طراحی سایت
پنجشنبه 1 اسفند 1398.
امروز
  •   این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
  • 88250661 - 86015849

مترجم: شیوا یاری

بر اساس یک مطالعه ی جدید در ژورنال پزشکی آمریکایی منتشر شده توسط Elsevier، نوشیدن سه نوبت یا بیشتر نوشیدنی کافئین دار در روز با احتمال شروع سردرد در همان روز یا روز بعد در بیماران مبتلا به میگرن اپیزودیک همراه است. نتایج حتی پس از گزارش تغییرات روزانه در مصرف الکل، میزان استرس، خواب، فعالیت فیزیکی، و قاعدگی نیز تناقضی ندارند، اگرچه تغییراتی در هنگام مصرف قرص های ضد بارداری خوراکی وجود داشت.

محقق اصلی، الیزابت مستوفسکی، ScD، از واحد تحقیقات اپیدمیولوژی قلب و عروق مرکز پزشکی Beth Israel Deaconess و بخش اپیدمیولوژی دانشکده ی سلامت عمومی هاروارد T.H. چان در بوستون، MA، امریکا خاطرنشان کرد "بنابر مطالعه ی ما، به نظر نمی رسد مصرف یک یا دو وعده نوشیدنی کافئین دار در روز با ایجاد سردردهای میگرنی در ارتباط باشد؛ هرچند سه وعده یا بیشتر می تواند با احتمال بیشتر ایجاد این سردردها همراه باشد." میگرن یک اختلال سردرد اولیه و ناتوان کننده است که حدود 1.04 میلیارد بزرگسال را در سراسر جهان تحت تاثیر قرار می دهد و شایعترین بیماری دردناک جهان است که باعث کمبود بهره وری و هزینه های مستقیم و غیر مستقیم فراوان می گردد. علیرغم اعتقاد گسترده ی قدیمی که نوشیدنی های کافئین دار می توانند باعث بروز سردردهای میگرنی و تسکین سردرد به محض ایجاد آن شوند، شواهد علمی محدودی برای ارزیابی ارتباط بالقوه بین تغییر در میزان مصرف روزانه ی قهوه و شروع سردرد پس ازآن و نیز گزارش تغییرات دیگر در شیوه ی زندگی همچون فعالیت فیزیکی یا اضطراب وجود دارد. شواهد رایج پیشین حاکی از این است که میگرن همچنین می تواند فورا توسط عوامل آب و هوایی یا سبک زندگی مانند اختلالات خواب و وعده های غذایی منقطع (نامنظم) ایجاد گردد. حدودا 87% امریکایی ها همه روزه بطور متوسط 19 میلی گرم کافئین مصرف می کنند. در حالی که برخی از عوامل رفتاری و محیطی شاید تنها اثرات خطرناک بالقوه ای روی خطر میگرن داشته باشند، نقش کافئین بطور خاصی پیچیده است، زیرا تاثیر آن به دوز و میزان تکرار آن بستگی دارد. ممکن است باعث حمله شود، اما همچنین یک اثر ضد درد نیز دارد.

محققان داده های مربوط به 98 بزرگسال مبتلا به میگرن اپیزودیک را مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند. شرکت کنندگان به مدت شش هفته روزی دوبار دفترچه الکترونیک را پر می کردند و میزان مصرف نوشیدنی های کافئین دار خود، سایر فاکتورهای سبک زندگی، و زمانبندی و خصوصیات هر سردرد میگرنی را گزارش می کردند. این مطالعه بروز میگرن در هر شرکت کننده را در روزهایی که نوشیدنی کافئین دار مصرف کرده بود با روزهایی که این کار را نکرده بود، مقایسه می نمود. داده های اولیه نشان داده بودند که شرکت کنندگان بطور معمول و متوسط پنج بار سردرد در ماه را تجربه می کردند، 66 درصد آنها معمولاً یک تا دو وعده و 12% سه فنجان یا بیشتر نوشیدنی کافئین دار در روز مصرف می کردند. در طول دوره ی مطالعه ی شش هفته ای در سال 2016-17، شرکت کنندگان بطور متوسط 8.4 سردرد را تجربه نمودند. همه ی آنها خوردن نوشیدنی های کافئین دار را حداقل یک روز در طول مطالعه گزارش کردند و متوسط مصرف آنها 7.9 وعده در هفته بود. توضیح: ارتباط بین تعداد وعده های مصرف نوشیدنی های کافئین دار در مقایسه با عدم بروز و نیز بروز میگرن در همان روز در بین 98 بیمار مبتلا به میگرن اپیزودیک به مدت شش هفته مورد پیگیری قرار گرفت. سوزان، م.، برتیچ، محقق اصلی این مطالعه از قسمت خواب و اختلالات شبانه روزی بدن، در دانشگاه بریگام و بیمارستان زنان و دانشکده ی 7 هاروارد واقع در بوستون، MA، امریکا، اظهار داشت: "تا این تاریخ، مطالعات آینده نگر اندکی روی خطر آنی سردردهای میگرنی با تغییرات روزانه در میزان مصرف کافئین انجام پذیرفته است. مطالعه ی ما در این مورد منحصربفرد بود که ما اطلاعات روزانه ی مصرف کافئین، میزان سردرد و سایر فاکتورهای مورد نظر را به مدت شش هفته جمع آوری نمودیم." این یافته ها حاکی از این است که تاثیر نوشیدنی های کافئین دار روی خطر سردرد تنها در موارد سه وعده یا بیشتر در همان روز مشاهده می شد، و اینکه بیماران مبتلا به میگرن اپیزودیک خطر بالاتر میگرن را در هنگام استفاده از یک یا دو وعده نوشیدنی کافئین دار در روز تجربه نکردند. تحقیقات بیشتری برای بررسی تاثیر بالقوه ی کافئین روی شروع علامت در ساعات بعدی و اثر متقابل خواب، کافئین، اضطراب، عوامل محیطی، و میگرن نیاز است.

American Journal of Medicine.  Philadelphia, August 8, 2019

ورود اعضا

خبرنامه

نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :

کاربران فعال

ما 21 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

تقدیم به

این نشریه برای پاسداشت زنده یاد منوچهر صیادی که دارای سابقه ای بیش از پنجاه سال در عرصه مطبوعات٬ بخصوص نشریات پزشکی بودند تهیه و تقدیم علاقمندان میگردد.

هدف عرصه پزشکی

این نشریه‌ (ماهنامه) به منظور ارتقاء اطلاعات روز پزشکی و با هدف اطلاع رسانی برای آموزشی به روزتر بمنظور استفاده بهتر از تجارب پزشکان ایرانی پا به عرصه وجود نهاده است.

عرصه پزشکی

صاحب امتیاز: موسسه پزشکی آدوراسلامت

مدیرمسوول: دکتر شیوا متقی

                   «زیر نظر شورای نویسندگان»

 

تماس با ما

آدرس: تهران، شهرآرا، خیابان 19، پلاک 86، طبقه 1

تلفن:           88250661 - 86015849 - 09122407039

فاکس:         86015847

ایمیل: Info@arseyepezeshky.com

تلگرام: https://telegram.me/arseyepezeshki

آمار بازدیدکنندگان

03146143
امروز
دیروز
هفته جاری
بازدید
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
1802
3385
14058
3113850
52917
81280
3146143

آی‌پی شما: 35.175.113.29
امروز: پنج شنبه، 01 اسفند 1398 - ساعت: 12:12:21

درباره عرصه پزشکی

با سلام

 نشريه عرصه پزشكى مطالب روز علوم پزشكى جهان را به زبان فارسى و به صورت رايگان منتشر، و براى پزشكان، داروسازان، دندان پزشكان، مراکز درمانی و مشاغل وابسته ی پزشكى ارسال مى دارد.

 اين نشريه به پاس زحمات زنده یاد مرحوم منوچهر صيادى كه بيش از ٥٠ سال سابقه حضور در عرصه نشريات؛ بخصوص نشريات پزشكى را داشتند، تهیه و تقدیم علافمندان مى گردد.

 از آنجا كه هزينه جارى اين نشريه از طريق تبليغات ميسر مى باشد، امیدواریم با کمک شما همراهان كه براستى مكمل ما در این راه مى باشيد، بتوانیم به صورت مطلوب تر ادامه طریق دهیم.

 لذا خواستاريم که با ارائه تبلیغات یا معرفی ما به شرکتها در این زمینه کوشا و همراه باشیم.

راه های تماس با عرصه پزشکی

صاحب امتیاز: موسسه پزشکی آدوراسلامت

مدیرمسوول: دکتر شیوا متقی

                «زیر نظر شورای نویسندگان»

آدرس:       تهران – شهرآرا – خیابان نوزدهم – پلاک 86 – طبقه همکف

تلفن:        88250661 - 86015849 - 09122407039

فاکس:      86015847

ایمیل:        این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید