طراحی سایت
شنبه 30 شهريور 1398.
امروز
  •   این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
  • 88250661 - 86015849

مترجم: دکتر الهام خاقانی پزشک عمومی

ناهنجاری های مادرزادی یکی از علل عمده مرگ و میر نوزادان در کشورهای پیشرفته است.

مرگ و میر ناشی از نقص مادرزادی قلبی در حال کاهش است؛ ولی هنوز به شکل غیر قابل قبولی بالا باقی مانده است.

روش معمول تشخیص زودهنگام نقص مادرزادی قلبی، اکوکاردیوگرافی جنینی دو بعدی (2D) است. با استفاده از این رویکرد، یک گروه در معرض، افزایش تشخیص نقایص مادرزادی قلبی پس از معرفی را در یک برنامه غربالگری ملی گزارش کردند. در طی دهه گذشته، استفاده از اکوکاردیوگرافی جنینی سه بعدی (3D) و چهار بعدی (4D) به عنوان یک استراتژی برای تسهیل اکوکاردیوگرافی جنینی 2D با امید افزایش تشخیص نقایص مادرزادی قلبی، به ویژه در زمینه عملکرد بالینی با استفاده از الگوریتم هایی که برای کاهش وابستگی به اپراتور در نظر گرفته شده اند، معرفی شده است.

با این حال، تمامی این تلاش ها به طور قابل ملاحظه ای براساس محدودیت های ذاتی یک روش تصویربرداری که بر روی پنجره های صوتی که اغلب با ساختارهای آناتومی مادر یا جنین یا آثار حرکتی تار می شوند، می باشند. علاوه بر این، مجموعه داده های صوت که با استفاده از سونوگرافی 3D و 4D حاصل شده اند، غیر ایزوتروپی هستند که وضوح تصویر را در دستگاه های سونوگرافی عمود بر صفحه اصلی اندازه گیری صوت، محدود می کنند و بنابراین ارزش تشخیصی آنها را محدود می کنند. در مطالعه لنست، دیوید لویید و همکارانش اکنون نشان می دهد که تکنیک های محاسباتی جدید همراه با تصویربرداری MRI جنین، توانایی غلبه بر برخی از محدودیت های سونوگرافی پیش از تولد در تشخیص نقایص مادرزادی قلبی را دارد.

لویید و همکارانش، گزارش نتایج یک مطالعه شامل 85 جنین، که در آن از یک الگوریتم جدید بازسازی بر اساس داده های 2D MRI برای تولید یک مجموعه داده صوتی سه بعدی با وضوح بالا (ایزوتروپیک 0.5 تا 0.75 میلیمتر) از قفسه سینه جنین، استفاده کردند. بدیهی است که الگوریتم استفاده شده توسط نویسندگان، اجازه اصلاح آثار حرکت جنین را می دهد. سپس نویسندگان از مجموعه داده صوتی سه بعدی به دست آمده از تصاویر MRI به منظور مقایسه تصاویر فراصوت 2D در جنین با ساختارهای قلبی و عروقی طبیعی و غیر طبیعی و توافق بین بیننده خوب در هر دو روش استفاده کردند؛ همچنین توافق خوبی در زمان مقایسه اندازه گیری ساختارهای قلب و عروق بین سونوگرافی 2D و آن دسته از داده های بازسازی شده 3D به دست آمده از داده های MRI 2D برقرار بود. نویسندگان نشان می دهند که تصویربرداری 3D با وضوح بالای تصویراز سیستم قلبی و عروقی جنین با الگوریتم پیشنهادی که می تواند مکمل اکوکاردیوگرافی جنینی باشد، به دست می آید. برای حمایت از این فرضیه، نویسندگان گزارش دادند که در ده مورد، داده های بازسازی شده MRI، امکان شناسایی ویژگی های تشریحی که قبلاً با استفاده از سونوگرافی منتشر نشده بودند را فراهم آوردند.

در اکوکاردیوگرافی جنینی 4D، مجموعه داده های صوتی به دست آمده از اصلاح تصویر اسپاتیوتمپورال را می توان با بلوک های نمونه های پاتولوژيکی که اطلاعات آن ها حاصل از بافت تعبیه شده که بستگی به سطح و جهت گیری برش بلوک پارافین دارد، مقايسه کرد.

به طور مشابه، در مجموعه داده های صوتی 4D قلب جنین، تمام اطلاعات مربوط به حوزه مورد علاقه در یک صوت مجازی (با توجه به اینکه مجموعه داده های صوتی شامل کیفیت تصویر خوب) موجود است. هنگام برش صوت مجازی در اکوکاردیوگرافی جنین 4D، اپراتور می تواند برای ارزیابی حلقه های پویایی سینوسی یا تصویر سازی در بخش خاصی از چرخه قلب نوع تحلیل آن را انتخاب کند. برای تسهیل جهت یابی در مجموعه داده های صوتی 4D  حجم قلب جنین، چندین الگوریتم با نتایج بهینه در مجموعه داده های صوتی منتشر شده است.

با این وجود، حرکت جنین یا مادر و سایه آکوستیک اغلب بر کیفیت تصویر موجود در مجموعه داده های صوتی تأثیر می گذارد، که ممکن است باعث جذب محدود اکوکاردیوگرافی جنین 4D شود، گرچه که بیش از یک دهه در دسترس است.

Jimmy Espinoza

The Lancet . Volume 393, ISSUE 10181, P1574-1576, April 20, 2019

ورود اعضا

خبرنامه

نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :

کاربران فعال

ما 25 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

تقدیم به

این نشریه برای پاسداشت زنده یاد منوچهر صیادی که دارای سابقه ای بیش از پنجاه سال در عرصه مطبوعات٬ بخصوص نشریات پزشکی بودند تهیه و تقدیم علاقمندان میگردد.

هدف عرصه پزشکی

این نشریه‌ (ماهنامه) به منظور ارتقاء اطلاعات روز پزشکی و با هدف اطلاع رسانی برای آموزشی به روزتر بمنظور استفاده بهتر از تجارب پزشکان ایرانی پا به عرصه وجود نهاده است.

عرصه پزشکی

صاحب امتیاز: موسسه پزشکی آدوراسلامت

مدیرمسوول: دکتر شیوا متقی

                   «زیر نظر شورای نویسندگان»

 

تماس با ما

آدرس: تهران، شهرآرا، خیابان 19، پلاک 86، طبقه 1

تلفن:           88250661 - 86015849 - 09122407039

فاکس:         86015847

ایمیل: Info@arseyepezeshky.ir

تلگرام: https://telegram.me/arseyepezeshki

آمار بازدیدکنندگان

02736531
امروز
دیروز
هفته جاری
بازدید
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
1643
1879
17779
2703805
58221
105696
2736531

آی‌پی شما: 35.171.146.16
امروز: شنبه، 30 شهریور 1398 - ساعت: 19:06:49

درباره عرصه پزشکی

با سلام

 نشريه عرصه پزشكى مطالب روز علوم پزشكى جهان را به زبان فارسى و به صورت رايگان منتشر، و براى پزشكان، داروسازان، دندان پزشكان، مراکز درمانی و مشاغل وابسته ی پزشكى ارسال مى دارد.

 اين نشريه به پاس زحمات زنده یاد مرحوم منوچهر صيادى كه بيش از ٥٠ سال سابقه حضور در عرصه نشريات؛ بخصوص نشريات پزشكى را داشتند، تهیه و تقدیم علافمندان مى گردد.

 از آنجا كه هزينه جارى اين نشريه از طريق تبليغات ميسر مى باشد، امیدواریم با کمک شما همراهان كه براستى مكمل ما در این راه مى باشيد، بتوانیم به صورت مطلوب تر ادامه طریق دهیم.

 لذا خواستاريم که با ارائه تبلیغات یا معرفی ما به شرکتها در این زمینه کوشا و همراه باشیم.

راه های تماس با عرصه پزشکی

صاحب امتیاز: موسسه پزشکی آدوراسلامت

مدیرمسوول: دکتر شیوا متقی

                «زیر نظر شورای نویسندگان»

آدرس:       تهران – شهرآرا – خیابان نوزدهم – پلاک 86 – طبقه همکف

تلفن:        88250661 - 86015849 - 09122407039

فاکس:      86015847

ایمیل:        این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید