علت نارسایی دیواره جانبی بینی ایجاد شده است، باشد. 

اتیولوژی چندعاملی برای انسداد مجرای هوایی بینی به خوبی شناخته شده است و این وضعیت می تواند به طور قابل توجهی بر روی کیفیت زندگی فرد تاثیر بگذارد. در سال 2010، آکادمی آمریکایی گوش و حلق- جراحی سر و گردن یک بیانیه بالینی منتشر نمود که بر اساس آن اختلال دریچه بینی به عنوان یک وضعیت بالینی مجزا در نظر گرفته شد که منجر به انسداد مجرای هوایی بینی می شود. همچنین این بیانیه بالینی، نارسایی یا کلاپس دیواره جانبی بینی را بعنوان اتیولوژی مجزای اختلال دریچه بینی در نظر گرفت و اهمیت جراحی اصلاحی را برای درمان آن شرح داد. رینوپلاستی عملکردی، درمان انتخابی برای اختلال دریچه بینی می باشد. اصطلاح رینوپلاستی عملکردی به مجموعه ای از تکنیک های مختلف جراحی اطلاق می شود که انسداد دریچه های داخلی یا خارجی بینی و یا هر دو را اصلاح می کند. در مقالات منتشر شده، پاتوفیزیولوژی که منجر به اختلال هر دو دریچه داخلی و خارجی بینی می شود، به طور گسترده شرح داده شده است. اختلال دریچه های داخلی و خارجی بینی می تواند یا به صورت استاتیک و یا دینامیک باشد. کلاپس دینامیک هر دوی دریچه های داخلی و خارجی بینی در اثر کلاپس دیواره جانبی بینی "نارسایی دیواره جانبی بینی" نامیده می شود. این سیستم درجه بندی شده معتبر بر اساس جایگاه و درصد بسته بودن دیواره جانبی بینی به سمت سپتوم می باشد. مقیاس ارزیابی علائم انسداد بینی (NOSE) که به طور گسترده ای استفاده می شود و اندازه گیری پیامد گزارش شده توسط بیمار است، به طور موثر کمیت علائم انسداد بینی را مشخص می کند. مقیاس NOSE یک روش معتبر و موثق برای ارزیابی علائم انسداد بینی در اثر اختلال دریچه بینی می باشد.

علیرغم افزایش علاقمندی در زمینه اختلال دریچه بینی و جراحی اصلاحی آن، تنها دو مطالعه مروری سیستماتیک شواهد دال بر سودمندی رینوپلاستی عملکردی را ارزیابی نموده اند. مطالعه Rhee و همکارانش مدارکی را مبنی بر سودمندی رینوپلاستی عملکردی در درمان اختلال دریچه بینی ارائه داه است ولیکن این مطالعه فاقد آنالیز سنتتیک کمی بوده است. در عوض، مطالعه سیستماتیک توسط Floyd و همکارانش شامل متا-آنالیزی بوده است که تفاوت های معنی دار بین نمره NOSE قبل و بعد از عمل را در جهت رینوپلاستی عملکردی گزارش داده است. هر دوی این مطالعات سیستماتیک، شامل نمونه های بسیار هتروژن به همراه طرح متفاوت مطالعه، تکنیک های مختلف رینوپلاستی و علل متفاوت اختلال دریچه بینی بوده اند. این چنین رویکرد گسترده ای منجر به بی پاسخ ماندن سوالات بی شماری شده است. هدف از مطالعه سیستماتیک و متا-آنالیز فعلی، ارزیابی مدارک دال بر سودمندی رینوپلاستی عملکردی در مواقعی است که نارسایی دیواره جانبی بینی علت اصلی انسداد مجرای هوایی بوده و ترمیم دیواره جانبی بینی رویکرد اصلی درمان می باشد.

اهمیت. رینوپلاستی عملکردی به طور گسترده ای مورد بررسی قرار گرفته است، با این وجود با توجه به دانسته های ما تاکنون هیچ مطالعه سیستماتیک و متا-آنالیزی در زمینه ترمیم دیواره جانبی بینی انجام نشده است.

استخراج و سنتز داده ها. تمامی داده های این مطالعه از طریق لیست های استانداردی که توسط نویسنده بر اساس دستورالعمل های کوکران انتخاب شده بود، استخراج گردید. در ابتدا اندازه اثر برای هر مطالعه به صورت مجزا محاسبه شد و سپس با استفاده از سنتز random effect با یکدیگر ترکیب شدند. هتروژنی مطالعات با استفاده از تست آماری I2 اندازه گیری شد و publication bias با استفاده از تست Egger مورد سنجش قرار گرفت.

معیارها و نتایج اصلی. داده ها با توجه به  تفاوت در تغییرات نمرهNOSE  قبل و بعد از عمل در زمان های مختلف follow-up گزارش شدند (کمتر یا مساوی 3 ماه، بیشتر از 6-3 ماه و بیشتر از 6 ماه). 

نتایج. از 1522 رکورد اولیه، 10 مطالعه ای که همگی مشاهده ای بودند، مناسب این مطالعه در نظر گرفته شدند. این 10 مطالعه شامل 324 شرکت کننده بود. pooled effect size برای رینوپلاستی عملکردی در حدود −47.7  از مقیاس NOSE و هتروژنی در حدود 72% محاسبه شد. نتایج pooled effect size در follow-up کوتاه، متوسط و بلند مدت مشابه هم بودند.

نتیجه گیری و ارتباط. pooled effect size این 10 مطالعه مشاهده ای، سودمندی رینوپلاستی عملکردی را برای درمان انسداد مجرای هوایی بینی ناشی از نارسایی دیواره جانبی بینی تایید کردند. به منظور ارتقای سطح مشاهدات، کارآزمایی های تصادفی سازی شده بیشتری در این زمینه مورد نیاز می باشد.

JAMA Facial Plast Surg.  March 15, 2018.

ورود اعضا

خبرنامه

نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :

کاربران فعال

ما 40 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

تقدیم به

این نشریه برای پاسداشت زنده یاد منوچهر صیادی که دارای سابقه ای بیش از پنجاه سال در عرصه مطبوعات٬ بخصوص نشریات پزشکی بودند تهیه و تقدیم علاقمندان میگردد.

هدف عرصه پزشکی

این نشریه‌ (ماهنامه) به منظور ارتقاء اطلاعات روز پزشکی و با هدف اطلاع رسانی برای آموزشی به روزتر بمنظور استفاده بهتر از تجارب پزشکان ایرانی پا به عرصه وجود نهاده است.

عرصه پزشکی

صاحب امتیاز: موسسه پزشکی آدوراسلامت

مدیرمسوول: دکتر شیوا متقی

                   «زیر نظر شورای نویسندگان»

 

تماس با ما

آدرس: تهران، شهرآرا، خیابان 19، پلاک 86، طبقه 1

تلفن:           88250661 - 86015849 - 09122407039

فاکس:         86015847

ایمیل: Info@arseyepezeshky.ir

تلگرام: https://telegram.me/arseyepezeshki

آمار بازدیدکنندگان

02322387
امروز
دیروز
هفته جاری
هفته گذشته
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
330
1081
5388
2305445
39445
39883
2322387

آی‌پی شما: 52.201.27.211
امروز: پنج شنبه، 01 فروردين 1398 - ساعت: 11:01:41

درباره عرصه پزشکی

با سلام

 نشريه عرصه پزشكى مطالب روز علوم پزشكى جهان را به زبان فارسى و به صورت رايگان منتشر، و براى پزشكان، داروسازان، دندان پزشكان، مراکز درمانی و مشاغل وابسته ی پزشكى ارسال مى دارد.

 اين نشريه به پاس زحمات زنده یاد مرحوم منوچهر صيادى كه بيش از ٥٠ سال سابقه حضور در عرصه نشريات؛ بخصوص نشريات پزشكى را داشتند، تهیه و تقدیم علافمندان مى گردد.

 از آنجا كه هزينه جارى اين نشريه از طريق تبليغات ميسر مى باشد، امیدواریم با کمک شما همراهان كه براستى مكمل ما در این راه مى باشيد، بتوانیم به صورت مطلوب تر ادامه طریق دهیم.

 لذا خواستاريم که با ارائه تبلیغات یا معرفی ما به شرکتها در این زمینه کوشا و همراه باشیم.

راه های تماس با عرصه پزشکی

صاحب امتیاز: موسسه پزشکی آدوراسلامت

مدیرمسوول: دکتر شیوا متقی

                «زیر نظر شورای نویسندگان»

آدرس:       تهران – شهرآرا – خیابان نوزدهم – پلاک 86 – طبقه همکف

تلفن:        88250661 - 86015849 - 09122407039

فاکس:      86015847

ایمیل:        این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید