طراحی سایت
جمعه 9 خرداد 1399.
امروز
  •   این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
  • 88250661 - 86015849

مترجم: دکتر شیوا متقی اورولوژیست

خانمی 51 ساله با سابقه ی آسیب کلیوی مرحله ی انتهایی، فشار خون بالا و دیابت میلتوس نوع دو که به مدت چهار سال تحت همودیالیز قرار داشت، با یک راش پوستی منتشر و بسیار خارش دار که از دو هفته قبل از مراجعه متوجه آن شده بود، به کلینیک مراجعه نمود. این خارش آنقدر قابل ملاحظه بود که کیفیت زندگی وی را مختل نماید.

او استفاده از کرم های ضد خارش مختلف و بدون نسخه را امتحان کرده بود، اما بهبود چندانی حاصل نشده بود. معاینه ی پوست برای پاپول های منتشر و پراکنده، گنبدی شکل، پر از رنگدانه ی مایل به سیاه و دارای نقاط فرو رفته (نافی شکل) قابل توجه بود و برخی از پاپول ها با پلاک های روی تنه و اندامها درآمیخته بودند. خشکی جنرالیزه پوست (گزروزیس) با پدیده ی کوبنر شدن (koebnerization) پاپول ها بطور کلی وجود داشت که منجر به تشکیل ضایعات  خطی کمر می شد که نشان دهنده ی آسیب قبلی ناشی از خاراندن (خراش دادن) بود [شکل 1، شکل 2] بیمار تحت دو بیوپسی پانچ ضایعات روی شانه ی چپ و پای چپ قرار گرفت. یافته های بافت شناسی حاکی از هیپرپلازی اپیدرمی با یک کانال مرکزی گسترده حاوی پاراکراتوز فشرده، بقایای التهابی بازوفیلی، و بسته های کلاژن دژنره با تخلخل اپیدرم بود، که این علایم نشان از کلاژنوز متخلخل واکنش دهنده دارد [شکل 3].

شکل 1: تصویر بالینی نشان دهنده ی پاپول های منتشر و پراکنده، گنبدی شکل، پر از رنگدانه و دارای نقاط فرو رفته (نافی شکل) در اندام فوقانی (A) و تحتانی (B)

شکل 2: تصویر بالینی نشان دهنده ی ضایعات پوستی روی کمر (A) و شکم (B)

شکل 3: بیوپسی پوست نشان دهنده ی یافته های سازگار با کلاژنوز متخلخل واکنش دهنده: در هم آمیختگی اپیدرمیدیس (پیکان آبی)، هیپرپلازی اپیدرمی (پیکان سبز)، پلاگ مرکزی هایپرکراتوتیک با بقایای بازوفیلی (پیکان زرد)، و حذف ترنس اپیدرمال (تخلخل) الیاف کلاژن با بقایای التهابی مختلط (پیکان سفید).

تظاهرات پوستی در مرحله ی انتهایی بیماری کلیوی ممکن است اختصاصی یا غیر اختصاصی باشند. تظاهرات غیر اختصاصی متداول تر هستند و شامل گزروسیس (خشکی و پوسته پوسته شدن)، ناخن های نیمه به نیمه (بیرنگ شدن نیمی از ناخن)، و پررنگ شدن مزمن می شوند. اختلالات اختصاصی شامل ایجاد کلاژنوز متخلخل واکنش دهنده، تاول های درماتوز، کلسیفیکاسیون متاستاتیک یا کلسیفیلاکسی، و نیز فیبروز سیستمیک کلیوی می گردد. این تغییرات پوستی اثر منفی قابل توجهی بر کیفیت زندگی بیمار دارند و تشخیص سریع و شروع بموقع درمان می تواند بطور چشمگیری دوره ی آنها را تغییر داده و عوارضشان را کاهش دهد. کلاژنوز متخلخل واکنش دهنده یک بیماری نادر پوستی است، با این ویژگی که از طریق اپیدرمیس، ساختارهای پوستی تغییریافته ی را از بین می برد. این بیماری به دو شکل رخ می دهد: فرم نادر اولیه یا فرم ارثی که در کودکی بروز می کند و فرم متداول تر اکتسابی که بطور معمول در افراد مبتلا به دیابت، بیماران کلیوی در مرحله ی انتهایی، یا هردوی آنها بروز می کند، درست مانند بیمار ما. از لحاظ بالینی، کلاژنوز متخلخل واکنش دهنده در ابتدا بصورت پاپول های کوچک کراتوتیک بروز می کند که در طی چند هفته به پاپولونودول (پاپول گره شکل) درهم آمیخته و بزرگ تبدیل می شوند. پاتوفیزیولوژی دقیق کلاژنوز متخلخل واکنش دهنده مشخص نیست، هرچند پاسخ غیر طبیعی به ترومای سطحی نیز در بروز ضایعات نقش داشت. تحریک موضعی پوست با خراش دادن ممکن است باعث ایجاد واکنش التهابی پوست به بسترهای اورمیک در لایه ی درم یا میکرواسکولوپاتی ناشی از دیابت گردد که منجر به تشکیل ضایعات می گردد. لازم به ذکر است درحالی که کلاژنوز متخلخل واکنش دهنده معمولا در بیماران مبتلا به دیابت و مرحله ی انتهایی بیماری کلیوی مشاهده می شود، گزارشات موارد مجزا، ارتباط آن با استفاده از داروهایی چون سورافنیب و رانیبیزوماب را نشان داده اند.

درمان در وهله ی اول سعی در کنترل خارش با کورتیکواستروئیدها، رتینوئیدها، نرم کننده های  موضعی، و آنتی هیستامین های سیستمیک دارد؛ اگرچه برخی بیماران بطور خودبخود بهبود می یابند. بیمار ما با کرم ترتینوئین موضعی 0.1 در شب، کرم تریامسینولون 0.1% در صبح به تنهایی و در ترکیب با ترتیونوئین در شب و یک جلسه فوتوتراپی فرابنفش B باریک تحت درمان قرار گرفت. دیفن هیدرامین نیز در صورت لزوم برای خارش مورد استفاده قرار گرفت. بهبود قابل توجهی در علایم و کاهش تعداد ضایعات در طی چهار ماه حاصل شد.

Harini Bejjanki, MD, Alan E. Siroy, MD, Abhilash Koratala, MD

Amjmed. August 2019. Volume 132, Issue 8, Pages e658–e660

ورود اعضا

خبرنامه

نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :

کاربران فعال

ما 46 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

تقدیم به

این نشریه برای پاسداشت زنده یاد منوچهر صیادی که دارای سابقه ای بیش از پنجاه سال در عرصه مطبوعات٬ بخصوص نشریات پزشکی بودند تهیه و تقدیم علاقمندان میگردد.

هدف عرصه پزشکی

این نشریه‌ (ماهنامه) به منظور ارتقاء اطلاعات روز پزشکی و با هدف اطلاع رسانی برای آموزشی به روزتر بمنظور استفاده بهتر از تجارب پزشکان ایرانی پا به عرصه وجود نهاده است.

عرصه پزشکی

صاحب امتیاز: موسسه پزشکی آدوراسلامت

مدیرمسوول: دکتر شیوا متقی

                   «زیر نظر شورای نویسندگان»

 

تماس با ما

آدرس: تهران، شهرآرا، خیابان 19، پلاک 86، طبقه 1

تلفن:           88250661 - 86015849 - 09122407039

فاکس:         86015847

ایمیل: Info@arseyepezeshky.com

تلگرام: https://telegram.me/arseyepezeshki

آمار بازدیدکنندگان

03387976
امروز
دیروز
هفته جاری
بازدید
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
1133
3300
15494
3372482
51522
87710
3387976

آی‌پی شما: 18.204.227.117
امروز: جمعه، 09 خرداد 1399 - ساعت: 10:03:13

درباره عرصه پزشکی

با سلام

 نشريه عرصه پزشكى مطالب روز علوم پزشكى جهان را به زبان فارسى و به صورت رايگان منتشر، و براى پزشكان، داروسازان، دندان پزشكان، مراکز درمانی و مشاغل وابسته ی پزشكى ارسال مى دارد.

 اين نشريه به پاس زحمات زنده یاد مرحوم منوچهر صيادى كه بيش از ٥٠ سال سابقه حضور در عرصه نشريات؛ بخصوص نشريات پزشكى را داشتند، تهیه و تقدیم علافمندان مى گردد.

 از آنجا كه هزينه جارى اين نشريه از طريق تبليغات ميسر مى باشد، امیدواریم با کمک شما همراهان كه براستى مكمل ما در این راه مى باشيد، بتوانیم به صورت مطلوب تر ادامه طریق دهیم.

 لذا خواستاريم که با ارائه تبلیغات یا معرفی ما به شرکتها در این زمینه کوشا و همراه باشیم.

راه های تماس با عرصه پزشکی

صاحب امتیاز: موسسه پزشکی آدوراسلامت

مدیرمسوول: دکتر شیوا متقی

                «زیر نظر شورای نویسندگان»

آدرس:       تهران – شهرآرا – خیابان نوزدهم – پلاک 86 – طبقه همکف

تلفن:        88250661 - 86015849 - 09122407039

فاکس:      86015847

ایمیل:        این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید