طراحی سایت
يكشنبه 30 شهريور 1399.
امروز
  •   این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
  • 88250661 - 86015849

Sophie Y. Lin, BA. Azizat M. Dawodu, MD. C. Maxwell Shannon, MD. Helen D. Reed, MD

مردی 46 ساله با سابقه ی اختلال مصرف الکل، مصرف تنباکو، و پانکراتیت مزمن و عارضه دار شده با شبه کیست درمان نشده که با دو روز تورم و درد در اندام تحتانی، تنگی نفس، و درد قفسه ی سینه همراه بود، به کلینیک مراجعه نمود.

تصویر داپلر سمت راست اندام تحتانی یک ترومبوزدر ورید صافن را نشان می داد؛ و سی تی اسکن آنژیوگرافی قفسه ی سینه حاکی از آمبولی ریوی چند بخشی دو طرفه با درگیری شریان ریوی اصلی دیستال بود. بیمار هیچگونه سابقه ی شخصی یا خانوادگی ترومبوآمبولی وریدی نداشت، و بررسی سیستم های بدن وی برای التهاب آنکولوژیکی یا فعال زمینه ای نگران کننده نبود. تجویز داروی ضد انعقاد برای بیمار آغاز شد. دو روز پس از بستری، درد عمومی معده در بیمار شروع شد و نفخ شکم او در معاینه بدتر شد. سی تی اسکن شکم/لگن حاکی از اتساع مجرای صفراوی مشترک و مجرای پانکراتیک اصلی (لوزالمعده) بدون شواهد توده ی سر لوزالمعده بود. سونوگرافی کوادرانت فوقانی سمت راست نشان دهنده ی آسیت های حجیم ، هپاتومگالی، و تغییرات مطابق با استئاتوز و سیروز بود. با توجه به مراجعه ی اولیه ی وی با ترومبوآمبولی وریدی، احتمال بدخیمی پنهانی نگران کننده وجود داشت.

مایع صفاقی بیمار از پارازنتز بصورت تراوشی و با گرادیان آلبومین سرم به آسیت  <1.1 گرم بر دسی لیتر و لاکتیک اسید دهیدروژناز 424 U/L بود. شمارش سلول ها نشان از تعداد گلبول های سفید 1450 در میکرولیتر با 13% نوتروفیل، و شمار سلول های قرمز 1525 در میکرولیتر داشت. رنگ آمیزی گرم و کشت منفی بودند. هیچ سلول بدخیمی در سیتولوژی مشاهده نگردید. قابل توجه ترین مورد سطح آمیلاز مایع آسیت بود که به میزان بسیار زیادی تا سطح 13071 U/L افزایش یافته بود.

آندوسکوپی مجاری فوقانی دستگاه گوارش (که به عنوان EGD یا ازوفاگوگاسترودئودنوسکوپی نیز شناخته می شود) هیچگونه شواهدی از فشار خون بالا در بخش پورتال نشان نمیداد و آندوسکوپی رتروگراد کولانژیوپانکراتوگرافی حاکی از یک مورد نشت مجرای لوزالمعده در امتداد سر/زانو بود. اسنفکتروتومی پانکراس با جایگذاری یک استنت پلاستیکی در مجرای لوزالمعده انجام پذیرفت. پس از ERCP، بهبود قابل توجهی در علایم بیمار مشاهده شد اما دو روز بعد تب و نفخ شکم با حساسیت انتشار ظاهر گردید. به علت نگرانی از پریتونیت باکتریایی خودبخودی، پارازنتز مجدد انجام پذیرفت و بیمار مصرف سفتریاکسون تجربی را آغاز کرد. آنالیز مایع آسیتیک حاکی از شمار گلبول های سفید 1100 عدد در میکرولیتر، با حداکثر 38% نوتروفیل (شمار سلول های چند شکلی مطلق بیش از 250 عدد در میلی متر مکعب بود؛ با این وجود، کشت و رنگ آمیزی گرم هر دو منفی بودند. پس از مشورت با متخصص گوارش، احتمال پریتونیت باکتریایی بیمار با توجه به عدم وجود فشار خون بالا در پورتال تقریباً رد شد. این افزایش در شمار سلول های چند شکلی به التهاب لوزالمعده نسبت داده شد درمان با آنتی بیوتیک متوقف شد؛ بیمار بهبود یافت و با داروی ریواروکسابان و پیگیری متخصص گوارش مرخص شد.

 

تصویر: افزایش کنتراست اختلال در نزدیکی سر پانکراس با پولینگ کنتراست در فضای پری هپاتیک

تا جایی که می دانیم، این اولین مورد گزارش شده از ترومبوآمبولی وریدی همراه با آسیت پانکراس می باشد. آسیت پانکراس یک علت نادر بروز آسیت های جدید است که با علایم ظریفی همراه می باشد و باید در بیماران با سابقه ی مصرف الکل، مبتلا به پانکراتیت، یا ترومای شکمی، در نظر گرفته شود. مهمتر از همه، در بیمارانی چون بیمار ما که با آسیت پانکراس یا ریسک فاکتورهای برجسته ی ترومبوآمبولی وریدی مراجعه می کنند، نشت مجرای لوزالمعده حتماً باید مورد ارزیابی قرار گیرد. استاندارد طلایی درمان، آندوسکوپی با جایگذاری استنت می باشد. همچنین ممکن است بیماران دارای آسیت پانکراس، مبتلا به پریتونیت باکتریایی خودبخودی و همزمان نیز باشند، اما مطالعات مایع آسیت باید همراه با گرادیان آلبومین سرم به آسیت و شرایط بالینی کلی تفسیر گردد تا ضرورت درمان آنتی بیوتیکی را تعیین نماید.

AMJmed. VOLUME 133, ISSUE 7, E371-E372, JULY 01, 2020

ورود اعضا

خبرنامه

نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :

کاربران فعال

ما 47 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

تقدیم به

این نشریه برای پاسداشت زنده یاد منوچهر صیادی که دارای سابقه ای بیش از پنجاه سال در عرصه مطبوعات٬ بخصوص نشریات پزشکی بودند تهیه و تقدیم علاقمندان میگردد.

هدف عرصه پزشکی

این نشریه‌ (ماهنامه) به منظور ارتقاء اطلاعات روز پزشکی و با هدف اطلاع رسانی برای آموزشی به روزتر بمنظور استفاده بهتر از تجارب پزشکان ایرانی پا به عرصه وجود نهاده است.

عرصه پزشکی

صاحب امتیاز: موسسه پزشکی آدوراسلامت

مدیرمسوول: دکتر شیوا متقی

                   «زیر نظر شورای نویسندگان»

 

تماس با ما

آدرس: تهران، شهرآرا، خیابان 19، پلاک 86، طبقه 1

تلفن:           88250661 - 86015849 - 09122407039

فاکس:         86015847

ایمیل: Info@arseyepezeshky.com

تلگرام: https://telegram.me/arseyepezeshki

آمار بازدیدکنندگان

03895973
امروز
دیروز
هفته جاری
بازدید
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
80
3443
3523
3864985
79820
134619
3895973

آی‌پی شما: 34.200.236.68
امروز: دوشنبه، 31 شهریور 1399 - ساعت: 00:06:07

درباره عرصه پزشکی

با سلام

 نشريه عرصه پزشكى مطالب روز علوم پزشكى جهان را به زبان فارسى و به صورت رايگان منتشر، و براى پزشكان، داروسازان، دندان پزشكان، مراکز درمانی و مشاغل وابسته ی پزشكى ارسال مى دارد.

 اين نشريه به پاس زحمات زنده یاد مرحوم منوچهر صيادى كه بيش از ٥٠ سال سابقه حضور در عرصه نشريات؛ بخصوص نشريات پزشكى را داشتند، تهیه و تقدیم علافمندان مى گردد.

 از آنجا كه هزينه جارى اين نشريه از طريق تبليغات ميسر مى باشد، امیدواریم با کمک شما همراهان كه براستى مكمل ما در این راه مى باشيد، بتوانیم به صورت مطلوب تر ادامه طریق دهیم.

 لذا خواستاريم که با ارائه تبلیغات یا معرفی ما به شرکتها در این زمینه کوشا و همراه باشیم.

راه های تماس با عرصه پزشکی

صاحب امتیاز: موسسه پزشکی آدوراسلامت

مدیرمسوول: دکتر شیوا متقی

                «زیر نظر شورای نویسندگان»

آدرس:       تهران – شهرآرا – خیابان نوزدهم – پلاک 86 – طبقه همکف

تلفن:        88250661 - 86015849 - 09122407039

فاکس:      86015847

ایمیل:        این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید