طراحی سایت
جمعه 15 آذر 1398.
امروز
  •   این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
  • 88250661 - 86015849

اعظم صفایی (خبرنگار) - دکتر محسن نبیونی (فلوشیپ ستون فقرات)

دردهای استخوانی یکی از شایع ترین مشکلات افراد در هر گروه سنی است؛ مدت ها پیش وقتی صحبت از پا درد و کمر درد در میان بود، ذهن ما متمرکز افرادی می شد، که سن و سالی گذرانده و در سنین میانسالی و یا  کهنسالی قرار داشتند. اما این روزها کمر درد و پا درد پیر و جوان نمی‌شناسد و هر لحظه به تعداد بیمارانی که از دردهای استخوانی شکایت دارند افزوده می‌شود.

 

دردهای استخوانی به چه دلیل ایجاد می‌شوند؟ روش‌های پیشگیری از این دردها چگونه است و چه درمان هایی برای آن وجود دارد؟

دکتر محسن نبیونی "متخصص مغز و اعصاب و فلوشیپ فوق تخصصی جراحی ستون فقرات" از دانشگاه علوم پزشکی ایران در گفتگویی با عرصه پزشکی پاسخگوی سوالاتی در این زمینه هستند.

شایع ترین بیماری‌های حوزه استخوان و مفاصل کدامند؟

 شایع ترین بیماری به خصوص در استخوان‌های ستون فقرات؛ بیماری کاهش بافت استخوانی است، به این معنی که قوام استخوان به علت کهولت و سوء تغذیه دچار ضعف می‌شود و به اصطلاح عام پوکی استخوان ایجاد می‌کند. این بیماری در جوامع جهان سوم بسیار شایع است و ضایعات ناتوان کننده‌ای ایجاد می‌کند که به نوعی، پیری زودرس را همراه دارد.

آرتروز بیماری شایعی است، برای پیشگیری از آن چه باید کرد؟

سه فاکتور اساسی در پیشگیری از بیماری‌های استخوان و مفاصل نظیر آرتروز و پوکی استخوان اهمیت دارد؛ اولین قدم بحث ورزش است که از جوانی باید به شکل نرمش‌های اصولی و مداوم در برنامه روزانه افراد قرار بگیرد. دومین فاکتور تغذیه و استفاده از غذاهای حاوی کلسیم، استفاده از سبزیجات تازه و غذاهای دریایی است که متأسفانه به دلیل کمبود و هزینه بالای غذاهای دریایی کمتر مورد استفاده قرار می‌گیرند. سومین موضوع حرکات نادرست اعضای بدن و نحوه غلط نشست و برخاست و انجام کارهای روزانه است، افراد به درستی نمی‌دانند که چگونه بنشینند و به چه میزان بایستند و یا چگونه کار کنند و تا چه حد مجاز به فشار آوردن بر ستون فقرات و مفاصل خود هستند و تمامی این موارد باعث می‌شود با رفتارهای نادرست صدمه بیشتری به مفاصل و ستون فقرات بزنند و مبتلا به آرتروز شوند؛ در کنار این عوامل  بیماری‌های زمینه‌ای و ژنتیک هم نقش مهمی در ابتلا به این بیماری‌ها داشته و فاکتورهای جزئی دیگری هم دخالت دارد.

بیماری "بورسیت" تا چه میزان شیوع دارد و راه‌های درمان و پیشگیری از این بیماری به چه صورت است؟

بوریست در اصل نوعی التهاب بورس یا غلاف حاوی مایع است؛ مفاصل بزرگ ما بخاطر اینکه حرکت خوبی داشته باشند دارای بافتی با لایه‌ای "سینوویال" هستند که در محل‌هایی که "تاندون ها" به سطح استخوان می‌چسبند و یا درکنار مفاصل بورس دیده می‌شوند اگر به دلیل ورزش‌های نامناسب و یا رفتارهای ناهنجار از این مفاصل و یا به دلیل پدیده پیری "بورس" دچار التهاب شود، دردهای مزمنی را در مفاصل و سطح تاندون‌ها ایجاد می‌کند که نسبتاً شایع است. افرادی که در حین کار از دستان خود کار بیشتری می‌کشند ممکن است در ناحیه ی آرنج دچار التهاب بورس شوند و یا اگر فشار بر پا بیشتر باشد، "بورست" در ناحیه پشت زانو ایجاد می شود. مهم ترین پیشگیری این است که افراد نسبت به انجام حرکات مناسب در حین کارکردن آگاه باشند. مثلاً اگر فردی به طور مداوم از دست و پا کار می‌کشد باید بداند که این کار به شکل متناوب باعث بروز این بیماری می‌شود و رعایت اصول آناتومی و دقت در کار همچنین انجام حرکات ورزشی مناسب اهمیت زیادی در پیشگیری دارد در اصل پیشگیری از این بیماری کاملاً بستگی به مراقبت افراد دارد؛ به نحوی که استفاده از مکمل‌های غذایی و غذاهای مناسب کمک بزرگی به پیشگیری می‌کند.


بیماری دیسکوپاتی چه علائمی دارد و روشهای پیشگیری و درمان آن به چه شکل است؟

دیسک یکی از شایع ترین مشکلات ستون فقرات است و نه تنها در جوامع ما بلکه در جوامع پیشرفته که فعالیت هم بیشتر است وجود دارد؛ اولین نکته‌ای که هرکس باید بداند این است که دیسک مساوی یا برابر با عمل جراحی نیست. بیماران با فعالیت‌های نرمشی و پیشگیری و دارو بهبود می‌یابند و نیاز به عمل ندارند.

بافت غضروفی دارای آب و ماده‌ای لغزنده است که نقش بالشتک را ایفا می کند و بین دو مهره قرار می گیرد. اگر بافت غضروفی در معرض کمبود آب قرار گیرد و یا ضربه شدیدی ببیند که منجر به پارگی این بافت شود، فاصله بین دو مهره کم می‌شود در نتیجه بیمار دچار دردهای موضعی در آن ناحیه می‌گردد و اگر این بیرون زدگی زیاد باشد و درد به پا انتشار پیدا کند و "سیاتیک" را ایجاد می‌کند.

باید بدانیم که به طور عادی دیسک یک موهبت الهی است و کسی که دیسک سالمی دارد می‌تواند حرکت خوبی در مفاصل داشته باشد. اگر این دیسک دچار خشکی یا پارگی شود، بیمار دچار خشکی ستون فقرات، دردهای مفصلی و دردهای پیش رونده در اندام‌های تحتانی می‌شود، که گاهی باعث بی حسی نیز می‌گردد. درمان این بیماری عمدتاً به شکل دارو درمانی، فیزیوتراپی و آب درمانی است؛ درمان جراحی در مرحله اول به هیچ وجه توصیه نمی‌شود. افراد باید بدانند روش های صحیح حرکات بدن نقش موثری در پیشگیری از ابتلا به دیسک دارد به طور مثال فرد نباید بیش از ۲۹ دقیقه به طور مداوم بنشیند و یا بیش از ۱۰ دقیقه سرپا بایستد بلکه باید تغییر موقعیت دهد. نشستن روی صندلی آداب خود را دارد و افراد از همان کودکی باید از حمل کوله پشتی‌های بالای ۳۰ کیلو خودداری کنند و هنگام نشست و برخاست باید از انجام حرکات ناگهانی دوری کنند. قطعاً تغذیه مناسب استفاده از پروتئین و غذاهای حاوی کلسیم، استفاده از زردچوبه بسیار توصیه می‌شود. تحقیقات نشان داده مواد موثر موجود در زردچوبه باعث جلوگیری از التهاب مفاصل می‌شود.

بیماری کندرومالاسی چقدر در بین جوانان شایع است و روش های پیشگیری و درمان این بیماری چگونه است؟

متأسفانه این بیماری در سنین ابتدایی به شکل راشیتیسم و با افزایش سن علائم خود را نشان می‌دهد. برخلاف جوامع پیشرفته که این بیماری  در خانم ها شایع تر است، در ایران کمبود ویتامین دی و کندرومالاسی در مردان شایع است. شاید یکی از مهم ترین علت‌های آن سوء تغذیه و کم تحرکی باشد؛ این موضوع باعث تغییر شکل مفاصل، دردهای استخوانی و دردهای ستون فقرات می‌شود و مهمترین عامل جهت پیشگیری از این بیماری، تغذیه مناسب از دوران کودکی و انجام  نرمش‌ها و ورزش‌های مناسب است.

استفاده از مکمل‌های کلسیم تا چه میزان سبب بهبود استئوپروزیس می‌شود؟

کسی نمی‌تواند منکر نقش مکمل‌های حاوی کلسیم شود ولی اصل مطلب ورزش، نرمش و تغذیه مناسب است ولی افرادی که سن بالایی دارند و یا میزان کلسیم بدنشان از طریق غذا جبران نمی‌شود باید حتماً از مکمل‌های کلسیمی استفاده کنند.

مصرف مکمل‌های حاوی متیل سولفونیل متان تا چه میزان بر بهبود آرتریت و دردهای مفصلی موثر است؟

مکمل هایی مفید هستند که حاوی پروتئین و یا ریزمغذی هایی با ارزش تغذیه ای بالا و موثر بر دیسک ها، رباط ها و مفاصل باشند. شاید یکی از مهم ترین و ارزان ترین این مواد زردچوبه باشد. میوه‌هایی مثل "آواکادو" و .. هم موثر هستند. مکمل‌های دیگری که حاوی این مواد هستند می‌توانند نقش استحکام و انعطاف پذیری بیشتری بر رباط‌ها و مفاصل داشته باشند.

درآخر چه پیامی برای خوانندگان عرصه پزشکی دارید؟

توصیه می‌کنم مردم  نقش تغذیه طبیعی و مصرف سبزیجات طبیعی، زردچوبه و غذاهایی که خیلی گران قیمت نیستند، اما ارزش تغذیه ای بالایی دارند (نظیر کشک) را فراموش نکنند و از انجام حرکات ناگهانی و ورزش‌های سنگین خودداری کنند و پیاده روی و نرمش‌های سبک را در روز حداقل بیست دقیقه در صبح و بیست دقیقه در عصر از یاد نبرند؛ افرادی که سابقه بیماری‌های استخوانی دارند حتماَ برای بررسی به پزشکان متخصص مراجعه کنند.

ورود اعضا

خبرنامه

نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :

کاربران فعال

ما 24 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

تقدیم به

این نشریه برای پاسداشت زنده یاد منوچهر صیادی که دارای سابقه ای بیش از پنجاه سال در عرصه مطبوعات٬ بخصوص نشریات پزشکی بودند تهیه و تقدیم علاقمندان میگردد.

هدف عرصه پزشکی

این نشریه‌ (ماهنامه) به منظور ارتقاء اطلاعات روز پزشکی و با هدف اطلاع رسانی برای آموزشی به روزتر بمنظور استفاده بهتر از تجارب پزشکان ایرانی پا به عرصه وجود نهاده است.

عرصه پزشکی

صاحب امتیاز: موسسه پزشکی آدوراسلامت

مدیرمسوول: دکتر شیوا متقی

                   «زیر نظر شورای نویسندگان»

 

تماس با ما

آدرس: تهران، شهرآرا، خیابان 19، پلاک 86، طبقه 1

تلفن:           88250661 - 86015849 - 09122407039

فاکس:         86015847

ایمیل: Info@arseyepezeshky.com

تلگرام: https://telegram.me/arseyepezeshki

آمار بازدیدکنندگان

02937186
امروز
دیروز
هفته جاری
بازدید
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
1798
3244
15883
2904557
15883
72740
2937186

آی‌پی شما: 18.205.60.226
امروز: جمعه، 15 آذر 1398 - ساعت: 16:09:41

درباره عرصه پزشکی

با سلام

 نشريه عرصه پزشكى مطالب روز علوم پزشكى جهان را به زبان فارسى و به صورت رايگان منتشر، و براى پزشكان، داروسازان، دندان پزشكان، مراکز درمانی و مشاغل وابسته ی پزشكى ارسال مى دارد.

 اين نشريه به پاس زحمات زنده یاد مرحوم منوچهر صيادى كه بيش از ٥٠ سال سابقه حضور در عرصه نشريات؛ بخصوص نشريات پزشكى را داشتند، تهیه و تقدیم علافمندان مى گردد.

 از آنجا كه هزينه جارى اين نشريه از طريق تبليغات ميسر مى باشد، امیدواریم با کمک شما همراهان كه براستى مكمل ما در این راه مى باشيد، بتوانیم به صورت مطلوب تر ادامه طریق دهیم.

 لذا خواستاريم که با ارائه تبلیغات یا معرفی ما به شرکتها در این زمینه کوشا و همراه باشیم.

راه های تماس با عرصه پزشکی

صاحب امتیاز: موسسه پزشکی آدوراسلامت

مدیرمسوول: دکتر شیوا متقی

                «زیر نظر شورای نویسندگان»

آدرس:       تهران – شهرآرا – خیابان نوزدهم – پلاک 86 – طبقه همکف

تلفن:        88250661 - 86015849 - 09122407039

فاکس:      86015847

ایمیل:        این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید