طراحی سایت
چهارشنبه 20 آذر 1398.
امروز
  •   این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
  • 88250661 - 86015849

Kevin G. Buell, MBBS, S.B. Kiser, MD, MPH, Eduard E. Vasilevskis, MD, MPH

ما یک خانم 49 ساله با فشار خون بالا و سیروز کبدی ثانویه به استاتو هپاتیت غیر الکل با وضعیت هوشیاری تغییر یافته را بستری کردیم. خانواده بیمار کاهش پیشرونده در توانایی او در انجام فعالیت های زندگی روزمره، تعامل با دیگران، گفتار و عملکرد حرکتی بیش از 2 هفته را شرح دادند. او قبلاً به طور کامل قدرت حرکت داشت و در حال حاضر تنها در بستر می باشد قدرت تکلم او بریده بریده شده بود که تنها شوهرش می توانست درک کند. او می تواند با پاسخ دادن به سوالات دو پاسخی از طریق چشم با خانواده اش ارتباط برقرار کند. الگوی خواب او طبیعی بود. دیگر نشانه های عصبی یا عفونی در حال پیشرفت نبود.

در معاینه، بیمار هوشیار و آگاه بود و دستورات را از طریق چشم پیروی می کرد. او ارتباطی حداقلی، با گفتار شدیداً ناواضح داشت. گردن او نرم بود و بررسی اعصاب کرانیال او نکته ای نداشت. هیچ زردی، آسیت، و یا آستریکسیس وجود نداشت. قدرت موتور او در تمام گروه های عضلانی کاهش یافته و به نظر می رسید ضعف وابسته به تلاش است. تون، حس و رفلکس او عادی بود و علامت بابنسکی منفی بود. بیمار یک شمارش کامل خون و پانل متابولیک پایه طبیعی داشت. مجموع بیلی روبین آن در سطح 3.0 میلی گرم در دسی لیتر (دامنه 0.2-1.2 میلی گرم / دسی لیتر) افزایش داشت اما ترانس آمینازهای کبدی، زمان پروترومبین و میزان آمونیاک در حد نرمال بود. غربالگری دارویی ادرار، آزمایش ادرار، مطالعه اشعه ایکس قفسه سینه و گاز خون وریدی نکته خاصی نداشتند. CT اسکن برای آسیب شناسی حاد منفی بود. سونوگرافی کبد او سیروز را بدون آسیت یا ترومبوز ورید پورتال را نشان داد. در تصویربرداری MRI سر و بررسی مایع مغزی نخاعی نشان داده نشده است.

در بخش ها، بهبودی با درمان لاکتولوز نشان نداد. ما درمان ضد ویروسی برای آنسفالیت ویروسی محتمل را آغاز کردیم، اما ناکارآمد بود. ما الکتروانسفالوگرام، ویتامینB12، هورمون تحریک کننده تیروئید، سرولوپلاسمین، ایمونوگلوبولین تروپونمال G، و پانل علامت گذاری را استفاده کردیم، که هر یک از آنها در حد نرمال بود. ما تاریخچه سابقه موازی بیشتری را به دست آوردیم، نشان داد که یک افسردگی ماژور قبلی در جوانی داشته است. هیچ تاریخچه روانپزشکی دیگر وجود نداشت. ما یک چالش لورازپام را برای ارزیابی کاتاتونی احتمالی آغاز کردیم. تماس چشم بیمار، گفتار، تاخیر حرکتی و تعامل با خانواده در طی چند روز بهبود یافت. پس از یک هفته بهبود مستمر، بیمار در برابر توصیه های پزشکی با رضایت شخصی ترخیص شد.

کاتاتونی  یک بیماری عصبی مرکزی است که توسط خواب آلودگی، ناشنوایی، کاتالپسی، خیره شدن چشم ها، نگاتیویسم، سفتی و اطاعت شناخته می شود. در بین پزشکان اغلب تشخيص بیش از حد در بيماراني با تشخيص ديگري از وضعيت رواني تغييریافته مانند انسفالوپاتی کبدی در بيماران مبتلا به سيروز شايع تر به بی حرکتی  از قبيل است. تشخیص زودهنگام کاتاتونی برای جلوگیری از عوارض ناخوشایند ثانویه (ترومبوآمبولی وریدی، زخم بستر، کم آبی و سوء تغذیه) که ناشی از درمان با تاخیر است در بیماران ضروری است. وجود یک سابقه روانپزشکی باید باعث سوء ظن بالینی شود. شیوع کاتاتونیا در بیماران روانپزشکی از 7 تا 28 درصد متغیر است و اغلب با اختلالات خلقی همراه است. در مقابل کاتاتوني، آنسفالوپاتي کبدي با وجود اختلال در وضعيت رواني، کاهش هوشياري، اختلال عملکرد خواب، کمبود توجه و عقب ماندگي روان شناختي در غياب علت عصبي قابل شناسايي ديگر مشخص مي شود. بیمار ما هیچ ویژگی مشخصی از آنسفالوپاتی کبدی را نشان نداد.

پزشکان باید یک تاریخچه پزشکی و روان پزشکی کامل بدست آورند. در معاینه، مشاهده دقیق برای تشخیص کاتاتونی نیاز است. تست های بیوشیمیایی و تصویر برداری ساختار عصبی باید به منظور رد کردن علل دیگر وضعیت هوشیاری تغییر یافته انجام شود. بنزودیازپین ها داروی انتخابی هستند و می توانند به عنوان یک کمک تشخیصی نیز مورد استفاده قرار گیرند. واکنش موقت مثبت به لورازپام داخل وریدی این تشخیص را تقویت می کند، زیرا حدود 93٪ از بیماران کاتاتونی بهبود با لورازپام وریدی را نشان می دهند. با این حال، چالش لورازپام نباید جایگزین استفاده از معیارهای مبتنی بر نشانه مبتنی بر تشخیص و آمار رسمی اختلالات روانی شود.

به این ترتیب، کاتاتونیا یک تشخیص چالش برانگیز در بیماران مبتلا با پیچیدگی پزشکی است. در بیماران مبتلا به سیروز، مهم است که هوشیار باشیم و در مورد انسفالوپاتی کبدی به عنوان تنها تشخیص وضعیت تغییر هوشیاری تاکید نکنیم.

j.amjmed. June 2019. Volume 132, Issue 6, Pages e587–e588

ورود اعضا

خبرنامه

نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :

کاربران فعال

ما 20 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

تقدیم به

این نشریه برای پاسداشت زنده یاد منوچهر صیادی که دارای سابقه ای بیش از پنجاه سال در عرصه مطبوعات٬ بخصوص نشریات پزشکی بودند تهیه و تقدیم علاقمندان میگردد.

هدف عرصه پزشکی

این نشریه‌ (ماهنامه) به منظور ارتقاء اطلاعات روز پزشکی و با هدف اطلاع رسانی برای آموزشی به روزتر بمنظور استفاده بهتر از تجارب پزشکان ایرانی پا به عرصه وجود نهاده است.

عرصه پزشکی

صاحب امتیاز: موسسه پزشکی آدوراسلامت

مدیرمسوول: دکتر شیوا متقی

                   «زیر نظر شورای نویسندگان»

 

تماس با ما

آدرس: تهران، شهرآرا، خیابان 19، پلاک 86، طبقه 1

تلفن:           88250661 - 86015849 - 09122407039

فاکس:         86015847

ایمیل: Info@arseyepezeshky.com

تلگرام: https://telegram.me/arseyepezeshki

آمار بازدیدکنندگان

02959164
امروز
دیروز
هفته جاری
بازدید
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
1121
2915
9207
2921303
37861
72740
2959164

آی‌پی شما: 3.234.214.179
امروز: چهارشنب، 20 آذر 1398 - ساعت: 17:09:56

درباره عرصه پزشکی

با سلام

 نشريه عرصه پزشكى مطالب روز علوم پزشكى جهان را به زبان فارسى و به صورت رايگان منتشر، و براى پزشكان، داروسازان، دندان پزشكان، مراکز درمانی و مشاغل وابسته ی پزشكى ارسال مى دارد.

 اين نشريه به پاس زحمات زنده یاد مرحوم منوچهر صيادى كه بيش از ٥٠ سال سابقه حضور در عرصه نشريات؛ بخصوص نشريات پزشكى را داشتند، تهیه و تقدیم علافمندان مى گردد.

 از آنجا كه هزينه جارى اين نشريه از طريق تبليغات ميسر مى باشد، امیدواریم با کمک شما همراهان كه براستى مكمل ما در این راه مى باشيد، بتوانیم به صورت مطلوب تر ادامه طریق دهیم.

 لذا خواستاريم که با ارائه تبلیغات یا معرفی ما به شرکتها در این زمینه کوشا و همراه باشیم.

راه های تماس با عرصه پزشکی

صاحب امتیاز: موسسه پزشکی آدوراسلامت

مدیرمسوول: دکتر شیوا متقی

                «زیر نظر شورای نویسندگان»

آدرس:       تهران – شهرآرا – خیابان نوزدهم – پلاک 86 – طبقه همکف

تلفن:        88250661 - 86015849 - 09122407039

فاکس:      86015847

ایمیل:        این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید