طراحی سایت
چهارشنبه 2 مرداد 1398.
امروز
  •   این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
  • 88250661 - 86015849

Markus Linhart, MD, Walter Bragagnini, MD, Ander Regueiro, MD

یک مرد سیگاری 40 ساله بدون سابقه بیماری مربوطه، دو روز پس از وارد شدن ضربه به قفسه سینه حفاظت نشده در طول یک جلسه تمرینی کاراته به بخش اورژانس ارجاع داده شد. روز قبل، او درد شدید قفسه سینه را بروز داده و پزشک عمومی وی ایبوپروفن را تجویز کرده بود. هیچ الکتروکاردیوگرامی (ECG) انجام نشده بود.

در بخش اورژانس، بیمار از درد شدید قفسه سینه با تنفس یا لمس همی توراکس چپ شکایت داشت. علائم حیاتی و معاینه فیزیکی طبیعی بودند. 12 لید ECG نشان دهنده افزایش ارتفاع بخش ST در لیدهای دو طرفه (II، III، aVF، 4-V6V، شکل A) بود. اکوکاردیوگرافی ترنس توراسیک، کسر تخلیه بطن چپ حفظ شده با هیپوکینزی آپیکال و بدون افیوژن پرکاردی را نشان داد. دای سکشن آئورت با استفاده از CT کنتراست-ارتقا یافته، رد شد. Peak troponin I، ng/mL18.4 (مرجع <0.050 نانوگرم در میلی لیتر) بود. بیمار برای آنژیوگرافی عروق کرونر منتقل شد، که تصویری که نشان دهنده پلاک زخمی در شریان نزولی قدامی پروگزیمال چپ و انسداد ترومبوزی شریان نزولی قدامی دیاستال چپ بود را نشان داد. آنژیوپلاستی بالون در شریان نزولی قدامی دیواره سمت چپ با استفاده از تزریق داخلل کرونری Abciximab انجام شد و ترومبولیز در جریان انفارکتوس میوکارد 1(TIMI) در شریان نزولی قدامی دیستال سمت چپ بدون تنگی محسوس در بخش پروگزیمال انجام شد. چهل و هشت ساعت بعد یک آنژیوگرافی عروق کرونر و سونوگرافی داخل عروقی، عدم وجود تنگی محسوس در شریان نزولی قدامی چپ با جریان 3TIMI را تأیید کرد و و شواهدی از انسداد در بخش پروگزیمال با ترومبوز داخل عضلانی و هماتوم داخلی را فراهم آورد (شکل B-D). هیچ مداخله ای لازم نبود. بیمار با درمان ضد انعقاد دوتایی و درمان با استاتین، پس از 7 روز بدون علائم قلبی، ترخیص شد.

شکل: (الف) الکتروکاردیوگرام دوازده لیدی افزایش ارتفاع قسمتST >2 میلیمتر در لیدهای تحتانی جانبی ایجاد شده به واسطه پارگی بخش انتهایی شریان نزولی قدامی چپ را نشان می دهد. (ب) انسداد ترومبوتیک شريان نزولی قدامی چپ پروگزيمال که با آنژيوپلاستی ساده و تزريق داخل کرونری abciximab با ترومبوليز نهايي در جریان انفارکتوس ميوکارد (TIMI) مورد درمان قرار گرفت. (ج) سونوگرافی داخل عضلانی با شواهد هماتوم اینترامورال (فلش توپر)، پارگی شریان نزولی قدامی چپ (فلش نقطه چین) و (د) آنژیوگرافی عروق کرونر کنترلی پس از 48 ساعت با جریان نهایی 3TIMI.

در حالیکه کوفتگی میوکاردی، شایع ترین درگیری قلبی در ترومای بلانت قفسه سینه در نظر گرفته می شود، انفارکتوس میوکاردیال حاد بسیار نادر است. در مورد پارگی شریان كرونری، شریان نزولی قدامی چپ بیشتر درگیری را دارد که احتمالاً به دلیل موقعیت آناتومیک حساس آن برروی بخش قدامی قلب می باشد محل بعدی شایع شریان کرونری راست می باشد. (به ترتیب 76٪ در مقابل 12٪).

مسیر طولانی شریان نزولی قدامی چپ دیستال که دربرگیرندۀ آپکس بطن چپ (همچنین به عنوان شریان نزولی قدامی سمت چپ) نامیده می شود، تغییرات ECG تحتانی جانبی در بیمار ما را توضیح می دهد. اغلب آسیب های تروماتیک قفسه سینه بلانت به علت تصادفات جاده ای است که در اثر آسیب شدید به علت سرعت بالا بیشتر مشاهده می شود. با این حال، ترومای شدید قفسه سینه نیز می تواند توسط ضربه های با انرژی بالا که در هنرهای رزمی استفاده می شود، ایجاد شود که می تواند فشرده سازی ناگهانی قفسه سینه تا 25٪ از قطر عرضی شود. افزایش آنزیم های قلب در شرایط تراکم قفسه سینه، اختصاصی نیست. هیچ استراتژی درمانی مجزایی وجود ندارد. هر دو مداخله ی عروق كرونر از راه پوست و عمل بای پس اورژانسي با موفقيت انجام شده است. بیمار ما شرایط خوبی داشت؛ با این حال، پیامد مرگ بار ناشی از پارگی کرونری به علت ضربه به  پشت توصیف شده است. در نتیجه، ضربات قفسه سینه، به ویژه کسانی که هنرهای رزمی انجام می دادند که ممکن است به عنوان آسیب های شدید انرژی در نظر گرفته شوند، به طور بالقوه باعث آسیب جدی قلبی می شوند. اگر چه بسیار نادر است، سطح بالایی از تردید در چنین شرایطی مورد نیاز است. درد قفسه سینه نباید فقط به آسیب عضلانی اسکلتی اختصاص داده شود. در عوض، یک ECG باید برای ارزیابی قلبی انجام شود.

AMJmed. May 2019. Volume 132, Issue 5, Pages e555–e556

ورود اعضا

خبرنامه

نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :

کاربران فعال

ما 26 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

تقدیم به

این نشریه برای پاسداشت زنده یاد منوچهر صیادی که دارای سابقه ای بیش از پنجاه سال در عرصه مطبوعات٬ بخصوص نشریات پزشکی بودند تهیه و تقدیم علاقمندان میگردد.

هدف عرصه پزشکی

این نشریه‌ (ماهنامه) به منظور ارتقاء اطلاعات روز پزشکی و با هدف اطلاع رسانی برای آموزشی به روزتر بمنظور استفاده بهتر از تجارب پزشکان ایرانی پا به عرصه وجود نهاده است.

عرصه پزشکی

صاحب امتیاز: موسسه پزشکی آدوراسلامت

مدیرمسوول: دکتر شیوا متقی

                   «زیر نظر شورای نویسندگان»

 

تماس با ما

آدرس: تهران، شهرآرا، خیابان 19، پلاک 86، طبقه 1

تلفن:           88250661 - 86015849 - 09122407039

فاکس:         86015847

ایمیل: Info@arseyepezeshky.ir

تلگرام: https://telegram.me/arseyepezeshki

آمار بازدیدکنندگان

02556166
امروز
دیروز
هفته جاری
بازدید
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
395
2794
7291
2531632
55090
63022
2556166

آی‌پی شما: 34.229.24.100
امروز: چهارشنب، 02 مرداد 1398 - ساعت: 05:05:40

درباره عرصه پزشکی

با سلام

 نشريه عرصه پزشكى مطالب روز علوم پزشكى جهان را به زبان فارسى و به صورت رايگان منتشر، و براى پزشكان، داروسازان، دندان پزشكان، مراکز درمانی و مشاغل وابسته ی پزشكى ارسال مى دارد.

 اين نشريه به پاس زحمات زنده یاد مرحوم منوچهر صيادى كه بيش از ٥٠ سال سابقه حضور در عرصه نشريات؛ بخصوص نشريات پزشكى را داشتند، تهیه و تقدیم علافمندان مى گردد.

 از آنجا كه هزينه جارى اين نشريه از طريق تبليغات ميسر مى باشد، امیدواریم با کمک شما همراهان كه براستى مكمل ما در این راه مى باشيد، بتوانیم به صورت مطلوب تر ادامه طریق دهیم.

 لذا خواستاريم که با ارائه تبلیغات یا معرفی ما به شرکتها در این زمینه کوشا و همراه باشیم.

راه های تماس با عرصه پزشکی

صاحب امتیاز: موسسه پزشکی آدوراسلامت

مدیرمسوول: دکتر شیوا متقی

                «زیر نظر شورای نویسندگان»

آدرس:       تهران – شهرآرا – خیابان نوزدهم – پلاک 86 – طبقه همکف

تلفن:        88250661 - 86015849 - 09122407039

فاکس:      86015847

ایمیل:        این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید