طراحی سایت
يكشنبه 10 فروردين 1399.
امروز
  •   این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
  • 88250661 - 86015849

مترجم: پروین امامی پرستار

از دسامبر ۲۰۱۹ عفونت کروناویروس جدید (SARS-CoV-2) در شهر ووهانِ چین بروز کرده و به چند کشور گسترش یافته است که معمولاَ به وسیلة مسافرانی که از چین برمی گردند پخش می شود. از ۳ میلیون فرد تایوانی که در چین کار می کنند، ۲۰۰۰ نفر در ووهان شاغل هستند. بنابراین خطر ورود عفونت SARS-CoV-2 از چین به تایوان بالا است. از ۲۹ ژانویه ۷ مورد ورود عفونت با SARS-CoV-2 به تایوان تایید شده است. ما یک مورد سرایت محلی عفونت در تایوان از سوی یک خانم به همسرش را شناسایی کردیم.

 در ۲۵ ژانویه ۲۰۲۰، یک خانم ۵۲ ساله با سابقة دیابت نوع ۲ با تب به بخش اورژانسِ تایوان مرکزی مراجعه کرد. او به دلیل شک به پنومونی همراه با عفونت SARS-CoV-2 در بیمارستان پذیرش شد. بیمار از ۲۱ اکتبر ۲۰۱۹ تا ۲۰ ژانویه ۲۰۲۰ در ووهان زندگی می کرد. بیمار در تاریخ ۲۰ ژانویه با هواپیما از ووهان به تایوان برگشت. در همان روز سوآب حلق از مسافر دیگری در همان پرواز گرفته شد؛ زمانی که سوآب برای ویروس در ۲۱ ژانویه مثبت شد، تایید گردید که مسافر اولین مورد شناخته شده عفونت SARS-CoV-2 در تایوان می باشد که ویروس را به کشور وارد کرده است.

شکل۱: تصویربرداری از قفسه سینه همسرِ بیمار. شکل A انفیلتراسیونهای منتشر در قسمت تحتانی و دوطرفه ریه ها روی رادیوگرافی بدست آمده در روز اول (هنگام پذیرش) را نشان می دهد و شکل B اًپاسیته های بینابینی منتشر و پیشرونده و سفتی در قسمت تحتانی و دوطرفه میدان ریوی در رادیوگرافی بدست آمده، پنج روز بعد از پذیرش بیمار را نشان می دهد.

تب و احساس ناخوشی در یک خانم در ۲۵ ژانویه، ۵ روز بعد از برگشتن او از ووهان به تایوان ایجاد شدند. او گزارش داد که سرفه، تنگی نفس، درد قفس سینه یا اسهال نداشت. رادیوگرافی قفسه سینه انفیلتراسیونهای منتشر در قسمت تحتانی و دوطرفه ریه ها را نشان دادند (شکل 1A). آزمایشات ویروس های انفلوانزا را نشان دادند و یک آزمایش تنفسی برای یافتن آدنوویروس، رینوویروس انسان، ویروس پاراانفلوانزا، ویروس سینسیشیال تنفسی، بوردتلا پرتوزیس، کلامیدیا پنومونیه، و مایکوپلاسما پنومونیه همگی منفی بودند. یک سوآب از گلو در سنجش های نسخه برداری معکوس واکنش زنجیره پولی مراز با زمان واقعی (RT-PCR) برای SARS-CoV-2 در ۲۷ ژانویه مثبت بود؛ این آزمایش پنجمین مورد تایید شده Covid-19 (بیماری که توسط عفونت SARS-CoV-2 ایجاد می شود) را در تایوان تایید کرد.

بیمار در روز اول بستری در بیمارستان درمان های حمایتی دریافت کرد، و در روز سوم بعد از یافت شدن SARS-CoV-2 در RT-PCR داروهای اًسلتامیویر و لووفلوکساسین را به عنوان درمان تجربی دریافت کرد. سرفه، آب ریزش بینی، و گلو درد تا روز پنجم ایجاد شدند و رادیوگرافی قفسه سینه اًپاسیته های بینابینی منتشر و پیشرونده و سفتی در نواحی پاراهیلار دوطرفه و نواحی قسمت تحتانی ریه را نشان داد ( شکل 1B). درمان حمایتی با داروهای اسلتامیویر و لووفلوکساسین برای بیمار ادامه یافت، اما او اکسیژن درمانی نشد. بیمار تا ۱۱ فوریه بستری بود اما علائم حیاتی او پایدار بودند و اکسیژن نگرفت.

شوهر ۵۰ سالة بیمار یک آهنگ ساز تهیه کنندة موسیقی بود که ابتدا در خانه اش در تایوان کار می کرد. او گزارش داد که به هیچ منطقه ایی که در آنجا عفونت SARS-CoV-2 رخ داده باشد، سفر نکرده است و تماس مشخصی با هیچ فردی که از این مناطق آمده باشد نداشت؛ این مسئله به وسیله بررسی بخش مراقبت از بهداشت دولتِ تایوان تایید شد. بیمار در ۲۱ ژانویه زمانی که همسرش به تایوان برگشته بود، با او ملاقات کرد. آنها تخت خواب مشترک داشتند و با هم غذا می خوردند.

شوهر بیمار در ۲۵ ژانویه سعی کرد همزمان با همسرش تحت درمان پزشکی قرار گیرد. او فقط با آبریزش مراجعه کرد، تب، سرفه، تنگی نفس، درد قفسه سینه، یا اسهال نداشت. بیمار به دلیل نگرانی برای عفونت Covid-19 به خاطر تماس نزدیک با همسرش در بیمارستان بستری شد. شمارش کامل خون و رادیوگرافی قفسه سینه هیچ گونه ناهنجاری را نشان نداد. آزمایشات و سنجش ها برای ویروس های انفلوانزا و آزمایشات تنفسی منفی بودن، اما در ۲۸ ژانویه عفونت SARS-CoV-2 در RT-PCR یافت شد.

علائم بیماریِ شوهر بیمار در همان روز ۲۵ ژانویه که همسرش دچار علائم شده بود بروز کرد. این مسئله انتقال کوتاه بیماری بعد از برگشت همسرش به تایوان را نشان می دهد. همسر بیمار طی بستری در بیمارستان در تاریخ ۲۷ ژانویه دچار آبریزش بینی و ناخوشی بود اما تب نداشت (شکل S1).

بیمار درمان حمایتی گرفت بدون این که داروهای آنتی ویرال یا آنتی بیوتیک بگیرد. او تا ۱۱ فوریه بستری بود اما علائم حیاتی اش ثابت بودند و اکسیژن درمانی نشد.

در این زوج، انتقال موضعی عفونت SARS-CoV-2 در تایوان رخ داد. تا اکنون هیچ مورد ثانویه از سوی این زوج شناسایی نشده است.

Ying-Chu Liu, M.D. Ching-Hui Liao, M.D.

Nejm.org. February 12, 2020

ورود اعضا

خبرنامه

نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :

کاربران فعال

ما 36 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

تقدیم به

این نشریه برای پاسداشت زنده یاد منوچهر صیادی که دارای سابقه ای بیش از پنجاه سال در عرصه مطبوعات٬ بخصوص نشریات پزشکی بودند تهیه و تقدیم علاقمندان میگردد.

هدف عرصه پزشکی

این نشریه‌ (ماهنامه) به منظور ارتقاء اطلاعات روز پزشکی و با هدف اطلاع رسانی برای آموزشی به روزتر بمنظور استفاده بهتر از تجارب پزشکان ایرانی پا به عرصه وجود نهاده است.

عرصه پزشکی

صاحب امتیاز: موسسه پزشکی آدوراسلامت

مدیرمسوول: دکتر شیوا متقی

                   «زیر نظر شورای نویسندگان»

 

تماس با ما

آدرس: تهران، شهرآرا، خیابان 19، پلاک 86، طبقه 1

تلفن:           88250661 - 86015849 - 09122407039

فاکس:         86015847

ایمیل: Info@arseyepezeshky.com

تلگرام: https://telegram.me/arseyepezeshki

آمار بازدیدکنندگان

03243047
امروز
دیروز
هفته جاری
بازدید
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
2679
2417
2679
3222849
65292
85224
3243047

آی‌پی شما: 34.239.172.52
امروز: یکشنبه، 10 فروردين 1399 - ساعت: 22:01:00

درباره عرصه پزشکی

با سلام

 نشريه عرصه پزشكى مطالب روز علوم پزشكى جهان را به زبان فارسى و به صورت رايگان منتشر، و براى پزشكان، داروسازان، دندان پزشكان، مراکز درمانی و مشاغل وابسته ی پزشكى ارسال مى دارد.

 اين نشريه به پاس زحمات زنده یاد مرحوم منوچهر صيادى كه بيش از ٥٠ سال سابقه حضور در عرصه نشريات؛ بخصوص نشريات پزشكى را داشتند، تهیه و تقدیم علافمندان مى گردد.

 از آنجا كه هزينه جارى اين نشريه از طريق تبليغات ميسر مى باشد، امیدواریم با کمک شما همراهان كه براستى مكمل ما در این راه مى باشيد، بتوانیم به صورت مطلوب تر ادامه طریق دهیم.

 لذا خواستاريم که با ارائه تبلیغات یا معرفی ما به شرکتها در این زمینه کوشا و همراه باشیم.

راه های تماس با عرصه پزشکی

صاحب امتیاز: موسسه پزشکی آدوراسلامت

مدیرمسوول: دکتر شیوا متقی

                «زیر نظر شورای نویسندگان»

آدرس:       تهران – شهرآرا – خیابان نوزدهم – پلاک 86 – طبقه همکف

تلفن:        88250661 - 86015849 - 09122407039

فاکس:      86015847

ایمیل:        این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید