طراحی سایت
پنجشنبه 1 اسفند 1398.
امروز
  •   این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
  • 88250661 - 86015849

Christian Jackisch, MD, PhD; Daniil Stroyakovskiy, MDXavier Pivot, MD

سوال. آیا تراستوزوماب زیرجلدی و تراستوزوماب داخل وریدی دارای امنیت و اثربخشی قابل مقایسه برای سرطان پستان اولیه ERBB2 (HER2)  مثبت هستند؟

یافته ها. در این تحلیل نهایی از یک کارآزمایی بالینی تصادفی سازی شده از 596 بیمار، میزان بقای عاری از حادثه در طی 6 سال حدود 65% با تراستوزوماب داخل وریدی و زیر جلدی بوده و میزان بقای کلی در طی 6 سال در هر دو گروه 84% بود. امنیت بین درمان داخل وریدی و زیرجلدی قابل مقایسه بود.

 

معنی و مفهوم. تراستوزوماب زیر جلدی دارای ایمنی و اثربخشی بلند مدت در مقایسه با نوع داخل وریدی است که این مساله مناسب بودن درمان با تراستوزوماب زیرجلدی را برای بیماران مبتلا به سرطان پستان اولیه ERBB2 مثبت تایید می کند.

تراستوزوماب زیرجلدی در مقایسه با نوع داخل وریدی چندین مزیت را نشان می دهد که عبارتند از: بازه کوتاه تر درمانی، کاهش در استفاده از منابع مراقبت های سلامتی، افزایش تسهیلات برای  بیماران و ترجیح بیشتر بیماران در استفاده از آنها. در تجزیه و تحلیل اولیهِ کارآزمایی HannaH (درمان افزایش یافته با نئوادجوان هرسپتین)، تراستوزوماب زیرجلدی نشان داد که برای بیماران مبتلا به سرطان پستان اولیه ERBB2 (HER2) مثبت نسبت به نوع داخل وریدی، noninferior می باشد که این یافته بر اساس نقاط  پایانی coprimary از پاسخ کامل پاتولوژیک (عدم وجود سلول های نئوپلاستیک تهاجمی در پستان؛ کارسینومای درجای داکتال باقی مانده پذیرفته شد) و غلظت سرمی trough پِری دوز دوز سیکل 8 بود. تجزیه و تحلیل follow-up 2 ساله، میزان بقای عاری از حادثه (EFS) 3 ساله مشابهی را نشان داد و قیاس پذیری پروفایل ایمنی برای تراستوزوماب زیر جلدی و تراستوزوماب داخل وریدی که در آنالیز اولیه مشاهده شده بود را تایید نمود. پروفایل ایمنی کلّی برای تراستوزوماب زیرجلدی در کارآزمایی HannaH نیز نشان داد که مطابق با پروفایل ایمنی شناخته شده برای تراستوزوماب زیرجلدی برای بیماران مبتلا به سرطان پستان اولیه ERBB2 مثبت در هر دوی PrefHer و SafeHer (جمعیت مورد مطالعه آن بیش از 2500 بیمار بود) است. 

در این تجزیه و تحلیل نهایی از کارآزمایی HannaH، پیامدهای ایمنی و اثربخشی بلند مدت در یک دوره follow-up تقریباً 6 ساله گزارش می شود. همچنین تاثیر وضعیت گیرنده هورمون و وضعیت پاسخ کامل پاتولوژیک توتال (tpCR؛ عدم وجود سلول های نئوپلاستیک تهاجمی در پستان و گره های لنفی آگزیلاری ایپسی لترال، صرف نظر از کارسینوم داکتال درجا) بر روی اثربخشی بلند مدت بررسی می شود.

مداخلات. بیماران واجد شرایط 8 سیکل شیمی درمانی را (4 سیکل از دوستاکسل، 75 میلی گرم/متر مربع، که با 4 سیکل از فلورواوراسیل، 500 میلی گرم/متر مربع، اپی روبیسین، 75 میلی گرم/متر مربع و سیکلوفسفامید 500 میلی گرم/متر مربع ادامه یافت) به همراه دوز ثابت 600 میلی گرمی از تراستوزوماب زیرجلدی یا تراستوزوماب داخل وریدی (لودینگ دوز: 8 میلی گرم/کیلوگرم؛ دوز نگهدارنده 6 میلی گرم/کیلوگرم) هر 3 هفته در محیط نئوادجوان دریافت کردند. بیماران یک دوره 10 سیکل اضافی از تراستوزوماب زیرجلدی یا تراستوزوماب داخل وریدی (با توجه به تصادفی سازی اولیه) را بعد از جراحی در محیط ادجوان به منظور تکمیل 1 سال درمانِ anti-ERBB2 دریافت کردند.

نتایج. در مجموع، 294 زن که با تراستوزوماب زیرجلدی و 297 زن که با تراستوزوماب داخل وریدی تیمار شده بودند در جمعیت به قصد درمان (ITT) مربوطه قرار گرفتند. میزان بقای عاری از حادثه 6 ساله و میزان بقای کل بین دو گروه تراستوزوماب زیرجلدی و داخل وریدی مشابه بود. بیمارانی که به پاسخ کامل پاتولوژیک توتال دست یافتند، میزان بقای عاری از حادثه طولانی تر و میزان بقای کلی 6 ساله بیشتری نسبت به افراد دارای بیماری باقی مانده داشتند. بروز رویدادهای مضر، درجه 3 یا رویدادهای مخرب بیشتر، عوارض قلبی و عوارض مخرب شدید بین دو گروه درمانی با تراستوزوماب داخل وریدی و زیر جلدی قابل مقایسه بود.

نتیجه گیری و ارتباط. در ادامه تجزیه و تحلیل نهایی کارآزمایی HannaH، ایمنی و اثربخشی قابل قیاس بین تراستوزوماب زیرجلدی و داخل وریدی را تایید نمود و بر مناسب بودن تراستوزوماب زیرجلدی بعنوان یک روش جایگزین تجویزی برای بیماران مبتلا به سرطان پستان اولیه ERBB2 مثبت تاکید نمود.

JAMA Oncol.  April 18, 2019.

ورود اعضا

خبرنامه

نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :

کاربران فعال

ما 24 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

تقدیم به

این نشریه برای پاسداشت زنده یاد منوچهر صیادی که دارای سابقه ای بیش از پنجاه سال در عرصه مطبوعات٬ بخصوص نشریات پزشکی بودند تهیه و تقدیم علاقمندان میگردد.

هدف عرصه پزشکی

این نشریه‌ (ماهنامه) به منظور ارتقاء اطلاعات روز پزشکی و با هدف اطلاع رسانی برای آموزشی به روزتر بمنظور استفاده بهتر از تجارب پزشکان ایرانی پا به عرصه وجود نهاده است.

عرصه پزشکی

صاحب امتیاز: موسسه پزشکی آدوراسلامت

مدیرمسوول: دکتر شیوا متقی

                   «زیر نظر شورای نویسندگان»

 

تماس با ما

آدرس: تهران، شهرآرا، خیابان 19، پلاک 86، طبقه 1

تلفن:           88250661 - 86015849 - 09122407039

فاکس:         86015847

ایمیل: Info@arseyepezeshky.com

تلگرام: https://telegram.me/arseyepezeshki

آمار بازدیدکنندگان

03146022
امروز
دیروز
هفته جاری
بازدید
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
1681
3385
13937
3113850
52796
81280
3146022

آی‌پی شما: 35.175.113.29
امروز: پنج شنبه، 01 اسفند 1398 - ساعت: 11:12:17

درباره عرصه پزشکی

با سلام

 نشريه عرصه پزشكى مطالب روز علوم پزشكى جهان را به زبان فارسى و به صورت رايگان منتشر، و براى پزشكان، داروسازان، دندان پزشكان، مراکز درمانی و مشاغل وابسته ی پزشكى ارسال مى دارد.

 اين نشريه به پاس زحمات زنده یاد مرحوم منوچهر صيادى كه بيش از ٥٠ سال سابقه حضور در عرصه نشريات؛ بخصوص نشريات پزشكى را داشتند، تهیه و تقدیم علافمندان مى گردد.

 از آنجا كه هزينه جارى اين نشريه از طريق تبليغات ميسر مى باشد، امیدواریم با کمک شما همراهان كه براستى مكمل ما در این راه مى باشيد، بتوانیم به صورت مطلوب تر ادامه طریق دهیم.

 لذا خواستاريم که با ارائه تبلیغات یا معرفی ما به شرکتها در این زمینه کوشا و همراه باشیم.

راه های تماس با عرصه پزشکی

صاحب امتیاز: موسسه پزشکی آدوراسلامت

مدیرمسوول: دکتر شیوا متقی

                «زیر نظر شورای نویسندگان»

آدرس:       تهران – شهرآرا – خیابان نوزدهم – پلاک 86 – طبقه همکف

تلفن:        88250661 - 86015849 - 09122407039

فاکس:      86015847

ایمیل:        این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید