طراحی سایت
چهارشنبه 1 خرداد 1398.
امروز
  •   این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
  • 88250661 - 86015849

مترجم: دکتر شیوا متقی - اورولوژیست

کلسیفيلاکسي (که به عنوان کلسیفیک اورمیک آرتریولوپاتی شناخته مي شود) يک اختلال جدي است که به واسطه نكروز پوستي به علت كاهش جريان خون ناشي از كلسيفيكاسيون، فيبروز و تشكيل ترومبوز در آرتريول هاي لایه هیپودرم پوست مشخص می شود. در حالی که کلسيفيک اورمیک آرتریولوپاتی در بيماران غيراورمیک گزارش شده است،

به طور اولیه در بيماران مبتلا به بیماری کلیوی مرحله آخر، به ويژه افرادی که دارای هيپر فسفاتمي مداوم و کنترل نشده هستند، هایپرپاراتیروئیدی ثانويه، و کسانی که به مدت طولانی تری تحت درمان با دیالیز هستتد، گزارش شده است. از آن جایی که آکلسيفيک اورمیک آرتریولوپاتی به دلیل ارتباط نزدیک بین کلسیفیلاکسی و بیماری کلیوی مرحله آخر می باشد، مراقبت از بیماران مبتلا به بیماری آخر توسط پزشکان با محدود کردن تشخیص افتراقی آنها به پارامترهای مربوط به کلیه، رایج است.

یک زن 72 ساله قفقازی با سابقه مرحله 5 بیماری مزمن کلیه و نشانه های اورمی برای شروع همودیالیز پذیرفته شد. معاینه پزشکی، اثرات زخم بزرگ با اریتم خفیف و ندول های زیرجلدی بسیار دردناک بر روی ران ها که 2 هفته قبل از پذیرش ظاهر شده بودند را نشان دادند (شکل A و B). او آنتی بیوتیک را برای سلولیت احتمالی بدون بهبود قابل توجه دریافت کرده بود. مطالعات آزمایشگاهی برای میزان فیلتراسیون گلومرولی تخمین زده شده 12 میلی لیتر در دقیقه، آلبومین 2.9g/dL (3.5-5.2)، فسفات 7.7mg/dL (2.5-5) و سطح هورمون پاراتیروئید984pg/mL  (10 -65) قابل توجه بودند. ارائه بالینی این ضایعات به شدت نشان دهنده کلسیفیلاکسی بودند؛ مطالعات بیشتر، کلسیفیکاسیون های واضح ومنتشر دربافت نرم و عروقی به طور وسیعی  دررادیوگرافی با اشعه ایکس از پا (شکل A و B) را آشکار کردند تا بیشتر به تشخیص کمک کنند. بر اساس تظاهرات بالینی معمول و یافته های رادیولوژیکی  کلسيفيک اورمیک آرتریولوپاتی ، برای انجام بیوپسی پوست تصمیمی گرفته نشد. با این حال، وجود سطح بالای کلسیم سرم همراه با غلظت بالای هورمون پاراتیروئید موجب انجام تحقیقات بیشتر شد؛ جالب توجه است که سینتیگرافی پاراتیروئید، حضور آدنوم متابولیک فعال به عنوان منبع اولیه اختلالات مواد معدنی را آشکار ساخت (شکل C). علاوه بر درمان جدی کاهش فسفات، تری سولفات سدیم داخل وریدی نیز آغاز شد. بیمار، جراحی پاراتیروییدکتومی را نپذیرفت.

 شکل: (A و B) اسکارهای بزرگ بر روی ران داخلی دو طرفه همراه با اریتم خفیف؛ رادیوگرافی ساده مرتبط با کلسیفیکاسیون بافت عضلانی و نرم در ضمیمه نشان داده شده است. سینتیگرافی پاراتیروئید استامیب  99mTc-s(C)، افزایش فعالیت متابولیکی قطب خلفی به بالایی لوب راست تیروئید بیانگر آدنوم پاراتیروئید را  نشان می دهد.

به نظر می رسد کلسیفیلاکسی و کلسیفیکاسیون عروقی یک استخوان سازی خارج اسکلتی باشد؛ مکان و الگوهای مختلفی از کلسیفیکاسیون ها گزارش شده اند، که شایع ترین مکان ها در اندام های پایینی و شکم می باشد. اگر چه غیر معمول است اما کلسیفیلاکسی در بیماران بدون بیماری مزمن کلیوی گزارش شده است؛ هایپرپاراتیروئیدی اولیه و بیماری های بافت همبند از شایع ترین علل کلسیفلاکسی غیراورمیک هستند. مدیریت این شرایط، چالش برانگیز است و میزان مرگ و میر با وجود کنترل کافی عامل خطر و کنترل شدید زخم ، بالا باقی مانده است. درمان با تیوسولفات سدیم، نتایج مثبتی در مطالعات مشاهده ای نشان داده است و  بیماران مبتلا به هیپرپاراتیروئیدیسم شدید، چه اولیه و چه ثانویه، ممکن است از پاراتیروئیدکتومی بهره ببرند.

در مورد ما، گرچه هیپرپاراتیروئیدیسم تنها به بیماری مزمن کلیه (به عنوان مثال ثانویه) اختصاص داده شده است، هورمون پاراتیروئید و سطح کلسیم سرم به طور غیرطبیعی بالا، با بیماری معدنی استخوانی که در بیماران مبتلا به بیماری کلیوی دیده می شود، متناقض بوده است؛ معلوم شده است که آدنوم پاراتیروئید (به عنوان مثال، هایپرپاراتیروئیدی اولیه) مقصر اصلی است. این مورد نیاز به کشف علل متناوب یا ترکیبی برای کلسیفیلاکسی در بیماران مبتلا به بیماری مزمن کلیه با علائم بالینی یا آزمایشگاهی آتیپیک را نشان می دهد.

Abhilash Koratala, MD, Amir Kazory, MD

The American Journal of Medicine. February 2019Volume 132, Issue 2, Pages e31–e32

ورود اعضا

خبرنامه

نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :

کاربران فعال

ما 76 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

تقدیم به

این نشریه برای پاسداشت زنده یاد منوچهر صیادی که دارای سابقه ای بیش از پنجاه سال در عرصه مطبوعات٬ بخصوص نشریات پزشکی بودند تهیه و تقدیم علاقمندان میگردد.

هدف عرصه پزشکی

این نشریه‌ (ماهنامه) به منظور ارتقاء اطلاعات روز پزشکی و با هدف اطلاع رسانی برای آموزشی به روزتر بمنظور استفاده بهتر از تجارب پزشکان ایرانی پا به عرصه وجود نهاده است.

عرصه پزشکی

صاحب امتیاز: موسسه پزشکی آدوراسلامت

مدیرمسوول: دکتر شیوا متقی

                   «زیر نظر شورای نویسندگان»

 

تماس با ما

آدرس: تهران، شهرآرا، خیابان 19، پلاک 86، طبقه 1

تلفن:           88250661 - 86015849 - 09122407039

فاکس:         86015847

ایمیل: Info@arseyepezeshky.ir

تلگرام: https://telegram.me/arseyepezeshki

آمار بازدیدکنندگان

02422137
امروز
دیروز
هفته جاری
بازدید
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
123
2907
7784
2401052
40688
44120
2422137

آی‌پی شما: 3.85.143.239
امروز: پنج شنبه، 02 خرداد 1398 - ساعت: 01:03:49

درباره عرصه پزشکی

با سلام

 نشريه عرصه پزشكى مطالب روز علوم پزشكى جهان را به زبان فارسى و به صورت رايگان منتشر، و براى پزشكان، داروسازان، دندان پزشكان، مراکز درمانی و مشاغل وابسته ی پزشكى ارسال مى دارد.

 اين نشريه به پاس زحمات زنده یاد مرحوم منوچهر صيادى كه بيش از ٥٠ سال سابقه حضور در عرصه نشريات؛ بخصوص نشريات پزشكى را داشتند، تهیه و تقدیم علافمندان مى گردد.

 از آنجا كه هزينه جارى اين نشريه از طريق تبليغات ميسر مى باشد، امیدواریم با کمک شما همراهان كه براستى مكمل ما در این راه مى باشيد، بتوانیم به صورت مطلوب تر ادامه طریق دهیم.

 لذا خواستاريم که با ارائه تبلیغات یا معرفی ما به شرکتها در این زمینه کوشا و همراه باشیم.

راه های تماس با عرصه پزشکی

صاحب امتیاز: موسسه پزشکی آدوراسلامت

مدیرمسوول: دکتر شیوا متقی

                «زیر نظر شورای نویسندگان»

آدرس:       تهران – شهرآرا – خیابان نوزدهم – پلاک 86 – طبقه همکف

تلفن:        88250661 - 86015849 - 09122407039

فاکس:      86015847

ایمیل:        این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید