طراحی سایت
پنجشنبه 1 فروردين 1398.
امروز
  •   این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
  • 88250661 - 86015849

Pawel Posadzki, PhD; Josip Car, MD, PhD

سوال بالینی. آیا نور درمانی برای درمان آکنه روش سودمند و ایمنی است؟

خط پایه. شواهد در زمینه استفاده از نور درمانی همچنان ضعیف و بی نتیجه باقی مانده است. Red-high متیل آمینولوولینات فتودینامیک تراپی (MAL-PDT) تنها روش درمانی بود که با کاهش بالینی غیر قابل توجه در تعداد ضایعات التهابی و بهبود جهانی همراه بود که این امر توسط یک محقق در مورد آکنه در سطح متوسط تا شدید بررسی شد. Red-light MAL-PDT با میزان بیشتری از اثرات مخرب شدید در مقایسه با پلاسبو یا عدم درمان همراه نبود. بعلت گزارش دهی ناکافی از اثرات مخربی همچون اسکار یا تاول، میزان ایمنی تمامی نور درمانی ها تاکنون مشخص نشده است.

 آکنه یک بیماری مزمن، التهابی و وابسته به سیستم ایمنی و هورمونی است که دارای شیوع بالا (95-70%) بویژه در بین نوجوانان است. آکنه بر روی کیفیت زندگی و سلامت روحی فرد تاثیر می گذارد و دارای پتانسیل ایجاد اسکار دائمی است. گستره زیادی از نور درمانی ها با دوزها و طول موج های مختلف و/ یا مواد فعال برای بررسی ایمنی و سودمندی درمان آکنه مطرح شده اند.

کلینیک درماتولوژی JAMA یافته های کلیدی حاصل از یک مطالعه کوکران را در مورد نور درمانی برای آکنه خلاصه نموده است. در مطالعه فعلی تعدادی از نور درمانی ها مورد بررسی قرار گرفته است، با این حال ما فقط در این مطالعه به MAL-PDT ( در مقابل با پلاسبو و عدم درمان) می پردازیم، چرا که بر پایه شواهد دارای سودمندی بیشتری است. در صورت نیاز به اطلاعات کامل در مورد سایر نور درمانی ها می توانید به مقاله کامل مروری کوکران مراجعه کنید که در آن شواهد کافی در مورد سودمندی بالینی مواردی همچون نور قرمز، زرد، سبز، آبی، آبی-قرمز، مادون قرمز، رنگ های وسیع الطیف، نور پالسی شدید (IPL)، آمینولوولینیک اسید-PDT، (PDL) Pulsed Dye Laser، لیزرهای 1450 نانومتر و دیود نور افشان آبی وجود ندارد.

پروفایل شواهد

-    تعداد کارآزمایی های بالینی: 71 مورد

-    بازه زمانی انجام مطالعه: 2015-2000

-    بازه زمانی جستجوی مطالعات: از سال 1946 تا سپتامبر 2015

-    تعداد بیماران: 4211 نفر

-    جنسیت افراد مورد مطالعه: 34%  مرد، 66% زن

-    نژاد/قومیت: 65.1% سفید، 12.7% سیاه، 10.2% آسیایی

-    محدوده سنی: 30-20 سال

-    کشورها: برزیل، کانادا، چین، دانمارک، مصر، آلمان، اسراییل، نیجریه، نروژ، رومانی، روسیه، کره جنوبی، سوئد، تایوان، ترکیه، انگلیس و آمریکا

-    مقایسه ها: پلاسبو، بدون درمان، درمان موضعی و غیره

نتایج اولیه

-    ارزیابی میزان بهبود تمامی شرکت کنندگان

-    بررسی تغییر در میزان ضایعه توسط محققین

-    بررسی اثرات مخرب شدید توسط محققین

نتایج ثانویه

-    بررسی تغییر در شدت آکنه توسط محققین

-    ارزیابی بهبود تمامی شرکت کنندگان

-    تغییرات در کیفیت زندگی

خلاصه ای از یافته ها و نتایج

از 71 مطالعه موجود (51 مورد مقایسه ای)، تنها 5 مطالعه جهت جمع آوری و ترکیب به اندازه کافی هموژن بودند. متا-آنالیز 3 مطالعه نشان داد که 4 جلسه MAL plus red light 80-mg/g احتمالاً تاثیر کمی بر روی تغییر در تعداد ضایعات التهابی (که توسط محقق ارزیابی شده) در مقایسه با کرم پلاسبو بعلاوه نور قرمز در 6 هفته دارد. یک مطالعه دیگر نشان داد که 2 جلسه از 160-mg/g  MAL-PDT plus red light می تواند این پیامد را در مقایسه با عدم درمان در 12 هفته بهبود بخشد. متا-آنالیز 3 مطالعه مذکور نشان داد که 4 جلسه از MAL plus red light 80-mg/g احتمالاً می تواند میزان بهبود کلی شرکت کنندگان را (که توسط محقق ارزیابی می شود) در مقایسه با کرم پلاسبو بعلاوه نور قرمز در 6 هفته افزایش دهد. یک مطالعه دیگر نشان داد که 4 جلسه MAL plus red light 40-mg/g احتمالاً دارای تاثیر کمی بر روی این پیامد در مقایسه با کرم پلاسبو بعلاوه نور قرمز در 6 هفته است. مقدار و اندازه این تاثیر به طور معمول کم بود و هیچیک از این تغییرات از لحاظ بالینی معنی دار و قابل توجه نبودند. تنها 1 مورد تاثیر بسیار مضر (که توسط محقق ارزیابی شده بود) در گروه تحت درمان با 4 جلسه MAL plus red light 80-mg/g در مقایسه با کرم پلاسبو بعلاوه نور قرمز در 6 هفته مشاهده شد (به جدول شماره 1 مراجعه کنید). مقدار این تاثیر جزئی بود و هیچیک از این تغییرات از لحاظ بالینی برای تمامی پیامدها و نتایج معنی دار و در خور توجه نبودند. به عبارت دیگر، نور درمانی ها به اندازه کافی موثر نبودند تا مجوز اعمال تغییرات در مراقبت های بالینی داده شود.  

استفاده از Red-Light MAL-PDT در مقایسه با کنترل به منظور بررسی بهبود تغییرات ارزیابی شده توسط محققین در آکنه ولگاریس متوسط تا شدید

بحث

نتایج حاصل از red-light MAL-PDT نویدبخش بوده اند، با این وجود نتایج حاصل از درمان با تمام نورها هنوز ناتمام باقی مانده است. در بین مطالعات انجام شده یک ناهمگونی رویکردی و بالینی معنی دار و قابل توجهی وجود دارد. برای مثال می توان به مطالعات انجام شده بر روی شرکت کنندگان با توجه به استاندارد پوستی فیتزپاتریک نوع 1 تا 4 و مبتلایان به آکنه متوسط تا شدید اشاره نمود. مداخلات در نظر گرفته شده برای این مطالعات به طور قابل توجهی در مواردی همچون طول موج (1450-495 نانومتر)، دوز، مدت زمان، فرکانس و تعداد جلسات متفاوت بوده اند (محدوده: 112-2). گروه های کنترلی در این مطالعات معمولاً بر 3 گروه بوده اند: افرادی که پلاسبو دریافت کرده اند، افراد بدون درمان و افراد تحت درمان با سایر نورها. همچین پیامدهای حاصل از این مطالعات معمولاً توسط ابزارهای غیر استاندارد و بدون اعتبار، و یا مقیاس های آنالوگ بصری در نقاط پایانی بین 2 تا 12 هفته اندازه گیری شده بودند. میزان اطمینان بدست آمده از شواهد موجود در زمینه کاربرد MAL-PDT در گستره ای از سطح کم تا متوسط می باشد که عموما بازتابی از نقایص رویکردی موجود در کارآزمایی های انجام شده در این زمینه از قبیل کم بودن نمونه ها، فقدان توانایی محاسبات، مقایسه با درمان های متداول و نیز تغییرات موجود در جهت دهی و تاثیر اندازه در بین مطالعات و یا انواع استاندارد پوستی فیتزپاتریک و در نهایت میزان شدت آکنه می باشد.  

سایر محدودیت ها شامل فقدان مقیاس استاندارد به منظور ارزیابی نتایج بدست آمده، کوتاه بودن زمان follow-up و گزارش دهی ضعیف (مانند از دست رفتن داده های عددی) می باشد. لذا غالبیت شواهد مبنی بر میزان متوسط اطمینان این مطالعات نشان می دهد که احتمالاً تحقیقات آتی یافته های فعلی را در مورد کاربرد red-light MAL-PDT تغییر خواهند داد.

با توجه به دستورالعمل آکادمی درماتولوژی آمریکا پیرامون تمامی ابزارهای نور و لیزر، شواهد قانع کننده ای برای PDT با یک فوتوسنسیتایزر نظیر اسید آمینولوولینیک (ALA) وجود دارد؛ اسید آمینولولینیک اولین بار برای پوست آسیب دیده برای یک دوره متغیر زمانی (180-15 دقیقه) بکار رفت. نتایج این مطالعه نیازمند بررسی دستورالعمل ها می باشد چرا که ما در شرایط فعلی قادر به توصیه هیچیک از نور درمانی ها از قبیل red-light MAL-PDT (بعنوان گزینه درمانی مناسب برای افراد دارای آکنه متوسط تا شدید) نیستم.

تحقیقات در زمینه شناسایی مکانیسم های بیولوژیک عملکرد red-light MAL-PDT و سایر نور درمانی ها مورد نیاز می باشد. همچنین ارزیابی مقایسات واحد نظیر درمان های متداول، پلاسبو، عدم درمان، استفاده از ابزارهای سنجش معتبر در طول مدت زمان کافی follow-up (بیش از 3 ماه) به منظور مجوز انجام تکرارهای مستقل مورد نیاز می باشد. از دیگر نیازمندی ها در این حیطه می توان به داشتن اطلاعات بیشتر در مورد سودمندی اقتصادی در جهت اعطای مجوز انجام ارزیابی های اقتصادی رسمی اشاره نمود. گزارش دهی مناسب از اثرات مخرب بویژه عوارض شدید نظیر اسکار و تاول نیز از موارد ضروری محسوب می شود.

JAMA Dermatol.  March 14, 2018.

ورود اعضا

خبرنامه

نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :

کاربران فعال

ما 7 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

تقدیم به

این نشریه برای پاسداشت زنده یاد منوچهر صیادی که دارای سابقه ای بیش از پنجاه سال در عرصه مطبوعات٬ بخصوص نشریات پزشکی بودند تهیه و تقدیم علاقمندان میگردد.

هدف عرصه پزشکی

این نشریه‌ (ماهنامه) به منظور ارتقاء اطلاعات روز پزشکی و با هدف اطلاع رسانی برای آموزشی به روزتر بمنظور استفاده بهتر از تجارب پزشکان ایرانی پا به عرصه وجود نهاده است.

عرصه پزشکی

صاحب امتیاز: موسسه پزشکی آدوراسلامت

مدیرمسوول: دکتر شیوا متقی

                   «زیر نظر شورای نویسندگان»

 

تماس با ما

آدرس: تهران، شهرآرا، خیابان 19، پلاک 86، طبقه 1

تلفن:           88250661 - 86015849 - 09122407039

فاکس:         86015847

ایمیل: Info@arseyepezeshky.ir

تلگرام: https://telegram.me/arseyepezeshki

آمار بازدیدکنندگان

02322352
امروز
دیروز
هفته جاری
هفته گذشته
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
295
1081
5353
2305445
39410
39883
2322352

آی‌پی شما: 52.201.27.211
امروز: پنج شنبه، 01 فروردين 1398 - ساعت: 10:01:19

درباره عرصه پزشکی

با سلام

 نشريه عرصه پزشكى مطالب روز علوم پزشكى جهان را به زبان فارسى و به صورت رايگان منتشر، و براى پزشكان، داروسازان، دندان پزشكان، مراکز درمانی و مشاغل وابسته ی پزشكى ارسال مى دارد.

 اين نشريه به پاس زحمات زنده یاد مرحوم منوچهر صيادى كه بيش از ٥٠ سال سابقه حضور در عرصه نشريات؛ بخصوص نشريات پزشكى را داشتند، تهیه و تقدیم علافمندان مى گردد.

 از آنجا كه هزينه جارى اين نشريه از طريق تبليغات ميسر مى باشد، امیدواریم با کمک شما همراهان كه براستى مكمل ما در این راه مى باشيد، بتوانیم به صورت مطلوب تر ادامه طریق دهیم.

 لذا خواستاريم که با ارائه تبلیغات یا معرفی ما به شرکتها در این زمینه کوشا و همراه باشیم.

راه های تماس با عرصه پزشکی

صاحب امتیاز: موسسه پزشکی آدوراسلامت

مدیرمسوول: دکتر شیوا متقی

                «زیر نظر شورای نویسندگان»

آدرس:       تهران – شهرآرا – خیابان نوزدهم – پلاک 86 – طبقه همکف

تلفن:        88250661 - 86015849 - 09122407039

فاکس:      86015847

ایمیل:        این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید