طراحی سایت
چهارشنبه 2 مرداد 1398.
امروز
  •   این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
  • 88250661 - 86015849

Guy Fagherazzi, PhD; Douae El Fatouhi, MScAgnès Fournier, PhD

مترجم: شیوا یاری

پرسش: آیا بین میگرن و دیابت نوع دو در خانمها ارتباطی وجود دارد؟

یافته ها: در این مطالعه روی 74247 زن در گروه ملی فرانسه، مشاهده شد که زنان مبتلا به میگرن فعال کمتر در معرض خطر دیابت نوع دو قرار دارند. همچنین به یک کاهش خطی در شیوع میگرن در مدتی طولانی پیش از تشخیص دیابت نوع دو و میزان بدون تغییر آن تا مدتها پس از تشخیص دیابت نوع دو دست یافتیم.

 منظور: این نتایج می تواند نقش بالقوه ی هایپرگلیسمی و هایپراینسولینیسم (افزایش ترشح انسولین) را روی وقوع میگرن نشان دهد.

میگرن یک نوع اختلال سردرد عصبی دردناک و ناگهانی است که شیوع سالانه ی آن 15 تا 18 درصد تخمین زده می شود؛ نشان داده شده است که میگرن در زنان در سن باروری شایعتر است و احتمال وقوع آن پس از یائسگی کاهش می یابد. تحقیقات قبلی نشان داده است که میگرن، و بخصوص میگرن با اورا (علامتی که خبر از شروع میگرن دارد)، با چربی خون بالا، فشار خون بالا، و افزایش امتیاز خطر فرامینگهام برای بیماری های قلبی عروقی همراه می باشد. همچنین میگرن با افزایش خطر رخداد بیماری های قلبی عروقی خاص و کلی همراه است. از آنجایی که میگرن با عوامل در ارتباط با مقاومت انسولینی و دیابت نوع دو نیز همراه است، ارتباطی بین میگرن و دیابت فرض شده است. با این وجود، تا جایی که ما می دانیم، داده های بسیار کمی در دست است. برخی از مقالات قبلی، ارتباطی را بین پلی مورفیزم در ژن گیرنده ی انسولین و میگرن، اختلال حساسیت انسولینی در افراد مبتلا به میگرن، و احتمال افزایش گلوکز خون و سطح انسولین در افراد مبتلا به سردرد را نشان داده اند؛ درحالیکه مطالعات دیگر حاکی از این هستند که فراوانی میگرن با افزایش جرم توده ی بدنی که یکی از عوامل خطر دیابت نوع دو می باشد، افزایش می یابد. در واقع، قبلاً گزارش داده شده است که سردرد روزانه ی مزمن در بزرگسالان چاق افزایش می یابد؛ و شیوع سردردهای اپیزودیک می تواند در بزرگسالان چاقی که در سن باروری قرار دارند افزایش یابد. با این وجود، علیرغم شیوع بالای هردو بیماری، ارتباط بین میگرن و دیابت نوع دو همچنان نامشخص است.

نتایج مطالعات مبتنی بر جمعیت در نروژ نشان داده است که افراد مبتلا به دیابت نوع یک یا دو در مقایسه با جمعیت عمومی، کمتر در معرض خطر میگرن قرار دارند. داده های مطالعات سلامت زنان به هیچگونه ارتباطی بین میگرن و شیوع دیابت دست نیافت. بعلاوه، اطلاعات کمی درمورد موقتی بودن ارتباط بالقوه بین میگرن و دیابت نوع دو در دست است. بنابراین، هدف ما ارزیابی ارتباط بین میگرن و خطر ایجاد دیابت نوع دو در مطالعات گروهی و آینده نگر E3N بود. همچنین قصد داشتیم که چگونگی تغییر احتمال ابتلا به میگرن در ارتباط با وقوع دیابت نوع دو را تعیین نماییم.

اهمیت: اطلاعات کمی درمورد ارتباط میگرن با دیابت نوع دو و موقتی بودن ارتباط بین این دو بیماری در دست است.

نتایج: از 98995 زن مورد مطالعه، 76403 خانم بررسی پیگیری سال 2002 را تکمیل نمودند. از این تعداد، 2156 نفر به علت ابتلا به دیابت نوع دو از مطالعه خارج شدند، و 74247 نفر باقی ماندند. شرکت کنندگان در مطالعه، در ابتدا میانگین (SD) سنی 61 (6) سال داشتند و همگی بدون ابتلا به دیابت نوع دو بودند. در طول ده سال پیگیری، 2372 مورد دیابت نوع دو رخ داد. در مقایسه با افراد بدون سابقه ی میگرن، خطر کمتری برای ابتلا به دیابت نوع دو در زنان مبتلا به میگرن فعال مشاهده شد. همچنین یک کاهش خطی در شیوع میگرن فعال از 22% به 11% در طول چهار سال قبل از تشخیص دیابت، پس از تعدیل عوامل خطر دیابت نوع دو مشاهده شد. سپس تغییری در میزان شیوع میگرن (حدود 11%) تا 22 سال پس از تشخیص دیابت نوع دو مشاهده نشد.

نتیجه گیری و ارتباط: ما شاهد خطر کمتر ابتلا به دیابت نوع دو در افراد مبتلا به میگرن فعال و نیز کاهش شیوع میگرن پیش از تشخیص دیابت بودیم. در توضیح این یافته ها، مطالعات هدفمند بیشتری باید بر درک مکانیزم های درگیر، تمرکز نمایند.

JAMA Neurol. Published online December 17, 2018 

ورود اعضا

خبرنامه

نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :

کاربران فعال

ما 30 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

تقدیم به

این نشریه برای پاسداشت زنده یاد منوچهر صیادی که دارای سابقه ای بیش از پنجاه سال در عرصه مطبوعات٬ بخصوص نشریات پزشکی بودند تهیه و تقدیم علاقمندان میگردد.

هدف عرصه پزشکی

این نشریه‌ (ماهنامه) به منظور ارتقاء اطلاعات روز پزشکی و با هدف اطلاع رسانی برای آموزشی به روزتر بمنظور استفاده بهتر از تجارب پزشکان ایرانی پا به عرصه وجود نهاده است.

عرصه پزشکی

صاحب امتیاز: موسسه پزشکی آدوراسلامت

مدیرمسوول: دکتر شیوا متقی

                   «زیر نظر شورای نویسندگان»

 

تماس با ما

آدرس: تهران، شهرآرا، خیابان 19، پلاک 86، طبقه 1

تلفن:           88250661 - 86015849 - 09122407039

فاکس:         86015847

ایمیل: Info@arseyepezeshky.ir

تلگرام: https://telegram.me/arseyepezeshki

آمار بازدیدکنندگان

02556208
امروز
دیروز
هفته جاری
بازدید
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
437
2794
7333
2531632
55132
63022
2556208

آی‌پی شما: 34.229.24.100
امروز: چهارشنب، 02 مرداد 1398 - ساعت: 05:05:25

درباره عرصه پزشکی

با سلام

 نشريه عرصه پزشكى مطالب روز علوم پزشكى جهان را به زبان فارسى و به صورت رايگان منتشر، و براى پزشكان، داروسازان، دندان پزشكان، مراکز درمانی و مشاغل وابسته ی پزشكى ارسال مى دارد.

 اين نشريه به پاس زحمات زنده یاد مرحوم منوچهر صيادى كه بيش از ٥٠ سال سابقه حضور در عرصه نشريات؛ بخصوص نشريات پزشكى را داشتند، تهیه و تقدیم علافمندان مى گردد.

 از آنجا كه هزينه جارى اين نشريه از طريق تبليغات ميسر مى باشد، امیدواریم با کمک شما همراهان كه براستى مكمل ما در این راه مى باشيد، بتوانیم به صورت مطلوب تر ادامه طریق دهیم.

 لذا خواستاريم که با ارائه تبلیغات یا معرفی ما به شرکتها در این زمینه کوشا و همراه باشیم.

راه های تماس با عرصه پزشکی

صاحب امتیاز: موسسه پزشکی آدوراسلامت

مدیرمسوول: دکتر شیوا متقی

                «زیر نظر شورای نویسندگان»

آدرس:       تهران – شهرآرا – خیابان نوزدهم – پلاک 86 – طبقه همکف

تلفن:        88250661 - 86015849 - 09122407039

فاکس:      86015847

ایمیل:        این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید