طراحی سایت
جمعه 17 مرداد 1399.
امروز
  •   این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
  • 88250661 - 86015849

دکتر آرش خزایی، ارتوپد - اعظم صفایی، خبرنگار

امروزه به واسطه تغییر سبک زندگی و پدیده صنعتی شدن شاهد افزایش آمار مبتلایان به انواع و اقسام بیماری‌های استخوانی و غیره هستیم بیماری‌هایی که درصورت غفلت و بی توجهی زندگی فردی و تحرکات اجتماعی فرد مبتلا را محدود کرده و پیامدهای بسیاری به همراه دارند ولی می‌توان با پیشگیری و اصلاح سبک زندگی از وقوع آنها جلوگیری کرد. برای آشنایی بیشتر با علل و عوارض این قبیل بیماری‌ها، نحوه پیشگیری و درمان آنها به سراغ دکتر «آرش خزایی» متخصص ارتوپدی رفته‌ایم.

برای شروع لطف کنید خودتان را برای خوانندگان نشریه"عرصه پزشکی" معرفی کنید.

دکتر «آرش خزایی» فارغ التحصیل رشته ارتوپدی از دانشگاه علوم پزشکی شیراز هستم و از سال ۱۳۸۹ تا کنون در این زمینه فعالیت دارم.

در حال حاضر در بحث ارتوپدی چه موضوعات و تحقیقات جدیدی مطرح شده است؟

 با توجه به اینکه من بیشتر در زمینه تعویض مفاصل لگن و زانو فعالیت می‌کنم، یکی از پیشرفتهای جدیدی که در این زمینه اتفاق افتاده بهبود پروتزها و ایمپلنت‌های ارتوپدی است که در درمان شکستگی‌ها و تعویض مفاصل کاربرد دارد؛ در حال حاضر شاهد تعویض مفاصل شانه، آرنج و حتی مچ پا هستیم که سابقاً به ندرت انجام می شد و در مورد تعویض مفاصل زانو و لگن که از مدتها قبل به صورت شایع صورت می‌گرفت، پیشرفتهای خوبی به وجود آمده است که باعث شده بیماران رضایت بیشتری از اعمال جراحی داشته باشند و پزشکان هم در عمل کردن این بیماران تواناتر باشند؛ این موضوعات روز به روز پیشرفت کرده و نوید آینده بهتری را می‌دهد.

یکی از بیماری‌های شایع استخوانی بیماری پوکی استخوان یا "استئوپروزیس" است، مکملهای کلسیمی چه تأثیری در بهبود این بیماری دارند؟

استخوان یک بافت زنده است که اجزای مختلفی دارد که شامل مواد معدنی نظیر کلسیم و فسفر و مواد دیگری می‌شود. کلسیم و مواد معدنی سبب حفظ قوام، استحکام و تراکم استخوان ها می شوند؛ وقتی می‌گوییم فردی دچار کاهش تراکم استخوان شده منظور این است که استحکام استخوان به دلیل کاهش کلسیم و مواد معدنی کم شده است، اگر این کاهش کلسیم خفیف باشد به آن "استئوپنیا" و اگر شدید باشد" استئوپروزیس" یا پوکی شدید گفته می‌شود. نکته مهمی که در این باره باید بدانید این است که این بیماری بدون علامت است و معمولاً بیماران زمانی متوجه پوکی می‌شوند که دچار شکستگی شوند. شکستگی در افرادی که پوکی دارند با یک ضربه بسیار کم و حتی گاهی بدون ضربه اتفاق می‌افتد لذا تشخیص به موقع پوکی استخوان از اهمیت زیادی برخوردار است. عدم فعالیت بدنی، افزایش سن، ژنتیک، تغییرات هورمونی و عدم تعادل هورمونی، عوارض داروهایی مثل کورتون، اضطراب، سطوح پایین ویتامین D و کمبود مواد غذایی کلسیم دار، سیگار و الکل از عوامل ایجاد کننده این بیماری می باشند. بعد از تشخیص بیماری اولین اقدام کنترل مواردی است که نام برده شد و در کنار آن تجویز مکمل‌ها ضرورت دارد. به طور کلی هر فرد بزرگسالی که مبتلا به پوکی استخوان باشد، نیاز به ۱۰۰۰ تا ۱۲۰۰ میلی گرم کلسیم روزانه دارد که معمولاً در افرادی که پوکی استخوان دارند بدن قادر نیست این مقدار زیاد کلسیم را از طریق غذا تأمین کند و بنابراین مجبور به تجویز مکمل‌های کلسیمی هستیم. همچنین این افراد حدود ۸۰۰ واحد بین المللی ویتامین "D" نیاز دارند، که این ویتامین معمولاً در بدن افراد مبتلا به این بیماری پایین است. در واقع تجویز مکمل‌های کلسیمی و ویتامین D اولین کاری است که برای درمان "پوکی استخوان" انجام می‌دهیم.

عوارض گوارشی مصرف کلسیم چیست و چه عواملی موثر در کاهش این عوامل هستند

معمولاً کلسیم، در همه افراد یک سری عوارض گوارشی ایجاد می‌کند که شامل یبوست، خشکی دهان، سردرد، تشنگی زیاد، کاهش اشتها، التهاب معده، تورم شکم و در مواردی که مصرف زیاد کلسیم اتفاق بیفتد سنگ کلیه می‌باشد.

نوع مکملی که استفاده می‌شود بر این عوامل اثر دارد، ما دو نوع اصلی مکمل کلسیمی داریم "کلسیم تیترات" و"کلسیم کربنات".

"کلسیم سیترات" میزان کلسیم المنتال کمتری به نسبت کلسیم"کربنات" دارد، کلسیم "المنتال" در واقع کلسیمی است که با شکسته شدن قرص کلسیمی در اختیار سلولهای بدن قرار می‌گیرد؛ کلسیم سیترات میزان جذب بالاتری به نسبت "کلسیم کربنات" داشته و عوارض گوارشی کمتری هم به نسبت کلسیم "کربنات" دارد، در نتیجه گران تر است. اگر قرار باشد کلسیم بیمار را فقط از طریق کلسیم"سیترات" تأمین شود باید دوز بالاتری تجویز شود.

راهکارهای کلی در درمان "استئوپروزیس" چیست؟

اولین اقدام، تغییر سبک زندگی است. اغلب بیماران افرادی هستند که زندگی کم تحرکی دارند که باید اصلاح شود و برنامه ورزشی منظمی در پیش بگیرند، دومین نکته، بهبود وضعیت تغذیه است و کنترل فاکتورهایی که به آنها اشاره شد.

لطف کنید در رابطه با شیوع کمبود ویتامین D، عوارض ناشی از این کمبود و اشکال مختلف ویتامین D توضیحی بدهید

مقدار متوسط نیاز روزانه افراد بزرگسال به ویتامینD  حدودا ۴۰۰ تا ۸۰۰ واحد بین المللی است، در کشور ما کمبود این ویتامین بسیار شایع است؛ علت این موضوع آفتاب سوزان کشور ما به نسبت سایر کشورهاست و معمولاً مردم از این آفتاب فراری هستند؛ درصورتیکه در کشورهای اروپایی، آفتاب خیلی سوزان نیست و مردم سعی می‌کنند از آفتاب بیشتر استفاده کنند. از طرفی مصرف پایین مکمل‌های ویتامینD  در این زمینه اهمیت زیادی دارد؛ کمبود این ویتامین همانند کلسیم معمولاً بدون علامت است ولی خستگی، درد متناوب بدن و افسردگی از علائم شایع آن به حساب می‌آیند. ویتامین D اشکال مختلفی دارد که در دسترس بیماران قرار دارد، سافت ژلهای ۱۰۰۰ یونیت، ۵۰۰۰ یونیت و در موارد کمبود شدید، آمپولهای ویتامینD  از انواع موجود این مکمل است.

تفاوت‌های مکمل یونی بن بلند به نسبت سایر مکمل‌های کلسیمی موجود در بازار ایران در چیست

«یونی بن بلند» نوعی کلسیم است که جدیداً به بازار عرضه شده است؛ در واقع بدن انسان نمی‌تواند در هر بار مصرف کلسیم، بیش از ۵۰۰ میلی گرم کلسیم را جذب کند و ما برای جبران نیاز  بیماران معمولاً به  بیش از ۱۰۰۰ میلی گرم کلسیم و گاهی بیش از این مقدار نیاز داریم. بنابراین افرادی که نیاز به درمان پوکی استخوان دارند، باید در روز دوبار کلسیم ۵۰۰ میلی گرمی دریافت کنند؛ "مکمل یونی بن بلند" ۱۱۵۰ میلی گرم کلسیم  دارد ولی "آهسته رهش" است این بدین معناست که از زمانی که بیمار آن را مصرف می نماید حدودا ۸ الی ۱۰ ساعت زمان می برد تا جذب کامل آن در بدن صورت گیرد و در نتیجه سبب برطرف کردن مشکل مصرف ۲ بار در روز می شود. نکته دیگر اینکه ترکیبی از "کلسیم سیترات" و کلسیم"کربنات" است.

درآخر چه پیامی برای خوانندگان"عرصه پزشکی" دارید؟

پیام من این است که پوکی استخوان را به عنوان یک بیماری خاموش در نظر داشته باشند، این بیماری قابل تشخیص و درمان است اما برخی از بیماران فکر می‌کنند پوکی استخوان قابل درمان نیست؛ در واقع اگر بیماری را به موقع تشخیص بدهیم می‌توانیم آن را درمان کنیم. همچنین توصیه مهم من این است که افراد همیشه ورزش منظم و تغدیه مناسب  داشته باشند به این دلیل که این دو مورد کمک زیادی به پیشگیری و جلوگیری از پیدایش عوارض بیماری می‌کند.

ورود اعضا

خبرنامه

نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :

کاربران فعال

ما 57 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

تقدیم به

این نشریه برای پاسداشت زنده یاد منوچهر صیادی که دارای سابقه ای بیش از پنجاه سال در عرصه مطبوعات٬ بخصوص نشریات پزشکی بودند تهیه و تقدیم علاقمندان میگردد.

هدف عرصه پزشکی

این نشریه‌ (ماهنامه) به منظور ارتقاء اطلاعات روز پزشکی و با هدف اطلاع رسانی برای آموزشی به روزتر بمنظور استفاده بهتر از تجارب پزشکان ایرانی پا به عرصه وجود نهاده است.

عرصه پزشکی

صاحب امتیاز: موسسه پزشکی آدوراسلامت

مدیرمسوول: دکتر شیوا متقی

                   «زیر نظر شورای نویسندگان»

 

تماس با ما

آدرس: تهران، شهرآرا، خیابان 19، پلاک 86، طبقه 1

تلفن:           88250661 - 86015849 - 09122407039

فاکس:         86015847

ایمیل: Info@arseyepezeshky.com

تلگرام: https://telegram.me/arseyepezeshki

آمار بازدیدکنندگان

03719357
امروز
دیروز
هفته جاری
بازدید
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
3639
5957
32912
3643347
38022
163468
3719357

آی‌پی شما: 3.235.45.196
امروز: جمعه، 17 مرداد 1399 - ساعت: 17:05:41

درباره عرصه پزشکی

با سلام

 نشريه عرصه پزشكى مطالب روز علوم پزشكى جهان را به زبان فارسى و به صورت رايگان منتشر، و براى پزشكان، داروسازان، دندان پزشكان، مراکز درمانی و مشاغل وابسته ی پزشكى ارسال مى دارد.

 اين نشريه به پاس زحمات زنده یاد مرحوم منوچهر صيادى كه بيش از ٥٠ سال سابقه حضور در عرصه نشريات؛ بخصوص نشريات پزشكى را داشتند، تهیه و تقدیم علافمندان مى گردد.

 از آنجا كه هزينه جارى اين نشريه از طريق تبليغات ميسر مى باشد، امیدواریم با کمک شما همراهان كه براستى مكمل ما در این راه مى باشيد، بتوانیم به صورت مطلوب تر ادامه طریق دهیم.

 لذا خواستاريم که با ارائه تبلیغات یا معرفی ما به شرکتها در این زمینه کوشا و همراه باشیم.

راه های تماس با عرصه پزشکی

صاحب امتیاز: موسسه پزشکی آدوراسلامت

مدیرمسوول: دکتر شیوا متقی

                «زیر نظر شورای نویسندگان»

آدرس:       تهران – شهرآرا – خیابان نوزدهم – پلاک 86 – طبقه همکف

تلفن:        88250661 - 86015849 - 09122407039

فاکس:      86015847

ایمیل:        این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید