طراحی سایت
سه شنبه 4 آذر 1399.
امروز
  •   این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
  • 88250661 - 86015849

Daniel E. Jesuorobo, MD. Hung Yuan, MD.

مردی 44 ساله با سابقه سفتی قفسه سینه (تنگی نفس)، سرگیجه و حالت تهوع به همراه اپیزودهای سنکوپ به اورژانس ما مراجعه کرده است.

معاینه فیزیکی، برادیکاردی شدید 30 بار در دقیقه و فشار خون 60/98 میلی متر جیوه را نشان داد و بررسی الکتروکاردیوگرافی، بلوک دهلیزی بطنی کامل را نشان داد (شکل، پانل A). سابقه تروما در قفسه سینه، تب یا بیماری های مقاربتی وجود نداشت و ظاهر مارفانوئید نداشت. پارامترهای کامل هموگرافی و بیوشیمیایی در حد طبیعی بودند. تست تحقيقات آزمايشگاه بيماري وريدي و آزمايش هموگلوتيناسيون تروپونمال پالیدوم منفي بودند. در اکوکاردیوگرافی بالینی، یک قلب با اندازه طبیعی با کسر تخلیه بطنی چپ 76٪ را نشان داد. تنگی آئورت یا نارسایی آئورت قابل ملاحظه ای گزارش نشد. سی تی قفسه سینه، اتساع آنوریسم در سینوس راست والسالوا را نشان داد (شکل، پانل B). بیمار یک ضربان ساز موقتی دریافت کرد و آنژیوگرام عروق کرونری گشاد را ثبت کرد. تشخیص انسداد کامل دهلیزی بطنی به دلیل سینوس پاره نشده آنوریسم والسالوا انجام شد و بعد 3 روز برای وی، ضربان ساز دائمی جایگذاری شد. وی برای جراحی سینوس پاره نشده آنوریسم والسالوا مورد مشاوره قرار گرفت اما تمایلی برای انجام این کار نداشت.

شکل: (A) یک الکتروکاردیوگرام به دست آمده در اتاق اورژانس، انسداد کامل دهلیزی را نشان داد. (B) سی تی اسکن قلبی، سینوس آنوریسم والسالوا پاره شده تا سپتوم داخل بطنی را نشان داد. (C) شش ماه بعد، یک اکوکاردیوگرام، پیشرفت سینوس آنوریسم والسالوا، اتساع دهلیز چپ و افیوژن متوسط پریکارد را نشان داد.

شش ماه بعد، وی دوباره با شکایت از بیشتر شدن درد قفسه سینه به اورژانس ما مراجعه کرد  و تکرار اکوکاردیوگرام، آنوریسم والسالوا سینوس راست پاره شده تا سپتوم داخل بطنی و انسداد مسیر خروجی بطن چپ با افیوژن های متوسط پریکاردی (شکل، پانل C) را نشان داد. بیمار با ترمیم سینوس راست آنوریسم والسالوا و تعویض دریچه آئورت تحت جراحی اورژانسی قرار گرفت و به خوبی بهبود یافت.

سینوس پاره نشده آنوریسم والسالوا اغلب بدون علامت هستند. با این حال، ممکن است با انواع آسیب شناسی های قلبی ظاهر شوند. تظاهرات بالینی مختلف شامل متراکم شدن اجزای همجوار که منجر به انسداد مجرای خروجی بطن راست، برگشت خون از دریچه سه لتی، برگشت خون از دریچه آئورت، سندرم حاد عروق کرونر و انسداد دهلیزی بطنی کامل به واسطه پارگی سپتوم داخل بطنی می­شود. در برخی موارد نادر ممکن است تنگی نفس، تپش قلب یا آنژین وجود داشته باشد. همچنین مواردی وجود دارد که در آن ها یافته های اولیه ممکن است آریتمی یا فیبریلاسیون دهلیزی باشد. سینوس بزرگ آنوریسم های والسالوا می تواند به عنوان یک نیدوس (مرکز تجمع عفونت) برای تشکیل ترومبوس تلقی شود. شریان های کرونر اصلی که توسط آنوریسم با ایجاد ترومبوس، انسداد یافته اند، منجر به بیماری ایسکمیک قلبی می شوند. این بیماران اغلب با علائم مقلد سندرمهای حاد عروق کرونر همراه هستند. روشهای تصویربرداری خط اول در تشخیص سینوس آنوریسم والسالوا شامل اکوکاردیوگرام از راه قفسه سینه و از راه مری است. CT اسکن قلبی، MRI و آئورتوگرافی با کنتراست به عنوان تست های تکمیلی یا تأیید کننده استفاده شده اند. چندین گزارش موردی، گزارش کرده اند که تشخیص زودرس و مداخله جراحی منجر به نتایج خوبی برای سینوس پاره نشده علائم دار آنوریسم های والسالوا می شود. یک گزارش موردی، بازگشت به ریتم سینوسی در بیمار مبتلا به انسداد کامل قلب پس از عمل جراحی را نشان داد. سینوس پاره نشده آنوریسم والسالوا اگرچه نادر است، اما علل احتمالی عوارض قلبی عروقی قابل توجه و مرگ و میر در صورت عدم تشخیص است. شاخص بالایی از عدم اطمینان مورد نیاز است و اکوکاردیوگرافی یک روش تصویربرداری ساده اما مؤثر برای تشخیص بیشتر موارد است.

j.amjmed. VOLUME 133, ISSUE 6, E309-E310, JUNE 01, 2020

ورود اعضا

خبرنامه

نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :

کاربران فعال

ما 53 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

تقدیم به

این نشریه برای پاسداشت زنده یاد منوچهر صیادی که دارای سابقه ای بیش از پنجاه سال در عرصه مطبوعات٬ بخصوص نشریات پزشکی بودند تهیه و تقدیم علاقمندان میگردد.

هدف عرصه پزشکی

این نشریه‌ (ماهنامه) به منظور ارتقاء اطلاعات روز پزشکی و با هدف اطلاع رسانی برای آموزشی به روزتر بمنظور استفاده بهتر از تجارب پزشکان ایرانی پا به عرصه وجود نهاده است.

عرصه پزشکی

صاحب امتیاز: موسسه پزشکی آدوراسلامت

مدیرمسوول: دکتر شیوا متقی

                   «زیر نظر شورای نویسندگان»

 

تماس با ما

آدرس: تهران، شهرآرا، خیابان 19، پلاک 86، طبقه 1

تلفن:           88250661 - 86015849 - 09122407039

فاکس:         86015847

ایمیل: Info@arseyepezeshky.com

تلگرام: https://telegram.me/arseyepezeshki

آمار بازدیدکنندگان

04147103
امروز
دیروز
هفته جاری
بازدید
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
3385
3166
11132
4103976
94803
113437
4147103

آی‌پی شما: 18.234.255.5
امروز: سه شنبه، 04 آذر 1399 - ساعت: 22:09:54

درباره عرصه پزشکی

با سلام

 نشريه عرصه پزشكى مطالب روز علوم پزشكى جهان را به زبان فارسى و به صورت رايگان منتشر، و براى پزشكان، داروسازان، دندان پزشكان، مراکز درمانی و مشاغل وابسته ی پزشكى ارسال مى دارد.

 اين نشريه به پاس زحمات زنده یاد مرحوم منوچهر صيادى كه بيش از ٥٠ سال سابقه حضور در عرصه نشريات؛ بخصوص نشريات پزشكى را داشتند، تهیه و تقدیم علافمندان مى گردد.

 از آنجا كه هزينه جارى اين نشريه از طريق تبليغات ميسر مى باشد، امیدواریم با کمک شما همراهان كه براستى مكمل ما در این راه مى باشيد، بتوانیم به صورت مطلوب تر ادامه طریق دهیم.

 لذا خواستاريم که با ارائه تبلیغات یا معرفی ما به شرکتها در این زمینه کوشا و همراه باشیم.

راه های تماس با عرصه پزشکی

صاحب امتیاز: موسسه پزشکی آدوراسلامت

مدیرمسوول: دکتر شیوا متقی

                «زیر نظر شورای نویسندگان»

آدرس:       تهران – شهرآرا – خیابان نوزدهم – پلاک 86 – طبقه همکف

تلفن:        88250661 - 86015849 - 09122407039

فاکس:      86015847

ایمیل:        این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید