طراحی سایت
يكشنبه 30 شهريور 1399.
امروز
  •   این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
  • 88250661 - 86015849

مترجم: پروین امامی - پرستار

"رکالکاتی" اخیراً تظاهرات و علائم پوستی در 18 بیمار مبتلا به سندرم تنفسی حاد و شدید عفونت کروناویروس 2 (SARS-CoV-2) یا بیماری کروناویروس 2019 (کووید-19) را گزارش داده است که این علائم شامل “پثورات اریتماتو یا قرمز رنگ٬، ٬کهیر گسترده٬، و ٬وزیکل های شبه آبله مرغان٬ هستند.

گزارشات دیگر بثورات دیگری را توضیح داده اند از جمله تغییرات پتشیایی و پورپورایی، لیودو رتیکولاریس (خط و خال های پوستی) موقت، و ضایعات اکرو-ایسکمیک. مشخص نیست که آیا این تظاهرات با بیماری کووید-19 ارتباط مستقیم دارند یا خیر، زیرا عفونت های ویرال و واکنش های دارویی مضر هر دو از علت های مکرر گزانتم ها هستند. یک سرنخ مهم برای تمایز بین هر دو پدیده وجود انانتم (ضایعات حفره دهان) است. البته حفره دهان بسیاری از بیماران مشکوک یا مبتلا به کووید-19 به علت موضوعات مربوط به ایمنی بررسی نشده است. از این رو ما متغیرهای انانتم در مجموعه ایی از این بیماران مبتلا را توضیح می دهیم.

روش ها: ما 21 بیمار متوالی از یک بیمارستان مراقبت ثالثیه (درجه سوم) که بثورات پوستی و کووید-19 داشتند و بیماری آنها به وسیله واکنش زنجیره پلی مراز- ترنس کریپتاز معکوس زمان واقعی از سواپ بینی- حلقی تایید شده بود و کسانی که از تاریخ 20 مارس تا 8 آوریل 2020 به مشاوره پوست نیاز داشتند را در تحقیق گنجاندیم. حفره های دهان بیمارانی که با بثورات پوستی مراجعه می کردند به طور سیستماتیک مورد بررسی قرار گرفت. انانتم ها به 4 رده طبقه بندی شدند: پتشی، ماکولار، ماکولار با پتشی یا اریتماتووزیکولار. هیات بررسی بیمارستانی بیمارستان دانشگاهی رومان ای کاجال در مادرید این تحقیق را مورد تایید قرار داد. به این ترتیب قبل از معاینه رضایت نامه شفاهی از همه بیماران بدست آمد و آنها از طریق حذف سن و جنس فرد مجدداً شناسایی شدند.

نتایج: 6 نفر از 21 بیمار مبتلا به کووید-19 و بثورات پوستی (29%) انانتم داشتند. محدوده سنی این بیماران بین 40 و 69 سال بود و 4 تا از 6 بیمار (66%) خانم بودند. شکل بثورات پوستی در 1، 2، و 3 بیمار به ترتیب پاپولووزیکولار، پورپوریک پری فلکسورال، و شبه اریتم مولتیفرم بود. یافته های بالینی و بافت شناسی گزانتم شبه اریتم مولتیفرم در جای دیگر گزارش شده است. هیچ انانتمی در بیماران مبتلا به بثورات کهیری یا ماکولوپاپولار معمولی مشاهده نشد. انانتم در یک بیمار ماکولار، در دو بیمار پتشی، و در سه بیمار ماکولار با پتشی بود و در همه بیماران در قسمت کام یا سقف دهان واقع شده بود (شکل). هیچ بیماری با انانتم اریتماتو- وزیکولار مراجعه نکرد. میانگین زمانی (محدوده) بین شروع علائم کووید-19 و ظهور ضایعات مخاطی- جلدی 12.3 روز بود (محدوده 2 تا 24 روز). جالب این که این دورة نهفتگی در بیماران مبتلا به انانتم پتشیایی در مقایسه با بیماران مبتلا به ضایعات ماکولار با ظاهر پتشیایی کوتاه تر بود. مصرف دارو و یافته های آزمایشگاهی با هر نوع انانتمی موافق نبود (جدول).

بحث: تشخیص علت انانتم ها می تواند برای متخصصان پوست چالش برانگیز باشد. بعضی از سرنخ های مفید در این زمینه شکل بثورات، علائم همراه، و وجود انانتم هستند. شکل پوسچولار و ضایعات تیره نشان دهندة علت دارویی هستند، در حالی که الگوی پتشیایی یا وزیکولار که محل اندام های انتهایی یا باسن را درگیر می کند و انانتم یک علت عفونی مخصوصاً ویرال را نشان می دهد. در یک مجموعه بزرگ از بیماران مبتلا به گزانتم اتیپیک، فقط 9% از بیماران مبتلا به انانتم واکنش دارویی داشتند، در حالی که 88% علت عفونی داشتند که اغلب ویرال بود. انانتم ها ممکن است با پتشی، ماکول ها، پاپول ها، یا وزیکل ها در دهان وجود داشته باشند. الگوهای اریتماتو-وزیکولار و پتشیایی معمولاً با عفونت های ویرال همراه هستند و دومی غالباً در بزرگسالان وجود دارد. این مسئله با مجموعه موجود که در آن 5 بیمار (83%) پتشی را به عنوان جز اصلی انانتم داشتند موافق بود. به علاوه، 2 بیمار با انانتم پتشیایی خالص دو روز قبل و دو روز بعد از شروع علائم کووید-19 به این ضایعات مبتلا شده بودند که بعید است با مصرف دارو همراه بوده باشد.

این بررسی مشاهدات مقدماتی را توضیح می دهد و تعداد کمی از علت ها و فقدان یک گروه کنترل ان را محدود می کند. تعیین یک تشخیص اتیولوژیکی علی رغم گزارشات روزافزون دربارة بثورات پوستی در بیماران مبتلا به کووید-19، چالش برانگیز است. البته وجود انانتم یک سرنخ قوی است که علت ویرال به جای واکنش دارویی را نشان می دهد، مخصوصاً زمانی که یک الگوی پتشیایی مشاهده می شود.

شکل: تظاهرات بالینی گزانتم و انانتم در بیماران مبتلا به سندرم تنفسی حاد و شدید عفونت کروناویروس 2

این بیمار با ماکول های پورپوریک به هم پیوسته که در یک الگوی پریفلکسورال عمدتاً در باسن و ناحیه کشاله ران ها توزیع شده بودند (A)، و انانتم روی کام سخت و نرم مشتکل از پتشی میلی متری بدون اریتم (B)  مراجعه کرد.

جدول. یافته های بالینی و آزمایشگاهی 6 بیمار مبتلا به کووید-19 و انانتم.

Juan Jimenez-Cauhe, MD; Daniel Ortega-Quijano, MD; Dario de Perosanz-Lobo, MD

JAMA Dermatol. July 15, 2020.

ورود اعضا

خبرنامه

نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :

کاربران فعال

ما 42 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

تقدیم به

این نشریه برای پاسداشت زنده یاد منوچهر صیادی که دارای سابقه ای بیش از پنجاه سال در عرصه مطبوعات٬ بخصوص نشریات پزشکی بودند تهیه و تقدیم علاقمندان میگردد.

هدف عرصه پزشکی

این نشریه‌ (ماهنامه) به منظور ارتقاء اطلاعات روز پزشکی و با هدف اطلاع رسانی برای آموزشی به روزتر بمنظور استفاده بهتر از تجارب پزشکان ایرانی پا به عرصه وجود نهاده است.

عرصه پزشکی

صاحب امتیاز: موسسه پزشکی آدوراسلامت

مدیرمسوول: دکتر شیوا متقی

                   «زیر نظر شورای نویسندگان»

 

تماس با ما

آدرس: تهران، شهرآرا، خیابان 19، پلاک 86، طبقه 1

تلفن:           88250661 - 86015849 - 09122407039

فاکس:         86015847

ایمیل: Info@arseyepezeshky.com

تلگرام: https://telegram.me/arseyepezeshki

آمار بازدیدکنندگان

03895834
امروز
دیروز
هفته جاری
بازدید
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
3384
4005
3384
3864985
79681
134619
3895834

آی‌پی شما: 34.200.236.68
امروز: یکشنبه، 30 شهریور 1399 - ساعت: 23:06:29

درباره عرصه پزشکی

با سلام

 نشريه عرصه پزشكى مطالب روز علوم پزشكى جهان را به زبان فارسى و به صورت رايگان منتشر، و براى پزشكان، داروسازان، دندان پزشكان، مراکز درمانی و مشاغل وابسته ی پزشكى ارسال مى دارد.

 اين نشريه به پاس زحمات زنده یاد مرحوم منوچهر صيادى كه بيش از ٥٠ سال سابقه حضور در عرصه نشريات؛ بخصوص نشريات پزشكى را داشتند، تهیه و تقدیم علافمندان مى گردد.

 از آنجا كه هزينه جارى اين نشريه از طريق تبليغات ميسر مى باشد، امیدواریم با کمک شما همراهان كه براستى مكمل ما در این راه مى باشيد، بتوانیم به صورت مطلوب تر ادامه طریق دهیم.

 لذا خواستاريم که با ارائه تبلیغات یا معرفی ما به شرکتها در این زمینه کوشا و همراه باشیم.

راه های تماس با عرصه پزشکی

صاحب امتیاز: موسسه پزشکی آدوراسلامت

مدیرمسوول: دکتر شیوا متقی

                «زیر نظر شورای نویسندگان»

آدرس:       تهران – شهرآرا – خیابان نوزدهم – پلاک 86 – طبقه همکف

تلفن:        88250661 - 86015849 - 09122407039

فاکس:      86015847

ایمیل:        این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید