طراحی سایت
پنجشنبه 6 تير 1398.
امروز
  •   این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
  • 88250661 - 86015849

مترجم: یاسمین احمدی – دانشجوی پزشکی

عملکرد بطن راست، محل اتصال بطن راست و سرخرگ ششی، و میزان خطر ناراسایی قلب در 4 گروه از جوامع ایالات متحده

پرسش: آیا اختلال عملکرد بطن راست با خطر نارسایی قلب در افراد سالخورده رابطه ای دارد؟

 یافته ها: در این تجزیه و تحلیل ثانویه که از یک مطالعه گروهی مبتنی بر جوامع انجام گرفته است، اختلال نهفته  عملکرد بطن راست که به وسیله اکوکاردیوگرافی سه بعدی قلب تشخیص داده شد، تقریباً در میان یک پنجم از افراد سالخورده وجود داشت. همچنین این موضوع با شایع ترین عوامل نارسایی قلب رابطه داشته و در شیوع نوع پیشرفته تر نارسایی قلب که از طرف دانشگاه کاردیولوژی آمریکا/انجمن قلب آمریکا پیشنهاد می شود سهیم بود. هنگامی که این موضوع تشخیص داده شد، اختلال نهفته عملکرد بطن راست موجب شد افراد در خطر بیشتری جهت توسعه نارسایی قلبی و بستری شدن و همینطور مرگ بدون ارتباط به کسر خروجی بطن راست (اجکشن فرکشن ) و ناتریورتیک N-terminal pro b-type قرار بگیرند.

مفهوم: این یافته ها به نقش کلیدی و کمتر شناخته  شده  اختلال عملکرد بطن راست در پیشروی نارسایی قلبی توصیه کرده و بر سودمندی اکوکاردیوگرافی سه بعدی قلب جهت ارزیابی دقیق عملکرد بطن راست تأکید می کنند.

اهمیت: اطلاعات اندک و محدودی در خصوص شیوع و اهمیت پیش آگهی ( پروگنوز) تأثیر اختلال عملکرد بطن راست (RV) در نارسایی قلب (HF) در میان عوام وجود دارد.

هدف: بررسی شیوع اختلال عملکرد RV و رابطه اش با HF و مرگ و میر در یک  مطالعة گروهی افراد سالخوردة مبتنی بر جوامع.

طرح، موقعیت و افراد شرکت کننده: تجزیه و تحلیل نمونه ها و دوره پیش از اتفاق در افراد شرکت کننده در میزان خطر تصلب شرایین در جوامع (ARIC)، یک مطالعه چند منطقه ای و مبتنی بر جمعیت، در پنجمین مراجعه خود از سال 2011 تا سال 2013، با میانگین پیگیری بیماری به مدت 1/4 سال. این مطالعه 1004 شرکت کننده سالخورده در مطالعه ARIC که پنجمین مراجعه خود را انجام می دادند و تحت اکوکاردیوگرافی سه بعدی قلب واکوکاردیوگرافی  دو بعدی قلب قرار گرفته بودند را شامل می شد.

موارد نمایان شده: کسر خروجی بطن راست (RVEF)، محل اتصال بطن راست و سرخرگ ششی (PA) که توسط ضریب فشار سیستول RVEF/PA یا همان PASP تشخیص داده شد و فشار طولی RV توسط اکوکاردیوگرافی سه بعدی قلب.

پیامدها و تدابیر مهم: در مورد تجزیه و تحلیل مطالعه مربوط به نمونه ها، شیوع اختلال در عملکرد RV در مراحل ACCF/AHA HF  (0؛ الف، در میزان خطر بالا برای HF اما بدون بیماری ساختاری قلب یا HF بالینی؛ ب، با بیماری ساختاری قلب اما بدون HF بالینی؛ و ج، HF شایع). در مورد تجزیه و تحلیل مطالعه مربوط به پیش از اتفاق، مجموعه ای از بستری شدن به دلیل HF اتفاقی و مرگ حتمی در میان شرکت کنندگانی که در مراجعه پنجم خود فارغ از HF بودند.

دستاوردها: در میان 1004 شرکت کننده، میانگین (SD) طول عمر 76 (5) سال بود، 385 نفر (%38) مرد، و 121 نفر (%12) سیاه پوست بودند. میانگین (SD) RVEF 53% (8%) بود. EF بطن راست، RVEF/PASP، و فشار طولی RV، هر کدام به طور پیشرونده ای در میان انواع پیشرفته تر HF کمتر بودند. در مرحله ابتدایی و محدوده مبنا، RVEF در بین 103 نفر که HF مرحله A و بی نشانه داشتند (%15) و 27 نفر که HF مرحله B داشتند (%24) غیر طبیعی بود. در بین شرکت کنندگانی که از ابتدا فارغ از HF بودند، RVEF کمتر و محل اتصال RV-PA بدتر (به عبارت دیگر ضریب RVEF کمتر)، هر دو با HF اتفاقی یا مرگ بدون ارتباط به LVEF و پپتید ناتریوتیک N-terminal pro b-type در ارتباط بودند.

نتایج و فواید: تأثیر عملکرد بطن راست و محل اتصال RV-PA از طرف دانشگاه بنیاد کاردیولوژی آمریکا/انجمن قلب آمریکا در مراحل HF به تدریج کاهش یافته و مورد قبول واقع نشد. در بین افرادی که فارغ از HF بودند، RVEF کمتر با HF اتفاقی یا مرگ بدون ارتباط به LVEF و پپتید ناتریوتیک N-terminal pro b-type در ارتباط بود.

Kotaro Nochioka, MD, PhD, MPH; Gabriela Querejeta Roca, MD

JAMA Cardiol.  August 15, 2018

ورود اعضا

خبرنامه

نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :

کاربران فعال

ما 37 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

تقدیم به

این نشریه برای پاسداشت زنده یاد منوچهر صیادی که دارای سابقه ای بیش از پنجاه سال در عرصه مطبوعات٬ بخصوص نشریات پزشکی بودند تهیه و تقدیم علاقمندان میگردد.

هدف عرصه پزشکی

این نشریه‌ (ماهنامه) به منظور ارتقاء اطلاعات روز پزشکی و با هدف اطلاع رسانی برای آموزشی به روزتر بمنظور استفاده بهتر از تجارب پزشکان ایرانی پا به عرصه وجود نهاده است.

عرصه پزشکی

صاحب امتیاز: موسسه پزشکی آدوراسلامت

مدیرمسوول: دکتر شیوا متقی

                   «زیر نظر شورای نویسندگان»

 

تماس با ما

آدرس: تهران، شهرآرا، خیابان 19، پلاک 86، طبقه 1

تلفن:           88250661 - 86015849 - 09122407039

فاکس:         86015847

ایمیل: Info@arseyepezeshky.ir

تلگرام: https://telegram.me/arseyepezeshki

آمار بازدیدکنندگان

02494122
امروز
دیروز
هفته جاری
بازدید
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
410
1566
8235
2471610
56068
56605
2494122

آی‌پی شما: 3.90.45.27
امروز: پنج شنبه، 06 تیر 1398 - ساعت: 09:04:07

درباره عرصه پزشکی

با سلام

 نشريه عرصه پزشكى مطالب روز علوم پزشكى جهان را به زبان فارسى و به صورت رايگان منتشر، و براى پزشكان، داروسازان، دندان پزشكان، مراکز درمانی و مشاغل وابسته ی پزشكى ارسال مى دارد.

 اين نشريه به پاس زحمات زنده یاد مرحوم منوچهر صيادى كه بيش از ٥٠ سال سابقه حضور در عرصه نشريات؛ بخصوص نشريات پزشكى را داشتند، تهیه و تقدیم علافمندان مى گردد.

 از آنجا كه هزينه جارى اين نشريه از طريق تبليغات ميسر مى باشد، امیدواریم با کمک شما همراهان كه براستى مكمل ما در این راه مى باشيد، بتوانیم به صورت مطلوب تر ادامه طریق دهیم.

 لذا خواستاريم که با ارائه تبلیغات یا معرفی ما به شرکتها در این زمینه کوشا و همراه باشیم.

راه های تماس با عرصه پزشکی

صاحب امتیاز: موسسه پزشکی آدوراسلامت

مدیرمسوول: دکتر شیوا متقی

                «زیر نظر شورای نویسندگان»

آدرس:       تهران – شهرآرا – خیابان نوزدهم – پلاک 86 – طبقه همکف

تلفن:        88250661 - 86015849 - 09122407039

فاکس:      86015847

ایمیل:        این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید