طراحی سایت
چهارشنبه 20 آذر 1398.
امروز
  •   این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
  • 88250661 - 86015849

مترجم: آناهیتا خاقانی مهندس بهداشت

سوال: اثرات بلند مدت اسپری بینی اسکتامین در بیماران مقاوم به درمان ضدافسردگی چیست؟

یافته ها از 297 فرد بزرگسال مبتلا به افسردگی مقاوم به درمان که به شکل تصادفی در فاز حمایتی این کارآزمایی تاخیر بیشتری برای عود در مقایسه با افرادی که با ضد افسردگی خوراکی علاوه بر اسپری بینی پلاسبو بعد از 16 هفته از شروع درمان با اسکتامین و یک ضدافسردگی داشتند، نشان دادند.

 

درمان با اسپری بینی اسکتامین علاوه بر یک ضدافسردگی می تواند اثرات ضدافسردگی را در بین بیماران مبتلا به افسردگی مقاوم به درمان به میزان بیشتری نسبت به درمان ضدافسردگی خوراکی تنها، طولانی می سازد. افسردگی دلیل ناتوانی در سطح جهان است و عامل کاهش 100 ساله امید به زندگی است. به دست آمدن و حفظ بهبودی، هدف درمان برای این بیماری عودکننده است، باعث بهبود عملکرد، کاهش خطر خودکشی و پایداری بالینی بیشتر می شود. بیمارانی که به حداقل  دو دارو ضدافسردگی مختلف در دوره های عود افسردگی پاسخ نمی دهند، مقام به درمان (TRD) در نظر گرفته می شوند. بیماران با اختلال افسردگی ماژور مقاوم به درمان (MDD) به میزان بیشتری نسبت به کسانی که به درمان پاسخ می دهند، عود را تجربه می کنند. حتی وقتی بیماران با TRD به درمان پاسخ می دهند، حتی با وجود ادامه درمان با دارو ضدافسردگی مشابه بعد از کارآزمایی شکست خورده 2 (65% در 3.1 ماه) و 3 (71.1% در 3.3 ماه) میزان کلی عود بالا می باشد. یک نیاز پاسخ داده نشده اساسی برای درمان های کارآمد که بتوانند مزایا ضدافسردگی ها را برای جمعیت TRD حفظ کنند، وجود دارد.

مطالعات کوتاه مدت بسیاری با کتامین راسمیک و یک استروایزومر، اسکتامین برای TRD کارآیی نشان داد. در مقایسه با داده های موجود در مورد اثرات ضدافسردگی کوتاه مدت، اسکتامین و کتامین، اطلاعات کمی درمورد حفظ اثرات ضدافسردگی در بلندمدت وجود دارد. ما یافته های خود را گزارش کردیم، اولین مطالعه حمایتی، کنترل شده، در مورد اسکتامین بود که ارزیابی کرد آیا استفاده مداوم اسپری بینی اسکتامین علاوه بر یک ضدافسردگی خوراکی می تواند اثرات ضدافسردگی را بین بیماران TRD به میزان بیشتری نسبت به ضدافسردگی خوراکی تنها حفظ کند یا خیر.

مطالعات کنترل شده، کارآمدی کوتاه مدت اسکتامین برای افسردگی مقاوم به درمان (TRD) را نشان داده است، اما در مورد اثرات بلند مدت، نیاز به زمان کافی لازم است.

هدف: ارزیابی کارایی اسپری بینی اسکتامین علاوه بر ضدافسردگی خوراکی در مقایسه با ضدافسردگی خوراکی علاوه بر اسپری بینی پلاسبو در به تاخیر انداختن بود. علائم افسردگی در بیماران TRD در بهبود پایدار بعد از یک دوره القا و دوره بهینه اسپری بینی اسکتامین علاوه بر یک ضدافسردگی خوراکی است. مداخلات در بیمارانی که بهبودی پایدار پیدا کردند و آنهایی که نوع پایدار (بدون بهبودی) دارند به طور تصادفی به نسبت 1:1 اسپری بینی اسکتامین را ادامه دادند یا درمان اسکتامین را ادامه ندادند و به اسپری بینی پلاسبو دارو را تغییر دادند، درمان ضدافسردگی خوراکی، در هر گروه ادامه یافت.

پیامدهای اصلی و اندازه گیری زمان عود در بیمارانی که بهبودی پایدار به دست آوردند بررسی شد. برای بررسی از یک تست log-rank ترکیبی وزن دار استفاده شد.

نتایج: در بین 297 بزرگسال که به طور تصادفی وارد مرحله حمایتی مطالعه شدند، 176 نفر بهبودی پایدار 24 (26.7%) در گروه اسکتامین و ضدافسردگی و 39 نفر (45.3%) در گروه ضدافسردگی و پلاسبو عود را تجربه کردند. در بین 121 نفری که پاسخ پایدار دادند، 16 نفر (25.8%) در گروه اسکتامین و ضدافسردگی و 34 نفر (57.6%) در گروه ضدافسردگی و پلاسبو عود را تجربه کردند. درمان اسکتامین و ضدافسردگی، خطر عود را 51% در بین بیمارانی که بهبودی پایدار به دست آوردند و 70% در بین کسانی که پاسخ پایدار داده بودند در مقایسه با آنهایی که درمان ضدافسردگی و پلاسبو دریافت کرده بودند را کاهش داد.

شایع ترین عارضه جانبی برای بیماران درمان شده با اسکتامین، اختلال چشایی گذرا، سرگیجه، اختلال هوشیاری، بی خوابی و احساس گیجی بود که هر کدام در بیماران درمان شد. با ضدافسردگی و پلاسبو کمتر گزارش شده بود (کمتر از 7 درصد).

نتیجه گیری و شیوع: برای بیماران TRD که بهبودی یا پاسخ بعد از اسکتامین را تجربه کرده بودند، ادامه اسپری بینی اسکتامین علاوه بر درمان ضدافسردگی، خوراکی منجر به بهبود چشمگیر بالینی تاخیر عود در مقایسه با ضدافسردگی به علاوه پلاسبو شد.

Ella J. Daly, MD; Madhukar H. Trivedi, MD; Adam Janik, MD

JAMA Psychiatry. June 5, 2019.

ورود اعضا

خبرنامه

نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :

کاربران فعال

ما 18 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

تقدیم به

این نشریه برای پاسداشت زنده یاد منوچهر صیادی که دارای سابقه ای بیش از پنجاه سال در عرصه مطبوعات٬ بخصوص نشریات پزشکی بودند تهیه و تقدیم علاقمندان میگردد.

هدف عرصه پزشکی

این نشریه‌ (ماهنامه) به منظور ارتقاء اطلاعات روز پزشکی و با هدف اطلاع رسانی برای آموزشی به روزتر بمنظور استفاده بهتر از تجارب پزشکان ایرانی پا به عرصه وجود نهاده است.

عرصه پزشکی

صاحب امتیاز: موسسه پزشکی آدوراسلامت

مدیرمسوول: دکتر شیوا متقی

                   «زیر نظر شورای نویسندگان»

 

تماس با ما

آدرس: تهران، شهرآرا، خیابان 19، پلاک 86، طبقه 1

تلفن:           88250661 - 86015849 - 09122407039

فاکس:         86015847

ایمیل: Info@arseyepezeshky.com

تلگرام: https://telegram.me/arseyepezeshki

آمار بازدیدکنندگان

02959179
امروز
دیروز
هفته جاری
بازدید
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
1136
2915
9222
2921303
37876
72740
2959179

آی‌پی شما: 3.234.214.179
امروز: چهارشنب، 20 آذر 1398 - ساعت: 17:09:05

درباره عرصه پزشکی

با سلام

 نشريه عرصه پزشكى مطالب روز علوم پزشكى جهان را به زبان فارسى و به صورت رايگان منتشر، و براى پزشكان، داروسازان، دندان پزشكان، مراکز درمانی و مشاغل وابسته ی پزشكى ارسال مى دارد.

 اين نشريه به پاس زحمات زنده یاد مرحوم منوچهر صيادى كه بيش از ٥٠ سال سابقه حضور در عرصه نشريات؛ بخصوص نشريات پزشكى را داشتند، تهیه و تقدیم علافمندان مى گردد.

 از آنجا كه هزينه جارى اين نشريه از طريق تبليغات ميسر مى باشد، امیدواریم با کمک شما همراهان كه براستى مكمل ما در این راه مى باشيد، بتوانیم به صورت مطلوب تر ادامه طریق دهیم.

 لذا خواستاريم که با ارائه تبلیغات یا معرفی ما به شرکتها در این زمینه کوشا و همراه باشیم.

راه های تماس با عرصه پزشکی

صاحب امتیاز: موسسه پزشکی آدوراسلامت

مدیرمسوول: دکتر شیوا متقی

                «زیر نظر شورای نویسندگان»

آدرس:       تهران – شهرآرا – خیابان نوزدهم – پلاک 86 – طبقه همکف

تلفن:        88250661 - 86015849 - 09122407039

فاکس:      86015847

ایمیل:        این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید