طراحی سایت
شنبه 14 تير 1399.
امروز
  •   این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
  • 88250661 - 86015849

مترجم: آناهیتا خاقانی – مهندس بهداشت

یک مرد 63 ساله به دلیل بزرگ شدن فتق اینگوینال به اورژانس مراجعه کرد. او هیچ مشکل عمده پزشکی نداشت و هیچ داروی نسخه شده یا بدون نسخه ای مصرف نمی کرد. معاینه فقط از نظر فتق اینگوژینال چپ بزرگ و غیردردناک در لمس قابل توجه بود که برای آن عمل جراحی ترمیم فتق توصیه شد. تعداد الکترولیتهای سرم، عملکرد کلیه و تعداد گلبولهای قرمز و سفید و پلاکتها طبیعی بود. مدت زمان ترومبوپلاستین نسبی (PTT) (60.1 ثانیه؛ محدوده مرجع: 23.1-35.3 ثانیه) طولانی شد. زمان پروترومبین (PT) و نسبت نرمال بین المللی (INR) طبیعی بودند.

 

ارزیابی: در پرسشی دقیق تر او هماتوماي خودبخودی اندام تحتانی در زمان كودكی و یک مورد دیگر بعد از یک آسیب جزئی در زمان بزرگسالی را به یاد آورد. وی به عنوان یک نوجوان بدون عوارض خونریزی تحت عمل جراحی آپاندکتومی قرار گرفته بود. وی پس از هموستاز اولیه، چندین روز خونریزی را در پی دو عمل کشیدن دندان در گذشته را گزارش کرد، اما وی این موضوع را غیر طبیعی نمی دانست. سرانجام، در تاریخچه خانوادگی، وی بیان کرد که پدربزرگ مادری وی هموفیلی داشته است.

تشخیص: تکرار تست آزمایشگاهی، PTT طولانی شده تنها (60.3 ثانیه) را تأیید کرد. PTT در یک مطالعه اختلاط نرمال شد. سطح فعالیت فاکتور مسیر داخلی (فاکتورهای VIII ، IX ، XI ، XII) سطح فعالیت فاکتور IX پایین (%6؛ محدوده مرجع = 50 % -%150) را نشان داد؛ سطح فاکتورهای دیگر طبیعی بود. بنابراین، بیمار با تشخیص جدید هموفیلی B (نقص فاكتور IX)، همچنین به عنوان بیماری كریسمس شناخته شد.

مدیریت: وی به یک مرکز درمانی هموفیلی مراجعه کرده و متعاقباً با استفاده از روش درمانی جایگزینی فاکتور IX نوترکیب تحت عمل ترمیم هرنی اینگوینال قرار گرفت. بعد از عمل جراحی، برای او یک هماتوم زخم کوچک ایجاد شد، اما این مورد با اقدامات محافظه کارانه برطرف شد.

بحث: بیماران بزرگسال مبتلا به اختلال خونریزی تشخیص داده نشده، ممکن است به روش های مختلفی به پزشکان مراجعه کنند. برخی ممکن است خونریزی بیش از حد را تجربه کنند (به عنوان مثال، بعد از عمل دندانپزشکی، عمل جراحی یا تروما)، در حالی که برخی دیگر ممکن است آزمایش انعقادی غیرعادی یا سابقه خانوادگی اختلال خونریزی داشته باشند. تاریخچه بیمار ابزار اصلی تشخیصی در شناسایی اختلالات خونریزی باقی می ماند.

خونریزی یک علامت شایع است اما برداشت بیماران متغیر است. برخی از بیماران با خونریزی خفیف و غیر پاتولوژیک ممکن است نگران شوند. برعکس، مانند این مورد، خونریزی زیاد مکرر ممکن است آزار دهنده نباشد. تاریخچه هموستاتیک شامل شرح مفصلی از قسمت های خونریزی خودبخودی یا تحریک شده قبلی (جزئی و زیاد)؛ خونریزی بیش از حد یا طولانی به دنبال تروما یا عمل جراحی، به ویژه از جمله اقدامات دندانپزشکی (یک "چالش هموستاتیک" نسبتاً شایع)، خونریزی زیاد قاعدگی یا خونریزی بعد از زایمان و سابقه خانوادگی خونریزی بیش از حد یا اختلالات خونریزی تشخیص داده شده می باشد. همچنین تاریخچه مفصلی در مورد داروها نیز حائز اهمیت است.

اختلالات پلاکتی معمولاً باعث خونریزی مخاطی پوستی بلافاصله پس از یک آسیب عروقی به دلیل ناتوانی در تشکیل یک توده پلاکت کافی می شوند. در مقابل، اختلالات خفیف آبشار انعقاد ممکن است با خونریزی تاخیری به دلیل یک توده پلاکت دست نخورده ممکن است یک هموستاز موقت (به عنوان مثال، خونریزی تأخیری به دنبال کشیدن دندان) ایجاد کند. PTT طولانی مدت تنها نشان دهنده نقص مسیر داخلی است، که ممکن است در اثر نقص فاکتور یا یک مهار کننده ایجاد شود. این تمایز ممکن است با انجام یک مطالعه اختلاط فاکتور لخته سازی، انجام شود. اگر PTT یا PT طولانی مدت در یک مطالعه اختلاط طبیعی شود، یک نقص فاکتور تشخیص داده می شود. اگر اینگونه نباشد، یک مهار کننده فاکتور وجود دارد.

هموفیلی A (نقص ارثی فاکتور VIII) و هموفیلی B (نقص ارثی فاکتور IX) از جمله اختلالات وابسته به X مغلوب هستند ، بنابراین ، بیماران به طور عمده مردانی هستند که با مادران آن ها مانند این مورد، حامل بیماری هستند. با این حال، تقریباً یک سوم موارد به دلیل جهش خودبخودی ایجاد می شوند. از هموفیلی B نیز به عنوان یک بیماری کریسمس در اولین پسر گزارش شده با این بیماری، یاد می شود. شدت هموفیلی با توجه به سطح فعالیت فاکتور (شدید، <1٪؛ متوسط، 1٪ -5≥ -5٪؛ خفیف، > 5٪ و <40٪) تعیین می شود. از همه مهمتر، شدت نقص فاکتور با شدت خونریزی ارتباط دارد. بیماران مبتلا به هموفیلی خفیف ممکن است تا آخر عمر تشخیص داده نشوند. بنابراین، مهم است که پزشکان با ارزیابی مناسب آشنا باشند.

Paul B. Cornia, MD

j.amjmed. VOLUME 133, ISSUE 3, PE100-E101, MARCH 01, 2020

ورود اعضا

خبرنامه

نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :

کاربران فعال

ما 51 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

تقدیم به

این نشریه برای پاسداشت زنده یاد منوچهر صیادی که دارای سابقه ای بیش از پنجاه سال در عرصه مطبوعات٬ بخصوص نشریات پزشکی بودند تهیه و تقدیم علاقمندان میگردد.

هدف عرصه پزشکی

این نشریه‌ (ماهنامه) به منظور ارتقاء اطلاعات روز پزشکی و با هدف اطلاع رسانی برای آموزشی به روزتر بمنظور استفاده بهتر از تجارب پزشکان ایرانی پا به عرصه وجود نهاده است.

عرصه پزشکی

صاحب امتیاز: موسسه پزشکی آدوراسلامت

مدیرمسوول: دکتر شیوا متقی

                   «زیر نظر شورای نویسندگان»

 

تماس با ما

آدرس: تهران، شهرآرا، خیابان 19، پلاک 86، طبقه 1

تلفن:           88250661 - 86015849 - 09122407039

فاکس:         86015847

ایمیل: Info@arseyepezeshky.com

تلگرام: https://telegram.me/arseyepezeshki

آمار بازدیدکنندگان

03534363
امروز
دیروز
هفته جاری
بازدید
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
2556
5106
29888
3479947
16496
120232
3534363

آی‌پی شما: 3.81.28.10
امروز: شنبه، 14 تیر 1399 - ساعت: 13:04:22

درباره عرصه پزشکی

با سلام

 نشريه عرصه پزشكى مطالب روز علوم پزشكى جهان را به زبان فارسى و به صورت رايگان منتشر، و براى پزشكان، داروسازان، دندان پزشكان، مراکز درمانی و مشاغل وابسته ی پزشكى ارسال مى دارد.

 اين نشريه به پاس زحمات زنده یاد مرحوم منوچهر صيادى كه بيش از ٥٠ سال سابقه حضور در عرصه نشريات؛ بخصوص نشريات پزشكى را داشتند، تهیه و تقدیم علافمندان مى گردد.

 از آنجا كه هزينه جارى اين نشريه از طريق تبليغات ميسر مى باشد، امیدواریم با کمک شما همراهان كه براستى مكمل ما در این راه مى باشيد، بتوانیم به صورت مطلوب تر ادامه طریق دهیم.

 لذا خواستاريم که با ارائه تبلیغات یا معرفی ما به شرکتها در این زمینه کوشا و همراه باشیم.

راه های تماس با عرصه پزشکی

صاحب امتیاز: موسسه پزشکی آدوراسلامت

مدیرمسوول: دکتر شیوا متقی

                «زیر نظر شورای نویسندگان»

آدرس:       تهران – شهرآرا – خیابان نوزدهم – پلاک 86 – طبقه همکف

تلفن:        88250661 - 86015849 - 09122407039

فاکس:      86015847

ایمیل:        این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید