طراحی سایت
يكشنبه 30 شهريور 1399.
امروز
  •   این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
  • 88250661 - 86015849

Zachary A. Yetmar, MD. Edison Cano Cevallos, MD. Bobbi Pritt, MD. Daniel C. DeSimone, MD

یک مرد 78 ساله مبتلا به فشار خون بالا، بیماری مزمن کلیه و کارسینوم ادراری که 3 سال قبل خارج شده بود، با درد زیر شکم و کاهش وزن مراجعه کرد. او قبل از مراجعه، بی اشتهایی، ضعف و کاهش وزن 30 پوندی را تجربه کرده بود.

درد شکمی حاد با انتشار به پهلوی چپ گسترش یافت، در بیمارستان بستری شد. CT از قفسه سینه، شکم و لگن، توده ای را در ناحیه لگنی کلیه سمت چپ (شکل A) و ندول های ریوی دو طرفه بی شماری با لنفادنوپاتی مدیاستال همراه نشان داد. بدخیمی متاستاتیک، مورد شک بود و وی برای پیگیری بیوپسی بعدی مرخص شد.

 شکل: (A) CT شکم، نشان دهنده توده کلیه چپ (B) رنگ آمیزی Grocott متنامین نقره (GMS) که مخمرهای بزرگی را نشان می دهد، از جمله چندین جوانه با پایه وسیع (فلش ها)، سازگار با گونه های بلاستومایسس (بزرگنمایی 400).

بیوپسی تحت هدایت سونوگرافی، التهاب گرانولوماتوز نکروز کننده متورم را نشان داد و Grocott متنامین نقره (GMS)، چندین مخمر بزرگ با دیواره ضخیم با جوانه های با پایه وسیع که از نظر مورفولوژیکی سازگار با Blastomyces dermatitidis و Blastomyces gilchristii را نشان داد (شکل B). در حالی که در طول پیگیری، وی درد زیرشکمی شدید راجعه همراه با افزایش ناگهانی کراتینین 3.3 میلی گرم در لیتر را نشان داد و در بیمارستان بستری شد.

MRI شکم و لگن، افزایش اندازه توده کلیوی چپ را در محل اتصال حالب لگنی را نشان داد. سیستویورتروسکوپی با پیلوگرام رتروگراد، نقص پرشدگی ناگهانی دیستال محل اتصال حالب لگنی را نشان داد. یک استنت حالب با مشاهده ادرار چرکی تعبیه شد.

در کشت ادرار و خلط، رشد B. B. dermatitidis و B. gilchristii و آنتی ژن Blastomyces ادرار مثبت بود. بیمار با فلوکونازول خوراکی و بهبود بالینی و رادیوگرافی تحت درمان قرار گرفت. آنتی ژن Blastomyces ادراری 5 ماه پس از شروع درمان، قابل تشخیص نبود.

B. dermatitidis و B. gilchristii از نظر مورفولوژیکی، قارچهای دیمورفیک یکسان با همپوشانی نسبی جغرافیایی در دره های اوهایو و می سی سی پی و همچنین منطقه دریای بزرگ، بسیار بهم مرتبط هستند. نود درصد بیماران درگیری ریوی دارند، اما 48 درصد درگیری خارج از ریوی دارند. محل های انتشار شامل پوست، استخوان، مفاصل، سیستم عصبی مرکزی و دستگاه تناسلی می باشد. بلاستومایکوز تناسلی ادراری در مردان شایع تر است و به طور معمول پروستات یا بیضه را درگیر می کند.

درمان با ایتراکونازول خوراکی اصلی ترین درمان عفونت Blastomyces با انتشار خفیف تا متوسط است، با آمفوتریسین B برای بیماری شدید یا میزبانانی با نقص ایمنی نگه داشته شد. فلوکونازول همچنین در برابر بلاستومایسس فعالیت دارد اما نشان داده شده است که در مطالعات کوچک نسبت به ایتراکونازول اثر کمتری دارد. ووریکونازول با موفقیت در درمان بلاستومایکوز مورد استفاده قرار گرفته است، اما تجربه محدود است. با این حال، ایتراکونازول نفوذ ضعیفی در ادرار و سیستم عصبی مرکزی دارد. فلوکونازول، اگرچه در بیشتر موارد، اثر کمی دارد، اما دارای نفوذ عالی در سیستم عصبی ادراری و مرکزی است، بنابراین ممکن است نقش مهمی در درمان بلاستومایکوزیس مؤثر در این محل ها داشته باشد. این مورد نشان دهنده درمان موفقیت آمیز بلاستومایکوز منتشر شده همراه با مشکل انسداد ادرار و آسیب حاد کلیه با فلوکونازول است. به دلیل نفوذ ادراری بهتر، فلوکونازول ممکن است در درمان بلاستومایکوز با درگیری دستگاه تناسلی نقش داشته باشد.

AMJmed. VOLUME 133, ISSUE 7, E378-E379, JULY 01, 2020

ورود اعضا

خبرنامه

نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :

کاربران فعال

ما 36 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

تقدیم به

این نشریه برای پاسداشت زنده یاد منوچهر صیادی که دارای سابقه ای بیش از پنجاه سال در عرصه مطبوعات٬ بخصوص نشریات پزشکی بودند تهیه و تقدیم علاقمندان میگردد.

هدف عرصه پزشکی

این نشریه‌ (ماهنامه) به منظور ارتقاء اطلاعات روز پزشکی و با هدف اطلاع رسانی برای آموزشی به روزتر بمنظور استفاده بهتر از تجارب پزشکان ایرانی پا به عرصه وجود نهاده است.

عرصه پزشکی

صاحب امتیاز: موسسه پزشکی آدوراسلامت

مدیرمسوول: دکتر شیوا متقی

                   «زیر نظر شورای نویسندگان»

 

تماس با ما

آدرس: تهران، شهرآرا، خیابان 19، پلاک 86، طبقه 1

تلفن:           88250661 - 86015849 - 09122407039

فاکس:         86015847

ایمیل: Info@arseyepezeshky.com

تلگرام: https://telegram.me/arseyepezeshki

آمار بازدیدکنندگان

03895762
امروز
دیروز
هفته جاری
بازدید
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
3312
4005
3312
3864985
79609
134619
3895762

آی‌پی شما: 34.200.236.68
امروز: یکشنبه، 30 شهریور 1399 - ساعت: 23:06:16

درباره عرصه پزشکی

با سلام

 نشريه عرصه پزشكى مطالب روز علوم پزشكى جهان را به زبان فارسى و به صورت رايگان منتشر، و براى پزشكان، داروسازان، دندان پزشكان، مراکز درمانی و مشاغل وابسته ی پزشكى ارسال مى دارد.

 اين نشريه به پاس زحمات زنده یاد مرحوم منوچهر صيادى كه بيش از ٥٠ سال سابقه حضور در عرصه نشريات؛ بخصوص نشريات پزشكى را داشتند، تهیه و تقدیم علافمندان مى گردد.

 از آنجا كه هزينه جارى اين نشريه از طريق تبليغات ميسر مى باشد، امیدواریم با کمک شما همراهان كه براستى مكمل ما در این راه مى باشيد، بتوانیم به صورت مطلوب تر ادامه طریق دهیم.

 لذا خواستاريم که با ارائه تبلیغات یا معرفی ما به شرکتها در این زمینه کوشا و همراه باشیم.

راه های تماس با عرصه پزشکی

صاحب امتیاز: موسسه پزشکی آدوراسلامت

مدیرمسوول: دکتر شیوا متقی

                «زیر نظر شورای نویسندگان»

آدرس:       تهران – شهرآرا – خیابان نوزدهم – پلاک 86 – طبقه همکف

تلفن:        88250661 - 86015849 - 09122407039

فاکس:      86015847

ایمیل:        این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید