طراحی سایت
چهارشنبه 2 مرداد 1398.
امروز
  •   این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
  • 88250661 - 86015849

مترجم: سمانه سلطانی کارشناس ارشد ایمونولوژی

آدنوکارسینوم مری (EAC) به دلیل داشتن نرخ بروز سریعاً فزاینده و اینکه کمتر از 20% بیماران پس از 5 سال زنده می مانند، یکی از مهمترین نگرانی های سلامت عمومی می باشد. یکی از شناخته شده ترین ریسک فاکتورهای این بیماری وجود ضایعات پرکورسور موسوم به مری بارت (BE) است که می تواند در زمینه علائم سوزش معده بروز یافته و یا اینکه از نظر بالینی بدون علامت باقی بماند.

 از این رو، اهتمام جامعی در طی چندین دهه گذشته برای شناسایی و مونیتور بیماران دارای BE که با متاپلازی روده (IM) مشخص می شوند، صورت گرفته است. با این حال، اکثریت قریب به اتفاق بیماران مبتلا به EAC به صورتde novo  مراجعه نموده و لذا از مزایای برنامه های اندوسکوپی سورویلانس بهره مند نمی شوند. بنابراین، تلاش های پژوهشی بر روی یافتن فاکتورهای قابل شناسایی بسیار آسانی معطوف شده است که ممکن است یک گروه در معرض خطر را برای غربالگری سیستماتیک بیشتر انتخاب کنند. در همین راستا، محققان درصدد تولید ابزارهای غربالگری و بیومارکرهای آزمودنی قابل استفادهِ ارزان تر و آسان تری هستند که برای نمونه های خون، بیوپسی و سیتولوژی بکار روند. گمان می رود که نتیجه التهاب ناشی از رفلاکس به سرطان، در همه بیمارانی که EAC دارند مشابه می باشد؛ بدین معنی که شناسایی BE می تواند سال های بقاء را برای درمان دیسپلازی شایع یا سرطان، قبل از بوجود آمدن آدنوکارسینوم لاعلاج فراهم کند. با این حال، در برخی از بیماران مبتلا به EAC، در زمان رزکسیون جراحی هیچ نشانه ای از BE  وجود نداشته است. به نظر می رسد که در این دسته از بیماران، سرطان بیش از اندازه رشد داشته و/یا جایگزین متاپلازی باقی مانده از قبل شده است.

با این حال، یک توجیه کاملاً متمایز محتمل به نظر می رسد. اگر یک فرم در حال پیشرفت سریع و/یا یک فرم تهاجمی از EAC از ناحیه کوچکی از اپی تلیوم متاپلاستیک مری ایجاد شود، یا اگر intestinalization از التهاب به سرطان بسیار زودگذر باشد، و یا کمتر لحاظ شود و یا اصلاً وجود نداشته باشد، سبب تضعیف شناسایی با استراتژی های غربالگری فعلی می شود، و در این موقع بخش عظیمی از موارد EAC می توانند توضیح داده شوند. علاوه بر این، برخی شواهد مولکولی وجود دارد که بر اساس آن وقایع مخرب ژنومی نظیر کروموتریپسیس می تواند منجر به پیشرفت سریعتر به سمت  سرطانی شدن بشود.

بنابراین، فرض بر آن شده است که ممکن است گروهی از بیماران مبتلا به EAC بدون وجود همزمان BE-IM در زمان تشخیص سرطان وجود داشته باشند، که فرم بسیار تهاجمی تری از EAC داشته اند که ممکن است منجر به پیش آگهی ضعیف تر نسبت به آنهایی که BE-IM شایع داشته اند، بشود.

برای پاسخ به این سوال ما ویژگی های کلینکوپاتولوژیک و میزان زنده ماندن را در دو گروه از بیماران مقایسه کردیم: آنهایی که با EAC در زمینه IM مری که از لحاظ اندوسکوپی و/یا هیستولوژی قابل شناسایی بود مراجعه نمودند، در مقایسه با آنهایی که با آدنوکارسینوم بدون IM قابل شناسایی (بدون-IM-BE) مراجعه نمودند. این سوال در یک زمان در دو کوهورت مجزا برای آنهایی که داده های با کیفیت بالای پاتولوژیک داشتند، مورد بررسی قرار گرفت.

پیش زمینه و اهداف: اکثر بیماران مبتلا به آدنوکارسینوم مری (EAC) با تومورهای de novo مراجعه می کنند. با وجود اینکه این مساله می تواند به علت استراتژی های غربالگری ناکافی باشد، دلیل دقیق برای این مشاهدات مشخص نیست. ما نرخ زنده ماندن بیماران مبتلا به EAC شایع را با یا بدون وجود مری بارت (BE) همزمان، به همراه متاپلازی اینتستینال (IM) در زمان تشخیص EAC مقایسه کردیم.

روش ها: داده های بالینی با استفاده از مدل رگرسیون مخاطرات متناسب کاکس مورد بررسی قرار گرفتند تا تاثیر BE-IM  همزمان، بر روی نرخ زنده ماندن EAC بدون در نظر گرفتن سن، جنس، مرحله TNM و جایگاه تومور ارزیابی شود. داده های این مطالعه از یک کوهورت از بیماران مبتلا به EAC از کلینیک مایو و کوهورتی دیگر از انگلستان گردآوری و آنالیز شدند. 

نتایج: در کوهورت مایو، بیماران دارای BE با IM ریسک کاهش یافته ای از مرگ را در مقایسه با بیماران بدون BE و IM داشتند. در یک تجزیه و تحلیل چند منظوره، BE با IM با نرخ طولانی زنده ماندن مستقل از سن و جنس بیمار، مرحله و جایگاه تومور و طول BE همراه بود. در کوهورت انگلستان، بیماران دارای BE با  IM ریسک کاهش یافته مرگ را در مقایسه با بیماران بدون BE و IM داشتند، که این مساله در آنالیزهای چند منظوره که شامل سن و جنس بیمار و مرحله و جایگاه تومور بود، معنی دار باقی ماند. 

نتیجه گیری: دو نوع از EAC می تواند بر مبنای وجود یا عدم وجود BE تشخیص داده شود. این یافته ها می تواند درک ما را از اتیولوژی EAC افزایش داده و در مدیریت و پیش آگهی بیماران استفاده شود.

Tarek Sawas, Sarah Killcoyne. Prasad G. Iyer, Kenneth K. Wang, Thomas C. Smyrk

AGA Institute. December 2018. Volume 155, Issue 6, Pages 1720–1728

ورود اعضا

خبرنامه

نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :

کاربران فعال

ما 30 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

تقدیم به

این نشریه برای پاسداشت زنده یاد منوچهر صیادی که دارای سابقه ای بیش از پنجاه سال در عرصه مطبوعات٬ بخصوص نشریات پزشکی بودند تهیه و تقدیم علاقمندان میگردد.

هدف عرصه پزشکی

این نشریه‌ (ماهنامه) به منظور ارتقاء اطلاعات روز پزشکی و با هدف اطلاع رسانی برای آموزشی به روزتر بمنظور استفاده بهتر از تجارب پزشکان ایرانی پا به عرصه وجود نهاده است.

عرصه پزشکی

صاحب امتیاز: موسسه پزشکی آدوراسلامت

مدیرمسوول: دکتر شیوا متقی

                   «زیر نظر شورای نویسندگان»

 

تماس با ما

آدرس: تهران، شهرآرا، خیابان 19، پلاک 86، طبقه 1

تلفن:           88250661 - 86015849 - 09122407039

فاکس:         86015847

ایمیل: Info@arseyepezeshky.ir

تلگرام: https://telegram.me/arseyepezeshki

آمار بازدیدکنندگان

02556219
امروز
دیروز
هفته جاری
بازدید
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
448
2794
7344
2531632
55143
63022
2556219

آی‌پی شما: 34.229.24.100
امروز: چهارشنب، 02 مرداد 1398 - ساعت: 05:05:29

درباره عرصه پزشکی

با سلام

 نشريه عرصه پزشكى مطالب روز علوم پزشكى جهان را به زبان فارسى و به صورت رايگان منتشر، و براى پزشكان، داروسازان، دندان پزشكان، مراکز درمانی و مشاغل وابسته ی پزشكى ارسال مى دارد.

 اين نشريه به پاس زحمات زنده یاد مرحوم منوچهر صيادى كه بيش از ٥٠ سال سابقه حضور در عرصه نشريات؛ بخصوص نشريات پزشكى را داشتند، تهیه و تقدیم علافمندان مى گردد.

 از آنجا كه هزينه جارى اين نشريه از طريق تبليغات ميسر مى باشد، امیدواریم با کمک شما همراهان كه براستى مكمل ما در این راه مى باشيد، بتوانیم به صورت مطلوب تر ادامه طریق دهیم.

 لذا خواستاريم که با ارائه تبلیغات یا معرفی ما به شرکتها در این زمینه کوشا و همراه باشیم.

راه های تماس با عرصه پزشکی

صاحب امتیاز: موسسه پزشکی آدوراسلامت

مدیرمسوول: دکتر شیوا متقی

                «زیر نظر شورای نویسندگان»

آدرس:       تهران – شهرآرا – خیابان نوزدهم – پلاک 86 – طبقه همکف

تلفن:        88250661 - 86015849 - 09122407039

فاکس:      86015847

ایمیل:        این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید