طراحی سایت
دوشنبه 10 آذر 1399.
امروز
  •   این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
  • 88250661 - 86015849

Mouyed Alawad, MD. Tian Li, MD, MS. Amir Dehghani, MD

آندومتریوز یک بیماری زنان پیچیده خوش خیم است که با وجود بافت آندومتر در خارج از رحم مشخص می شود. روده ها شایع ترین محل خارج رحمی تحت تأثیر آندومتریوز هستند که با درگیری دستگاه گوارش (GI) تا 12٪ از زنان مبتلا به این بیماری گزارش شده است. در درگیری دستگاه گوارش، کولون سیگموئید بیشترین درگیری را دارد و بعد از آن رکتوم، ایلئوم، آپاندیس و سکوم قرار دارند. بافت آندومتر معمولاً در ناحیه زیر مخاط، عضله پروپریا یا بافت زیر حفره ای کاشته می شود که درگیری مخاط در آن نادر است. این امر تشخیص بالینی را به چالش می کشد زیرا هیچ علائم پاتوگنومونیک وجود ندارد و مطالعات آندوسکوپی به دلیل عدم درگیری مخاط بی فایده خواهد بود.

 یک زن آمریکایی آفریقایی تبار 34 ساله سالم با شکایت درد شکم، اسهال آبکی و استفراغ بدون خون و غیرصفراوی به مدت 1 هفته و بدتر شدن علائمش در 2 روز گذشته مراجعه کرد. او سابقه سفر اخیر یا تماس با بیماران را انکار کرد و قاعدگی منظم داشت. سابقه پزشکی وی مورد قابل توجهی نداشت. در معاینه فیزیکی، بیمار از نظر همودینامیکی پایدار و دارای شکمی غیرمتسع و نرم بود و تندرنس خفیف اطراف ناف در لمس عمیق داشت. مطالعات آزمایشگاهی نیز قابل توجه نبود. سی تی اسکن شکمی و لگنی (CT) با کنتراست، یک توده بافت نرم 3.7 سانتی متری در ایلئوم انتهایی را نشان داد که باعث درهم رفتگی و انسداد روده کوچک می شود. سپس یک لاپاراسکوپی تشخیصی انجام شد و نشان داد که روده کوچک و اتساع هموراژیک به طور گسترده منتشر شده است که این امر باعث تبدیل روش به لاپاراتومی باز می شود. پس از آن برداشتن و حذف ایلئوکولیک ایلئوم انتهایی و سکوم انجام شد.

بررسی نمونه گراس یا استخراج شده، یک توده ارتجاعی و لاستیکی مانند 4.0 سانتی متری از دیواره روده ایلئال را نشان داد که باعث انسداد کامل مجرا می شود. سطح برش داده شده توده با ظاهری همگن به رنگ مایل به سفید جامد بود. معاینه هیستوپاتولوژیک، دسته های عضلانی صاف هیپرپلاستیک همراه با غدد آندومتر به داخل رفته با عضله پروپریا و زیر مخاطی را نشان داد (شکل A-B). بنابراین، برای بیمار، آندومتریوز روده کوچک با هایپرپلازی عضله صاف متعاقب و تشکیل یک سودونئوپلاسم تشخیص داده شد. پس از عمل، بیمار به خوبی بهبود یافت و مرخص شد.

شکل، قسمت باز شده روده که یک توده جامد مایل به سفید رنگ را نشان می دهد که این توده باعث انسداد لومن ایلئوم می شود (A، پیکان سیاه). رنگ آمیزی هماتوکسیلین و ائوزین (بزرگنمایی اصلی x200) که غدد آندومتر را در عضله پروپریا و زیر مخاط ایلئوم نشان می دهد (B، پیکانهای آبی).

آندومتریوز روده معمولاً بدون علامت است. با این حال، بیماران ممکن است با علائم غیر اختصاصی درگیری دستگاه گوارش (GI) دوره ای مانند درد شکم، نفخ، حالت تهوع، استفراغ، یبوست و اسهال ظاهر شوند. آندومتریوزی که باعث انسداد روده می شود بسیار نادر است و بروز آن بین 0.1 و 0.7 گزارش شده است. قرار دادن بافت آندومتر در روده ها باعث ایجاد ورم دیواره روده و ضخیم شدن آن با تنگ شدن لومن روده می شود که ممکن است در سی تی اسکن مشاهده شود. در موارد نادر، آندومتریوز روده ممکن است فیبروز و هیپرپلازی عضلات صاف را در دیواره روده و در نتیجه یک شبه تومور مقلد فرآیند نئوپلاستی را ایجاد کند.

j.amjmed. VOLUME 133, ISSUE 10, E605-E606, OCTOBER 01, 2020

ورود اعضا

خبرنامه

نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :

کاربران فعال

ما 221 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

تقدیم به

این نشریه برای پاسداشت زنده یاد منوچهر صیادی که دارای سابقه ای بیش از پنجاه سال در عرصه مطبوعات٬ بخصوص نشریات پزشکی بودند تهیه و تقدیم علاقمندان میگردد.

هدف عرصه پزشکی

این نشریه‌ (ماهنامه) به منظور ارتقاء اطلاعات روز پزشکی و با هدف اطلاع رسانی برای آموزشی به روزتر بمنظور استفاده بهتر از تجارب پزشکان ایرانی پا به عرصه وجود نهاده است.

عرصه پزشکی

صاحب امتیاز: موسسه پزشکی آدوراسلامت

مدیرمسوول: دکتر شیوا متقی

                   «زیر نظر شورای نویسندگان»

 

تماس با ما

آدرس: تهران، شهرآرا، خیابان 19، پلاک 86، طبقه 1

تلفن:           88250661 - 86015849 - 09122407039

فاکس:         86015847

ایمیل: Info@arseyepezeshky.com

تلگرام: https://telegram.me/arseyepezeshki

آمار بازدیدکنندگان

04165552
امروز
دیروز
هفته جاری
بازدید
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
1826
2810
4636
4135971
113252
113437
4165552

آی‌پی شما: 35.153.39.7
امروز: دوشنبه، 10 آذر 1399 - ساعت: 14:09:33

درباره عرصه پزشکی

با سلام

 نشريه عرصه پزشكى مطالب روز علوم پزشكى جهان را به زبان فارسى و به صورت رايگان منتشر، و براى پزشكان، داروسازان، دندان پزشكان، مراکز درمانی و مشاغل وابسته ی پزشكى ارسال مى دارد.

 اين نشريه به پاس زحمات زنده یاد مرحوم منوچهر صيادى كه بيش از ٥٠ سال سابقه حضور در عرصه نشريات؛ بخصوص نشريات پزشكى را داشتند، تهیه و تقدیم علافمندان مى گردد.

 از آنجا كه هزينه جارى اين نشريه از طريق تبليغات ميسر مى باشد، امیدواریم با کمک شما همراهان كه براستى مكمل ما در این راه مى باشيد، بتوانیم به صورت مطلوب تر ادامه طریق دهیم.

 لذا خواستاريم که با ارائه تبلیغات یا معرفی ما به شرکتها در این زمینه کوشا و همراه باشیم.

راه های تماس با عرصه پزشکی

صاحب امتیاز: موسسه پزشکی آدوراسلامت

مدیرمسوول: دکتر شیوا متقی

                «زیر نظر شورای نویسندگان»

آدرس:       تهران – شهرآرا – خیابان نوزدهم – پلاک 86 – طبقه همکف

تلفن:        88250661 - 86015849 - 09122407039

فاکس:      86015847

ایمیل:        این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید