طراحی سایت
چهارشنبه 2 مهر 1399.
امروز
  •   این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
  • 88250661 - 86015849

Camille Simard, MDCM, Blair Carl Schwartz, MDCM, MHS

مردی 48 ساله پس از عدم پاسخگویی در خانه به اورژانس منتقل شد. در زمان مراجعه، وی دارای نمره مقیاس کمای Glasgow درجه 3، فشار خون 48/72 میلی متر جیوه، پالس 110 ضربه در دقیقه و دمای 38.3 درجه سانتیگراد بود. هیچ یک از اعضای خانواده برای ارائه سابقه بیماری در دسترس نبود و وی هیچ سابقه پزشکی نیز در موسسه ما وجود نداشت. مردمک چشمانش کمی گشاد شده اما متقارن و پاسخگو بودند. بقیه موارد معاینه فیزیکی قابل توجه نبودند. وی برای اندوتراپی، انتوبه شده بود و احیا با مایعات، وازوپرسورها و آنتی بیوتیک های طیف گسترده برای سپسیس احتمالی آغاز شد.

 پس از بررسی پرونده و الکتروکاردیوگرام موجود (شکل A)، وی به مسمومیت مسدود کننده کانال سدیم مشکوک بود و 150 میلی مولار بی کربنات سدیم داخل وریدی و پس از آن تزریق 150 میلی مولار NaHCO3 در 1 لیتر از 5٪ دکستروز در آب (D5W) با سرعت 200 سی سی در ساعت برایش تجویز شد. الکتروکاردیوگرام 1 ساعت پس از درمان (شکل D) عادی سازی کامل را نشان داد. بررسی نهایی با بانک اطلاعاتی مرکز کنترل سم، تأیید کرد که بیمار از داروهای روانگردان چندگانه، از جمله کلومیپرامین استفاده میکرده است. مسمومیت ضد افسردگی سه حلقه ای (TCA) بعداً با توجه به اطلاعات سابقه خانوادگی و در نهایت با غلظت کلومیپرامین سرم تأیید شد.

شکل: ویژگی های الکتروکاردیوگرام مصرف بیش از حد ضد افسردگی سه حلقه ای (TCA). الکتروکاردیوگرام تصدیقی (A) با تأکید بر وجود سمیت قلبی TCA از جمله طولانی شدن QRS>100 ms (B)، و موج S بریده بریده عمیق در لید I (♦) و aVL و اندازه و نسبت غیرطبیعی امواج R و S در لید aVR (موج R در aVR>3mm؛ نسبت R به S در>aVR 0.7) (C). الکتروکاردیوگرام پس از درمان که عادی سازی کامل را نشان می دهد (D) نشان داده شده است.

با وجود گزینه های جدید، TCA ها همچنان برای علائم روانپزشکی و درد تجویز می شوند. تظاهرات قلبی مسمومیت با TCA شامل افت فشار خون و دیس ریتمی است. یافته های الکتروکاردیوگرام حاکی از وجود سمیت قلبی شامل طولانی شدن و مورفولوژی غیر طبیعی QRS با یک موج S slurred عمیق در لید I (شکل B) و لید aVL و همچنین اندازه و نسبت غیرطبیعی امواج R و S در لید aVR (موج R  در aVR>3mm، نسبت R به S در 0.7aVR>؛ شکل C) می باشند. این یافته ها همچنین با سمیت سایر آنتاگونیست های کانال سدیم دیده می شوند (به عنوان مثال، فنیتوئین و آنتی آریتمی کلاس I). نشان داده شده است که گسترده تر شدن QRS، تشنج در > 100ms و آریتمی بطنی در > 160ms را پیش بینی میکند.  TCAها، کانالهای سدیم سریع را در سیستم His-Purkinje و میوکارد مهار می کنند، که باعث کاهش هدایت، افزایش مدت زمان رپولاریزاسیون و طولانی شدن دوره های رفرکتوری مطلق می شوند. این مورد منجر به طولانی شدن کمپلکس QRS و فاصله PR/QT می شود. مهار شدید جذب سدیم به سلولهای میوکارد می تواند منجر به کاهش انقباض و کاهش مقاومت محیطی شود، که در کنار هم می توانند منجر به افت فشار خون شوند ، همه این موارد در بیمار مشاهده شده اند.

مدیریت مصرف بیش از حد TCA با تظاهرات قلبی شامل اقدامات حمایتی عمومی و قلیایی شدن سرم با بی کربنات سدیم است که باعث کاهش مدت زمان QRS و منجر به افزایش فشار خون می شود. مکانیسم های مختلفی که بی کربنات سدیم، اثرات قلبی و سمی TCA ها معکوس می کنند، ارائه شده اند. ممکن است که بار سدیم، که سطح سدیم خارج سلولی را افزایش می دهد، بر انسداد کانال سدیم غلبه می کند ، مکانیسمی که با مشاهدات نمکی هایپرتونیک و برعکس شدن سمیت قلبی TCA حمایت می شود. قلیایی شدن با افزایش اتصال پروتئین به دارو، می تواند تظاهرات قلبی را بهبود بخشد و در نتیجه غلظت های کمتری از داروهای در حال گردش ایجاد شود. همچنین منجر به کاهش سطح پتاسیم و هایپرپلاریزاسیون غشاء می شود که باعث کاهش انسداد کانال سدیم با ولتاژ دریچه ای می شود.

پیش آگهی مصرف بیش از حد TCA وابسته به دوز است و با تشخیص به موقع و درمان ممکن است بهبود یابد. شناخت ویژگیهای الکتروکاردیوگرام قلبی انسداد کانال سدیم بسیار ضروری است زیرا ممکن است همانطور که در مورد ما مشاهده می شود، تنها نشانه تشخیصی موجود در مصرف بیش از حد TCA باشد.

Amjmed. October 2019. Volume 132, Issue 10, Pages e735–e736

ورود اعضا

خبرنامه

نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :

کاربران فعال

ما 33 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

تقدیم به

این نشریه برای پاسداشت زنده یاد منوچهر صیادی که دارای سابقه ای بیش از پنجاه سال در عرصه مطبوعات٬ بخصوص نشریات پزشکی بودند تهیه و تقدیم علاقمندان میگردد.

هدف عرصه پزشکی

این نشریه‌ (ماهنامه) به منظور ارتقاء اطلاعات روز پزشکی و با هدف اطلاع رسانی برای آموزشی به روزتر بمنظور استفاده بهتر از تجارب پزشکان ایرانی پا به عرصه وجود نهاده است.

عرصه پزشکی

صاحب امتیاز: موسسه پزشکی آدوراسلامت

مدیرمسوول: دکتر شیوا متقی

                   «زیر نظر شورای نویسندگان»

 

تماس با ما

آدرس: تهران، شهرآرا، خیابان 19، پلاک 86، طبقه 1

تلفن:           88250661 - 86015849 - 09122407039

فاکس:         86015847

ایمیل: Info@arseyepezeshky.com

تلگرام: https://telegram.me/arseyepezeshki

آمار بازدیدکنندگان

03909305
امروز
دیروز
هفته جاری
بازدید
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
1643
2374
16855
3864985
93152
134619
3909305

آی‌پی شما: 3.234.143.26
امروز: چهارشنب، 02 مهر 1399 - ساعت: 12:07:01

درباره عرصه پزشکی

با سلام

 نشريه عرصه پزشكى مطالب روز علوم پزشكى جهان را به زبان فارسى و به صورت رايگان منتشر، و براى پزشكان، داروسازان، دندان پزشكان، مراکز درمانی و مشاغل وابسته ی پزشكى ارسال مى دارد.

 اين نشريه به پاس زحمات زنده یاد مرحوم منوچهر صيادى كه بيش از ٥٠ سال سابقه حضور در عرصه نشريات؛ بخصوص نشريات پزشكى را داشتند، تهیه و تقدیم علافمندان مى گردد.

 از آنجا كه هزينه جارى اين نشريه از طريق تبليغات ميسر مى باشد، امیدواریم با کمک شما همراهان كه براستى مكمل ما در این راه مى باشيد، بتوانیم به صورت مطلوب تر ادامه طریق دهیم.

 لذا خواستاريم که با ارائه تبلیغات یا معرفی ما به شرکتها در این زمینه کوشا و همراه باشیم.

راه های تماس با عرصه پزشکی

صاحب امتیاز: موسسه پزشکی آدوراسلامت

مدیرمسوول: دکتر شیوا متقی

                «زیر نظر شورای نویسندگان»

آدرس:       تهران – شهرآرا – خیابان نوزدهم – پلاک 86 – طبقه همکف

تلفن:        88250661 - 86015849 - 09122407039

فاکس:      86015847

ایمیل:        این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید