طراحی سایت
چهارشنبه 1 خرداد 1398.
امروز
  •   این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
  • 88250661 - 86015849

مترجم: دکتر شیوا متقی - اورولوژیست

اتزولیزوماب به همراه ناب-پاکلی تاکسل میزان بقای عاری از پیشرفت بیماری را در بیماران مبتلا به سرطان پستان سه گانه منفی متاستاتیک در زیر گروه PD-L1 مثبت و نیز در گروه با قصد درمان (ITT)، طولانی تر می کند. رویدادهای مخرب همراستا با الگوی ایمنی شناخته شده هر یک از عوامل بودند.

 

سرطان پستان سه گانه منفی اصطلاحی است که برای توصیف نوعی از سرطان پستان بکار می رود که فاقد بیان گیرنده استروژن و پروژسترون بوده و گیرنده انسانی فاکتور رشد اپیدرمی ۲ (HER2) بیان بیش از اندازه ندارد. بیماران مبتلا به سرطان پستان سه گانه منفی پیامدهای بالینی ضعیفی دارند. تا کنون شیمی درمانی بعنوان گزینه اصلی درمان سیستمیک باقی مانده است و دستورالعمل های بین المللی استفاده از تاکسان های تک دارویی یا آنتراسیکلین ها را بعنوان خط اول درمانی حمایت می کنند. برآوردهای میانگین نرخ زنده ماندن کلی متفاوت می باشد اما تقریباً 18 ماه یا کمتر براورد شده است. در بیماران مبتلا به سرطان پستان سه گانه منفی، بیان لیگاند مرگ برنامه ریزی شده 1 (PD-L1) عموماً بر روی سلول های ایمنی اینفیلتره شده به تومور نسبت به سلول های توموری رخ می دهد و می تواند پاسخ های ایمنی ضد سرطانی را مهار کند. بنابراین، مهار مرگ برنامه ریزی شده 1 (PD-1) و PD-L1 می تواند یک استراتژی درمانی مفید باشد. 

اتزولیزوماب به طور انتخابی PD-L1 را هدف قرار می دهد تا مانع واکنش با گیرنده های PD-1 و B7-1 (نوعی پروتئین کمک محرک سطح سلولی) شده و در نتیجه مهار سلول T را بر می گرداند. اتزولیزوماب تک دارویی برای درمان کارسینومای اوروتلیال متاستاتیک و سرطان ریه سلول غیر کوچک (NSCLC) تصویب شده است. بر اساس مشاهدات، اتزولیزوماب دارای الگوی ایمنی و عملکرد بالینی خوبی در بیماران مبتلا به سایر تومورهای solid از جمله سرطان پستان سه گانه منفی می باشد. شیمی درمانی می تواند  آزاد شدن آنتی ژن توموری و پاسخ های ضد توموری را نسبت به نقاط بازرسی ایمنی افزایش دهد. به طور خاص، تاکسان ها ممکن است به طور اضافی عملکرد گیرنده شبه تول (TLR) را فعال کرده و عملکرد سلول های دندریتیک (DC) را تسریع کنند. پاکلی تاکسل- Nanoparticle albumin-bound (nab) بعنوان یک پارتنر انتخاب شد، چرا که در زمانی که کارآزمایی طراحی شد، فرض بر آن شد که پره مدیکیشن با گلوکوکورتیکوئید (که برای پاکلی تاکسل مبتنی بر حلال مورد نیاز می باشد) بر عملکرد ایمنوتراپی تاثیر می گذارد. پروفایل ایمنی و عملکرد اتزولیزوماب با ناب-پاکلی تاکسل در بیماران مبتلا به NSCLC پیشرفته (در مطالعات فاز 1b و 3) و بیماران مبتلا به سرطان پستان سه گانه منفی (در مطالعه فاز 1b) نشان داده شده است. مطالعه فاز 1b مشتمل بر بیماران مبتلا به سرطان پستان نشان داد که تاثیرات ایمونودینامیک مرتبط با اتزولیزوماب با تجویز همزمان ناب-پاکلی تاکسل از بین نرفته بودند. در این قسمت نتایج کارآزمایی IMpassion130، یک کارآزمایی 2 سویه کور، بین المللی، تصادفی سازی شده با کنترل-دارونما گزارش می شود که در آن اتزولیزوماب به همراه ناب-پاکلی تاکسل به عنوان خط اولیه دارویی در مقایسه با دارونما به همراه ناب- پاکلی تاکسل در بیماران مبتلا به سرطان پستان  سه گانه منفی متاستاتیک یا موضعیِ پیشرفته استفاده شد. سرطان پستان سه گانه منفی (که رسپتور-هورمون منفی و گیرنده انسانی فاکتور رشد اپیدرمی ۲ (HER2) منفی می باشد) متاستاتیک یا موضعیِ پیشرفته غیر قابل برداشت، یک بیماری تهاجمی با نتایج نامطلوب است. پاکلی تاکسل- ناب (Nanoparticle albumin-bound) می تواند عملکرد ضد سرطانی اتزولیزوماب را افزایش دهد.

در این کارآزمایی بالینی فاز 3، بیماران به نسبت 1:1 در دو گروه به طور تصادفی قرار گرفتند: الف) بیماران مبتلا به سرطان پستان  سه گانه منفی متاستاتیک درمان نشده برای دریافت اتزولیزوماب به همراه ناب-پاکلی تاکسل ب) بیماران مبتلا به سرطان پستان سه گانه منفی متاستاتیک درمان نشده برای دریافت دارونما به همراه ناب-پاکلی تاکسل. بیماران به دریافت این مداخلات تا زمانی که بیماری پیشرفت نکرد و یا سطح غیر قابل قبول از اثرات سمی رخ نداد، ادامه دادند. عوامل طبقه بندی عبارت بودند از: دریافت یا عدم دریافت نئوادجوان یا درمان با تاکسان ادجوان، وجود یا عدم وجود متاستازهای کبد در شروع دوره و بیان لیگاند مرگ برنامه ریزی شده 1 (PD-L1) در شروع دوره (مثبت در برابر منفی). دو نقطه پایانی اولیه عبارت بودند از: میزان زنده ماندن بدون پیشرفت بیماری (در گروه با قصد درمان و زیر گروه PD-L1 مثبت) و میزان کلی زنده ماندن (در گروه با قصد درمان آزمایش شده بود؛ اگر نتایج معنی دار بودند در ادامه در زیر گروه PD-L1 مثبت نیز آزمایش می شدند).

نتایج: هر گروه شامل 451 بیمار بود. در گروه تحلیل با قصد درمان، میانگین زنده ماندن بدون پیشرفت بیماری در حدود 7.2 ماه با استفاده از اتزولیزوماب به همراه ناب-پاکلی تاکسل در مقایسه با 5.5 ماه با دارونما به همراه ناب-پاکلی تاکسل بود؛ در میان بیماران با تومورهای PD-L1 مثبت، میانگین زنده ماندن بدون پیشرفت بیماری به ترتیب در حدود 7.5 ماه با استفاده از اتزولیزوماب به همراه ناب-پاکلی تاکسل و 5 ماه با دارونما به همراه ناب-پاکلی تاکسل بود.

در گروه تحلیل با قصد درمان، میانگین نرخ بقای کل حدود 21.3 ماه با استفاده از اتزولیزوماب به همراه ناب-پاکلی تاکسل و 17.6 ماه با دارونما به همراه ناب-پاکلی تاکسل بود؛ در میان بیماران با تومورهای PD-L1 مثبت، میانگین بقای کل  به ترتیب در حدود 25 ماه با استفاده از اتزولیزوماب به همراه ناب-پاکلی تاکسل و 15.5 ماه با دارونما به همراه ناب-پاکلی تاکسل بود.

هیچ اثر نامطلوب جدیدی بروز نکرد. اثرات نامطلوبی که منجر به قطع استفاده از هریک از عوامل می شدند در 15.9% بیمارانی که اتزولیزوماب به همراه ناب-پاکلی تاکسل و در 8.2% از بیمارانی که دارونما به همراه نب-پاکلی تاکسل دریافت کرده بودند، رخ داد.

Peter Schmid, M.D., Ph.D., Sylvia Adams, M.D., Hope S. Rugo, M.D. 

NEJM.org. October 20, 2018. DOI: 10.1056/NEJMoa1809615

ورود اعضا

خبرنامه

نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :

کاربران فعال

ما 16 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

تقدیم به

این نشریه برای پاسداشت زنده یاد منوچهر صیادی که دارای سابقه ای بیش از پنجاه سال در عرصه مطبوعات٬ بخصوص نشریات پزشکی بودند تهیه و تقدیم علاقمندان میگردد.

هدف عرصه پزشکی

این نشریه‌ (ماهنامه) به منظور ارتقاء اطلاعات روز پزشکی و با هدف اطلاع رسانی برای آموزشی به روزتر بمنظور استفاده بهتر از تجارب پزشکان ایرانی پا به عرصه وجود نهاده است.

عرصه پزشکی

صاحب امتیاز: موسسه پزشکی آدوراسلامت

مدیرمسوول: دکتر شیوا متقی

                   «زیر نظر شورای نویسندگان»

 

تماس با ما

آدرس: تهران، شهرآرا، خیابان 19، پلاک 86، طبقه 1

تلفن:           88250661 - 86015849 - 09122407039

فاکس:         86015847

ایمیل: Info@arseyepezeshky.ir

تلگرام: https://telegram.me/arseyepezeshki

آمار بازدیدکنندگان

02422068
امروز
دیروز
هفته جاری
بازدید
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
54
2907
7715
2401052
40619
44120
2422068

آی‌پی شما: 3.85.143.239
امروز: پنج شنبه، 02 خرداد 1398 - ساعت: 01:03:10

درباره عرصه پزشکی

با سلام

 نشريه عرصه پزشكى مطالب روز علوم پزشكى جهان را به زبان فارسى و به صورت رايگان منتشر، و براى پزشكان، داروسازان، دندان پزشكان، مراکز درمانی و مشاغل وابسته ی پزشكى ارسال مى دارد.

 اين نشريه به پاس زحمات زنده یاد مرحوم منوچهر صيادى كه بيش از ٥٠ سال سابقه حضور در عرصه نشريات؛ بخصوص نشريات پزشكى را داشتند، تهیه و تقدیم علافمندان مى گردد.

 از آنجا كه هزينه جارى اين نشريه از طريق تبليغات ميسر مى باشد، امیدواریم با کمک شما همراهان كه براستى مكمل ما در این راه مى باشيد، بتوانیم به صورت مطلوب تر ادامه طریق دهیم.

 لذا خواستاريم که با ارائه تبلیغات یا معرفی ما به شرکتها در این زمینه کوشا و همراه باشیم.

راه های تماس با عرصه پزشکی

صاحب امتیاز: موسسه پزشکی آدوراسلامت

مدیرمسوول: دکتر شیوا متقی

                «زیر نظر شورای نویسندگان»

آدرس:       تهران – شهرآرا – خیابان نوزدهم – پلاک 86 – طبقه همکف

تلفن:        88250661 - 86015849 - 09122407039

فاکس:      86015847

ایمیل:        این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید