طراحی سایت
دوشنبه 13 مرداد 1399.
امروز
  •   این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
  • 88250661 - 86015849

Isabella Albanese, MDCM, MS. Lorne Schweitzer, MDCM. Blair Carl Schwartz, MDCM, MHS, FRCP 

خانمی 33 ساله اهل کنگو با دو ماه سابقه ی احساس خستگی به بخش اورژانس ما مراجعه نمود. سابقه ی پزشکی او برای صفت احتمالی سلول داسی شکل، دو بارداری بدون عارضه، تیروئیدکتومی کلی برای سرطان تیروئید پاپیلری، جراحی باریاتریک، و انتقال خون به علت کمبود ریزمغذی ها قابل توجه بود.

در هنگام بررسی، مشخص شد که او کم خونی میکروسیتیک با هموگلوبین 55 گرم در لیتر داشت که به فقر آهن و ویتامین B12 نسبت داده می شد. برای وی آهن وریدی، ویتامین B12 زیرجلدی و انتقال 4 واحد گلبول قرمز خون تجویز شد و بیمار با پیگیری خون شناسی مرخص شد.

چهار روز بعد، او دوباره با شروع درد شدید شکمی، سردرد، تهوع، خستگی، فشار خون بالا، و برادی کاردی به اورژانس مراجعه نمود. پس از ارزیابی اولیه در واحد اورژانس، نمونه ی ادرار وی جهت بررسی اخذ شد (شکل). در مواجهه با این تظاهرات بالینی، ما در بین محتمل ترین تشخیص ها، شرایط پورفیری متناوب یا عارضه ی انتقال خون اخیر او برای توضیح ادرار سیاه وی در نظر گرفتیم. سطوح پورفیرین ادرار و آزمایش همولیتیک درخواست شد (جدول).

شکل، ادرار سیاه

جدول، بررسی های برجسته درمورد بازگشت به بیمارستان

در بررسی بیشتر انتقال خون اخیر وی، او یک واحد گلبول قرمز با گروه خونی ناسازگار (جزیی) دریافت نموده بود. برای وی شرایط تاخیر در واکنش انتقال خون همولیتیک (DHTR) تشخیص داده شد و این شرایط با هیدراتاسیون مایع داخل وریدی بصورت حمایتی مدیریت شد.

تشخیص افتراقی ادرار سیاه شامل علت های هموگلوبینوری، میوگلوبینوری، بیلی روبینوری، پورفیری، آلکاپتونوری، و ناشی از مصرف داروها (مانند کلروکین، لودوپا) می باشد. هموگلوبینوری ممکن است با ادرار قرمز ظاهر شود، با این وجود، انتقال از طریق نفرون می تواند منجر به ایجاد متموگلوبین گردد که به رنگ کولا است.

پورفیری متناوب حاد یک پورفیری عصبی است که معمولاً با قسمت های حاد درد شکمی، دیس اتونومی، نوروپاتی محیطی، و ادرار تیره (به علت تجمع پورفیرین ادرار) تظاهر پیدا می کند. حمله ی حاد با پورفیرین های ادراری لکه دار تشخیص داده می شود که در صورت افزایش، برای شروع درمان با همئین کافیست. با توجه به تظاهر درد شکمی، دیس اتونومی، و ادرار تیره در بیمار ما، پورفیری متناوب حاد بشدت مورد توجه قرار گرفت، اما به علت عدم وجود پورفیرین ادرار و شواهد همولیز، این تشخیص رد شد.

واکنش های انتقال خون همولیتیک را می توان به واکنش های حاد و تاخیری طبقه بندی نمود. واکنش های حاد در 24 ساعت پس از انتقال خون رخ می دهند و ناشی از آنتی بادی هایی هستند که از قبل در گلبول های قرمز خون منتقل شده اند. اتصال این آنتی بادی ها به آنتی ژن های سطحی سلول، مکمل ترمینالی را فعال نموده، باعث ایجاد اجتماع حمله ی غشایی شده و به همولیز داخل عروقی منجر می شود. از نظر بالینی، این بیماری به صورت تب، لرز، بی ثباتی همودینامیک، پهلو درد، نارسایی کلیوی، هموگلوبینوری، و نیز انعقاد داخل عروقی تظاهر می کند. در مقابل، DHTRها از دو روز تا یک ماه پس از انتقال خون رخ می دهند. آنها به علت پاسخ ایمنی بی حس کننده به آنتی ژن های سلول های قرمز خون رخ می دهند که بیمار به علت انتقال خون قبلی یا بارداری نسبت به آنها حساس شده است، که درمورد بیمار ما، هر دو مورد اتفاق افتاده بود. آنها معمولا به لحاظ بالینی آرام هستند یا شامل کم خونی خفیف و زردی ثانویه تا همولیز خارج عروقی می گردند. همولیز داخل عروقی و تظاهرات وابسته به آن نادر هستند، اما در موارد انتقال خون ناسازگار رخ می دهند، همانند بیمار ما. هپتوگلوبین با اتصال هموگلوبین فاقد پلاسما در هر دو همولیز داخل و خارج عروقی کاهش می یابد؛ خصوصاً در همولیز داخل عروقی، که میزان آن از ظرفیت اتصال هپتوگلوبین فراتر می رود و میزان آن در خون، بالا باقی می ماند. هموگلوبین فاقد پلاسما و افزایش یافته به احتمال زیاد درد شکمی بیمار ما را در این زمینه از طریق مهار نیتریک اکسید و انقباض عروق همراه آن توجیه می نماید.

بطور خلاصه، انتقال سلول های قرمز خون که با آنتی ژن جزیی ناسازگار هستند، باعث ایجاد تظاهرات DHTR با همولیز داخل عروقی شدید می شوند که منجر به درد شکمی، آسیب کلیوی حاد، و هموگلوبینوری می گردد. در بستر بالینی مناسب DHTRها باید طی یک ماه پس از انتقال خون تحت نظر گرفته شوند.

j.amjmed. VOLUME 133, ISSUE 6, E304-E305, JUNE 01, 2020

ورود اعضا

خبرنامه

نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :

کاربران فعال

ما 67 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

تقدیم به

این نشریه برای پاسداشت زنده یاد منوچهر صیادی که دارای سابقه ای بیش از پنجاه سال در عرصه مطبوعات٬ بخصوص نشریات پزشکی بودند تهیه و تقدیم علاقمندان میگردد.

هدف عرصه پزشکی

این نشریه‌ (ماهنامه) به منظور ارتقاء اطلاعات روز پزشکی و با هدف اطلاع رسانی برای آموزشی به روزتر بمنظور استفاده بهتر از تجارب پزشکان ایرانی پا به عرصه وجود نهاده است.

عرصه پزشکی

صاحب امتیاز: موسسه پزشکی آدوراسلامت

مدیرمسوول: دکتر شیوا متقی

                   «زیر نظر شورای نویسندگان»

 

تماس با ما

آدرس: تهران، شهرآرا، خیابان 19، پلاک 86، طبقه 1

تلفن:           88250661 - 86015849 - 09122407039

فاکس:         86015847

ایمیل: Info@arseyepezeshky.com

تلگرام: https://telegram.me/arseyepezeshki

آمار بازدیدکنندگان

03698840
امروز
دیروز
هفته جاری
بازدید
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
6737
5658
12395
3643347
17505
163468
3698840

آی‌پی شما: 3.234.140.184
امروز: دوشنبه، 13 مرداد 1399 - ساعت: 21:05:40

درباره عرصه پزشکی

با سلام

 نشريه عرصه پزشكى مطالب روز علوم پزشكى جهان را به زبان فارسى و به صورت رايگان منتشر، و براى پزشكان، داروسازان، دندان پزشكان، مراکز درمانی و مشاغل وابسته ی پزشكى ارسال مى دارد.

 اين نشريه به پاس زحمات زنده یاد مرحوم منوچهر صيادى كه بيش از ٥٠ سال سابقه حضور در عرصه نشريات؛ بخصوص نشريات پزشكى را داشتند، تهیه و تقدیم علافمندان مى گردد.

 از آنجا كه هزينه جارى اين نشريه از طريق تبليغات ميسر مى باشد، امیدواریم با کمک شما همراهان كه براستى مكمل ما در این راه مى باشيد، بتوانیم به صورت مطلوب تر ادامه طریق دهیم.

 لذا خواستاريم که با ارائه تبلیغات یا معرفی ما به شرکتها در این زمینه کوشا و همراه باشیم.

راه های تماس با عرصه پزشکی

صاحب امتیاز: موسسه پزشکی آدوراسلامت

مدیرمسوول: دکتر شیوا متقی

                «زیر نظر شورای نویسندگان»

آدرس:       تهران – شهرآرا – خیابان نوزدهم – پلاک 86 – طبقه همکف

تلفن:        88250661 - 86015849 - 09122407039

فاکس:      86015847

ایمیل:        این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید