طراحی سایت
چهارشنبه 1 خرداد 1398.
امروز
  •   این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
  • 88250661 - 86015849

مترجم: سمانه سلطانی – کارشناس ارشد ایمونولوژی

سوال. ارتباط تجویز ترانکسامیک اسید با کاهش از دست دادن خون در زمان عمل و ادم و اکیموز بعد از عمل در بیمارانی که متحمل رینوپلاستی اولیه شده اند، چیست؟

یافته ها. نتایج این مطالعه مروری سیستماتیک و متا-آنالیز (5 مطالعه شامل 332 بیمار) نشان داد که اسید ترانکسامیک این قابلیت را دارد که به طور معنی داری خونریزی در زمان عمل را در حدود 41.6-  میلی لیتر در مقایسه با گروه کنترل کاهش دهد. همچنین ترانکسامیک اسید می تواند ادم و اکیموز بعد از عمل را در مقایسه با گروه کنترل کاهش دهد.

 معنی و مفهوم. جراحان پلاستیک می بایست استفاده از ترانکسامیک اسید  را در زمان انجام رینوپلاستی لحاظ کنند.

 

اهمیت. خونریزی در زمان عمل جراحی یک مسئله مهم در سراسر جهان است و تقاضا برای دریافت محصولات خونی رو به افزایش است. ترانکسامیک اسید یک ماده ضد فیبرینولیز است که برای کاهش خونریزی در زمان جراحی به طور رایج استفاده می شود. 

هدف. نقش تجویز ترانکسامیک اسید در کاهش خونریزی در زمان عمل، و ادم و اکیموز بعد از عمل در میان بیمارانی که متحمل رینوپلاستی انتخابی اولیه شده اند، به طور سیستماتیک بررسی می شود.

انتخاب مطالعه. جمعیت مورد نظر شامل بیماران بزرگسالی بود که متحمل رینوپلاستی انتخابی اولیه شده بودند. تجویز ترانکسامیک اسید به عنوان عامل مداخله کننده انتخاب شد. گروه کنترل شامل بیمارانی بود که پلاسبو دریافت کردند. نتایج اولیه شامل از دست دادن خون در زمان عمل و ادم و اکیموز بعد از عمل بود. مطالعات in-vitro و مطالعات حیوانی حذف شدند و تنها مقالات به زبان انگلیسی وارد متا-آنالیز شدند.

سنتز و استخراج داده ها. از دستورالعمل های PRISMAپیروی شد و مقالات با استفاده از ابزار همیاری کوکران برای ارزیابی ریسک سوگیری و دستورالعمل های GRADE مورد بررسی قرار گرفتند. به منظور تعیین اندازه اثر کلی، متا-آنالیز اثرات تصادفی انجام شد.

معیارها و پیامدهای اولیه. نتایج اولیه شامل خونریزی در زمان عمل، و ادم و اکیموز بعد از عمل بود. 

 

نتایج. پنج مطالعه (شامل 332  بیمار ) در تجزیه و تحلیل کیفی وارد شدند که همه آنها کارآزمایی های بالینی تصادفی سازی شده ای بودند که در 5 سال گذشته چاپ شده بودند. میانگین (انحراف معیار) سن بیماران 27 (7) سال بود (محدوده سنی: 42-16 سال)، در حالیکه میانگین (انحراف معیار) برای حجم نمونه 66 (19) سال بود. متا-آنالیز 4 مطالعه (271 بیمار) نشان داد که درمان با ترانکسامیک اسید منجر به کاهش متوسطی در حدود 41.6- میلی لیتر در خونریزی در زمان عمل در مقایسه با گروه کنترل شد. سه مطالعه نشان دادند که ادم و اکیموز بعد از عمل در زمان درمان با ترانکسامیک اسید در مقایسه با گروه کنترل کاهش یافت؛ با این حال اختلاف معنی داری در مقایسه با استفاده از کورتیکواستروئید وجود نداشت. چهار مطالعه بخاطر کیفیت متدولوژی بالا و ریسک کم سوگیری لحاظ شدند. کیفیت کلی شواهد بالا بود.

ارتباط و نتیجه گیری. ترانکسامیک اسید این قابلیت را دارد که به طور معنی داری خونریزی در زمان عمل و ادم و اکیموز بعد از عمل را در میان بیمارانی که متحمل رینوپلاستی انتخابی اولیه شده اند، کاهش دهد.

Connor McGuire, MHSc; Sean Nurmsoo, MSc; Osama A. Samargandi, MD, MHSc

JAMA Facial Plast Surg. January 3, 2019

ورود اعضا

خبرنامه

نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :

کاربران فعال

ما 30 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

تقدیم به

این نشریه برای پاسداشت زنده یاد منوچهر صیادی که دارای سابقه ای بیش از پنجاه سال در عرصه مطبوعات٬ بخصوص نشریات پزشکی بودند تهیه و تقدیم علاقمندان میگردد.

هدف عرصه پزشکی

این نشریه‌ (ماهنامه) به منظور ارتقاء اطلاعات روز پزشکی و با هدف اطلاع رسانی برای آموزشی به روزتر بمنظور استفاده بهتر از تجارب پزشکان ایرانی پا به عرصه وجود نهاده است.

عرصه پزشکی

صاحب امتیاز: موسسه پزشکی آدوراسلامت

مدیرمسوول: دکتر شیوا متقی

                   «زیر نظر شورای نویسندگان»

 

تماس با ما

آدرس: تهران، شهرآرا، خیابان 19، پلاک 86، طبقه 1

تلفن:           88250661 - 86015849 - 09122407039

فاکس:         86015847

ایمیل: Info@arseyepezeshky.ir

تلگرام: https://telegram.me/arseyepezeshki

آمار بازدیدکنندگان

02422335
امروز
دیروز
هفته جاری
بازدید
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
321
2907
7982
2401052
40886
44120
2422335

آی‌پی شما: 3.85.143.239
امروز: پنج شنبه، 02 خرداد 1398 - ساعت: 02:03:12

درباره عرصه پزشکی

با سلام

 نشريه عرصه پزشكى مطالب روز علوم پزشكى جهان را به زبان فارسى و به صورت رايگان منتشر، و براى پزشكان، داروسازان، دندان پزشكان، مراکز درمانی و مشاغل وابسته ی پزشكى ارسال مى دارد.

 اين نشريه به پاس زحمات زنده یاد مرحوم منوچهر صيادى كه بيش از ٥٠ سال سابقه حضور در عرصه نشريات؛ بخصوص نشريات پزشكى را داشتند، تهیه و تقدیم علافمندان مى گردد.

 از آنجا كه هزينه جارى اين نشريه از طريق تبليغات ميسر مى باشد، امیدواریم با کمک شما همراهان كه براستى مكمل ما در این راه مى باشيد، بتوانیم به صورت مطلوب تر ادامه طریق دهیم.

 لذا خواستاريم که با ارائه تبلیغات یا معرفی ما به شرکتها در این زمینه کوشا و همراه باشیم.

راه های تماس با عرصه پزشکی

صاحب امتیاز: موسسه پزشکی آدوراسلامت

مدیرمسوول: دکتر شیوا متقی

                «زیر نظر شورای نویسندگان»

آدرس:       تهران – شهرآرا – خیابان نوزدهم – پلاک 86 – طبقه همکف

تلفن:        88250661 - 86015849 - 09122407039

فاکس:      86015847

ایمیل:        این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید