طراحی سایت
دوشنبه 10 آذر 1399.
امروز
  •   این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
  • 88250661 - 86015849

مترجم: پروین امامی

سوال: پیامدهای درمان با داروی ریزانکیزوماب برای پلاک های مزمن پسوریازیس متوسط تا شدید در UltlMMa-1 و UltlMMa-2 که توسط خود بیمار گزارش شده اند چیست؟

یافته ها: داده ها از 997 بیماری که به طور تصادفی 3:1:1 داروی ریزانکیزوماب، اوستکینوماب، و دارونما در دو کارآزمایی بالینی 52 هفته ایی دوگانه دریافت کردند، از نظر آماری اثر بهتر و معنی دار داروی ریزانکیزوماب در مقایسه با دارونما و اوستکینوماب در تسکین، از بین بردن علائم پلاک پسوریازیس، بهبود کیفیت زندگی مربوط به سلامتی، و کاهش دیسترس روانی را نشان داد و مزایای آن سریع شروع شده و طی طولانی مدت حفظ می شود.

 

هدف: ریزانکیزوماب یک درمان بیولوژیک جدید و موثر است و بهبودی قابل توجه و معنی داری در علائم، بهداشت روان، و کیفیت زندگی افراد مبتلا به پسوریازیس ایجاد می کند. پلاک پسوریازیس یک بیماری سیستمیک میانجی شده توسط ایمنی مزمن است که بین 1% و 4% از جمعیتِ‌ کشورهای توسعه یافته را مبتلا می سازد. این بیماری به وسیله تکه های ملتهب و ضخیم پوست که به وسیله فلس های خشک و نقره ایی (پلاک ها) پوشیده شده اند مشخص می شود و معمولاً با حس سوزش، خارش، و درد همراه است. تظاهرات عینی پلاک ها غالباً به دیسترس روانی بیمار، حس بدنامی، انزوای اجتماعی و عذاب کشیدنِ بیمار منجر می شود. بار جسمی و روانی- اجتماعی آن می تواند عملکرد اجتماعی، فعالیت روزمره و کار، و کیفیت زندگی مربوط به سلامتی (HRQL) را در بسیاری از بیماران مبتلا به پسوریازیس به مخاطره بیندازد، مخصوصاً کسانی که به بیماری متوسط تا شدید مبتلا هستند. از زمان ورود علم بیولوژیک برای درمان پلاک مزمن و شدید پسوریازیس طی یک دهه گذشته، درمان های نوع آورانه و جدید توانسته استانداردهای پیامدهای کارایی درمان را به طور مستمر نه تنها برای سطح بالاتر پاکسازی پلاک بلکه برای بهبود معنی دار و قابل توجه HRQL بیماران افزایش دهد.

داروی ریزانکیزوماب یک مهارکنندة اینترلوکین (IL)-23 و آنتی بادی منوکلونال IgG1 انسانی جدید است که در ایالات متحده و اروپا مورد تایید قرار گرفته است. دو کارآزمایی بالینی دوگانه سه مرحله ایی نشان دادند که داروی ریزانکیزوماب در بهبودی کامل و نزدیک به کامل پوست در بیماران مبتلا به پسوریازیس متوسط تا شدید کارایی بهتری نسبت به داروی اوستکینوماب که یک مهارکنندة IL-12/23 است، دارد. در حالی که این دارو نسبت به داروی اوستکینوماب تاریخچه ایمنی مطلوبی دارد. ابزارهای متعددی برای پیامدهای گزارش شده توسط بیمار در کارآزمایی ها گنجانده شدند؛ شاخص درماتولوژی کیفیت زندگی (DLQI) و مقیاس علائم پسوریایس (PSS) در 16 هفته به عنوان نقاط پایانی ثانویه رتبه بندی شدند. مطالعه حاضر کارایی درمان طی زمان از دیدگاه بیمار را گزارش داد که از طریق PROs در این دو کارآزمایی سه مرحله ایی انجام شد.

هدف این مطالعه مقایسه پیامدهای داروی ریزانکیزوماب در برابر داروی اوستکینوماب و دارونما در بهبود علائم پسوریازیس، کیفیت زندگی مربوط به سلامتی (HRQL)، و بهداشت روان در بین بیماران مبتلا به پسوریازیس متوسط تا شدید که توسط بیمار گزارش شده است (PROs) می باشد.

طرح تحقیق، محل و شرایط، و شرکت کنندگان: مطالعات UltlMMa-1 و UltlMMa-2 عبارت بودند از کارآزمایی های دوگانه 52 هفته ایی و سه مرحله ایی، تصادفی شده، چند محلی، دو سر کور، دارونما- کنترل شده و کنترل شده- مقایسه ایی فعال که در 139 محل در سرتاسر جهان در امریکای شمالی، اروپا، ژاپن، و آسیا- اقیانوس آرام انجام شد. افراد بزرگسال (>18 سال) مبتلا به پلاک پسوریازیس متوسط تا شدید و مزمن با درگیری مساحت بدن (BSA) معادل 10% یا بیشتر، امتیازهای شاخص شدت نواحی پسوریازیس (PASI) معادل 12 یا بالاتر، و امتیازهای ارزیابی استاتیک و کلی پزشکان معادل 3 یا بالاتر در تحقیق گنجانده شدند.

اقدامات درمانی: بیماران در هر کارآزمایی به مدت 52 هفته به طور تصادفی (3:1:1) به داروی 150 میلی گرم ریزانکیزوماب، 45 میلی گرم یا 90 میلی گرم اوستکینوماب (براساس وزن در هر آرم روی دارو)، یا متناسب با دارونما به مدت ‍16 هفته به دنبال آن ریزانکیزوماب اختصاص داده شدند.

نتایج: در کل 997 بیمار مبتلا به پسوریازیس متوسط تا شدید و مزمن مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفتند. در بین همه گروه ها، میانگین سنی 47.2 تا 47.8 بود و 68.3% (199/136 برای اوستکینوماب) تا 73% (200/146 برای دارونما) از بیماران مرد بودند. مشخصات بیماران و PRQs در بین همه گروه های درمانی در خط مبنا قابل مقایسه بودند (تعداد= 598، 199، 200 به ترتیب برای داروی ریزانکیزوماب، اوستکینوماب، و دارونما). در هفته شانزدهم نسبت بیمارانِ درمان شده با داروی ریزانکیزوماب در مقایسه با بیماران درمان شده با داروی اوستکینوماب و دارونما بسیار بیشتر بود و PSS=0 شد که عدم وجود علائم پسوریازیس را نشان می دهد. همچنین DLQI معادل 0 یا ‍1 بود که عدم تاثیر بر روی HRQL مربوط به پوست را نشان می دهد. نسبت های بسیار بالاتری از بیماران که با ریزانکیزوماب درمان شدند حداقل تفاوت مهم بالینی  برای DLQI، EQ-5D-5L، و HADS را نسبت به داروی اوستکینوماب یا دارونما به دست آوردند. در هفته 52، بهبودی در بیماران درمان شده با ریزانکیزوماب در مقایسه با افرادی که با اوستکینوماب درمان شدند برای PSS، DLQI، و EQ-5D-5L ادامه یافت.

نتیجه گیری و ارتباط: داروی ریزانکیزوماب در مقایسه با داروی اوستکینوماب یا دارونما، علائم پسوریازیس متوسط تا شدید را به طور قابل توجهی بهبود داد، همچنین HRQL را بهبود داده و دیسترس روانی را کاهش داد.

Matthias Augustin, MD; Jo Lambert, MD, PhD; Carla Zema, PhD

JAMA Dermatol.  October 14, 2020.

ورود اعضا

خبرنامه

نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :

کاربران فعال

ما 37 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

تقدیم به

این نشریه برای پاسداشت زنده یاد منوچهر صیادی که دارای سابقه ای بیش از پنجاه سال در عرصه مطبوعات٬ بخصوص نشریات پزشکی بودند تهیه و تقدیم علاقمندان میگردد.

هدف عرصه پزشکی

این نشریه‌ (ماهنامه) به منظور ارتقاء اطلاعات روز پزشکی و با هدف اطلاع رسانی برای آموزشی به روزتر بمنظور استفاده بهتر از تجارب پزشکان ایرانی پا به عرصه وجود نهاده است.

عرصه پزشکی

صاحب امتیاز: موسسه پزشکی آدوراسلامت

مدیرمسوول: دکتر شیوا متقی

                   «زیر نظر شورای نویسندگان»

 

تماس با ما

آدرس: تهران، شهرآرا، خیابان 19، پلاک 86، طبقه 1

تلفن:           88250661 - 86015849 - 09122407039

فاکس:         86015847

ایمیل: Info@arseyepezeshky.com

تلگرام: https://telegram.me/arseyepezeshki

آمار بازدیدکنندگان

04165675
امروز
دیروز
هفته جاری
بازدید
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
1949
2810
4759
4135971
113375
113437
4165675

آی‌پی شما: 35.153.39.7
امروز: دوشنبه، 10 آذر 1399 - ساعت: 15:09:45

درباره عرصه پزشکی

با سلام

 نشريه عرصه پزشكى مطالب روز علوم پزشكى جهان را به زبان فارسى و به صورت رايگان منتشر، و براى پزشكان، داروسازان، دندان پزشكان، مراکز درمانی و مشاغل وابسته ی پزشكى ارسال مى دارد.

 اين نشريه به پاس زحمات زنده یاد مرحوم منوچهر صيادى كه بيش از ٥٠ سال سابقه حضور در عرصه نشريات؛ بخصوص نشريات پزشكى را داشتند، تهیه و تقدیم علافمندان مى گردد.

 از آنجا كه هزينه جارى اين نشريه از طريق تبليغات ميسر مى باشد، امیدواریم با کمک شما همراهان كه براستى مكمل ما در این راه مى باشيد، بتوانیم به صورت مطلوب تر ادامه طریق دهیم.

 لذا خواستاريم که با ارائه تبلیغات یا معرفی ما به شرکتها در این زمینه کوشا و همراه باشیم.

راه های تماس با عرصه پزشکی

صاحب امتیاز: موسسه پزشکی آدوراسلامت

مدیرمسوول: دکتر شیوا متقی

                «زیر نظر شورای نویسندگان»

آدرس:       تهران – شهرآرا – خیابان نوزدهم – پلاک 86 – طبقه همکف

تلفن:        88250661 - 86015849 - 09122407039

فاکس:      86015847

ایمیل:        این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید