طراحی سایت
چهارشنبه 1 خرداد 1398.
امروز
  •   این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
  • 88250661 - 86015849

اعظم صفایی خبرنگار

در این شماره از نشریه "عرصه پزشکی" با دکتر مرتضی آقایی افشار، متخصص طب فیزیکی و آسیب‌های ورزشی در رابطه با مشکلات و بیماری‌های حوزه ارتوپدی و نقش مکمل‌ها در پیشگیری و درمان این بیماری‌ها صحبت کرده‌ایم.

 کمبود ویتامین‎‌ها و املاح ضروری بدن یکی از عوامل اصلی ابتلا به بیماری‌ها و آسیب‌های جسمانی است؛ استخوان‌ها عضو آسیب پذیری در بدن به شمار می‌آیند که معمولاً به دنبال این کمبود دچار مشکل و آسیبهای جدی می‌شوند البته آسیب‌های عضلانی استخوانی تنها به دلیل کمبود مکمل‌ها و املاح ضروری ایجاد نمی‌شود و عواملی همچون انجام حرکات ورزشی غیر اصولی،آسیب‌های جسمانی و نحوه غلط نشست و برخواست در این زمینه نقش مهمی ایفا می‌کنند.

خودتان را برای خوانندگان"عرصه پزشکی "معرفی کنید

دکتر مرتضی آقایی افشار متخصص طب فیزیکی و آسیب‌های ورزشی از دانشگاه تهران هستم؛ تخصص من بیشتر در حیطه آسیب‌های عضلانی، اسکلتی و آسیب‌های ورزشی است. در ابتدا بعنوان پزشک عمومی با تیم‌های ورزشی همکاری داشتم و مسئول هیأت پزشکی ورزشی بودم و مدتی هم با تیم‌های ملی فوتبال و فدراسیون پزشکی کار می‌کردم و پس از فارغ التحصیلی مدیریت توان بخشی بیمارستان"نور افشار" را بر عهده داشته و پزشک فدراسیون پزشکی ورزشی بو‌ه‌ام. در حال حاضر در بخش خصوصی مطبی دارم و مشغول مداوای بیماران هستم.

جایگاه رشته طب فیزیکی و آسیب‌های ورزشی در کشور را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

از آنجا که رشته آسیب‌های ورزشی، رشته جدیدی است شناخت کمتری نسبت به آن وجود دارد و مدت زمان بیشتری طول می‌کشد تا  در نزد مردم جا بیفتد. از طرفی فارغ التحصیلان این رشته ممکن است تجربه لازم را نداشته باشند و شاید حداقل در شروع نتوانسته باشند جوابگوی احساس نیاز مردم باشند و بیماران را متوجه مزایای این رشته و کمکی که به درمان بیماری‌ها می‌کند، بکنند. در واقع مدت زمان زیادی طول می‌کشد تا این رشته شناخته شود. البته بیماران نسبت به حیطه فعالیت من که در زمینه درمان عضلات و مفاصل است به نسبت سایر متخصصانی که در بحث ورزش درمانی فعالیت دارند شناخت بیشتری دارند و به همین دلیل اغلب همکاران هم تمایل دارند در این زمینه کار کنند و تا زمانی که این رشته شناخته شده تر نشود مشکلات وجود دارد.

اشاره کردید که مردم شناخت دقیقی راجع به این رشته ندارند، فکر می‌کنید برای رفع این مشکل چه باید کرد؟

وقتی رشته جدیدی در کشور ایجاد می‌شود باید از طریق صدا و سیما و رسانه‌ها معرفی شود تا برای مردم شناخته شود، اما متأسفانه این موضوع در کشور ما اتفاق نمی‌افتد حتی خیلی از مردم فکر می‌کنند متخصصین این رشته دانش آموخته‌های تربیت بدنی هستند یعنی تا این حد برای مردم ناشناخته است که این گونه برداشت می‌کنند کسانی که در این رشته فعالیت دارند پزشک نیستند. حتی مراجعان هم برخی مواقع گمان می‌کنند من متخصص پیشگیری از آسیب‌های ورزشی هستم این مشکل به این دلیل پیش آمده که برخی دانش آموخته‌های تربیت بدنی با اینکه از طرف وزارت بهداشت از فعالیت درمانی منع شده‌اند به شکل زیرزمینی فعالیت می‌کنند که این موضوع وضعیت را خراب تر کرده است.

مردم در چه مواردی باید به متخصصان طب ورزشی مراجعه کنند؟

ما هم مانند متخصصان ارتوپد و همکاران طب فیزیکی در زمینه درمان مشکلات عضلانی استخوانی فعالیت داریم ولی تأکید ما بیشتر بر ورزش درمانی است و در کنار این قضیه هم به درمان و هم به بحث پیشگیری از صدمات بعدی توجه می‌کنیم. بعنوان مثال در درمان کمر درد و یا آرتروز زانو درمان‌های معمول را انجام می‌دهیم ولی روی قسمت عضلات بیشتر کار می‌کنیم؛در واقع آنچه کمتر در رشته‌های دیگر مورد توجه قرار می‌گیرد، قسمت ورزش درمانی و نقش عضلات است. بعنوان مثال در درمان کمردرد یا دیسک کمر بیشتر بر روی عضلات ناحیه کار می‌کنیم تا علاوه بر درمان از بروز دردهای بعدی پیشگیری شود.

به چه دلیل اخیرا بیماری‌های استخوانی ،عضلانی به نسبت قبل شایع تر شده است؟

به دلیل تغییر سبک زندگی از حالت سنتی به شکل زندگی مدرن و ماشینی امروز بیش از گذشته شاهد بروز این گونه از بیماری‌ها هستیم؛ اخیراً تحرک افراد خیلی کمتر شده و از طرفی هم کمبود برخی از ویتامین‌ها نظیر ویتامین دی و عدم قرار گیری افراد در معرض نور آفتاب به میزان کافی باعث شده مشکلات عضلات و مفاصل بیشتر شود. بی تحرکی از عواملی است که نقش مهمی در این زمینه دارد و از طرفی عاملی که آسیب زیادی به عضلات گردن، کمر و زانو وارد می‌کند داشتن پوزیشن‌های طولانی مدت و نادرست بدن است، از این رو مثلاً به کارمندی که از صبح تا عصر پشت میز می‌نشیند توصیه می‌شود که هر یک تا دو ساعت پوزیشن خود را تغییر بدهد اگر نشسته است بلند شود و چند قدمی بزند و مجدد بنشیند و یا اگر خانمی ایستاده ظرف می‌شوید برای چند دقیقه استراحتی به بدن داده و مجدد بایستد. حرکات ثابت بدن در مدت طولانی به دلیل ضعف عضلات و فشار به مفاصل در درازمدت باعث آسیب مفاصل می‌شود.

شایع ترین مشکلات استخوانی و عضلانی برحسب مراجعانی که دارید،کدامند؟

بیشتر مراجعین ما را بیمارانی تشکیل می‌دهند که از کمردرد، گردن درد، آرتروز زانو، مشکلات مفصل شانه، مچ پا و لگن، آسیب‌های بافت نرم مثل عضله و تاندون شکایت دارند که گروه آخر بیشتر بر اثر آسیب‌های ورزشی دچار این مشکلات می‌شوند.

آرتروز زانو مشکل شایعی است،روش پیشگیری از این بیماری چگونه است؟

مهم ترین موضوع تحرک و انجام حرکات ورزشی است که توصیه می‌شود افراد در هفته بین 3 تا 5 جلسه فعالیت ورزشی داشته باشند که شامل ورزش‌های هوازی و قدرتی می‌شود. یکی دیگر از نکاتی که به شدت توصیه می‌شود این است که بیماران در شروع درد به پزشک مراجعه کنند. اغلب بیماران ما با درد مراجعه می‌کنند و بعد از بررسی متوجه می‌شویم به آرتروز شدید مبتلا هستند و زمانی که از انها پرسش می‌کنیم چند مدت است که درد دارید؟ می‌گویند"10 سالی می‌شود". متأسفانه بیماران در مراحل پیشرفته مراجعه می‌کنند درحالیکه اگر در مراحل اولیه پیگیری کنند معمولاً هم درمان ساده تر است و هم از بروز مراحل پیشرفته پیشگیری می‌شود.

در رابطه با دیسکوپاتی، علائم بیماری و روش‌های پیشگیری توضیح بدهید؟

در مراجعه اولیه ابتدا از بیمار شرح حالی گرفته می‌شود معمولاً فردی که برای کمردرد مراجعه می‌کند ممکن است مشکلی در دیسک نداشته باشد و رباط‌های مهره‌ای بین کمر او دچار مشکل باشند که در این حالت عضلات دچار اسپاسم می‌شوند و این موضوع منجر به کمردرد و کجی عضلات می‌شود. اگر این مشکل مکرر اتفاق بیفتد ممکن است منجر به آسیب در دیسک شود و این آسیب یا باعث پارگی منطقه‌ای دیسک می‌شود و یا اگر شدیدتر شود منجر به آسیب به اعصابی که از آن منطقه رد می‌شود خواهد شد؛ که شکل شایع تر آن آسیب به اعصاب سیاتیک است که علائم آن در اندام تحتانی مانند پا به صورت گز گز و ضعف عضلات، در موارد پیشرفته تر و حتی فلج عضلانی و بی اختیاری  احساس میشود که باید به شکل اورژانسی بررسی شود.

نقش مصرف ویتامین‌ها و مکمل‌های دارویی در کاهش آسیب‌های عضلانی استخوانی تا چه میزان پررنگ است؟

ویتامین دی از جمله ویتامین‌هایی است که کمبود آن در دنیا شایع بوده اما در کشور ما این کمبود از سطح نرمال کمی پایین تر است که دلیل این موضوع کمبود نور آفتاب، آلودگی هوا و پوشش افراد است. متأسفانه کمبود این ویتامین علاوه بر بروز آسیب بر مفاصل باعث بروز بیماری‌هایی قلبی و عروقی و دیابت هم می‌شود. توصیه ما به افراد این است که برای سنجش این کمبود حتماً آزمایش بدهند و حتی اگر آزمایش هم نداده‌اند هر ماه یک عدد مکمل ویتامین دی پنجاه هزار را با توجه به اینکه کمبود این ویتامین در کشور شایع است مصرف کنند.

سایر ویتامین‌ها بر حسب کمبودی که وجود دارد بهتر است مصرف شوند، به طور نمونه اگر کسی کمبود آهن داشته باشد باید مکمل آهن مصرف کند. یا اگر کسی رژیم گیاهخواری دارد ممکن است در مورد یک سری از ویتامین‌های خاص که در گروه پروتئین‌های حیوانی موجود است دچار کمبود باشد. بنابراین شناخت کمبود از طریق انجام آزمایش‌های ضروری امکان پذیر است و گاه این کمبود از طریق علائمی خاص  در بدن قابل شناسایی است. تأکید می‌کنم مصرف ویتامین‌ها به شکل روتین توصیه نمی‌شود اگر کسی از تمامی گروه‌های غذایی استفاده می‌کند و رژیم غذایی خاصی ندارد مصرف ویتامین یا مکمل خاصی ضروری نیست.

اما از طرفی با توجه به اینکه معمولاً افراد در کشور به لحاظ تغذیه‌ای دچار مشکل هستند توصیه می‌شود نسبت به مصرف مکمل کلسیم به شکل ناپیوسته اقدام کنند تا دچار کمبود نشوند خصوصاً افرادی که در رژیم غذایی کمتر از منابع طبیعی کلسیم استفاده می‌کنند.

مصرف مکمل‌های حاوی متیل سولفونیل متان تا چه میزان بر بهبود آرتریت و دردهای مفصلی موثر است؟

این مکمل‌ها حاوی موادی هستند که گهگاهی برای بیماران تجویز می‌شوند اما در برخی مطالعات نقش آنها را کم رنگ تر می‌کنند؛ لازم به ذکر است از آنجا که این مکمل‌ها ضرر خاصی برای بیمار به همراه  ندارند؛ معمولاً توصیه می‌شوند. به طور مثال این مکمل در آرتروز زانو تجویز می گردد، البته چون ضرری برای بیمار ندارد و احتمال سودمندی آن بیشتر است.

ورود اعضا

خبرنامه

نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :

کاربران فعال

ما 31 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

تقدیم به

این نشریه برای پاسداشت زنده یاد منوچهر صیادی که دارای سابقه ای بیش از پنجاه سال در عرصه مطبوعات٬ بخصوص نشریات پزشکی بودند تهیه و تقدیم علاقمندان میگردد.

هدف عرصه پزشکی

این نشریه‌ (ماهنامه) به منظور ارتقاء اطلاعات روز پزشکی و با هدف اطلاع رسانی برای آموزشی به روزتر بمنظور استفاده بهتر از تجارب پزشکان ایرانی پا به عرصه وجود نهاده است.

عرصه پزشکی

صاحب امتیاز: موسسه پزشکی آدوراسلامت

مدیرمسوول: دکتر شیوا متقی

                   «زیر نظر شورای نویسندگان»

 

تماس با ما

آدرس: تهران، شهرآرا، خیابان 19، پلاک 86، طبقه 1

تلفن:           88250661 - 86015849 - 09122407039

فاکس:         86015847

ایمیل: Info@arseyepezeshky.ir

تلگرام: https://telegram.me/arseyepezeshki

آمار بازدیدکنندگان

02422310
امروز
دیروز
هفته جاری
بازدید
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
296
2907
7957
2401052
40861
44120
2422310

آی‌پی شما: 3.85.143.239
امروز: پنج شنبه، 02 خرداد 1398 - ساعت: 01:03:42

درباره عرصه پزشکی

با سلام

 نشريه عرصه پزشكى مطالب روز علوم پزشكى جهان را به زبان فارسى و به صورت رايگان منتشر، و براى پزشكان، داروسازان، دندان پزشكان، مراکز درمانی و مشاغل وابسته ی پزشكى ارسال مى دارد.

 اين نشريه به پاس زحمات زنده یاد مرحوم منوچهر صيادى كه بيش از ٥٠ سال سابقه حضور در عرصه نشريات؛ بخصوص نشريات پزشكى را داشتند، تهیه و تقدیم علافمندان مى گردد.

 از آنجا كه هزينه جارى اين نشريه از طريق تبليغات ميسر مى باشد، امیدواریم با کمک شما همراهان كه براستى مكمل ما در این راه مى باشيد، بتوانیم به صورت مطلوب تر ادامه طریق دهیم.

 لذا خواستاريم که با ارائه تبلیغات یا معرفی ما به شرکتها در این زمینه کوشا و همراه باشیم.

راه های تماس با عرصه پزشکی

صاحب امتیاز: موسسه پزشکی آدوراسلامت

مدیرمسوول: دکتر شیوا متقی

                «زیر نظر شورای نویسندگان»

آدرس:       تهران – شهرآرا – خیابان نوزدهم – پلاک 86 – طبقه همکف

تلفن:        88250661 - 86015849 - 09122407039

فاکس:      86015847

ایمیل:        این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید