طراحی سایت
چهارشنبه 20 آذر 1398.
امروز
  •   این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
  • 88250661 - 86015849

Hunter Mwansa, MD, Obinna Obiekezie, MD, Samir Kaneria, MD

مترجم: شیوا یاری

سندروم میلر فیشر نوع نادری از گروه ناهمگن پلی نروپاتی ها با واسطه ی ایمنی است که بطور گسترده با عنوان سندروم Guillain-Barré نامیده می شود.

گزارش موردی

یک مرد سالم 45 ساله گزارش داد که از ساعت 4.30 صبح روز مراجعه به بیمارستان دچار اختلال در حرکت و ناتوانی در راه رفتن شده است. سوزش، خارش و بیحسی در شانه ی چپ، هر دو دست، پاها، و پایین کمر، تاری دید، و انقطاع در صحبت کردن نیز وجود داشت. وی همچنین ادعا می کرد که سرفه و احتقان سینوسی وی به مدت دو هفته طول کشیده و در حال بهبود است. او سابقه ی درد کمر، ضعف کانونی اندام ها، دوبینی، سرگیجه، اختلال شنوایی، تشنج، آسیب پیشین به سر، سردردهای میگرنی، تب، لرز، اسهال، و استفاده از داروهای گیاهی، تجویزی، یا مواد مخدر را رد نمود. بیمار دچار ناامیدی عاطفی شده بود اما علایم حیاتی طبیعی بودند. مردمک ها اندازه ی یکسان داشتند و مردمک چشم راست کمی با تاخیر به تحریک پاسخ می داد. دید، شامل تست اولیه ی میدان بصری هیچگونه اختلالی را نشان نمی داد. اغلب اعصاب مرکزی دست نخورده (بدون تغییر) بودند. عملکرد مغزی نرمال بود و بررسی عصب شناسی بیشتر نشان دهنده ی قدرت و تُن طبیعی در همه ی اندام ها، آرفلکسیا، تست های پاشنه به ساق و انگشت به بینی غیر طبیعی و نیز آتاکسی بودند. احساس بیمار طبیعی بود، تست های Pronator drift، Babinski، و Romberg همگی منفی بودند.

سی تی اسکن مغز نشان دهنده ی اوپاسیفیکیشن (تیرگی و تاری) سینوس سمت راست فک بالا و با سینوزیت ماگزیلاری بود؛ اما هیچگونه شواهدی از خونریزی داخلی یا انفارکت وجود نداشت. ESR,CRP و اولین آزمایشها طبیعی به نظر می رسیدند. عمده اختلاف ما بر سر یک حادثه ی مغزی عروقی، واسکولیت، کمبود ویتامین ب12، نوروسایفیلیس، بیماری تیرویید و پاراپروتئینمی بود. اسکن ام آر آی نرمال مغز و آنژیوگرافی رزونانس مغناطیسی احتمال حادثه ی مغزی عروقی را از بین بردند. آزمایش RPR(Rapid plasma reagin) کمی مثبت بود، سطح ویتامین ب12 نرمال بود، و هورمون تحریک کننده ی تیرویید نیز نرمال بود. در روز دوم بستری، تاری دید بیمار بدتر شد و دوبینی را گزارش داد؛ ارزیابی عصب شناختی نشان از افتالموپلژی و آتاکسی مداوم و آرفلکسیا داشت. در این مرحله، به سندروم میلر فیشر مشکوک شدیم. سپس مایع مغزی نخاعی گرفته شد و آنالیز آن حاکی از افزایش پروتئین حاشیه ای (47 میلی گرم بر دسی لیتر) بود. این آنالیز برای آزمایشگاه تحقیقات بیماری مقاربتی (VDRL) منفی بود. سرولوژی برای GQ1b فرستاده شد. نتایج غربالگری سم شناسی و الکتروفورز پروتئین سرم عادی بودند. بنابراین، سندروم میلر فیشر تشخیص داده شد و بیمار جهت نظارت دقیق تر به واحد مراقبتهای ویژه منتقل شد. در روز دوم بستری، اوج گردش خون بیمار حجم 220 لیتر در دقیقه را نشان می داد (34% میزان پیش بینی شده برای سن و قد وی)، که نگرانی ها برای نارسایی تنفسی را افزایش داد. وی سپس به یک مرکز سوم منتقل شد که در آنجا پلاسمافرز را انجام دادند. بعد از دو جلسه پلاسمافرز، وی بهبود قابل توجهی در علایم نرولوژیک آتاکسی و افتالموپلژی نشان داد. تیتر آنتی بادی GQ1b برگشت و به شت مثبت بود (1:100000).


بحث

سندروم میلر فیشر بطور کلاسیک به عنوان یک پلی نوریتیس  با شاخصه های سه گانه ی افتالموپلژی، آتاکسی، و آرفلیکسیا بروز می کند. برخلاف سایر انواع سندروم  Guillain-Barré، سندروم میلر فیشر یک الگوی نزولی درگیری عصبی را نشان می دهد. تظاهرات بیمار ما از تاری دید شروع شد تا به دوبینی رسید که یکی از نشانه های متداول افتالموپلژی خارجی در نتیجه ی درگیری اعصاب جمجمه است. به نظر می رسد که آنتی بادی های خودکار GQ1b آسیب های مرتبط با ایمنی را به بافت هدف وارد می آورند که به کرات در اعصاب III، IV، و VI یافت می شود و باعث ایجاد علایم افتالموپلژی می گردد. آنتی بادی های ضد GQ1b که یک جزء از ganglioside (هر نوع گروه لیپیدی حاضر در بافت خاکستری مغز) بافت عصبی می باشند، در بیش از 90% بیماران مبتلا به سندروم میلر فیشر دیده می شوند. این آنتی بادی ها در افرادی که به سندروم میلر فیشر مبتلا نیستند، حضور ندارند. جالب توجه است که مایع مغزی نخاعی بیمار ما هیچگونه اختلال آلبومینوسیتولوژیکی نشان نمی داد، اتفاقی که در مراحل اولیه ی سندروم Guillain-Barré و هریک از انواع آن غیر معمول نیست.

نتیجه گیری

هرچند در بسیاری از موارد سندورم میلر فیشر خود را محدود می کند، اما به ندرت در نارسایی تنفسی نیاز به حمایت تهویه ای  می شود. تشخیص سریع و درمان فوری با ایمونوگلوبین های وریدی یا پلاسمافرز در افراد دارای نارسایی تنفسی می تواند شدت و مدت بیماری را کاهش دهد.

j.amjmed. June 2019 Volume 132, Issue 6, Pages e591–e592

ورود اعضا

خبرنامه

نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :

کاربران فعال

ما 25 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

تقدیم به

این نشریه برای پاسداشت زنده یاد منوچهر صیادی که دارای سابقه ای بیش از پنجاه سال در عرصه مطبوعات٬ بخصوص نشریات پزشکی بودند تهیه و تقدیم علاقمندان میگردد.

هدف عرصه پزشکی

این نشریه‌ (ماهنامه) به منظور ارتقاء اطلاعات روز پزشکی و با هدف اطلاع رسانی برای آموزشی به روزتر بمنظور استفاده بهتر از تجارب پزشکان ایرانی پا به عرصه وجود نهاده است.

عرصه پزشکی

صاحب امتیاز: موسسه پزشکی آدوراسلامت

مدیرمسوول: دکتر شیوا متقی

                   «زیر نظر شورای نویسندگان»

 

تماس با ما

آدرس: تهران، شهرآرا، خیابان 19، پلاک 86، طبقه 1

تلفن:           88250661 - 86015849 - 09122407039

فاکس:         86015847

ایمیل: Info@arseyepezeshky.com

تلگرام: https://telegram.me/arseyepezeshki

آمار بازدیدکنندگان

02959169
امروز
دیروز
هفته جاری
بازدید
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
1126
2915
9212
2921303
37866
72740
2959169

آی‌پی شما: 3.234.214.179
امروز: چهارشنب، 20 آذر 1398 - ساعت: 17:09:06

درباره عرصه پزشکی

با سلام

 نشريه عرصه پزشكى مطالب روز علوم پزشكى جهان را به زبان فارسى و به صورت رايگان منتشر، و براى پزشكان، داروسازان، دندان پزشكان، مراکز درمانی و مشاغل وابسته ی پزشكى ارسال مى دارد.

 اين نشريه به پاس زحمات زنده یاد مرحوم منوچهر صيادى كه بيش از ٥٠ سال سابقه حضور در عرصه نشريات؛ بخصوص نشريات پزشكى را داشتند، تهیه و تقدیم علافمندان مى گردد.

 از آنجا كه هزينه جارى اين نشريه از طريق تبليغات ميسر مى باشد، امیدواریم با کمک شما همراهان كه براستى مكمل ما در این راه مى باشيد، بتوانیم به صورت مطلوب تر ادامه طریق دهیم.

 لذا خواستاريم که با ارائه تبلیغات یا معرفی ما به شرکتها در این زمینه کوشا و همراه باشیم.

راه های تماس با عرصه پزشکی

صاحب امتیاز: موسسه پزشکی آدوراسلامت

مدیرمسوول: دکتر شیوا متقی

                «زیر نظر شورای نویسندگان»

آدرس:       تهران – شهرآرا – خیابان نوزدهم – پلاک 86 – طبقه همکف

تلفن:        88250661 - 86015849 - 09122407039

فاکس:      86015847

ایمیل:        این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید