طراحی سایت
پنجشنبه 6 تير 1398.
امروز
  •   این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
  • 88250661 - 86015849

مترجم: الهام خاقانی – انترن پزشکی

سوال: چه طور ضدانعقادهای خوراکی آنتاگونیست غیر ویتامین K با آسپیرین با توجه به خونریزی داخل جمجمه مقایسه می‌شوند؟

یافته‌ها: این مطالعه مروری سیستماتیک و متاآنالیزهایی از 5 کارآزمایی بالینی تصادفی که ضدانعقادهای خوراکی آنتاگونیست غیر ویتامین K را با آسپرین مقایسه کردند؛ مصرف 15 تا 20 میلی‌گرم از ریواروکسابان روزانه در ارتباط با افزایش خطر خونریزی داخل جمجمه در مقایسه با آسپرین بود، در حالی که 10 میلی‌گرم از ریواروکسابان روزانه و 5 میلی‌گرم از آپیکسابان 2 بار در روز، اینگونه نبودند.

 

منظور: در این مطالعه یک دز 15 تا 20 میلی‌گرمی 1 بار در روز به شدت خطر خونریزی داخل جمجمه را در مقایسه با آسپرین افزایش داد در حالی که دزهای کمتر ریواروکسابان یا آپیکسابان در مقایسه چنین خطری را نداشتند.

خونریزی داخل جمجمه‌ای یک نگرانی مهم در زمانی است که یک عامل ضدلخته به بیمار داده می‌شود زیرا خونریزی داخل جمجمه‌ای عموماً در ارتباط با خطر زیاد مرگ و سلامت کمتر در طول مدت زندگی است که می‌تواند مزایای درمان ضدلخته در کاهش وقایع ایسکمیک را خنثی کند. چنین نگرانی ممکن است منجر به این شود که برخی پزشکان در موقعیت‌های خاص مانند فیبریلاسیون دهلیزی که یک ضدانعقاد خوراکی کاربرد دارد، همچنان از آسپرین استفاده کنند. به هرحال مشاهده شد در یک کارآزمایی بالینی بزرگ از بیمارانی با فیبریلاسیون دهلیزی، یک دز 5 میلی‌گرمی از آپیکسابان باعث خونریزی بیشتر داخل جمجمه‌ای نسبت به آسپرین نمی‌شود و این دارو اساسا خطر سکته را کاهش داد، بنابراین، آسپرین با منفعت محافظتی بسیار کمتر در برابر سکته ، دیگر یک گزینه درمانی حیاتی در بیمارانی با فیبریلاسیون دهلیزی حتی در زمان نگرانی درمورد بی خطر بودن دارو، نبود.

با در نظر گرفتن خطر کم خونریزی داخل جمجمه‌ای با مصرف ضدانعقادهای خوراکی آنتاگونیست غیر ویتامین K (NOACs)، یک نفر ممکن است تعجب کند که NOACs می‌تواند برای سناریوهای بالینی فراتر از فیبریلاسیون دهلیزی که قبلاً توسط آسپرین درمان می‌شدند، به کار گرفته شود. گرچه همه NOACs مشابه نیستند. یک متاآنالیز شبکه‌ای که NOAC را با موردی دیگر مقایسه کرد واضحاً نشان داد که آن‌ها از لحاظ کارایی و بی‌خطر بودن، متفاوت هستند. در واقع کارآزمایی بالینی بزرگ دیگری نشان داد که یک دز 15 میلی‌گرمی از ریواروکسابان یک بار در روز اساساً خطر خونریزی داخل جمجمه در بیمارانی با سکته آمبولیک از منشا نامشخص را افزایش می‌دهد.

گرچه NOASc و آسپرین عموماً در بسترهای عروقی مختلف اثر محافظتی دارند، NOACs ممکن است یک انتخاب مورد علاقه برای پیشگیری از سکته در شرایط بالینی خاص مانند افرادی بدون فیبریلاسیون دهلیزی شناخته شده اما با یک سکته آمبولیک از منشا ناشناخته یا کاردیوپاتی دهلیزی به دلیل تمایل آن به ایجاد سکته از طریق آمبولی قلبی باشد. با این حال، منفعت NOACs در مقایسه با آسپرین برای پیشگیری از سکته احتمالا در افرادی بدون فیبریلاسیون دهلیزی در مقایسه با افرادی مبتلا به فیبریلاسیون دهلیزی کمتر است. بنابراین حتی تشخیص این که NOACs خاصی در دزهای مختلف، خطر مشابهی از خونریزی داخل جمجمه در مقایسه با  آسپرین را براساس شواهد کنونی موجود قبل از اجرای یک کارآزمایی بالینی بزرگ در چنین جمعیتی را نشان نمی‌دهد از اهمیت بیشتری برخوردار است. برای انجام چنین کاری ما یک مطالعه مروری سیستماتیک و متاآنالیز از کارآزمایی‌های بالینی تصادفی برای مقایسه همه علائم خونریزی داخل جمجمه‌ای با یک NOACs در مقایسه با آسپرین را اجرا کردیم.

ضدانعقادهای خوراکی آنتاگونیست غیر ویتامین K (NOACs) ممکن است یک انتخاب مورد علاقه برای پیشگیری از سکته در افرادی بدون ابتلا به فیبریلاسیون دهلیزی باشد که این افراد ممکن است یک منشا مستعد از آمبولی قلبی را نشان ندهند اما اگر NOACs خاصی نسبت به آسپرین خطر خونریزی داخل جمجمه‌ای بیشتری داشته باشد، دیگر این چنین نیست.

این آنالیز نشان داد که یک دز 15 تا 20 میلی‌گرم از ریواروکسابان یک بار در روز در ارتباط با خطر بیشتر خونریزی داخل جمجمه‌ای در مقایسه با آسپرین می باشد، در حالی که یک دز 10 میلی‌گرم از ریواروکسابان یک بار در روز یا یک دز 5 میلی‌گرمی دوبار در روز و یک دز 5 میلی‌گرمی از آپیکسابان دو بار در روز اینگونه نبودند.

نتایج و ارتباطات: یک دز 15 تا 20 میلی‌گرمی از ریواروکسابان یک بار در روز با افزایش شدید خطر خونریزی داخل جمجمه‌ای در ارتباط است در حالی که دزهای روزانه کمتر از ریواروکسابان و آپیکسابان اینگونه نبودند که این امر دلالت بر این دارد که افزایش خطر، وابسته به دز است. این موضوع ارزش این را دارد که کارآزمایی‌های بالینی تصادفی برای مقایسه NOACs خاص در دزهای خاص (برای مثال آپیکسابان، 5 میلی‌گرم 2 بار در روز) و آسپرین در بیمارانی بدون ابتلا به فیبریلاسیون دهلیزی اما با منشا مستعد از امبولی قلبی که می‌تواند باعث سکته شود، انجام شود.

Wen-Yi Huang, MD, PhD; Daniel E. Singer, MD.

JAMA Neurol.  August 13, 2018.

ورود اعضا

خبرنامه

نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :

کاربران فعال

ما 27 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

تقدیم به

این نشریه برای پاسداشت زنده یاد منوچهر صیادی که دارای سابقه ای بیش از پنجاه سال در عرصه مطبوعات٬ بخصوص نشریات پزشکی بودند تهیه و تقدیم علاقمندان میگردد.

هدف عرصه پزشکی

این نشریه‌ (ماهنامه) به منظور ارتقاء اطلاعات روز پزشکی و با هدف اطلاع رسانی برای آموزشی به روزتر بمنظور استفاده بهتر از تجارب پزشکان ایرانی پا به عرصه وجود نهاده است.

عرصه پزشکی

صاحب امتیاز: موسسه پزشکی آدوراسلامت

مدیرمسوول: دکتر شیوا متقی

                   «زیر نظر شورای نویسندگان»

 

تماس با ما

آدرس: تهران، شهرآرا، خیابان 19، پلاک 86، طبقه 1

تلفن:           88250661 - 86015849 - 09122407039

فاکس:         86015847

ایمیل: Info@arseyepezeshky.ir

تلگرام: https://telegram.me/arseyepezeshki

آمار بازدیدکنندگان

02494162
امروز
دیروز
هفته جاری
بازدید
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
450
1566
8275
2471610
56108
56605
2494162

آی‌پی شما: 3.90.45.27
امروز: پنج شنبه، 06 تیر 1398 - ساعت: 09:04:52

درباره عرصه پزشکی

با سلام

 نشريه عرصه پزشكى مطالب روز علوم پزشكى جهان را به زبان فارسى و به صورت رايگان منتشر، و براى پزشكان، داروسازان، دندان پزشكان، مراکز درمانی و مشاغل وابسته ی پزشكى ارسال مى دارد.

 اين نشريه به پاس زحمات زنده یاد مرحوم منوچهر صيادى كه بيش از ٥٠ سال سابقه حضور در عرصه نشريات؛ بخصوص نشريات پزشكى را داشتند، تهیه و تقدیم علافمندان مى گردد.

 از آنجا كه هزينه جارى اين نشريه از طريق تبليغات ميسر مى باشد، امیدواریم با کمک شما همراهان كه براستى مكمل ما در این راه مى باشيد، بتوانیم به صورت مطلوب تر ادامه طریق دهیم.

 لذا خواستاريم که با ارائه تبلیغات یا معرفی ما به شرکتها در این زمینه کوشا و همراه باشیم.

راه های تماس با عرصه پزشکی

صاحب امتیاز: موسسه پزشکی آدوراسلامت

مدیرمسوول: دکتر شیوا متقی

                «زیر نظر شورای نویسندگان»

آدرس:       تهران – شهرآرا – خیابان نوزدهم – پلاک 86 – طبقه همکف

تلفن:        88250661 - 86015849 - 09122407039

فاکس:      86015847

ایمیل:        این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید