طراحی سایت
دوشنبه 10 آذر 1399.
امروز
  •   این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
  • 88250661 - 86015849

Antonios M. Xydakis, MD. Eleftherios Chatzellis, MD. Denise Kolomodi, MD

نارسایی اولیه ی غده فوق کلیه، یک بیماری بالقوه و تهدیدکننده ی زندگی، اغلب دوره ی کمون (مخفی) را طی می کند که ظن بالینی قوی برای تشخیص سریع را ملزم می نماید. یک کشاورز 65 ساله با سابقه ی یک ماهه  خستگی و سرگیجه که موارد از دست دادن هوشیاری را نیز گزارش می نمود، به مرکز مراجعه کرد.

 در معاینه ی بالینی، وی ضعیف (مبتلا به سوء هاضمه) به نظر می رسید و هایپرپیگمنتاسیون پوست و مخاط داشت. سی تی اسکن قفسه سینه، پس از تصویر اشعه ایکس این ناحیه که یک ضایعه ی "سکه" ای را نشان داده بود، حاکی از یک گره 2.4x2 سانتی متری در لوب فوقانی و خلفی سمت راست و گره های لنفی کوچک در مدیاستن بود. بررسی های آزمایشگاهی نشان از هیپرکالمی (6.1 میلی مول در لیتر)، هیپوناترمی )124 میلی مول در لیتر)، لنفوسیتوز، مونوسیتوز، ازوتمی، و هایپرکلسمی داشت، در حالیکه هیپوکورتیزولمی صبح زود 2.5 میکروگرم در دسی لیتر با افزایش هورمون آدرنوکورتیکوتروپیک 1660pg/mL (1-50) نشان دهنده ی نارسایی اولیه ی آدرنال بود. آزمایش تحریک کسینتروپین این تشخیص را تایید نمود (پیک کورتیزول: 8.3 میکروگرم در دسی لیتر). درمان با هیدروکورتیزون و فلودروکورتیزون شروع شد. سی تی اسکن شکم حاکی از بزرگ شدن غده ی فوق کلیه بصورت گره و توده مانند بدون کلسیفیکاسیون بود (حداکثر قطر 3 سانتی متر، شکل A). آزمایش پوستی سل منفی بود و دو برونکوسکوپی متوالی نیز تشخیصی در پی نداشت؛ سیتولوژی برای بدخیمی و نیز واشینگ برای مایکوباکتری منفی بودند. فرض بر تشخیص احتمالی ضایعات آدرنال از ریه یا بیضه ها گذاشته شد که با فلورودئوکسی گلوکز توموگرافی انتشار پوزیترون (FDG-PET؛ شکل B) پشتیبانی شد که حاکی از افزایش جذب در  لوب فوقانی ریه ی راست، آدرنال، و بیضه راست بود. بیمار تحت ارکیکتومی سمت راست قرار گرفت که نشان دهنده ی بیماری گرانولوماتوز بود که تحت عنوان مایکوباکتریوم توبرکلوزیس (بیماری سل) شناخته می شود، و درمان ضد سل آغاز گردید.

شکل A: سی تی اسکن شکم بیمار که از بزرگ شدن غده ی فوق کلیه بدون کلسیفیکاسیون حکایت دارد.

شکل B: فلورودئوکسی گلوکز تووگرافی انتشار پوزیترون (FDG-PET)/سی تی اسکن بیمار که نشان دهنده ی افزایش جذب هر دو آدرنال (سمت چپ برجسته تر) می باشد.

زمانی که توماس آدیسون نارسایی فوق کلیوی را تشریح کرد، این موضوع اغلب در نتیجه ی آدرنالیت سل بود، که در مواجهه با تخریب ایمنی، به اتیولوژی فعلی منتج می گردد. توبرکلوزیس پراکنده معمولاً کمتر از 20 درصد موارد فعال را شامل می شود، و غده های فوق کلیه بین پنج اندامی هستند که بیشترین تاثیر را از آن می پذیرند. آدرنالیت توبرکلوزیس زمانی بطور بالینی قابل مشاهده است که 80 تا 90 درصد آدرنال تخریب شده و یا ممکن است بصورت بحران آدرنال یا مرگ ظاهر گردد.

تصویربرداری آدرنال با طول مدت و فعالیت عفونت در ارتباط است. غده های بزرگتر در عفونت های اخیر رخ می دهند، درحالیکه گره های موردی و فیبروز بتدریج جایگزین بافت آدرنال می گردند و به غده های آتروفیک و کلسیفاید منجر می شوند. کلسیفیکاسیون های منتشر، موضعی، یا منقطع، علامت شایع اما نه انحصاری آدرنالیت توبرکلوزیس هستند که عفونت طولانی مدت را نشان می دهند. MRI اغلب سیگنال های هیپو- یا ایزواینتنس با وزن T2 از ناحیه ی مرکزی و تقویت لبه ی ناهمگن یا محیطی را نشان می دهد. در آتروفی مرحله پایانی و کلسیفیکاسیون، آدرنال ها به صورت مناطقی با شدت سیگنال پایین در تصویر با وزن T2 و T1 ظاهر می شوند. توموگرافی انتشار پوزیترون PET فلورودئوکسی گلوکوز ممکن است افزایش جذب، تقلید بدخیمی متاستاتیک، و نیز لنفوم آدرنال را نشان دهد.

غده های با ظاهر طبیعی یا آتروفیک با افزایش آنتی بادی های خودکار آدرنال حاکی از تخریب خودایمنی هستند. در بزرگ شدن دوطرفه ی آدرنال و کلسیفیکاسیون، آدرنالیت توبرکلوزیس باید از بیماری متاستاتیک یا لنفوم، خونریزی آدرنال، عفونت های قارچی، فئوکروموسیتومای دوطرفه، و هایپرپلازی آدرنال تمیز داده شود. آدرنال های بزرگ شده با کانتور حفظ شده نشانگر یک علت عفونی هستند، درحالیکه اکثر تومورها به صورت توده های داخل آدرنال گرد یا بیضی شکل نمایان می شوند، بجز کارسینومای آدرنوکورتیکال که شکل نامنظمی دارد. تظاهرات بالینی، بومی بودن از لحاظ جغرافیایی، وضعیت ایمنی زمینه ای، سابقه ی درمان ضد انعقادی، آسیب، یا سپسیس و یافته های بیوشیمیایی اغلب کمک کننده هستند. نداشتن هیچگونه سابقه ای از عفونت ریوی در هنگام مراجعه، تشخیص را دشوار می نماید و ممکن است برای تایید آدرنال توبرکلوزیس نیاز به بیوپسی باشد.

بهبود عمکرد آدرنال پس از شروع درمان ضد سل تنها در چند مطالعه گزارش شده است، درحالیکه ریفامپین می تواند متابولیسم کورتیزول (CYP3A4-induced) را تسریع نماید که به معنای نظارت دقیق برای جلوگیری از بحران آدرنال است. مورد ما نشان می دهد که آدرنالیت توبرکلوز باید در تشخیص افتراقی بیماری آدیسون در نظر گرفته شود تا از تله ی تشخیصی و بحران آدرنال جلوگیری بعمل آید.

amjmed.2020. VOLUME 133, ISSUE 9, E518-E520, SEPTEMBER 01, 2020

ورود اعضا

خبرنامه

نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :

کاربران فعال

ما 22 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

تقدیم به

این نشریه برای پاسداشت زنده یاد منوچهر صیادی که دارای سابقه ای بیش از پنجاه سال در عرصه مطبوعات٬ بخصوص نشریات پزشکی بودند تهیه و تقدیم علاقمندان میگردد.

هدف عرصه پزشکی

این نشریه‌ (ماهنامه) به منظور ارتقاء اطلاعات روز پزشکی و با هدف اطلاع رسانی برای آموزشی به روزتر بمنظور استفاده بهتر از تجارب پزشکان ایرانی پا به عرصه وجود نهاده است.

عرصه پزشکی

صاحب امتیاز: موسسه پزشکی آدوراسلامت

مدیرمسوول: دکتر شیوا متقی

                   «زیر نظر شورای نویسندگان»

 

تماس با ما

آدرس: تهران، شهرآرا، خیابان 19، پلاک 86، طبقه 1

تلفن:           88250661 - 86015849 - 09122407039

فاکس:         86015847

ایمیل: Info@arseyepezeshky.com

تلگرام: https://telegram.me/arseyepezeshki

آمار بازدیدکنندگان

04165245
امروز
دیروز
هفته جاری
بازدید
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
1519
2810
4329
4135971
112945
113437
4165245

آی‌پی شما: 35.153.39.7
امروز: دوشنبه، 10 آذر 1399 - ساعت: 14:09:12

درباره عرصه پزشکی

با سلام

 نشريه عرصه پزشكى مطالب روز علوم پزشكى جهان را به زبان فارسى و به صورت رايگان منتشر، و براى پزشكان، داروسازان، دندان پزشكان، مراکز درمانی و مشاغل وابسته ی پزشكى ارسال مى دارد.

 اين نشريه به پاس زحمات زنده یاد مرحوم منوچهر صيادى كه بيش از ٥٠ سال سابقه حضور در عرصه نشريات؛ بخصوص نشريات پزشكى را داشتند، تهیه و تقدیم علافمندان مى گردد.

 از آنجا كه هزينه جارى اين نشريه از طريق تبليغات ميسر مى باشد، امیدواریم با کمک شما همراهان كه براستى مكمل ما در این راه مى باشيد، بتوانیم به صورت مطلوب تر ادامه طریق دهیم.

 لذا خواستاريم که با ارائه تبلیغات یا معرفی ما به شرکتها در این زمینه کوشا و همراه باشیم.

راه های تماس با عرصه پزشکی

صاحب امتیاز: موسسه پزشکی آدوراسلامت

مدیرمسوول: دکتر شیوا متقی

                «زیر نظر شورای نویسندگان»

آدرس:       تهران – شهرآرا – خیابان نوزدهم – پلاک 86 – طبقه همکف

تلفن:        88250661 - 86015849 - 09122407039

فاکس:      86015847

ایمیل:        این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید