طراحی سایت
دوشنبه 10 آذر 1399.
امروز
  •   این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
  • 88250661 - 86015849

مترجم: دکتر الهام خاقانی – پزشک عمومی

سل مری (TB) یک تشخیص نادر است که در کمتر از 1 درصد از کالبد شکافی بیمارانی که به دلیل سل ریوی شناخته شده، فوت کرده اند، یافت می شود. اکثر موارد، ثانویه با گسترش پیوسته از غدد لنفاوی مدیاستین، که شایعترین اتیولوژی است، می باشند. سل مری معمولاً به اشتباه، بدخیم تلقی می شود، زیرا علائم مشابه هستند (دیسفاژی ، کاهش وزن و تب) و خصوصیات ازوفاگوگاسترودئودنوسکوپی (EGD) قابل مقایسه است. برای تشخیص قطعی، باید یک ضایعه گرانولوماتوز در نمونه برداری از مری یا گره لنفاوی مجاور وجود داشته باشد. روش دیگر، رنگ آمیزی Ziehl-Neelsen از نمونه است باید برای باسیل های سل، مثبت باشد.

 گزارش موردی

یک مرد 69 ساله آمریکایی مکزیکی با سابقه سو مصرف چندین ماده، به دلیل تب مداوم و دیسفاژی به مدت 4 هفته به بیمارستان مراجعه کرد. در بیمارستانی دیگر، سی تی قفسه سینه، توده مروی بزرگی با لنفادنوپاتی سوپراکلایکولار ناف ریه راست و چپ را نشان داد (شکل A). با توجه به یافته های توموگرافی کامپیوتری و سابقه استفاده از الکل و دخانیات در بیمار، EGD با نمونه برداری به دلیل نگرانی از بدخیمی مری انجام شد. EGD یک توده قارچی در یک سوم وسط و یک سوم تحتانی مری را نشان داد که تصور می شد یک تومور بدخیم مری باشد (شکل، B).

آسیب شناسی مخاط سنگفرشی ساده بدون هیچ گونه شواهد ایمونوفنوتیپی از بدخیمی را نشان داد و از نظر سیتومگالوویروس ، ویروس های هرپس سیمپلکس 1 و 2 و رنگ آمیزی باسیل های قارچی و اسیدفست، منفی بود. علیرغم نتایج آسیب شناسی، میزان شک به بدخیمی هنوز بالا بود و نمونه برداری مرکزی از غده لنفاوی بزرگ شده سوپراکلایوکولار انجام شد. آسیب شناسی این بیوپسی دوم، ترشح فیبرینوپورولنت را نشان داد اما هیچ شواهدی از بدخیمی وجود نداشت. رنگ آمیزی های خاص، مجددا منفی بودند. با تداوم تب، بررسی عفونی بیشتر آغاز شد. آنتی ژن هیستوپلاسمای ادرار منفی بود، همانطور که آنتی ژن کریپتوکوک سرم، آنتی بادی کوکسیدیوئید، آنتی بادی بروسلا و آنتی بادی بارتونلا منفی بودند. آزمون اولیه T-SPOT (آکسفورد ایمونوتک، مارلبرو ، ماس) همانطور که یک مقدار تکراری بود، مرزی بود. در این مرحله، آزمایش تعیین توالی DNA بدون سلول از بافت نمونه برداری از گره سوپراكلاویكولار ارسال شد كه از نظر باسیل های اسید فاست مثبت بود. یک EGD دیگر نیز انجام شد که تعداد زیادی حفره و زخم عمیق مروی به جای توده قبلی را نشان داد (شکل C). رنگ آمیزی مخصوص نمونه برداری از این نمونه ثانویه مری نیز برای باسیل های اسید فاست مثبت بود و تشخیص سل مری داده شد.

شکل: (A) سی تی قفسه سینه با لنفادنوپاتی سوپرا کلاویکولار. (B) توده مری در اولین آندوسکوپی نشان داده شده است. (C) چندین زخم مری که در آندوسکوپی دوم مشاهده شده است. (D) سونوگرافی آندوسکوپیک با غده لنفاوی هیپوکوئیک در ناحیه پاراتراکیال.

بحث: گاهی اوقات، با آسیب شناسی منفی در بیوپسی اولیه ضایعه مری یا گره لنفاوی مجاور، تشخیص به تأخیر می افتد. به همین ترتیب، باید شک زیادی در مورد سل مری در بیمار با عوامل خطر وجود داشته باشد. در این بیماران، احتمال پیش آزمون را می توان با استفاده از سونوگرافی آندوسکوپیک افزایش داد که به طور مشخص گره های لنفاوی هیپوکوئیک گروهی را در منطقه زیر جلدی مانند شکل، پانل D نشان می دهد. همانند مورد ما، آزمایش مولکولی بافت نیز می تواند یک ابزار قدرتمند برای تشخیص سل در صورت منفی بودن سایر مطالعات باشد. پس از تشخیص، درمان با داروی ضد سل حتی در بیماران مبتلا به سل متعاقب مروی نیز بسیار موثر است.

نتیجه گیری: به زودی پس از شروع درمان، منحنی تب و دیسفاژی بیمار ما بهبود یافت. طبق دستورالعمل های انجمن بیماری های عفونی آمریکا، وی برای مراقبت کامل مستقیم با 8 هفته پیرازینامید و اتامبوتول و 26 هفته ریفامپین و ایزونیازید، مرخص شد.

Bernard J. Danna, MD. Alexander W. Harvey, MD. Laila E. Woc-Colburn, MD

j.amjmed. VOLUME 133, ISSUE 10, E589-E590, OCTOBER 01, 2020

ورود اعضا

خبرنامه

نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :

کاربران فعال

ما 29 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

تقدیم به

این نشریه برای پاسداشت زنده یاد منوچهر صیادی که دارای سابقه ای بیش از پنجاه سال در عرصه مطبوعات٬ بخصوص نشریات پزشکی بودند تهیه و تقدیم علاقمندان میگردد.

هدف عرصه پزشکی

این نشریه‌ (ماهنامه) به منظور ارتقاء اطلاعات روز پزشکی و با هدف اطلاع رسانی برای آموزشی به روزتر بمنظور استفاده بهتر از تجارب پزشکان ایرانی پا به عرصه وجود نهاده است.

عرصه پزشکی

صاحب امتیاز: موسسه پزشکی آدوراسلامت

مدیرمسوول: دکتر شیوا متقی

                   «زیر نظر شورای نویسندگان»

 

تماس با ما

آدرس: تهران، شهرآرا، خیابان 19، پلاک 86، طبقه 1

تلفن:           88250661 - 86015849 - 09122407039

فاکس:         86015847

ایمیل: Info@arseyepezeshky.com

تلگرام: https://telegram.me/arseyepezeshki

آمار بازدیدکنندگان

04165176
امروز
دیروز
هفته جاری
بازدید
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
1450
2810
4260
4135971
112876
113437
4165176

آی‌پی شما: 35.153.39.7
امروز: دوشنبه، 10 آذر 1399 - ساعت: 13:09:26

درباره عرصه پزشکی

با سلام

 نشريه عرصه پزشكى مطالب روز علوم پزشكى جهان را به زبان فارسى و به صورت رايگان منتشر، و براى پزشكان، داروسازان، دندان پزشكان، مراکز درمانی و مشاغل وابسته ی پزشكى ارسال مى دارد.

 اين نشريه به پاس زحمات زنده یاد مرحوم منوچهر صيادى كه بيش از ٥٠ سال سابقه حضور در عرصه نشريات؛ بخصوص نشريات پزشكى را داشتند، تهیه و تقدیم علافمندان مى گردد.

 از آنجا كه هزينه جارى اين نشريه از طريق تبليغات ميسر مى باشد، امیدواریم با کمک شما همراهان كه براستى مكمل ما در این راه مى باشيد، بتوانیم به صورت مطلوب تر ادامه طریق دهیم.

 لذا خواستاريم که با ارائه تبلیغات یا معرفی ما به شرکتها در این زمینه کوشا و همراه باشیم.

راه های تماس با عرصه پزشکی

صاحب امتیاز: موسسه پزشکی آدوراسلامت

مدیرمسوول: دکتر شیوا متقی

                «زیر نظر شورای نویسندگان»

آدرس:       تهران – شهرآرا – خیابان نوزدهم – پلاک 86 – طبقه همکف

تلفن:        88250661 - 86015849 - 09122407039

فاکس:      86015847

ایمیل:        این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید