طراحی سایت
شنبه 30 شهريور 1398.
امروز
  •   این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
  • 88250661 - 86015849

Pirabu Sakthivel, MS, Kapil Sikka, MS, Aanchal Kakkar, MD

معرفی بیمار: خانمی 44 ساله که علامتی از بیماری و ناخوشی نداشت و به منظور اهداء کلیه برای همسرش برنامه ریزی کرده بود، به کلینیک مراجعه نمود. در زمان لوله گذاری، متخصص بیهوشی چندین ضایعه polypoidal را دقیقاً در زیر طناب های صوتی که به دیواره نای چسبیده بودند، مشاهده نمود. پاپیلوماتوز چندگانه نای تشخیص داده شده و بیمار برای ارزیابی بیشتر به بخش  اتورینولارینگولوژی ارجاع داده شد.

ارزیابی برونکوسکوپیFlexible  چندین نودول کلسیفیه شدهِ زیرمخاطی که در راستای آنترولترال دیواره نای پخش شده بودند و دیواره خلفی غشاء را تحلیل برده بودند، نشان داد (تصویرA ). در ادامه، تصویربرداری باند باریک (NBI) هیچ گونه الگوی عروقی مشخصه پاپیلوما (تصویر B) را به غیر از احتمال پاپیلوماتوز ویروسی نای نشان نداد. تصویربرداری سریع با کمک تکنیک NBI، تشخیصtracheobronchopathia osteochondroplastica (TO) را داد. بیوپسی اندوسکوپی انجام شد و بافت غضروف مانند زیر مخاطی به همراه کانون های تشکیل استخوان را نشان داد که تشخیص بالینی را تایید کردند. سی تی اسکن Contrast-enhanced (CECT) از قفسه سینه قبل از انجام عمل به منظور ارزیابی لومن راه هوایی و برآورد سایز محتمل لوله اندوتراکئالی که در زمان لوله گذاری استفاده می شود انجام شد (تصاویر C و D). متخصص بیهوشی از ماهیت خوش خیم وضعیت فوق آگاه بود و بیمار متحمل جراحی موفقیت آمیزی بدون بروز هیچ گونه مشکلی در زمان لوله گذاری با استفاده از یک لوله اندوتراکئال سایز کوچکتر (6.5 میلی متر) شد.

 

تصویر برونکوسکوپی فیبر اُپتیک چندین نودول زیرمخاطی را که به طور مشخص غشاء خلفی را اشغال کرده اند نشان می دهد (A). تصویربرداری باند باریک، الگوی حلقوی مویرگی داخل اپی تلیالی را به همراه نقاط قهوه ای تیره نشان نمی دهد (B) . اسکن محوری و تاجی، کلسیفیکاسیون را در داخل لومن نای نشان می دهد (C و D).

بحث

TO که موسوم به tracheopathia osteoplastica است، نوعی بیماری نادر و خوش خیم مجرای هوایی با علت نامشخص می باشد. TO با چندین نودول زیرمخاطی استخوانی یا غضروفی شکل مشخص می شود که ناشی از غضروف مجرای هوایی هستند و زوائدی را به سمت لومن می دهند و به طور معمول دیواره غشای خلفی نای را اشغال  می کنند. علت دقیق TO تا کنون مشخص نشده است. از آنجائیکه TO با التهاب پیرامونی انباشت های osseocartilaginous زیر مخاطِ درخت تراکئوبرونشیال مشخص می شود، عفونت مزمن بعنوان یک علت احتمالی مطرح شده است. با این وجود، این عفونت ها احتمالاً نتیجهِ TO نسبت به علت بوجود آورنده آن می باشند (یعنی احتمالاً نتیجه TO هستند نه علت آن).  معمولاً TO در سالمندان در دهه شش یا هفت زندگی تشخیص داده می شود. در کل هیچ برتری جنسی دیده نمی شود، با این وجود مطالعات کمی غالبیت ابتلای مردان به بیماری را نشان داده اند. از آنجائیکه روند پاتولوژیک بیماری آهسته است و به تدریج در یک بازه زمانی بلند مدت پیشرفت می کند، اکثریت افراد مبتلا بدون علامت باقی مانده و به طور تصادفی در زمان برونکوسکوپی برای اندیکاسیون های دیگر یا ثانویه به بروز مشکل در زمان لوله گذاری تشخیص داده می شوند.

زمانی که TO علامت دار است از سایر بیماری های مجرای هوایی نظیر آسم، بیماری مزمن انسدادی ریه، آمیلوئیدوز حنجره، سارکوئیدوز، پاپیلوماتوز تنفسی، کلسیفیکاسیون دیستروفیک نای، پلي كندريت عود كننده، و سایر اختلالات بافت همبندی تقلید می کند. آمیلوئیدوز، سارکوئیدوز و پاپیلوماتوز نیز می توانند ظاهر اندوسکوپی مشابهی داشته باشند، اما هیچیک از آنها به طور انتخابی دیواره غشای خلفی نای را اشغال نمی کنند . NBI یک تکنولوژی جدید تصویربرداری بر پایه طول موج ویژه ای از نور است، که در آن پاپیلوماهای تنفسی به طور معمول یک الگوی حلقوی مویرگی داخل اپی تلیالی مشخص را به همراه نقاط قهوه ای تیره در پایه هر پاپیلوما نشان می دهد که به افتراق پاپیلوما از TO کمک می کند. بیوپسی نودول های مجرای هوایی بعلت ظاهر اندوسکوپیک پاتوگنومونيك TO برای تشخیص آن ضروری نمی باشد. با این حال، وجود سایر ویژگی های سیستمیکِ همراه نباید نادیده گرفته شوند، و در زمانی که شک و تردید وجود دارد، بررسی های بیشتری می بایست انجام شود که می تواند شامل بیوپسی از این ضایعات باشد. سفتی ضایعه و بروز مشکل در زمان بیوپسی نیز از دیگر نشانه های TO هستند.

از آنجائیکه TO یک بیماری خوش خیم با دوره پایدار برای سال های بسیار است، وضعیت بسیاری از این بیماران به صورت محافظه کارانه بدون اعمال هیچ گونه درمان فعالی مدیریت می شود. با این حال، این نکته حائز اهمیت است که به بیماران توضیح و هشدار داده شود که ممکن است دیسترس یا نارسایی تنفسی در زمانی که عفونت مجرای هوایی بیشتر می شود داشته باشند و می بایست برای رهایی از دیسترس در آن لحظه از امکانات درمانی کافی برخوردار باشند.  در بیمارانی که سرفه یا خس خس علامت دار را نشان می دهند، حفظ رطوبت مجرای هوایی موجب کاهش سوزش و درد آن می شود و درمان فوری عفونت، اگر وجود داشته باشد، توصیه می گردد. مداخلات جراحی نظیر برداشت نودول های زیرمخاطی توسط پنس، کند و برداشتن ضایعه با لیزر، پرتودرمانی اشعه خارجی](EBRT)[External beam radiotherapy، کرایوتراپی، coring با برونکوسکوپی ریجید، استنت های اندولومینال و رزکسیون نای یا حنجره برای ضایعاتی که منجر به تنگ شدن علامت دار مجرای هوایی می شوند، پیشنهاد می شود. با این وجود، پاسخ کلی به تمامی این تکنیک های درمانی محدود شده است.

بنابراین، TO می تواند به صورت یک علت غیر منتظره از لوله گذاری مشکل در زمان هرگونه جراحی اورژانسی یا انتخابی تظاهر یابد، و هریک از متخصصین مجرای هوایی می بایست از این شرایط آگاهی داشته باشند. میزان سازگاری لومینال و اندازه مناسب لوله اندوتراکئال باید با تصویربرداری رادیولوژیک و بررسی برونکوسکوپی قبل از عمل مشخص شود. فقدان آگاهی از وجود این عارضه نادر در میان متخصصین پزشکی می تواند منجر به تشخیص غلط شده و به همین علت بیمار متحمل آزمایش های غیر ضروری شود.

The American Journal of Medicine, March 2019 Volume 132, Issue 3, Pages e519–e520

ورود اعضا

خبرنامه

نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :

کاربران فعال

ما 64 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

تقدیم به

این نشریه برای پاسداشت زنده یاد منوچهر صیادی که دارای سابقه ای بیش از پنجاه سال در عرصه مطبوعات٬ بخصوص نشریات پزشکی بودند تهیه و تقدیم علاقمندان میگردد.

هدف عرصه پزشکی

این نشریه‌ (ماهنامه) به منظور ارتقاء اطلاعات روز پزشکی و با هدف اطلاع رسانی برای آموزشی به روزتر بمنظور استفاده بهتر از تجارب پزشکان ایرانی پا به عرصه وجود نهاده است.

عرصه پزشکی

صاحب امتیاز: موسسه پزشکی آدوراسلامت

مدیرمسوول: دکتر شیوا متقی

                   «زیر نظر شورای نویسندگان»

 

تماس با ما

آدرس: تهران، شهرآرا، خیابان 19، پلاک 86، طبقه 1

تلفن:           88250661 - 86015849 - 09122407039

فاکس:         86015847

ایمیل: Info@arseyepezeshky.ir

تلگرام: https://telegram.me/arseyepezeshki

آمار بازدیدکنندگان

02736642
امروز
دیروز
هفته جاری
بازدید
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
1754
1879
17890
2703805
58332
105696
2736642

آی‌پی شما: 35.171.146.16
امروز: شنبه، 30 شهریور 1398 - ساعت: 20:06:04

درباره عرصه پزشکی

با سلام

 نشريه عرصه پزشكى مطالب روز علوم پزشكى جهان را به زبان فارسى و به صورت رايگان منتشر، و براى پزشكان، داروسازان، دندان پزشكان، مراکز درمانی و مشاغل وابسته ی پزشكى ارسال مى دارد.

 اين نشريه به پاس زحمات زنده یاد مرحوم منوچهر صيادى كه بيش از ٥٠ سال سابقه حضور در عرصه نشريات؛ بخصوص نشريات پزشكى را داشتند، تهیه و تقدیم علافمندان مى گردد.

 از آنجا كه هزينه جارى اين نشريه از طريق تبليغات ميسر مى باشد، امیدواریم با کمک شما همراهان كه براستى مكمل ما در این راه مى باشيد، بتوانیم به صورت مطلوب تر ادامه طریق دهیم.

 لذا خواستاريم که با ارائه تبلیغات یا معرفی ما به شرکتها در این زمینه کوشا و همراه باشیم.

راه های تماس با عرصه پزشکی

صاحب امتیاز: موسسه پزشکی آدوراسلامت

مدیرمسوول: دکتر شیوا متقی

                «زیر نظر شورای نویسندگان»

آدرس:       تهران – شهرآرا – خیابان نوزدهم – پلاک 86 – طبقه همکف

تلفن:        88250661 - 86015849 - 09122407039

فاکس:      86015847

ایمیل:        این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید