طراحی سایت
يكشنبه 30 شهريور 1399.
امروز
  •   این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
  • 88250661 - 86015849

Taro Horino, MD, PhD. Osamu Ichii, DVM, PhD. Satoshi Inotani, MD.

یک خانم 74 ساله با سابقه اریتم همراه با پلی ارترالژی و پلی میالژی مراجعه کرد. معاینه فیزیکی، اریتم بر روی  شانه (شکل، A) و پتشی (petechiae) در ناحیه تحتانی پاها (شکل، B) را نشان داد.

بررسی آزمایشگاهی، افزایش سطح آنزیم های کبدی، از جمله آلانین آمینوترانسفراز (41 U/L) و آسپارتات آمینوترانسفراز (58 U/L) را نشان داد. حجم RNA ویروس هپاتیت Cا (HCV) مثبت (5.8 Log IU / میلی لیتر) و ژنوتیپ مرکزی آن 1b بود. کرایوگلوبولین مثبت بود، و الکتروفورز ایمنوفیکساسیون کرایوگلوبولین، کرایوگلوبولینمیای مرکب متشکل از پلی کلونال ایمونوگلوبولین (Ig) G ، IgA و IgM را نشان داد. تست سرولوژی برای آنتی بادی های ضد هسته ای (<40×) و آنتی بادی های سیتوپلاسمی ضد نوتروفیلی منفی بود. بیوپسی های پوست از شانه و پای راست، ضخیم شدن اپیدرم و نفوذ سلولهای التهابی در درم را نشان می دهد (شکل: C، بزرگنمایی کم؛ E، بزرگنمایی زیاد) و نفوذ سلول های التهابی، غبار هسته ای و ترومبوز فیبرین در اطراف عروق خونی سطحی (شکل: D، بزرگنمایی کم؛ F، بزرگنمایی زیاد) را نشان می دهد. براساس این یافته ها، واسکولیت کرایوگلوبولینمیک وابسته به HCV تشخیص داده شد. درمان ضد ویروسی با استفاده از داکلاتاسویر (60 میلی گرم در روز) و آسوناپرویر (200 میلی گرم در روز) آغاز شد. پس از آن، سطح آنزیم های کبدی نرمال شد و حجم HCV-RNA و کرایوگلوبولین غیر قابل تشخیص بود. اگرچه برخی از ضایعات پوستی باقی ماند، اما بهبود کلی حاصل شد. ضایعات پوستی بدون عود در درمان با 20 میلی گرم در روز پردنیزولون بهبود یافت.

شکل: ویژگی های بالینی و یافته های بافت شناختی بیمار در این مورد، بروز یافت. اریتما روی شانه (A) مشاهده شد  و بیوپسی پوست، ضخیم شدن اپیدرم و نفوذ سلولهای التهابی در درم مطابق با erythema elevatum diutinum (شکل: C، رنگ آمیزی هماتوکسیلین-ائوزین، بزرگنمایی کم؛ E، بزرگنمایی زیاد) را نشان داد. پتشی در قسمت تحتانی پا (B) مشاهده شد، و بیوپسی پوست نفوذ سلولهای التهابی، غبار هسته ای و ترومبوز فیبرین در اطراف رگ های خونی سطحی سازگار با واسکولیت لکوسیتوکلاستیک (D) را نشان داد (شکل: D، رنگ آمیزی هماتوکسین- ائوزین، بزرگنمایی کم، F، بزرگنمایی زیاد).

اگرچه کرایوگلوبولین ترکیبی در 40٪ -60٪ از بیماران مبتلا به HCV یافت می شوند، واسکولیت کرایوگلوبولینمی آشکار تنها در تقریباً 10٪ از این بیماران مشاهده می شود. در طی عفونت HCV مزمن، کرایوگلوبولینها بصورت ایمونوشیمیایی به عنوان کرایوگلوبولین نوع II یا III شناخته می شوند، که ترکیبی از ایمونوگلوبولین های مونوکلونال IgM با پلیکلونال IgM و IgG هستند. موارد کرایوگلوبولین ترکیبی حاوی IgA به ندرت گزارش شده است. توصیه های بین المللی در مورد درمان بیماران آلوده به HCV با تظاهرات خارج کبدی هنوز تدوین نشده است. داروهای ضد ویروس با عملکرد مستقیم، از جمله داکلاتازویر و آسوناپریویر، داروهای جدیدی هستند که دارای مدت زمان کوتاه درمان، حداقل عوارض جانبی و تقریباً 100٪ اثر هستند. درمان ضد ویروسی مؤثر باعث بهبود قابل ملاحظه ای در تظاهرات خارج کبدی شده و خطر عوارض را کاهش می دهد. بنابراین، باید برای همه مبتلایان به HCV که دارای تظاهرات خارج کبدی هستند، حتی در صورت عدم وجود فیبروز کبدی یا در صورتی که بیماری کبد جدی نباشد، تجویز می شوند. این گزارش نشان می دهد که درمان HCV با استفاده از آنتی ویروس های با عملکرد مستقیم به درمان واسکولیت کرایوگلوبولینمیک مربوط به HCV کمک می کند.

AMJmed. VOLUME 133, ISSUE 7, E367-E368, JULY 01, 2020

ورود اعضا

خبرنامه

نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :

کاربران فعال

ما 35 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

تقدیم به

این نشریه برای پاسداشت زنده یاد منوچهر صیادی که دارای سابقه ای بیش از پنجاه سال در عرصه مطبوعات٬ بخصوص نشریات پزشکی بودند تهیه و تقدیم علاقمندان میگردد.

هدف عرصه پزشکی

این نشریه‌ (ماهنامه) به منظور ارتقاء اطلاعات روز پزشکی و با هدف اطلاع رسانی برای آموزشی به روزتر بمنظور استفاده بهتر از تجارب پزشکان ایرانی پا به عرصه وجود نهاده است.

عرصه پزشکی

صاحب امتیاز: موسسه پزشکی آدوراسلامت

مدیرمسوول: دکتر شیوا متقی

                   «زیر نظر شورای نویسندگان»

 

تماس با ما

آدرس: تهران، شهرآرا، خیابان 19، پلاک 86، طبقه 1

تلفن:           88250661 - 86015849 - 09122407039

فاکس:         86015847

ایمیل: Info@arseyepezeshky.com

تلگرام: https://telegram.me/arseyepezeshki

آمار بازدیدکنندگان

03896048
امروز
دیروز
هفته جاری
بازدید
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
155
3443
3598
3864985
79895
134619
3896048

آی‌پی شما: 34.200.236.68
امروز: دوشنبه، 31 شهریور 1399 - ساعت: 01:06:44

درباره عرصه پزشکی

با سلام

 نشريه عرصه پزشكى مطالب روز علوم پزشكى جهان را به زبان فارسى و به صورت رايگان منتشر، و براى پزشكان، داروسازان، دندان پزشكان، مراکز درمانی و مشاغل وابسته ی پزشكى ارسال مى دارد.

 اين نشريه به پاس زحمات زنده یاد مرحوم منوچهر صيادى كه بيش از ٥٠ سال سابقه حضور در عرصه نشريات؛ بخصوص نشريات پزشكى را داشتند، تهیه و تقدیم علافمندان مى گردد.

 از آنجا كه هزينه جارى اين نشريه از طريق تبليغات ميسر مى باشد، امیدواریم با کمک شما همراهان كه براستى مكمل ما در این راه مى باشيد، بتوانیم به صورت مطلوب تر ادامه طریق دهیم.

 لذا خواستاريم که با ارائه تبلیغات یا معرفی ما به شرکتها در این زمینه کوشا و همراه باشیم.

راه های تماس با عرصه پزشکی

صاحب امتیاز: موسسه پزشکی آدوراسلامت

مدیرمسوول: دکتر شیوا متقی

                «زیر نظر شورای نویسندگان»

آدرس:       تهران – شهرآرا – خیابان نوزدهم – پلاک 86 – طبقه همکف

تلفن:        88250661 - 86015849 - 09122407039

فاکس:      86015847

ایمیل:        این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید