طراحی سایت
جمعه 9 خرداد 1399.
امروز
  •   این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
  • 88250661 - 86015849

Sonali Gupta, MD, Pradeep Goyal, MD, Aleksandra Rosinski, MD

خانمی 29 ساله به مدت 2 روز ابتلا به تب و سرفه مراجعه کرده است. وی شروع ناگهانی تنگی نفس و درد قفسه سینه سمت راست را گزارش کرد. وی سابقه سفر اخیر، تماس با بیمار، حیوانات خانگی، قرار گرفتن در معرض محیط زیست یا سیگار کشیدن را نداشته است. سابقه خانوادگی سرطان ریه نیز نداشت.

دمای بدنش 36.2 درجه سانتیگراد، نبض 112 ضربان در دقیقه، ضربان تنفس 18 تنفس در دقیقه و فشار خون 70/110 میلی متر جیوه داشت. معاینه فیزیکی غیر از اصطکاک مالشی پلور سمت راست قابل توجه نبود. داده های آزمایشگاهی تعداد گلبولهای سفید 109´ 26.1 لیتر با شیفت چپ و بیوشیمیایی سرم غیر قابل توجه را نشان داد. برسی ویروس نقص ایمنی انسانی، (1،3) سنجش بتا-دی- گلوکان، لژیونلا ادراری و آنتی ژن پنومونی استرپتوکوکی منفی بود. رادیوگرافی قفسه سینه (CXR) به دست آمده در هنگام بستری، یک جرم کدر در لوب فوقانی راست را نشان داد (شکل A). همه این یافته ها حاکی از روند عفونت بود، اگرچه نمی توان بدخیمی را رد کرد. بیمار آنتی بیوتیک های طیف گسترده را شروع کرد. سی تی قفسه سینه (CT) فاصله ای معادل 5.6×4.9´5.6 سانتی متر از حاشیه پلور با حاشیه صاف در راس ریه راست با رگهای معمولی عروق ریوی را از طریق توده نشان داد (شکل B و C). اگرچه لنفادنوپاتی مدیاستینال وجود نداشت، اما احتمال بدخیمی در افتراقها خصوصاً در محیط توده ریوی بزرگ در نظر گرفته شد. بیوپسی ریه با استفاده از CT، بافت ریوی خوش خیم ریه را با التهاب حاد نشان داد. هیچ ارگانیسمی از خلط، ادرار و خون جدا نشده بود. در روز چهارم، مصرف آنتی بیوتیک ها قطع شد. پس از اتمام 14 روز مصرف آنتی بیوتیک، یک پیگیری CXR انجام شد، که وضوح توده ریوی (شکل، D) مطابق با پنومونی مدور را نشان داد.

شکل: (A) اشعه X قفسه سینه در زمان مراجعه، در لوب فوقانی راست، شفافیت توده مانند با پایه پلور، مدور (فلش زرد). (B، C) سی تی با افزایش کنتراست در همان روز از قفسه سینه، 5.6×4.9´5.6 سانتی متر، شفافیت پلور بر پایه پلور مدور با حاشیه صاف در راس ریه راست با ضخیم شدن عروق ریوی نرمال از راه توده را ظاهر کرد. (D) رادیوگرافی قفسه سینه پس از اتمام 14 روز دوره آنتی بیوتیکی، وضوح نافذ توده مانند لوب فوقانی را مطابق با پنومونی مدور نشان داد.

پنومونی مدور در مقایسه با کودکان به ندرت در بزرگسالان گزارش می شود. کمتر از 1٪ پنومونی در بزرگسالان از نظر شکل، مدور است و از سرطان ریه تقلید می کند. شاید بروز واقعی در بزرگسالان بیشتر باشد، زیرا بسیاری از موارد قبل از تصویربرداری با آنتی بیوتیک ها درمان می شوند. در كودكان، معمولاً برونكوگرام هوا وجود دارد. با این حال، در بزرگسالان، برونوگرامهای هوایی تنها در 17٪ وجود دارد و تشخیص بیماری پنومونی را به تاخیر می اندازند. در اکثر موارد در کودکان در بخشهای فوقانی لوبهای تحتانی وجود دارد. با این حال، همانطور که در مورد ما مشاهده می شود در بزرگسالان، در لوب های فوقانی رخ می دهد.

پاتوژنز در شکل گیری پنومونی مدور مشخص نیست. برخی معتقدند که پنومونی مدور ممکن است مرحله اولیه پنومونی را نشان دهد وقتی که عفونت بدون قطعه و مرزهای هموار هنوز هم وجود داشته باشد. برخی دیگر استدلال می کنند که منافذ کوهن و کانال های لامبرت در ریه ها، که امکان ارتباط داخل آلوئولاری را فراهم می کنند، ممکن است مسدود یا ضعیف شده باشند و در نتیجه باعث تجمع و تشکیل توده شود. در کودکان، این ارتباطات معمولاً به خوبی ایجاد نشده و در نتیجه شیوع بیشتری از این پنومونی را سبب می شوند. ارگانیسم های متعددی در مقالات گزارش شده است. با این حال، استرپتوکوک پنومونیه، Coxiella burnetii و Coronavirus شایعترین عوامل ایجاد کننده در ارتباط با پنومونی مدور در بزرگسالان هستند.

اهمیت شناسایی پنومونی در روش بالینی به شباهت نزدیک آن با سرطان ریه در تصویربرداری بستگی دارد. اگرچه ویژگی های بالینی مانند تب و سرفه می تواند به علت عفونت اشاره کند، اما گاهی اوقات، کارسینوم برونکوژنیک می تواند با پنومونی پس از  انسداد برونش ها با عفونت ظاهر شوند. حتی CT توموگرافی انتشار پوزیترون F18-FDG نمی تواند پنومونی مدور را از بدخیمی اولیه ریه ها متمایز کند. این مورد می تواند به بیوپسی تشخیصی غیرتهاجمی منجر شود و منجر به افزایش عوارض شود. آزمایش آنتی بیوتیک ها و به دنبال آن تکرار CXR در 3-4 هفته باید در تمام بزرگسالانی که دارای توده ریه منفرد هستند ، در نظر گرفته شود زیرا پنومونی مدور ممکن است در بیماران در هر سنی رخ دهد.

Amjmed. August 2019. Volume 132, Issue 8, Pages e656–e657

ورود اعضا

خبرنامه

نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :

کاربران فعال

ما 88 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

تقدیم به

این نشریه برای پاسداشت زنده یاد منوچهر صیادی که دارای سابقه ای بیش از پنجاه سال در عرصه مطبوعات٬ بخصوص نشریات پزشکی بودند تهیه و تقدیم علاقمندان میگردد.

هدف عرصه پزشکی

این نشریه‌ (ماهنامه) به منظور ارتقاء اطلاعات روز پزشکی و با هدف اطلاع رسانی برای آموزشی به روزتر بمنظور استفاده بهتر از تجارب پزشکان ایرانی پا به عرصه وجود نهاده است.

عرصه پزشکی

صاحب امتیاز: موسسه پزشکی آدوراسلامت

مدیرمسوول: دکتر شیوا متقی

                   «زیر نظر شورای نویسندگان»

 

تماس با ما

آدرس: تهران، شهرآرا، خیابان 19، پلاک 86، طبقه 1

تلفن:           88250661 - 86015849 - 09122407039

فاکس:         86015847

ایمیل: Info@arseyepezeshky.com

تلگرام: https://telegram.me/arseyepezeshki

آمار بازدیدکنندگان

03388256
امروز
دیروز
هفته جاری
بازدید
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
1413
3300
15774
3372482
51802
87710
3388256

آی‌پی شما: 18.204.227.117
امروز: جمعه، 09 خرداد 1399 - ساعت: 11:03:03

درباره عرصه پزشکی

با سلام

 نشريه عرصه پزشكى مطالب روز علوم پزشكى جهان را به زبان فارسى و به صورت رايگان منتشر، و براى پزشكان، داروسازان، دندان پزشكان، مراکز درمانی و مشاغل وابسته ی پزشكى ارسال مى دارد.

 اين نشريه به پاس زحمات زنده یاد مرحوم منوچهر صيادى كه بيش از ٥٠ سال سابقه حضور در عرصه نشريات؛ بخصوص نشريات پزشكى را داشتند، تهیه و تقدیم علافمندان مى گردد.

 از آنجا كه هزينه جارى اين نشريه از طريق تبليغات ميسر مى باشد، امیدواریم با کمک شما همراهان كه براستى مكمل ما در این راه مى باشيد، بتوانیم به صورت مطلوب تر ادامه طریق دهیم.

 لذا خواستاريم که با ارائه تبلیغات یا معرفی ما به شرکتها در این زمینه کوشا و همراه باشیم.

راه های تماس با عرصه پزشکی

صاحب امتیاز: موسسه پزشکی آدوراسلامت

مدیرمسوول: دکتر شیوا متقی

                «زیر نظر شورای نویسندگان»

آدرس:       تهران – شهرآرا – خیابان نوزدهم – پلاک 86 – طبقه همکف

تلفن:        88250661 - 86015849 - 09122407039

فاکس:      86015847

ایمیل:        این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید