طراحی سایت
پنجشنبه 1 اسفند 1398.
امروز
  •   این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
  • 88250661 - 86015849

Joshua Schulman-Marcus, MD,, Sulagna Mookherjee, MD, Lisa Rice, RN, Radmila Lyubarova, MD

هذیان در بیماران بستری بسیار شایع است و پیش بینی کننده ی منفی مداوم و قوی مدت بستری، مرگ و میر، و پیامدهای شناختی طولانی مدت می باشد. علایمی که اغلب با هذیان همراه هستند شامل کاهش توانایی تمرکز، اختلال خواب، تحریک فیزیکی حرکتی، و اختلالات عاطفی می باشند. مدیریت اختلالات رفتاری هذیان چالش برانگیز است. هرچند استفاده از ابزار غیر دارویی برای کاهش دوره یا شدت هذیان پشتیبانی می شود، درمان های محدودی فراتر از تجهیز فیزیکی اولیه، جهت گیری مجدد، تلاش برای بهبود تقویت الگوهای خواب طبیعی و نشستن در کنار تخت بیمار وجود دارد.

 اخیراً گزارش شده است که استفاده از حیوانات خانگی رباتیک در کاهش اضطراب بیمار مبتلا به جنون مفید است. با توجه به اینکه زوال عقل از عوامل خطر اصلی هذیان می باشد، منطقی است که فکر کنید آیا چنین دستگاه هایی می توانند در یک محیط بیمارستانی مفید واقع شوند؟ به این منظور، ما یک مطالعه مقدماتی جهت امکان سنجی استفاده از حیوانات خانگی رباتیک به عنوان مداخله ی رفتاری غیر دارویی برای بیماران بخش مراقبت های ویژه و مبتلا به هذیان انجام دادیم.

ما از جولای تا دسامبر 2017، روی بیست نمونه از افراد بستری در آی سی یو و مبتلا به هذیان در بیمارستان خود مطالعه نمودیم و هیئت بررسی موسسه این مطالعه را تایید کرد. ابتلا به هذیان با استفاده از روش ارزیابی پریشانی برای مقیاس آی سی یو تایید شد. پس از کسب رضایتنامه ی آگاهانه از نمایندگان نمونه ها، بیماران یک گربه ی رباتیک جدید "شادی برای همه" دریافت کردند (هاسبرو، پاوتاکت، RI). این گربه با باتری کار می کند و می تواند صدای خرخر و میو میو کردن دربیاورد و به لمس واکنش نشان دهد. خانواده و پرستاران به استفاده از این گربه در کنار بیمار تشویق شدند (شکل). در سه روز پس از ثبت نام، از بیمار (اگر قادر بود) و خانواده (اگر در دسترس بودند) درخواست می شد تا یک پرسشنامه ی پنج سوالی را تکمیل نمایند و بازخورد ساختار نیافته ی خود را ارائه دهند. همین پرسشنامه از طریق ایمیل برای همه ی پرستاران بخش مراقبت های ویژه، پرسنل پشتیبانی و پزشکان نیز ارسال شد (400 نفر). پرسش های نظرسنجی با مقیاس پنج درجه ای لیکرت (از 1 "کاملاً مخالف" تا 5 "کاملاً موافق") طبقه بندی شدند. بیست و سه پرسشنامه از نمونه ها و خانواده های آنان، و هفتاد پرسشنامه از پرسنل پشتیبانی آی سی یو بازگردانده شد.

یکی از نمونه هایی که گربه ی رباتیک "شادی برای همه" را در واحد مراقبت های ویژه نگه داشته است.

سن متوسط این بیست نمونه 73 سال بود (از 26 تا 94 سال) و 50% آنها خانم بودند. تشخیص اولیه ی آی سی یو در 65% آنها بصورت پزشکی و در 35% بصورت جراحی بود. پیش از ثبت نام، دارو برای 85% نمونه ها تجویز شده بود، بنزودیازپین ها در 55% و داروهای ضد اختلال روانی (آنتی سایکوتیک) در 30% موارد تجویز شده بودند. دستکش میتن در 65% و داروهای مسکن در 40% مورد استفاده قرار گرفته بود.

بطور کلی، 65% نمونه ها، خانواده هایشان، و پرسنل بالینی با این موضوع موافق بودند که این گربه باعث آرامش بیمار می شود. بیش از 70% پاسخ دهندگان احساس نمی کردند که گربه در مراقبت های بالینی دخیل باشد. اکثریت قابل توجهی از پاسخ دهندگان موافق بودند که گربه در آینده می تواند نقشی در بیماران بستری در آی سی یو ایفا نماید (95% بیماران یا خانواده ها، و 72% پرسنل). نظرات ساختار نیافته عموماً (اما نه همگی آنها) مثبت بودند (جدول). رایجترین پیشنهاد، ارائه ی یک سگ ربات بود (20% نظرات).

هرچند شناخت عمومی درمورد پیامدهای خطرناک هذیان در بیماران بستری در حال افزایش است، اما گزینه های غیر دارویی بسیار کمی وجود دارد. مطالعه ی مقدماتی ما دریافت که حیوانات خانگی رباتیک می توانند مداخله ی امکان پذیری برای کاهش اختلالات رفتاری در بیماران مبتلا به هذیان در بخش مراقبت های ویژه باشند. تا آنجا که ما می دانیم، این اولین مطالعه روی حیوانات خانگی رباتیک در محیط آی سی یو است. مداخله ساده، فاقد جسارت، ایمن، و کم هزینه بود. حیوانات خانگی عموماً بخوبی توسط نمونه ها، خانواده ها و کارکنان پذیرفته می شدند. در واقع، مهمترین شکایتی که دریافت کردیم (و دلیل عدم مشارکت) این بود که ما یک سگ رباتیک نداشتیم. از زمان پایان این مطالعه، پرستاران بیمارستان بارها از تیم ما خواسته اند که اگر امکان دارد حیوانات خانگی رباتیک را در اختیار بیماران انتخابی قرار دهیم.

یافته های ما به طرح مطالعه و اندازه ی نمونه ها محدود بود. از آنجایی که این یک کارآزمایی امکان پذیر بود، هیچ بازوی کنترلی وارد مطالعه نشد. استفاده از حیوانات خانگی رباتیک و مداخلات مشابه بطور بالقوه می تواند علاوه بر بهبود تجربیات بیمار و خانواده، نیاز به داروهای روانگردان و استفاده از مسکن ها را کاهش دهد. بعلاوه، چنین ابزارهایی حتی می توانند در سایر جمعیت های بستری (همچون اطفال و بیماران آسیب مغزی) یا در واحدهایی با شدت بیماری پایینتر نیز مفید واقع شوند. این فرضیه ها نیاز به تست در گروه های بزرگتر دارند.

یافته های ما نشان می دهد که تکنولوژی های "غیر دارویی" نسبتاً ساده می توانند در مدیریت هذیان و سایر بیماری های بیمارستانی مفید باشند. امید بر آن است که دانشجویان پزشکی، محققین، و خانواده ها به این مورد توجه نمایند.

amjmed. July 2019 Volume 132, Issue 7, Pages 781–782

جدول نظرات انتخابی

نمونه ها/ خانواده

* "لوییس" شوهرم را آرام می کند و باعث لبخند او می شود.

* من از گربه ها متنفرم. اگر این یک سگ بود، عالی می شد.

* اگر این گربه ها گرم بودند، خوب می شد. سگ گزینه ی ایده آلی بود، زیرا او دوستدار یک سگ است نه یک گربه. اما او واقعاً این گربه را دوست دارد.

* فکر می کنم این می توانست به افراد دیگری که آزرده تر یا دارای شدت هذیان گویی بیشتر هستند نیز کمک کند. پدر من خانواده ی بزرگی دارد، این (گربه) برای کسی بهتر بود که تنها باشد (من یک پرستارم).

او معمولاً گربه ها را دوست ندارد. فکر می کنم پدر من واقعاً این گربه را در خانه سالمندان دوست داشته باشد و شاید آن را به او بدهم.

* وقتی گربه را در دست او گذاشتند، واقعاً کمک کننده بود. پرسنل بالینی حتماً باید آن را طوری قرار دهند که بیمار بتواند به طور طبیعی از آن استفاده نماید.

* من فکر می کنم خرخر کردن گربه از میو میو کردن آن آرامش بخش تر و مفیدتر باشد.

کارکنان

* من تنها یکبار تجربه ی استفاده از گربه ی رباتیک را داشته ام، اما بنظر می رسید بیمار من واقعاً آن را دوست داشته باشد و گربه به آرام نگه داشتن وی کمک می کرد.

* فکر می کنم که آن بیشتر به عنوان یک عامل پرت کننده حواس، اعم از مثبت یا منفی عمل کرده است و باعث شده که بیمار کنترل خود را حفظ کند، زمانی که کنترل خیلی کمی روی خود داشته است.

* بطور قطع این ربات برای بیماران مبتلا به هذیان نوع هیپواکتیو و برخی از افراد هایپراکتیو نیز مفید است. با این وجود، وقتی افراد دوباره سلامت خود را بدست می آورند، بخش اعظم ارزش خود را از دست می دهد (خصوصاً در افرادی که گربه ها را دوست ندارند!)

* تعریف اینکه این حیوان خانگی چه موقع مفید است، کار سختی می باشد. به نظر می رسد که بیماران مبتلا به هذیان شدید بهترین گزینه باشند، اما تعیین اینکه چه زمانی حیوان را به آنها بدهیم، کار دشواری است.

* بیمار من مبتلا به هذیان نبود، اما این حیوان خانگی باعث آرامش وی شد. وی از نگهداری آن لذت می برد، آن گربه یادآور گربه ی واقعی او در منزلش بود.

* برخی از بیماران من زمانی که این گربه به آنها داده شد حتی بیش از پیش عصبانی و مضطرب شدند.

ایستادن و نگاه کردن به اینکه این گربه چه کارهایی می تواند انجام دهد برای همه ی پرسنل جذاب بود. آن نه تنها به بیماران کمک می کرد، بلکه محیط بهتری نیز برای کارکنان ایجاد کرده بود.

ورود اعضا

خبرنامه

نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :

کاربران فعال

ما 24 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

تقدیم به

این نشریه برای پاسداشت زنده یاد منوچهر صیادی که دارای سابقه ای بیش از پنجاه سال در عرصه مطبوعات٬ بخصوص نشریات پزشکی بودند تهیه و تقدیم علاقمندان میگردد.

هدف عرصه پزشکی

این نشریه‌ (ماهنامه) به منظور ارتقاء اطلاعات روز پزشکی و با هدف اطلاع رسانی برای آموزشی به روزتر بمنظور استفاده بهتر از تجارب پزشکان ایرانی پا به عرصه وجود نهاده است.

عرصه پزشکی

صاحب امتیاز: موسسه پزشکی آدوراسلامت

مدیرمسوول: دکتر شیوا متقی

                   «زیر نظر شورای نویسندگان»

 

تماس با ما

آدرس: تهران، شهرآرا، خیابان 19، پلاک 86، طبقه 1

تلفن:           88250661 - 86015849 - 09122407039

فاکس:         86015847

ایمیل: Info@arseyepezeshky.com

تلگرام: https://telegram.me/arseyepezeshki

آمار بازدیدکنندگان

03146170
امروز
دیروز
هفته جاری
بازدید
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
1829
3385
14085
3113850
52944
81280
3146170

آی‌پی شما: 35.175.113.29
امروز: پنج شنبه، 01 اسفند 1398 - ساعت: 12:12:39

درباره عرصه پزشکی

با سلام

 نشريه عرصه پزشكى مطالب روز علوم پزشكى جهان را به زبان فارسى و به صورت رايگان منتشر، و براى پزشكان، داروسازان، دندان پزشكان، مراکز درمانی و مشاغل وابسته ی پزشكى ارسال مى دارد.

 اين نشريه به پاس زحمات زنده یاد مرحوم منوچهر صيادى كه بيش از ٥٠ سال سابقه حضور در عرصه نشريات؛ بخصوص نشريات پزشكى را داشتند، تهیه و تقدیم علافمندان مى گردد.

 از آنجا كه هزينه جارى اين نشريه از طريق تبليغات ميسر مى باشد، امیدواریم با کمک شما همراهان كه براستى مكمل ما در این راه مى باشيد، بتوانیم به صورت مطلوب تر ادامه طریق دهیم.

 لذا خواستاريم که با ارائه تبلیغات یا معرفی ما به شرکتها در این زمینه کوشا و همراه باشیم.

راه های تماس با عرصه پزشکی

صاحب امتیاز: موسسه پزشکی آدوراسلامت

مدیرمسوول: دکتر شیوا متقی

                «زیر نظر شورای نویسندگان»

آدرس:       تهران – شهرآرا – خیابان نوزدهم – پلاک 86 – طبقه همکف

تلفن:        88250661 - 86015849 - 09122407039

فاکس:      86015847

ایمیل:        این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید