طراحی سایت
شنبه 29 دي 1397.
امروز
  •   این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
  • 88250661 - 86015849

E. Mara Vollema, MD; Tadafumi Sugimoto, MDMylène Shen, MSc

در بیماران مبتلا به تنگی آئورت شدید و بدون علامت (AS)، دستورالعمل های کنونی، یک استراتژی دقیق انتظار را توصیه می کنند، تا زمانی که علایم یا اختلال در عملکرد سیستولیک بطن چپ (LV) ایجاد شود (یعنی کسر تخلیه ای بطن چپ [LVEF]<50%).

زمانبندی بهینه برای مداخله در این بیماران همچنان بحث برانگیز است. به منظور تعیین اینکه آیا بیماران واقعاً بدون علامت هستند یا خیر، تست ورزش ابزار تشخیصی مهمی است. با این وجود، در بیمارانی که قادر به انجام این تست نمی باشند، برای تعیین بهتر زمانبندی مداخله، اندازه گیری های اضافی دیگری مورد نیاز است. ارزیابی عملکرد سیستم سیستولی بطن چپ به وسیله ی کشیدگی سراسری و طولی (GLS) با اکوکاردیوگرافی ردیابی اسپکل (نقطه ای) نشان داده است که بخش قابل توجهی از بیماران مبتلا به AS شدید علیرغم داشتن LVEF نرمال، دارای اختلال LV GLS هستند. اختلال LV GLS با نتایج بدتری در بیماران مبتلا به AS شدید دارای علامت همراه بوده است. با این حال، تا جایی که ما می دانیم، شیوع اختلال LV GLS در بیماران مبتلا به AS شدید بدون علامت و LVEF نرمال و نیز دوره ی طبیعی و ارزش پیش آگاهی LV GLS در این زیرگروه از بیماران بخوبی روشن نشده است. بر این اساس، هدف از انجام این مطالعه بررسی شیوع اختلال LV GLS و نیز توصیف دوره ی طبیعی تغییرات سریالی در LV GLS و پیامدهای پیش آگهی آن در بیماران مبتلا به AS شدید و LVEF نرمال بود.

پرسش: دوره ی طبیعی انسداد طولی بطن چپ (LV GLS) و ارزش پیش آگهی و شیوع اختلال LV GLS در بیماران مبتلا به تنگی آئورت شدید و بدون علامت (AS) و کسر تخلیه ی بطن چپ حفظ شده چیست؟

یافته ها: در این مطالعه ی مبتنی بر رجیستری روی 220 بیمار، در مقایسه با 220 نمونه ی شاهد، بیماران مبتلا به AS شدید و بدون علامت با بدتر شدن شرایط در طول زمان، اختلال چشمگیر LV GLS را از خود نشان دادند. بیماران دارای اختلال LV GLS در ابتدا خطر بالاتری برای ایجاد علایم داشتند و به مداخله ی آئورتیک نیاز داشتند.

منظور: اختلال میوکارد ساب کلینیکال  (بیماری های غیرقابل تشخیص در معاینات بالینی) که با اختلال LV GLS مشخص می شود، اغلب در بیماران مبتلا به AS شدید و بدون علامت وجود دارد و با ایجاد علایم و نیاز به مداخله همراه است.

اهمیت: زمانبندی مطلوب برای عمل در بیماران مبتلا به تنگی شدید و بدون علامت آئورت (AS) همچنان مورد بحث است. انسداد طولی و سراسری بطن چپ (LV GLS) می تواند به شناسایی بیمارانی که ممکن است از انجام تعویض زودهنگام دریچه ی آئورت سود ببرند، مفید واقع شود.

هدف: بررسی شیوع اختلال LV GLS، دوره ی طبیعی LV GLS، و پیامدهای پیش آگهی آن در بیماران مبتلا به AS شدید با حفظ کسر تخلیه ی بطن چپ (LVEF).

نتایج اصلی و اقدامات: شیوع اختلال LV GLS، دوره ی طبیعی LV GLS، و ارتباط این اختلال با آغاز علایم و نیاز به مداخله ی دریچه ی آئورت.

نتایج: دویست و بیست بیمار در این مطالعه مورد بررسی قرار گرفتند. علیرغم LVEF، بیماران مبتلا به AS شدید و بدون علامت بطور چشمگیری در مقایسه با نمونه های کنترل بدون AS سازگار با آنها از لحاظ سن و جنسیت، با اختلال مواجه بودند. پس از پیگیری میان مدت دوازده ماهه، میانگین (انحراف معیار) LV GLS بطور چشمگیری بدتر شد، در حالیکه LVEF بدون تغییر باقی ماند. در مقایسه با بیمارانی که LV GLS  خود را بیشتر حفظ کرده بودند (≤-18.2%)، بیماران مبتلا به اختلال LV GLS در ابتدا (>-18.2%) در معرض ریسک بالاتر ایجاد علایم و نیاز به مداخله ی (تعویض) دریچه ی آئورت در ویزیت پیگیری داشتند.

نتیجه گیری و ارتباط: اختلالات میوکاردی تحت بالینی که با عنوان اختلال LV GLS شناخته می شوند، اغلب در بیماران مبتلا به AS شدید و بدون علامتی بروز می کنند که LVEF خود را حفظ کرده اند. انسداد سراسری و طولی بطن چپ در طول زمان وخیم تر می شود و اختلال LV GLS در ابتدا با افزایش خطر پیشرفت به مرحله ی علامت دار و نیاز به تعویض دریچه ی آئورت همراه است.


بیماران مبتلا به تنگی شدید و بدون علامت آئورت با کسر تخلیه ی حفظ شده در ابتدا و پیگیری های بعدی

مثال یک بیمار مبتلا به تنگی شدید و بدون علامت آئورت با کسر تخلیه ی بطن چپ (LV) حفظ شده (LVEF) در ابتدا (A) و در پیگیری بعدی (B). با گذشت زمان، شدت تنگی آئورت و هیپوتروفی بطن چپ پیشرفت کرده و همانطور که ارزیابی کلی انسداد طولی بطن چپ (GLS) نشان می دهد، عملکرد سیستولیک کاهش می یابد، در حالیکه LVEF بدون تغییر باقی می ماند؛ LVMI شاخص توده ی بطن چپ را نشان می دهد.

JAMA Cardiol. Published online August 15, 2018.

ورود اعضا

خبرنامه

نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :

کاربران فعال

ما 31 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

تقدیم به

این نشریه برای پاسداشت زنده یاد منوچهر صیادی که دارای سابقه ای بیش از پنجاه سال در عرصه مطبوعات٬ بخصوص نشریات پزشکی بودند تهیه و تقدیم علاقمندان میگردد.

هدف عرصه پزشکی

این نشریه‌ (ماهنامه) به منظور ارتقاء اطلاعات روز پزشکی و با هدف اطلاع رسانی برای آموزشی به روزتر بمنظور استفاده بهتر از تجارب پزشکان ایرانی پا به عرصه وجود نهاده است.

عرصه پزشکی

صاحب امتیاز: موسسه پزشکی آدوراسلامت

مدیرمسوول: دکتر شیوا متقی

                   «زیر نظر شورای نویسندگان»

 

تماس با ما

آدرس: تهران، شهرآرا، خیابان 19، پلاک 86، طبقه 1

تلفن:           88250661 - 86015849 - 09122407039

فاکس:         86015847

ایمیل: Info@arseyepezeshky.ir

تلگرام: https://telegram.me/arseyepezeshki

آمار بازدیدکنندگان

02221708
امروز
دیروز
هفته جاری
هفته گذشته
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
768
2590
11367
2199440
29871
45749
2221708

آی‌پی شما: 107.21.16.70
امروز: شنبه، 29 دی 1397 - ساعت: 09:10:29

درباره عرصه پزشکی

با سلام

 نشريه عرصه پزشكى مطالب روز علوم پزشكى جهان را به زبان فارسى و به صورت رايگان منتشر، و براى پزشكان، داروسازان، دندان پزشكان، مراکز درمانی و مشاغل وابسته ی پزشكى ارسال مى دارد.

 اين نشريه به پاس زحمات زنده یاد مرحوم منوچهر صيادى كه بيش از ٥٠ سال سابقه حضور در عرصه نشريات؛ بخصوص نشريات پزشكى را داشتند، تهیه و تقدیم علافمندان مى گردد.

 از آنجا كه هزينه جارى اين نشريه از طريق تبليغات ميسر مى باشد، امیدواریم با کمک شما همراهان كه براستى مكمل ما در این راه مى باشيد، بتوانیم به صورت مطلوب تر ادامه طریق دهیم.

 لذا خواستاريم که با ارائه تبلیغات یا معرفی ما به شرکتها در این زمینه کوشا و همراه باشیم.

راه های تماس با عرصه پزشکی

صاحب امتیاز: موسسه پزشکی آدوراسلامت

مدیرمسوول: دکتر شیوا متقی

                «زیر نظر شورای نویسندگان»

آدرس:       تهران – شهرآرا – خیابان نوزدهم – پلاک 86 – طبقه همکف

تلفن:        88250661 - 86015849 - 09122407039

فاکس:      86015847

ایمیل:        این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید