طراحی سایت
جمعه 9 خرداد 1399.
امروز
  •   این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
  • 88250661 - 86015849

مترجم: آناهیتا خاقانی – مهندس بهداشت

سؤال آیا مانیتورینگ داروهای درمانی برای مهار کننده های اینترلوکین 12 و اینترلوکین-23 ustekinumab می تواند مسیرها و پیامدهای درمانی را در بیماران مبتلا به پسوریازیس بهینه کند؟

یافته ها این مطالعه کوهورت 491 بیمار مبتلا به پسوریازیس نشان داد که سطح ustekinumab اولیه سرم با کاهش 75٪ بعدی از سطح پایه در ناحیه پسوریازیس و میزان شاخص شدت آن همراه است، اگرچه این ارتباط در سایر نتایج ناحیه پسوریازیس و شاخص شدت آن همراه نبود. ظاهراً ایمنی زایی دارو ، با وجود آنتی بادی ضد دارو در تنها 17 مورد از 490 بیمار (3.5) کم بود.

 معنی این مطالعه شواهدی را ارائه می دهد که اندازه گیری سطح ustekinumab اولیه می تواند برای هدایت استراتژی درمانی در بیماران مبتلا به پسوریازیس مفید باشد. مواجهه کافی با دارو در اوایل دوره درمان ممکن است در تعیین نتیجه بالینی از اهمیت ویژه ای برخوردار باشد.

پسوریازیس یک بیماری پوستی مزمن با واسطه ایمنی است که حداقل 2٪ از جمعیت را تحت تأثیر قرار می دهد. مدیریت پسوریازیس توسط بیولوژیک های آنتی بادی مونوکلونال درمانی تغییر یافته است، به طوری که انتخاب های خط اول یا آدالیموماب (یک مهار کننده فاکتور نکروز تومور) یا ustekinumab (یک اینترلوکین 12 [IL-12] و مهار کننده IL-23) می باشد. در پاسخ به این داروها، تغییرات گسترده ای وجود دارد، در حالی که بسیاری از بیماران پاسخ نمی دهند (نارسایی در درمان اولیه) یا به مرور زمان، پاسخ را از دست می دهند (نارسایی در درمان ثانویه). برخی از این ناهمگونی ها ممکن است با تفاوت در دسترس بودن فراهمی زیستی و مقدار داروی موجود در بافت هدف توضیح داده شود، که به نوبه خود تحت تأثیر چسبندگی، دوز دارو و متغیرهای فارماکوکینتیک مانند وزن و ایمنی دارویی (تولید آنتی بادی ضد دارو [ADA]) است.

برخلاف اکثر بیولوژیک هایی که برای بیماری التهابی مورد استفاده قرار می گیرند، ustekinumab با توجه به وزن بدن تجویز می شود. به بیمارانی که وزن آنها کمتر از 100 کیلوگرم باشد، به طور کلی هر 12 هفته 45 میلی گرم Ustekinumab به صورت زیر جلدی داده می شود، در حالی که بیمارانی که حداقل 100 کیلوگرم وزن دارند، هر 12 هفته 90 میلی گرم زیر جلدی داده می شود. علیرغم این برنامه دوز، شواهد نشان می دهد که دوز مصرف ustekinumab در بعضی از بیماران پایین تر از حد است: داده های کارآزمایی بالینی قبلاً نشان می داد که افزایش دوز باعث افزایش میزان دستیابی به کاهش 75٪ از پایه در ناحیه پسوریازیس و شاخص شدت (PASI) (PASI) در پاسخ دهندگان جزئی (کسانی که ³50 اما <%75 بهبود از PASI اولیه را کسب کردند)، در حالی که گزارش شده است که بیماران با شاخص توده بدنی سطح پایه بالاتر بیش از دوز تجمعی توصیه شده در طول سال اول درمان دریافت کردند. به طور مشابه، گزارش شده است که میزان پاسخ به ustekinumab در بیماران با وزن 90 تا 100 کیلوگرم به طور قابل توجهی پایین تر از سایر گروه های وزنی است و نشان می دهد که مقدار استاندارد 45 میلی گرم در بیمارانی که به آستانه 100 کیلوگرم نزدیک می شوند، ناکافی است. از طرف دیگر، احتمالاً در بعضی از بیماران، مقدار دز Ustekinumab بیش از حد است. یک مطالعه فاز 3b اخیر گزارش کرده است که فواصل طولانی مدت بین دوزهای ustekinumab بر حفظ پاسخ تأثیر نمی گذارد. روی هم رفته ، این یافته ها نشان می دهد که بهینه سازی دوز فردی و نظارت بر داروهای درمانی (TDM) ustekinumab ممکن است دارای ابزار بالینی باشد.

اگرچه چندین روش ustekinumab در هر دو ایالات متحده و اروپا از نظر تجاری در دسترس هستد، اما نظارت بر سطح سرمی ustekinumab هنوز به طور گسترده ای در روش بالینی مورد استفاده قرار نمی گیرد. این مورد تا حدودی به دلیل شواهد محدود برای TDM این دارو است، بر خلاف همبستگی قوی که بین سطح سرمی مهار کننده فاکتور نکروز تومور، ADA ها و پاسخ درمانی در بین چندین بیماری التهابی با واسطه ایمنی توضیح داده شده است. گزارش های مربوط به ارتباط بین سطح ustekinumab و پاسخ به درمان، بی نتیجه بوده است، با این وجود پارامترهای اساسی برای TDM (به عنوان مثال ، دامنه درمانی و سطح داروهای هدف) هنوز در زمینه پسوریازیس ایجاد نشده است.

از آنجا که اولین قدم در جهت تعریف چنین پارامترهایی، تعیین ارتباط بین سطح دارو و نتیجه است، ما این مورد را با استفاده از یک منبع حیات در دنیای واقعی از مطالعه کوهورت چند کانونی گسترده BSTOP (نشانگرهای زیستی نتایج درمانی سیستمیک در پسوریازیس) در رجیستری داروسازی انگلستان BADBIR بررسی کردیم (ثبت انجمن بیولوژیک و سیستم ایمنی بدن درماتولوژی بریتانیا). به طور اختصاصی، هدف ما، بررسی ارتباط سطح دارو و پاسخ در همان روز انداه گیری سطح دارو، و کشف ارتباط بین سطح اولیه دارو و پاسخ در 6 ماه بود، به این دلیل که حداکثر ابزار بالینی ممکن است در توانایی تعیین نتیجه باشد و قبل از عود بالینی، درمان را اصلاح کند.

اهمیت درمان های بیولوژیک با هزینه های بالا ، مدیریت بیماری های التهابی واسطه ایمنی را تغییر داده اند. برای بهینه سازی نتایج و کاهش هزینه ها، تنظیم دوز که از طریق اندازه گیری میزان داروی در گردش است، در محیط های مختلف، مؤثر نشان داده شده است. با این حال، شواهد محدودی برای این روش با مهار کننده های اینترلوکین 12 و اینترلوکین 23 وجود دارد.

نتایج در کل 491 بیمار، 1 یا چند نمونه سرم و 1 یا بیشتر نمرات PASI را در سال اول درمان داشتند. آنتی بادی های ضد دارو فقط در 17 مورد از 490 بیمار (3.5٪) مشاهده شدند. سطح مقادیر اندازه گیری شده اولیه با پاسخ PASI75 6 ماه پس از شروع درمان همراه بودند، زمانی که برای امتیاز پایه PASI ، سن و دوز ustekinumab تنظیم شدند. با این حال، این یافته با سایر نتایج PASI سازگار نبودند.

نتیجه گیری و ارتباط این مطالعه در دنیای واقعی، شواهدی را ارائه می دهد که اندازه گیری سطح اولیه سرم ustekinumab می تواند برای هدایت استراتژی درمانی پسوریازیس مفید باشد. مواجهه دارویی کافی در اوایل دوره درمان ممکن است در تعیین نتیجه بالینی، از اهمیت ویژه ای برخوردار باشد.

Teresa Tsakok, MA, MRCP; Nina Wilson, PhD; Nick Dand, PhD

JAMA Dermatol. September 18, 2019.

ورود اعضا

خبرنامه

نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :

کاربران فعال

ما 47 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

تقدیم به

این نشریه برای پاسداشت زنده یاد منوچهر صیادی که دارای سابقه ای بیش از پنجاه سال در عرصه مطبوعات٬ بخصوص نشریات پزشکی بودند تهیه و تقدیم علاقمندان میگردد.

هدف عرصه پزشکی

این نشریه‌ (ماهنامه) به منظور ارتقاء اطلاعات روز پزشکی و با هدف اطلاع رسانی برای آموزشی به روزتر بمنظور استفاده بهتر از تجارب پزشکان ایرانی پا به عرصه وجود نهاده است.

عرصه پزشکی

صاحب امتیاز: موسسه پزشکی آدوراسلامت

مدیرمسوول: دکتر شیوا متقی

                   «زیر نظر شورای نویسندگان»

 

تماس با ما

آدرس: تهران، شهرآرا، خیابان 19، پلاک 86، طبقه 1

تلفن:           88250661 - 86015849 - 09122407039

فاکس:         86015847

ایمیل: Info@arseyepezeshky.com

تلگرام: https://telegram.me/arseyepezeshki

آمار بازدیدکنندگان

03387997
امروز
دیروز
هفته جاری
بازدید
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
1154
3300
15515
3372482
51543
87710
3387997

آی‌پی شما: 18.204.227.117
امروز: جمعه، 09 خرداد 1399 - ساعت: 10:03:06

درباره عرصه پزشکی

با سلام

 نشريه عرصه پزشكى مطالب روز علوم پزشكى جهان را به زبان فارسى و به صورت رايگان منتشر، و براى پزشكان، داروسازان، دندان پزشكان، مراکز درمانی و مشاغل وابسته ی پزشكى ارسال مى دارد.

 اين نشريه به پاس زحمات زنده یاد مرحوم منوچهر صيادى كه بيش از ٥٠ سال سابقه حضور در عرصه نشريات؛ بخصوص نشريات پزشكى را داشتند، تهیه و تقدیم علافمندان مى گردد.

 از آنجا كه هزينه جارى اين نشريه از طريق تبليغات ميسر مى باشد، امیدواریم با کمک شما همراهان كه براستى مكمل ما در این راه مى باشيد، بتوانیم به صورت مطلوب تر ادامه طریق دهیم.

 لذا خواستاريم که با ارائه تبلیغات یا معرفی ما به شرکتها در این زمینه کوشا و همراه باشیم.

راه های تماس با عرصه پزشکی

صاحب امتیاز: موسسه پزشکی آدوراسلامت

مدیرمسوول: دکتر شیوا متقی

                «زیر نظر شورای نویسندگان»

آدرس:       تهران – شهرآرا – خیابان نوزدهم – پلاک 86 – طبقه همکف

تلفن:        88250661 - 86015849 - 09122407039

فاکس:      86015847

ایمیل:        این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید