طراحی سایت
شنبه 14 تير 1399.
امروز
  •   این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
  • 88250661 - 86015849

 Sonja A. Rasmussen, MD, MS; Lindsay A. Thompson, MD, MS

مترجم: شیوا یاری

ظهور یک بیماری کرونا ویروس که قبلاً در انسانها مشاهده نشده بود، اما اکنون به بیماری کرونا ویروس 2019 (کووید 19) معروف است و توجه تمام دنیا را به خود جلب نمود.

این ویروس اولین بار پس از شیوع ذات الریه (پنومونی) با علت ناشناخته در دسامبر 2019 در شهر ووهان چین شناسایی شد و بیشتر موارد ابتلای اولیه، قرار گرفتن در معرض حیوانات زنده را گزارش می کردند. در 31 دسامبر 2019، چین شیوع بیماری را به سازمان جهانی بهداشت گزارش نمود و اندکی بعد، پاتوژن مسئول ویروس به عنوان یک نوع کرونا ویروس جدید شناسایی شد که به علت تشابه توالی آن با ویروس عامل سارس (سندروم تنفسی حاد و شدید)، (SARS-CoV-2) نامیده می شود. وضعیت کووید 19 به علت افزایش تعداد موارد و کشورهای درگیر، به سرعت در حال پیشرفت است. در 30 ژانویه ی 2020، سازمان بهداشت جهانی شیوع همگانی و اورژانسی این مساله ی بین المللی را اعلام نمود، و در 11 مارس 2020، شیوع بیماری به صورت همه گیری اعلام گردید؛ همانگونه که در 25 مارس 2020، بیش از 425000 مورد در سراسر جهان  در 170 کشور و ناحیه شامل بیش از 55000 مورد در امریکا تایید شد.

کرونا ویروس ها عامل ایجاد طیف گسترده ای از بیماری ها هستند، از سرماخوردگی معمولی گرفته، تا نوع شدید و کشنده. در بیست سال اخیر، سه نوع کرونا ویروس که باعث بیماری شدید در انسان می شوند، ظهور یافته اند: ویروس عامل سارس، که در سال 2002 در چین شناسایی گردید؛ ویروس عامل سندروم تنفسی خاور میانه (مرس) در شبه جزیره ی عربستان در سال 2012؛ و ویروس عامل کووید 19. علایم معمول کووید 19 در بزرگسالان شامل تب، سرفه، میالژی، تنگی نفس، سردرد، و اسهال می شود. بر اساس داده های بیش از 72000 بیمار در چین، بیشتر آنها (81%) به میزان خفیفی مبتلا می شدند، 14 نفر علایم شدید داشتند (مانند تنگی نفس یا اشباع اکسیژن خون کمتر از 93%)، و 5% به میزان بحرانی بیمار شده بودند (بطور مثال دارای نارسایی تنفسی یا شوک سپتیک بودند). عوامل خطر بیماری شدید شامل سن بالاتر و بیماری های زمینه ای می گردید. نرخ مرگ و میر موردی در چین 2.3% بود، اگرچه این عدد ممکن است بیشتر تخمین زده شده باشد، زیرا موارد خفیف یا بدون علامت احتمالاً در آن محاسبه نشده اند. به نظر می رسد انتقال کووید 19 در وهله ی اول از طریق قطرات تنفسی (دراپلت) در هنگام سرفه یا عطسه ی فرد مبتلا صورت پذیرد، که ممکن است توسط مخاطبین فرد در فواصل نزدیک (6 فوت) استنشاق گردد و سپس آنها را مبتلا نماید. انواع دیگر انتقال (به عنوان مثال، انتقال از فومیتها (لباس، وسایل، ... که ممکن است آلوده باشند)، و انتقال از طریق مدفوع و دهان) نیز ممکن هستند. دوره ی متوسط رشد نهفته ی ویروس پنج روز است (محدوده ی 2 الی 14 روز). در این زمان، مراقبت از بیماران مبتلا به بیماری شدید امری حمایتی است، زیرا درمانهای تایید شده توسط سازمان غذا و داروی امریکا در دسترس نیستند. با این وجود، توسعه ی واکسن درحال پیگیری است؛ اما انتظار می رود این واکسن حداقل به مدت یک سال آماده ی توزیع گسترده نباشد.

در مورد کووید19 در کودکان چه می دانیم؟

بطور معمول کودکان نسبت به عوارض آنفلوآنزا حساستر هستند، اما تاکنون نرخ کمتر از انتظاری را درمورد بیماری کووید 19 تجربه نموده اند، و مرگ و میر در کودکان نادر است در بیش از 72000 مورد در چین، 1.2% از بیماران سن 10 تا 19 سال داشتند، و حتی کمتر از این نرخ (0.9%) از بیماران کمتر از 10 ساله بودند. تنها یک مورد مرگ در این مطالعه در سن نوجوانی رخ داده است، و هیچ کودکی بین سن 0 تا 10 ساله فوت نشده است. در یک تحلیل مجزا روی 2143 مورد تایید شده و مشکوک کودک در چین، نوزادان در معرض بیشترین خطر ابتلا به بیماری شدید بودند (10.6%، در مقایسه با کودکان بزرگتر (4.1 برای سنین 11 تا 15 سال، 3.0 برای افراد 16 ساله و بزرگتر).

در میان کودکانی که بیمار می شوند، تظاهرات کووید 19 شبیه به همان علایم در بزرگسالان است. 28 بیمار کودکی که شن و یانگ (Shen and Yang) گزارش کردند، در محدوده ی سنی 1 ماهه تا 16 ساله قرار داشتند. چندین بیمار در هنگام تشخیص بدون علامت بودند و به عنوان بخشی از بررسی های تماسی شناسایی شدند. چند بیمار دارای تب، خستگی، سرفه ی خشک، و سایر علایم تنفسی بودند علایم دستگاه گوارشی به ندرت مشاهده می شد.

انتقال احتمالاً همانند بزرگسالان است. بنابراین، هیچگونه شواهد قانع کننده ای از انتقال درون رحمی شناسایی نشده است، اما تنها تعداد کمی از بارداری ها توصیف شده اند. تا جایی که ما می دانیم، اینکه آیا کووید 19 می تواند از طریق شیردهی منتقل شود یا خیر، هنوز مشخص نیست. در میان 6 مادری که نمونه ی شیر آنها برای SARS-CoV-2 مورد آزمایش قرار گرفته بود، همه ی نمونه ها منفی بودند.

علیرغم نرخ پایین بیماری و مرگ بر اثر کووید 19 در کودکان چینی، دلایلی وجود دارد تا درمورد عفونت کودکان هشیار باشیم. نرخ پایینتر از انتظار کودکان مبتلا شده به کووید 19 در چین می تواند به علت کاهش میزان قرار گرفتن در معرض ویروس، کاهش عفونت با ویروس به علت مصونیت از سایر کروناویروس ها، یا کاهش احتمال بیماری، حتی در زمان آلوده شدن با ویروس باشد. اگر کودکان آلوده اما بدون علامت باشند، می توانند به عنوان یک منبع انتقال بیماری به بزرگسالان عمل نمایند. حداقل یک کودک بدون علامت اما با بار ویروسی SARS-CoV-2 بالا گزارش شده است که نشان می دهد انتقال از طریق کودکان آلوده و بدون علامت ممکن است.

اینکه کودکان امریکایی چگونه کووید 19 را تجربه می کنند هنوز کامل شرح داده نشده است، اما هیچ مورد بستری در بخش مراقبت های ویژه یا موارد مرگ در میان افراد کمتر از 19 سال از 4226 بیمار مبتلا به کووید 19 تا 16 مارس 2020 در امریکا گزارش نشده است. در یک مطالعه ی کوچک در چین، هفت نفر از 20 کودک بیمار مبتلا به کووید 19 سابقه ی قبلی یک بیماری مادرزادی یا اکتسابی داشتند، که باعث شد نویسندگان پیشنهاد دهند که کودکان مبتلا به بیماری های زمینه ای بیشتر مستعد ابتلا به این بیماری هستند. حدود 10 درصد از کودکان در امریکا مبتلا به آسم هستند، بسیاری از کودکان نیز با سایر بیماری های ریوی، قلبی، عصبی و عضلانی یا ژنتیکی زندگی می کنند که بر توانایی آنها برای مقابله با بیماری تنفسی تاثیر می گذارد، و سایر کودکان نیز به علت بیماری یا درمان آن تحت سرکوب ایمنی قرار می گیرند. ممکن است که این کودکان کووید19 را متفاوت از همتایان سالم خود در همان سنین تجربه نمایند.

ملاحظاتی برای کادر مراقبت های بهداشتی کودکان

کادر مراقبت های بهداشتی کودکان می توانند به آماده سازی دفاتر، امکانات، و اجتماعات به علت افزایش کووید 19 کمک رسانی کنند. مساعدت های خاصی باید برای جداسازی کودکانی که بطور بالقوه مبتلا به کووید 19 می باشند از افراد سالم در اتاق انتظار صورت پذیرد، خصوصاً تمرکز بر به حداقل رساندن قرار گیری افراد با نیازهای خاص مراقبتی در معرض بیماری. در جوامع دارای انتقال گسترده، محدود سازی کودکان سالم از ملاقات با سیستم مراقبتی به دلایل غیر اضطراری (مانند جراحی های غیر فوری) ممکن است ضروری باشد، در حالی که همچنان این کادر درمان نوزادان تازه متولد شده را به منظور مراقبت های پیشگیرانه و بزرگترها را برای واکسن زدن ملاقات می کنند. این اقدام تریاژ تلفنی سریع و گسترش ویزیت های سلامتی از راه دور می باشد. تمایز بین بیماری کووید 19 از سایر بیماری ها همچون آنفلوآنزا تا زمانی که تست کووید 19 بطور گسترده در دسترس نباشد، امری دشوار خواهد بود. در جوامع دارای انتقال گسترده، مداخلاتی چون کاهش ارتباط در جامعه مانند تعطیلی مدارس، لغو اجتماعات گسترده، و بستن اماکن عمومی مناسب است. اگر به این اقدامات نیاز باشد، متخصصان اطفال باید از کاهش عواقب ناخواسته یا گسترش ناخواسته ی نابرابری های بهداشتی برای کودکان، از جمله یافتن راه هایی جهت حفظ تغذیه ی افرادی که به ناهارهای مدرسه وابسته هستند و ارائه ی خدمات بهداشت روانی برای مدیریت استرس در خانواده هایی که روال عادی زندگی آنها به شدت به مدت طولانی بهم خورده است، حمایت نمایند.

نتیجه گیری

در نهایت، کووید 19 یک بیماری نوظهور است که به سرعت در سراسر ایالات متحده و جهان در حال رواج می باشد. داده های اولیه حاکی از این است که تاثیرات روی کودکان به شدت بزرگسالان نیست، اما بسیاری از سوالات همچنان پابرجاست، خصوصاً درمورد تاثیرات روی کودکان با نیازهای مراقبتی خاص. به منظور درک بهتر تاثیر روی کودکان امریکایی، نظارت بر کووید 19 در جمعیت کودک، شامل مطالعات شیوع بیماری ضروری است. کادر درمان باید به منظور اجرای مداخلاتی که سرعت گسترش بیماری را کاهش می دهند و از بیماری شدید و مرگ جلوگیری به عمل می آورند، با مسئولین مدرسه و جامعه همکاری نمایند و در عین حال اطمینان حاصل نمایند که عواقب ناخواسته ی این مداخلات روی کودکان را به حداقل رسانده اند.

JAMA Pediatr. April 3, 2020.

ورود اعضا

خبرنامه

نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :

کاربران فعال

ما 48 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

تقدیم به

این نشریه برای پاسداشت زنده یاد منوچهر صیادی که دارای سابقه ای بیش از پنجاه سال در عرصه مطبوعات٬ بخصوص نشریات پزشکی بودند تهیه و تقدیم علاقمندان میگردد.

هدف عرصه پزشکی

این نشریه‌ (ماهنامه) به منظور ارتقاء اطلاعات روز پزشکی و با هدف اطلاع رسانی برای آموزشی به روزتر بمنظور استفاده بهتر از تجارب پزشکان ایرانی پا به عرصه وجود نهاده است.

عرصه پزشکی

صاحب امتیاز: موسسه پزشکی آدوراسلامت

مدیرمسوول: دکتر شیوا متقی

                   «زیر نظر شورای نویسندگان»

 

تماس با ما

آدرس: تهران، شهرآرا، خیابان 19، پلاک 86، طبقه 1

تلفن:           88250661 - 86015849 - 09122407039

فاکس:         86015847

ایمیل: Info@arseyepezeshky.com

تلگرام: https://telegram.me/arseyepezeshki

آمار بازدیدکنندگان

03534662
امروز
دیروز
هفته جاری
بازدید
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
2855
5106
30187
3479947
16795
120232
3534662

آی‌پی شما: 3.81.28.10
امروز: شنبه، 14 تیر 1399 - ساعت: 14:04:15

درباره عرصه پزشکی

با سلام

 نشريه عرصه پزشكى مطالب روز علوم پزشكى جهان را به زبان فارسى و به صورت رايگان منتشر، و براى پزشكان، داروسازان، دندان پزشكان، مراکز درمانی و مشاغل وابسته ی پزشكى ارسال مى دارد.

 اين نشريه به پاس زحمات زنده یاد مرحوم منوچهر صيادى كه بيش از ٥٠ سال سابقه حضور در عرصه نشريات؛ بخصوص نشريات پزشكى را داشتند، تهیه و تقدیم علافمندان مى گردد.

 از آنجا كه هزينه جارى اين نشريه از طريق تبليغات ميسر مى باشد، امیدواریم با کمک شما همراهان كه براستى مكمل ما در این راه مى باشيد، بتوانیم به صورت مطلوب تر ادامه طریق دهیم.

 لذا خواستاريم که با ارائه تبلیغات یا معرفی ما به شرکتها در این زمینه کوشا و همراه باشیم.

راه های تماس با عرصه پزشکی

صاحب امتیاز: موسسه پزشکی آدوراسلامت

مدیرمسوول: دکتر شیوا متقی

                «زیر نظر شورای نویسندگان»

آدرس:       تهران – شهرآرا – خیابان نوزدهم – پلاک 86 – طبقه همکف

تلفن:        88250661 - 86015849 - 09122407039

فاکس:      86015847

ایمیل:        این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید