طراحی سایت
دوشنبه 13 مرداد 1399.
امروز
  •   این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
  • 88250661 - 86015849

Karolina Louisa Suzanna Kerkemeyer, MBBS. Adrian Mar, MBBS, FACD. Francis Yi Xing Lai, MBBS

مردی 64 ساله از صحرایی در افریقا برای سنجش به درمانگاه مراجعه کرد. وی سابقه 12 ماهه از ورم یک طرفه پای چپ از زمان بازگشت از تعطیلات در سودان را شرح داد و به طور تجربی بیماریهای عفونی مثل فیلاریازیس لنفاتیک مدیریت شد. با وجود ایمونوگلوبولین G منفی، درمان با دی اتیل کاربامازین و آلبندازول آغاز شد، اما منجر به بهبود نشد.

 سابقه پزشکی بیمار شامل عفونت ویروس نقص ایمنی انسان (HIV)، تشخیص داده شده در سال 2004، و دیابت بی مزه بود. HIV با امبریسیتابین، تنوفوویر و دلوتگراویر (درمان ضد ویروسی بسیار فعال [HAART]) با تعداد سلولهای T، T4 CD4+ برابر381×106/L  (دامنه طبیعی، 389-1498×106/L) و لود ویروس غیر قابل تشخیص کنترل شد. معاینه فیزیکی، چندین ندول اریتماتوز و ندول های به رنگ پوست را روی قوزک مدیال و لترال چپ و پایه انگشت دوم نشان داد (شکل، C ,A). سطح کف پای چپ وی، پاپول های حلقوی بنفش رنگ کاملا مشخص را نشان داد (شکل، B). لنف ادم بزرگ ناخوشایندی وجود داشت که تا زانو در سمت چپ امتداد داشت. حفره دهان، طبیعی بود. سونوگرافی، ورم زیر جلدی در زیر ساق وران پا را نشان داد اما هیچ مدرکی از ترومبوفلبیت یا نارسایی ورید سطحی را نشان نداد. بافت شناسی ندول در قوزک داخلی سمت چپ، یک نئوپلاسم با فاسیکول های سلولهای دوکی شکل و کانالهای عروقی شکاف مانند حاوی گلبولهای قرمز را نشان داد (شکل، D).

شکل: تصاویربالینی و بیوپسی های پوستی. (A-C) تصاویر کلینیکی: (A) نمای پشتی که نشان دهنده ورم بزرگ پای چپ است. (B) نمای پلانتار که نشان دهنده پاپول های حلقوی بنفش رنگ کاملا مشخص است. (C) نمای جانبی نشانگر ندولهای متعدد اریتماتوز نامشخص و ندول های همرنگ پوست روی قوزک جانبی. (E ,D) نتایج بیوپسی پوست: (D) رنگ آمیزی هماتوکسیلین-ائوزین که نشان دهنده فاسیکول های سلولهای دوکی شکل، فضاهای عروقی شکاف مانند و سلولهای قرمز خون که از مجرای خود به داخل بافت ریخته شده است. (E) رنگ آمیزی ایمونوهیستوشیمی مثبت برای ویروس تبخال انسانی 8 در هسته های منتخب.

رنگ آمیزی ایمونوهیستوشیمی برای ویروس تبخال انسانی 8، و CD31 و CD34 مثبت بود (شکل، E). یافته های هیستوپاتولوژیک با تشخیص سارکوم کاپوسی مطابقت داشت. سی تی اسکن از قفسه سینه، شکم و لگن هیچ درگیری احشایی را نشان نداد. بيمار به آنكولوژي ارجاع داده شد و در آنجا تحت شيمي درماني با دكسوروبيسين ليپوزومال قرار گرفت.

بحث: سارکوم کاپوسی یک نئوپلاسم آنژیوپرولیفراتیو ناشی از عفونت تبخال انسان 8 است. چهار فرم اپیدمیولوژیک - بالینی شناخته شده است: کلاسیک، آفریقایی / آندمیک، ایاتروژنیک، و HIV / سندرم نقص ایمنی اکتسابی (ایدز) - مرتبط.

از نظر سابقه، وقوع همزمان سارکوم کاپوسی با ذات الریه پنوموکیستیک به اولین توصیف های مربوط به ایدز منجر شده است. ساركوم كاپوسي وابسته به ايدز، به نوبه خود، بيماري تهاجمي بود كه به طور معمول با درگيري پوستي، مخاطي و احشايي منتشر شده در بيماران با تعداد سلول هاي کمتر CD4 T سلول هاي كمتراز 150×106/Lو لود ويروسي بالا نشان داده شد. سارکوم کاپوسی از آن زمان به عنوان یک بیماری تعریف کننده ایدز در مبتلایان به HIV شناخته شده است. با این حال، شواهدی وجود دارد که به نظر می رسد معرفی HAART، با گذشت زمان، اپیدمیولوژی و دوره بیماری سارکوم کاپوزی را در بیماران مبتلا به HIV تغییر داده است. در مرحله اول، بروز سارکوم کاپوسی در جمعیت آلوده به HIV با دسترسی به HAART به طور قابل توجهی کاهش یافته است. همچنین ثبت شده است كه HAART می تواند زمان پیشرفت بیماری، بهبود پیش آگهی و طولانی تر شدن ماندگاری بیماری را افزایش دهد. علاوه بر این، موارد سارکوم کاپوسی اخیراً در بیمارانی که تعداد سلولهای T سلول CD4 بالا دارند، توصیف شده است. مورر و همكاران پیشنهاد می دهند كه ممكن است این پدیده تا حدودی با عملکرد سن و مدت طولانی تر عفونت HIV توضیح داده شود. با افزایش کارآیی HAART و بهبود مداوم مراقبت های بهداشتی، بیماران مبتلا به عفونت HIV، امید به زندگی تقریباً عادی دارند. بنابراین، بیشتر این موارد ممکن است در آینده بروز کنند. ما توصیه کردیم که پزشکان از این روند آگاه باشند تا حتی در بیمارانی که تعداد سلولهای T4 CD4 بالا و لود سرکوب شده ویروس دارند، میزان عدم اطمینان را برای سارکوم کاپوسی حفظ کنند. در بیماران مبتلا به عفونت HIV و سارکوم کاپوسی با بیماری به سرعت در حال پیشرفت و یا درگیری احشایی یا لنفودم، HAART باید با شیمی درمانی سیتوتوکسیک، مانند دوکسوروبیسین لیپوزومی، داونوروبیسین لیپوزومی، یا پاکلیتاکسل ترکیب شود.

j.amjmed. VOLUME 133, ISSUE 6, E294-E295, JUNE 01, 2020

ورود اعضا

خبرنامه

نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :

کاربران فعال

ما 68 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

تقدیم به

این نشریه برای پاسداشت زنده یاد منوچهر صیادی که دارای سابقه ای بیش از پنجاه سال در عرصه مطبوعات٬ بخصوص نشریات پزشکی بودند تهیه و تقدیم علاقمندان میگردد.

هدف عرصه پزشکی

این نشریه‌ (ماهنامه) به منظور ارتقاء اطلاعات روز پزشکی و با هدف اطلاع رسانی برای آموزشی به روزتر بمنظور استفاده بهتر از تجارب پزشکان ایرانی پا به عرصه وجود نهاده است.

عرصه پزشکی

صاحب امتیاز: موسسه پزشکی آدوراسلامت

مدیرمسوول: دکتر شیوا متقی

                   «زیر نظر شورای نویسندگان»

 

تماس با ما

آدرس: تهران، شهرآرا، خیابان 19، پلاک 86، طبقه 1

تلفن:           88250661 - 86015849 - 09122407039

فاکس:         86015847

ایمیل: Info@arseyepezeshky.com

تلگرام: https://telegram.me/arseyepezeshki

آمار بازدیدکنندگان

03698977
امروز
دیروز
هفته جاری
بازدید
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
6874
5658
12532
3643347
17642
163468
3698977

آی‌پی شما: 3.234.140.184
امروز: دوشنبه، 13 مرداد 1399 - ساعت: 22:05:24

درباره عرصه پزشکی

با سلام

 نشريه عرصه پزشكى مطالب روز علوم پزشكى جهان را به زبان فارسى و به صورت رايگان منتشر، و براى پزشكان، داروسازان، دندان پزشكان، مراکز درمانی و مشاغل وابسته ی پزشكى ارسال مى دارد.

 اين نشريه به پاس زحمات زنده یاد مرحوم منوچهر صيادى كه بيش از ٥٠ سال سابقه حضور در عرصه نشريات؛ بخصوص نشريات پزشكى را داشتند، تهیه و تقدیم علافمندان مى گردد.

 از آنجا كه هزينه جارى اين نشريه از طريق تبليغات ميسر مى باشد، امیدواریم با کمک شما همراهان كه براستى مكمل ما در این راه مى باشيد، بتوانیم به صورت مطلوب تر ادامه طریق دهیم.

 لذا خواستاريم که با ارائه تبلیغات یا معرفی ما به شرکتها در این زمینه کوشا و همراه باشیم.

راه های تماس با عرصه پزشکی

صاحب امتیاز: موسسه پزشکی آدوراسلامت

مدیرمسوول: دکتر شیوا متقی

                «زیر نظر شورای نویسندگان»

آدرس:       تهران – شهرآرا – خیابان نوزدهم – پلاک 86 – طبقه همکف

تلفن:        88250661 - 86015849 - 09122407039

فاکس:      86015847

ایمیل:        این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید