طراحی سایت
شنبه 30 شهريور 1398.
امروز
  •   این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
  • 88250661 - 86015849

مترجم: دکتر شیوا متقی - اورولوژیست

خانمی 50 ساله که از دوران جوانی مبتلا به دیابت ملیتوس نوع I شده بود، با شکایت از رتینوپاتی دیابتی، بیماری عروق محیطی  و بیماری مرحله انتهایی کلیوی (ESRD) در همودیالیز توسط پزشک مراقبت های اولیه اش برای غربالگری ماموگرافی ارجاع داده شد.

میزان HbA1c حدود 7.1% بود و وی در زمان صرف غذا از انسولین طولانی اثر استفاده می کرد. در ماموگرافی، بافت پستان با تراکم هتروژن مشاهده شد (تصاویر 1A و 1B). بعنوان یک پروتوکل برای ارزیابی تراکم سینه، اولتراسونوگرافی دو طرفه پستان انجام شد که نتایج نشان دهنده یک توده هیپواکوئیک نامنظم و بزرگ (2×1.9×5.3 سانتی متر) به همراه سایه آکوستیک خلفی و واسکولاریتی پریفرال کاملاً مشخص در سینه سمت راست در موقعیت ساعت 12 بود (تصویر 1C). سیستم داده و گزارش تصویربرداری پستان (BIRADS) برابر با 5 بود که به شدت گویای وجود بدخیمی بود. بیوپسی با سوزن هسته ای (CNB) تحت هدایت با اولتراسوند انجام شد (تصویر 1D) که نشان دهندهductitis  و sclerosing lobulitis به همراه تغییرات فیبروسیستیک غیر پرولیفراتیو بود (تصاویر 1E و 1G). بعد از تبادل نظر بین پاتولوژیست ها و رادیولوژیست ها، ماستوپاتی دیابتی تشخیص داده شد. در ادامه ماموگرام های سالیانه برای نشان دادن یافته های فوق ادامه یافت و آگاهی از تشخیص ماستوپاتی دیابتی مانع از انجام بیوپسی های مکرر و سایر اقدامات غیر لازم شد.

نمای کرانیوکودال spot compression و مدیولترال ماموگرافی پستان سمت راست (تصاویر A و B) تراکم هتروژن سینه را به همراه کلسیفیکاسیون عروقی منتشر خوش خیم نشان می دهد. با توجه به نسج متراکم پستان، توصیه به انجام اولتراسوند شد. (C) اولتراسوند سینه سمت راست یک توده هیپواکوئیک نامنظم به ابعاد  2×1.9×5.3 سانتی متر به همراه سایه آکوستیک خلفی (فلش) و واسکولاریتی پریفرال را در موقعیت 12 که از نوک پستان 3 سانتی متر فاصله داشت، نشان داد که در تقسیم بندی پنجم BI-RADS قرار گرفت و به وضوح نشانگر بدخیمی بود. (D) بیوپسی تحت هدایت اولتراسوند از توده سینه سمت راست واقع در موقعیت 12 با استفاده از  11-G vacuum-assisted needle انجام شد (فلش). در هیستوپاتولوژی (رنگ آمیزی هماتوکسیلین-ائوزین) از بیوپسی (تصاویر E-H)، فیبروز استرومال متراکم (فلش در تصویر F)، کلاسترهایی از سلول های داکتال (فلش در تصویر G) و لنفوسیت های پری داکتال (فلش در تصویر H) همگی نشان دهنده ماستوپاتی دیابتی بودند.     

ماستوپاتی دیابتی یک عارضه فیبرو-التهابی نادر پستان است که به طور مشخص در زنان premenopausal با سابقه طولانی مدت از دیابت ملیتوس نوع I و عوارض میکروواسکولار متعدد تظاهر می یابد. یافته های حاصل از رادیولوژی و معاینات بالینی اغلب منجر به گمراهی تشخیص به سمت بدخیمی می شوند و لذا منجر به اعمال اقدامات تهاجمی غیر ضروری می گردند. شیوع بیماری در 13-0.6 % بیماران مبتلا به سابقه طولانی مدت دیابت نوع I  گزارش شده است. تظاهرات نوروپاتی و رتینوپاتی با این بیماری همراه می باشد، با این وجود هیچ ارتباطی با سن شروع دیابت، مدت زمان ابتلا به دیابت یا کنترل گلایسمی یافت نشده است. گزارشات موردی همچنین وقوع این بیماری را در مردان مبتلا به دیابت، بیماران مبتلا به دیابت نوع II و بیماران مبتلا به بیماری های تیروئیدی شرح داده اند. پاتوژنزیز این وضعیت با بروز یک پاسخ اتوایمیون به تجمع غیر طبیعی ماتریکس خارج سلولی که ثانویه به اثرات هایپرگلایسمی بر روی بافت همبندی است، ارتباط دارد. توده های پستانی قابل لمس یک طرفه یا دو طرفه که غالباً به اشکال سفت، متحرک و بدون درد در نظر گرفته می شوند، معمولاً قابل مشاهده هستند. یافته های اولتراسوند معمولاً شکّ به بدخیمی را بر می انگیزند و ماموگرافی ممکن است عدم تقارن کانونی را نشان دهد. سایه آکوستیک خلفی که ثانویه به فیبروز می باشد، یک نشانه مهمی در اولتراسونوگرافی است که در مورد این بیمار هم دیده شد. بیوپسی سوزنی هسته ای یا اکسیژنال معمولاً برای تشخیص پاتولوژیک اولیه مورد نیاز می باشد. از ویژگی های هیستوپاتولوژیک مشخصه این بیماری می توان به lobulitis، ductitis لنفوسیتی، واسکولیت B سل، و فیبروز شبه کلوئیدی متراکم اشاره نمود. تشخیص های افتراقی شامل، تومور میوفیبروبلاستیک التهابی، ماستیت گرانولوماتوز، لیپوگرانولوم اسکلروزیس، بیماری روزاي دورفمن، لوپوس پانیکولیت و نودول های روماتوئید می باشند. اگرچه، ویژگی های هیستوپاتولوژیک فوق می توانند در بیوپسی های پستان غیر دیابتی نیز وجود داشته باشند، فیبروبلاست های اپیتلوئید و لنفوسیت های B سل به نظر می رسد که منحصر به بیماری  دیابت باشند. ارتباطات میان  تصویربرداری و پاتولوژی نقش مهمی را در روند تشخیصی ایفا می کند. اگرچه پاتوژنزیز وابسته به سیستم ایمنی است، ولیکن با ریسک افزایش یافته بدخیمی در زمان follow-up ارتباطی ندارد. میزان عود در حدود 80-42% در طی 5 سال بعد از بیوپسی اکسیژنال گزارش شده است. این گونه عودها معمولاً دو طرفه و بسیار گسترده هستند و منجر به معضل در مدیریت وضعیت بیمار می شوند. پروتوکل استانداردی برای follow-up بلند مدت این بیماران وجود ندارد. معمولاً به طور سالیانه تصویربرداری اولتراسوند در افرادی که از لحاظ پاتولوژیک بیماریشان تایید شده است، انجام می شود و در زمانی که به علت پیشرفت یا تغییر در ماهیت ضایعات، شک وجود دارد سیتولوژی آسپیراسیون سوزنی ظریف یا بیوپسی هسته ای می تواند انجام شود.

ماستوپاتی دیابتی می بایست در تشخیص افتراقی یک توده پستان در بیماران دیابتی لحاظ شود. تشخیص به موقع و دقیق این علت نادر توده پستانی می تواند به شکل امیدبخشی به زنان کمک کند تا از انجام بیوپسی های مکرر غیر ضروری و اقدامات جراحی اجتناب کنند.

Sonali Gupta, MD, Pradeep Goyal, MD, Soumya Thumma, MD

Amjmed. April 2019Volume 132, Issue 4, Pages e533–e534 

ورود اعضا

خبرنامه

نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :

کاربران فعال

ما 36 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

تقدیم به

این نشریه برای پاسداشت زنده یاد منوچهر صیادی که دارای سابقه ای بیش از پنجاه سال در عرصه مطبوعات٬ بخصوص نشریات پزشکی بودند تهیه و تقدیم علاقمندان میگردد.

هدف عرصه پزشکی

این نشریه‌ (ماهنامه) به منظور ارتقاء اطلاعات روز پزشکی و با هدف اطلاع رسانی برای آموزشی به روزتر بمنظور استفاده بهتر از تجارب پزشکان ایرانی پا به عرصه وجود نهاده است.

عرصه پزشکی

صاحب امتیاز: موسسه پزشکی آدوراسلامت

مدیرمسوول: دکتر شیوا متقی

                   «زیر نظر شورای نویسندگان»

 

تماس با ما

آدرس: تهران، شهرآرا، خیابان 19، پلاک 86، طبقه 1

تلفن:           88250661 - 86015849 - 09122407039

فاکس:         86015847

ایمیل: Info@arseyepezeshky.ir

تلگرام: https://telegram.me/arseyepezeshki

آمار بازدیدکنندگان

02736858
امروز
دیروز
هفته جاری
بازدید
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
1970
1879
18106
2703805
58548
105696
2736858

آی‌پی شما: 35.171.146.16
امروز: شنبه، 30 شهریور 1398 - ساعت: 21:06:58

درباره عرصه پزشکی

با سلام

 نشريه عرصه پزشكى مطالب روز علوم پزشكى جهان را به زبان فارسى و به صورت رايگان منتشر، و براى پزشكان، داروسازان، دندان پزشكان، مراکز درمانی و مشاغل وابسته ی پزشكى ارسال مى دارد.

 اين نشريه به پاس زحمات زنده یاد مرحوم منوچهر صيادى كه بيش از ٥٠ سال سابقه حضور در عرصه نشريات؛ بخصوص نشريات پزشكى را داشتند، تهیه و تقدیم علافمندان مى گردد.

 از آنجا كه هزينه جارى اين نشريه از طريق تبليغات ميسر مى باشد، امیدواریم با کمک شما همراهان كه براستى مكمل ما در این راه مى باشيد، بتوانیم به صورت مطلوب تر ادامه طریق دهیم.

 لذا خواستاريم که با ارائه تبلیغات یا معرفی ما به شرکتها در این زمینه کوشا و همراه باشیم.

راه های تماس با عرصه پزشکی

صاحب امتیاز: موسسه پزشکی آدوراسلامت

مدیرمسوول: دکتر شیوا متقی

                «زیر نظر شورای نویسندگان»

آدرس:       تهران – شهرآرا – خیابان نوزدهم – پلاک 86 – طبقه همکف

تلفن:        88250661 - 86015849 - 09122407039

فاکس:      86015847

ایمیل:        این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید