طراحی سایت
چهارشنبه 1 خرداد 1398.
امروز
  •   این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
  • 88250661 - 86015849

مترجم: شیوا یاری

Kelvin Robertson, BPharm, MClinTRes; Laurence A. G. Marshman, MBBS, MD

پرسش: کدامیک از داروهای گاباپنتین یا پریگابالین درمان بهتری برای سیاتیک مزمن هستند؟

یافته ها: این کارآزمایی بالینی تصادفی روی پریگابالین در برابر گاباپنتین در 18 بیمار مبتلا به سیاتیک مزمن دریافت که با کاهش بیشتر شدت درد پا و عوارض جانبی کمتر، گاباپنتین نسبت به پریگابالین برتری دارد.

منظور: گاباپنتین نسبت به پریگابالین ارجحیت دارد و باید قبل از مصرف پریگابالین برای ایجاد همگذری داروها، از آن استفاده نمود.

 

همچون اغلب حالت های درد نوروپاتی، سیاتیک مزمن (CS) معمولاً به رژیمهای دارویی ساده مقاوم است. سیاتیک مزمن سیاتیکی است که بیش از 3 ماه طول بکشد. حالت های درد نوروپاتیک معمولاً با اضافه کردن داروهای ضد تشنج به داروهای رژیم درمانی ساده کنترل می شوند. داروهایی که بطور رایج مورد استفاده قرار می گیرند شامل گاباپنتین (GBP) یا پریگابالین (PGB) هستند. بنابراین، سیاتیک مزمن بطور فزاینده ای با داروهایی که GBP یا PGB به آنها اضافه شده، درمان می شود. پریگابالین و GBP هر دو آنالوگهای γ-آمینوبوتیریک اسید هستند، ماده ای که برای تعدیل زیرواحدهای کانال کلسیم شناخته شده است. بدین ترتیب، هر دوی GBP و PGB می توانند با کاهش انتشار انتقال دهنده های عصبی مرتبط با حساسیت مرکزی در سیاتیک مزمن و درد نوروپاتیک، موثر واقع شوند.

درمان دارویی مطلوبی برای سیاتیک مزمن مشخص نشده است. بخصوص، جالب است که نقش دقیق این دو داروی اصلی، یعنی GBP و PGB در درمان سیاتیک مزمن شناخته شده نیست.

بنابراین، درحالیکه هر دوی GBP و PGB اکنون برای درمان سیاتیک مزمن بکار می روند، به نظر می رسد توازنی برای انتخاب اینکه کدامیک از آنها مورد استفاده قرار گیرد، وجود دارد. با این وجود، دست اندرکاران تنظیم دارویی در کشورهای مختلف معمولا یکی از داروها را بیشتر از دیگری یارانه می دهند. این امر در هر جا که داروی مورد نظر ناکارآمد یا غیر قابل تحمل باشد، مانع از جایگزینی داروها باهم می گردد. بطور متناقض، در بسیاری از کشورها، داروی مطلوب برای یارانه ها در واقع گرانتر است، صرفنظر از اینکه کدامیک از GBP یا PGB انتخاب شوند.

در سال 2017، یک کارآزمایی بالینی تصادفی و آینده نگر با کنترل دارونما نشان داد که اثر PGB در درمان سیاتیک خنثی است. با این وجود، این مطالعه شامل بیمارانی می شد که از منابع متعددی گردآوری شده بودند و سیاتیک حاد و مزمن را تجربه کرده بودند؛ یعنی تحلیل زیرگروهی  که بطور خاص سیاتیک مزمن را مورد هدف قرار دهد، انجام نشده است. شاید مهمتر از همه این باشد که تا جایی که ما می دانیم، هیچ مطالعه ی مستقیم و سر به سری با قدرت کافی که بتواند PGB را با هر دارویی (از جمله GBP) مقایسه کند وجود ندارد. بنابراین، مطالعه ی ما اولین گروه آینده نگر بیماران مبتلا به سیاتیک مزمن و تصادفی انتخاب شده را ارائه می دهد که بطور جامع، اثربخشی سر به سر GBP و PGB، و فرکانس و شدت مربوط به عوارض جانبی (AEs)، و نیز تاثیر تبادل PGB- GBPرا مورد ارزیابی قرار دهد.

اهمیت: درمان دارویی مطلوب برای سیاتیک مزمن  (CS) در حال حاضر مشخص نیست. درحالیکه گاباپنتین (GBP) و پریگابالین (PGB) هردو برای درمان CS استفاده می شوند، اما توازنی بین مصرف آنها وجود دارد. با این حال، دست اندرکاران تنظیم دارویی معمولا یکی از داروها را بیش از دیگری یارانه می کنند. این امر در هر جا که داروی مورد نظر ناکارآمد یا غیر قابل تحمل باشد، مانع از تبادل (تغییر به داروی دیگر) می گردد.

طراحی، تنظیم، و شرکت کنندگان: یک تحلیل موقت از پیش برنامه ریزی شده از کارآزمایی متقاطع دوسو کور PGB در برابر GBP برای کنترل سیاتیک مزمن در اندازه نمونه ای که نیمی از آن برآورد شده است، در یک بیمارستان دولتی با ارجاع ثالث و تک مرکزی انجام پذیرفت. مجموعا 20 بیمار از مارس 2016 تا مارس 2018 بطور تصادفی انتخاب شدند و دو نفر از مطالعه خارج شدند، همچنین، یک نفر ویزیت پیگیری را از دست داد و دیگر بیماران به جراحی فوری غیر مرتبط با مطالعه نیاز پیدا کردند. بیماران مبتلا به سیاتیک مزمن که به کلینیک تخصصی جراحی مغز و اعصاب مراجعه نموده بودند، برای شرکت در کارآزمایی در نظر گرفته شدند. سیاتیک مزمن بصورت دردی تعریف شد که بیش از سه ماه طول می کشد و در یک پا و تنها درون، زیر، یا روی سطح زانو احساس می شود. پزشک کارآزمایی، تصویربرداری (تصویربرداری روزنانس مغناطیسی با/ بدون سی تی اسکن) تایید کننده ی یک ضایعه ی ریشه ای را که با علایم و نشانه ها هماهنگ بود، تعیین کرد. معیارهای ورود به مطالعه شامل بیمارانی بود که از GBP و PGB استفاده نکرده بودند و 18 ساله یا بزرگتر بودند. تحلیل ها شامل قصد به درمان می شد و در فوریه 2018 آغاز شد.

مداخلات: شرکت کنندگانی که بطور تصادفی انتخاب شده بودند، اول GBP (400 میلی گرم تا 800 میلی گرم، سه بار در روز) و بعد PGB (150 تا 300 میلی گرم، روزی دوبار) دریافت نمودند، یا برعکس؛ که هریک از داروها به مدت هشت هفته مصرف می شد. پس از همگذری داروها یک هفته شستشو انجام می شد.

نتایج اصلی و اقدامات: نتیجه اولیه، شدت درد در ابتدای مطالعه (مقیاس آنالوگ بصری 10 امتیازی) و در پیگیری هشت هفته بعد بود. نتایج ثانویه شامل ناتوانی (با استفاده از شاخص معلولیت Oswestry) و شدت یا فرکانس عوارض جانبی بود.

نتایج: مجموع جمعیت کارآزمایی (18 نفر) اکثرا از مردان تشکیل شده بود و بیش از نیمی از آنان الکل مصرف می کردند (67%). گاباپنتین با عوارض جانبی کمتر و خفیفتر، نسبت به PGB برتری داشت. هردو داروی PGB و GBP کاهش قابل توجهی در مقیاس شدت درد آنالوگ بصری و کاهش شاخص ناتوانی Oswestry نشان دادند. صرفنظر از ترتیب توالی، بصورت سر به سر، GBP برتری در کاهش مقیاس شدت درد آنالوگ بصری را نشان می داد؛ با این وجود، در میزان کاهش شاخص ناتوانی Oswestry تغییری حاصل نشد. هنگامی که ابتدا از PGB استفاده می شد، عوارض جانبی این دارو فرکانس بیشتری داشت.

نتیجه گیری و ارتباط: پریگابالین و گاباپنتین هر دو به میزان قابل توجهی اثربخش بودند. با این حال، GBP به علت عوارض جانبی کمتر و خفیف تر، برتری داشت. گاباپنتین باید قبل از پریگابالین تجویز شود تا همگذری بهینه ی داروها رعایت شود.

JAMA Neurol.  October 15, 2018.

ورود اعضا

خبرنامه

نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :

کاربران فعال

ما 180 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

تقدیم به

این نشریه برای پاسداشت زنده یاد منوچهر صیادی که دارای سابقه ای بیش از پنجاه سال در عرصه مطبوعات٬ بخصوص نشریات پزشکی بودند تهیه و تقدیم علاقمندان میگردد.

هدف عرصه پزشکی

این نشریه‌ (ماهنامه) به منظور ارتقاء اطلاعات روز پزشکی و با هدف اطلاع رسانی برای آموزشی به روزتر بمنظور استفاده بهتر از تجارب پزشکان ایرانی پا به عرصه وجود نهاده است.

عرصه پزشکی

صاحب امتیاز: موسسه پزشکی آدوراسلامت

مدیرمسوول: دکتر شیوا متقی

                   «زیر نظر شورای نویسندگان»

 

تماس با ما

آدرس: تهران، شهرآرا، خیابان 19، پلاک 86، طبقه 1

تلفن:           88250661 - 86015849 - 09122407039

فاکس:         86015847

ایمیل: Info@arseyepezeshky.ir

تلگرام: https://telegram.me/arseyepezeshki

آمار بازدیدکنندگان

02422277
امروز
دیروز
هفته جاری
بازدید
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
263
2907
7924
2401052
40828
44120
2422277

آی‌پی شما: 3.85.143.239
امروز: پنج شنبه، 02 خرداد 1398 - ساعت: 01:03:12

درباره عرصه پزشکی

با سلام

 نشريه عرصه پزشكى مطالب روز علوم پزشكى جهان را به زبان فارسى و به صورت رايگان منتشر، و براى پزشكان، داروسازان، دندان پزشكان، مراکز درمانی و مشاغل وابسته ی پزشكى ارسال مى دارد.

 اين نشريه به پاس زحمات زنده یاد مرحوم منوچهر صيادى كه بيش از ٥٠ سال سابقه حضور در عرصه نشريات؛ بخصوص نشريات پزشكى را داشتند، تهیه و تقدیم علافمندان مى گردد.

 از آنجا كه هزينه جارى اين نشريه از طريق تبليغات ميسر مى باشد، امیدواریم با کمک شما همراهان كه براستى مكمل ما در این راه مى باشيد، بتوانیم به صورت مطلوب تر ادامه طریق دهیم.

 لذا خواستاريم که با ارائه تبلیغات یا معرفی ما به شرکتها در این زمینه کوشا و همراه باشیم.

راه های تماس با عرصه پزشکی

صاحب امتیاز: موسسه پزشکی آدوراسلامت

مدیرمسوول: دکتر شیوا متقی

                «زیر نظر شورای نویسندگان»

آدرس:       تهران – شهرآرا – خیابان نوزدهم – پلاک 86 – طبقه همکف

تلفن:        88250661 - 86015849 - 09122407039

فاکس:      86015847

ایمیل:        این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید