طراحی سایت
پنجشنبه 1 فروردين 1398.
امروز
  •   این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
  • 88250661 - 86015849

 استفاده و آسیب مواد شبه افیونی

Briony Larance, PhD, Timothy Dobbins, PhD, Amy Peacock, PhD

افزایش استفاده از مواد افیونی دارویی و آسیب آنها در امریکای شمالی بخوبی مستند است، موارد مشابهی نیز در استرالیا وجود دارند. یک پاسخ ممکن، توسعه ی فرمول بندی مقاوم در برابر بازتابنده در مواد شبه افیونی می باشد.


در آوریل 2014، یک فرمول مقاوم به بازتابنده برای رهاسازی کنترل شده ی اکسی کودون در استرالیا معرفی شد که بسرعت جایگزین فرمول غیرمقاوم نسبت به بازتابنده شد. مطالعه ی ما سیستماتیک ترین و جامع ترین بررسی روی تاثیر یک فرمول شبه افیونی جدید تا به امروز است که تاثیر فرمول مقاوم به بازتابنده ی رهاسازی کنترل شده ی اکسی کودون روی استفاده از مواد شبه افیونی در سطح جمعیت و آسیب مربوط به این مواد را بررسی می کند (به عنوان مثال، اوردوز، جستجو برای کمک، و جستجو برای درمان)؛ و استفاده از مواد شبه افیونی، بازتابندگی (تمپرینگ)، و ترجیح دادن فرمول مقاوم به بازتابنده رهاسازی کنترل شده ی اکسی کودون با دیگر داروها یا فرمولها در بین جمعیتهایی با احتمال بازتابندگی مواد شبه افیونی دارویی مقایسه شده است.

روشها: ما تجزیه و تحلیلهای زمانهای منقطع اطلاعات فروش مواد شبه افیونی را انجام دادیم و بطور معمول مجموعه داده های سلامت را جمع آوری نمودیم، یک گروه از افرادی را که قبل و بعد از معرفی فرمول مقاوم به بازتابنده رهاسازی کنترل شده ی اکسی کودون به مواد شبه افیونی دارویی بازتاب داشتند تحت پیگیری قرار دادیم، و بررسی های سالانه ی افرادی را که مواد مخدر تزریق می کردند، تحلیل نمودیم. داده ها از چندین ایالت استرالیا جمع آوری شدند: نیو ساوت ولز، استرالیای جنوبی، و تاسمانی. متاآنالیزها (آزمونهای Z وزنی) به منظور ترکیب منابع داده انجام پذیرفتند تا شواهدی را برای یک شاخص داده شده، ارائه دهند.


یافته ها: در سطح جمعیت، ما به کاهش فروش نقاط قوت رهاسازی کنترل شده ی اکسی کودون و افزایش فروش دیگر فرمولهای اکسی کودون پی بردیم. هیچ تاثیر معناداری در بین شاخصهای سطح جمعیت اوردوز شبه افیون ها یا جستجو برای درمان مشاهده نشد. داده های مربوط به مرگ و میر در زمان مطالعه ی ما در دسترس نبود تا آنها را وارد نماییم. متاآنالیزها در میان جمعیت های دیده بان (مانند گروه آینده نگر، بررسی افرادی که از مواد تزریق می نمودند، و مشتریان امکانات تزریق تحت نظارت یا برنامه های سوزن و سرنگ نشاندهنده ی کاهش مصرف اکسی کودون با رهاسازی کنترل شده از طریق تمپرینگ (عمدتاً تزریق) بود، و شواهدی مبنی بر تغییر به مصرف هروئین یا سایر مواد مخدر وجود نداشت.

تفسیر: این فرمول رهاسازی کنترل شده ی اکسی کودون باعث کاهش تمپرینگ با مواد شبه افیونی دارویی در میان افرادی شد که مواد تزریق می کردند، اما بر آسیب یا استفاده ی مواد افیونی در سطح جمعیت تاثیری نداشت.

The Lancet Psychiatry, Volume 5, No. 2, p155–166, February 2018

ورود اعضا

خبرنامه

نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :

کاربران فعال

ما 33 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

تقدیم به

این نشریه برای پاسداشت زنده یاد منوچهر صیادی که دارای سابقه ای بیش از پنجاه سال در عرصه مطبوعات٬ بخصوص نشریات پزشکی بودند تهیه و تقدیم علاقمندان میگردد.

هدف عرصه پزشکی

این نشریه‌ (ماهنامه) به منظور ارتقاء اطلاعات روز پزشکی و با هدف اطلاع رسانی برای آموزشی به روزتر بمنظور استفاده بهتر از تجارب پزشکان ایرانی پا به عرصه وجود نهاده است.

عرصه پزشکی

صاحب امتیاز: موسسه پزشکی آدوراسلامت

مدیرمسوول: دکتر شیوا متقی

                   «زیر نظر شورای نویسندگان»

 

تماس با ما

آدرس: تهران، شهرآرا، خیابان 19، پلاک 86، طبقه 1

تلفن:           88250661 - 86015849 - 09122407039

فاکس:         86015847

ایمیل: Info@arseyepezeshky.ir

تلگرام: https://telegram.me/arseyepezeshki

آمار بازدیدکنندگان

02322404
امروز
دیروز
هفته جاری
هفته گذشته
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
347
1081
5405
2305445
39462
39883
2322404

آی‌پی شما: 52.201.27.211
امروز: پنج شنبه، 01 فروردين 1398 - ساعت: 11:01:18

درباره عرصه پزشکی

با سلام

 نشريه عرصه پزشكى مطالب روز علوم پزشكى جهان را به زبان فارسى و به صورت رايگان منتشر، و براى پزشكان، داروسازان، دندان پزشكان، مراکز درمانی و مشاغل وابسته ی پزشكى ارسال مى دارد.

 اين نشريه به پاس زحمات زنده یاد مرحوم منوچهر صيادى كه بيش از ٥٠ سال سابقه حضور در عرصه نشريات؛ بخصوص نشريات پزشكى را داشتند، تهیه و تقدیم علافمندان مى گردد.

 از آنجا كه هزينه جارى اين نشريه از طريق تبليغات ميسر مى باشد، امیدواریم با کمک شما همراهان كه براستى مكمل ما در این راه مى باشيد، بتوانیم به صورت مطلوب تر ادامه طریق دهیم.

 لذا خواستاريم که با ارائه تبلیغات یا معرفی ما به شرکتها در این زمینه کوشا و همراه باشیم.

راه های تماس با عرصه پزشکی

صاحب امتیاز: موسسه پزشکی آدوراسلامت

مدیرمسوول: دکتر شیوا متقی

                «زیر نظر شورای نویسندگان»

آدرس:       تهران – شهرآرا – خیابان نوزدهم – پلاک 86 – طبقه همکف

تلفن:        88250661 - 86015849 - 09122407039

فاکس:      86015847

ایمیل:        این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید