طراحی سایت
سه شنبه 12 اسفند 1399.
امروز
  •   این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
  • 88250661 - 86015849

مترجم: آناهیتا خاقانی مهندس بهداشت

کمبود آهن با یا بدون کم خونی، اغلب با خونریزی آشکار یا پنهان دستگاه گوارش، بیماری التهابی روده را پیچیده می کند، به طوری که پیگیری منظم توصیه می شود. علاوه بر این، در حالی که بیماری التهاب روده مستقیماً باعث اختلال در جذب آهن شود، نادر است. به علت حذف ناحیه دئودنال، تغییرات زیاد القایی ناشی از هپسیدین در جذب و توزیع آهن ممکن است لایه دیگری از پیچیدگی را در بیماران مبتلا به بیماری التهابی روده با کم خونی بیماری مزمن، ترکیب کند.

 در مقایسه، به ویژه در جمعیت بزرگسال، سوجذب آهن اختصاصی همچنان یک علامت مشخصه بیماری سلیاک است، زیرا که یکی دیگر از اختلالات دستگاه گوارشی التهابی مزمن، نامنظمی سیستم ایمنی می­باشد، که به ندرت با بیماری التهابی روده مرتبط است. به عنوان مثال، در یک تجزیه و تحلیل ایتالیایی از یک گروه بیماری التهابی روده بزرگ از 1711 بیمار سرپایی، 9 بیمار (6 کولیت اولسراتیو، 3 بیماری کرون) دارای شواهد سرولوژی و هیستوپاتولوژیک از بیماری سلیاک بودند و در نتیجه شیوع 0.5%، حتی پایین تر از جمعیت زمینه است.

بیمار؛ یک مرد 56 ساله، 9 سال قبل به دلیل احتمال ابتلا به کولیت کرون با سودوپولیپ تحت کلکتومی ساب توتال با آناستوموز ایلئورکتال در جایی دیگر قرار گرفته بود. وی دوره بعدی را در ابتدا مطلوب آغاز نمود. با این حال، 6 سال بعد از عمل، علائم بالینی پروکتیت با خونریزی مقعدی ظاهر شد و بیمار برای درمان بیشتر در کلینیک سرپایی ما حاضر شد. آندوسکوپی تحتانی، التهاب مشخصی را در رکتوم باقیمانده، با ایلئوم نئو ترمینال غیرقابل توجه نشان داد (آندوسکوپی مایو نمره 3). آندوسکوپی و هیستوپاتولوژی با کولیت اولسراتیو سازگار بودند و درمان مبتنی بر 5 -آمینو سالیسیلیک اسید (4.5 گرم mesalamine MMX سیستمیک [فرمول چند ماتریکس]، شیاف 1 گرم در صبح به علاوه 1 گرم فوم رکتوم در شب) شروع شد. علائم بالینی بیمار بتدریج بهبود یافت و آندوسکوپی پس از 6 ماه بهبود کامل مخاطی (و آسیب شناختی) را نشان داد (نمره مایو 0؛ درمان مزالامین با درمان 1 گرم فوم رکتوم در روز به درمان موضعی خالص تبدیل شد). با این حال، بیمار که قبلاً 3 تزریق 500 میلی گرم کربوکسی مالتوز فریک وریدی دریافت کرده بود، علی رغم قطع طولانی مدت خونریزی مقعدی، در حالت کم خونی متوسط باقی ماند. بنابراین، ما برای حذف یک منبع خونریزی فوق العاده مزمن در دستگاه گوارش فوقانی، ازوفاگوگاستروودودنوسکوپی را انجام دادیم. اگرچه این می تواند منتفی شود، اما با کمال تعجب، در دئودنوم، تغییرات معمول بیماری سلیاک، مانند آتروفی مخاطی و پوسته پوسته شدن چین ها (شکل A)، و همچنین نودولاریتی با الگوی موزاییک شقاق دار (شکل B) ظاهر شد. هیستوپاتولوژی بیوپسی های دئودونوم (4xD2, 2×bulb) وجود هیپرپلازی کریپت، آتروفی ویلوس ساب توتال و لنفوسیتوز داخل اپیتلیال مشخص شده تا سلولهای اپیتلیال مطابق با مرحله Marsh IIIB را تایید کرد (شکل C، E: رنگ آمیزی هماتوکسیلین و ائوزین2.5x,ا 20x,ا CD3 ایمونوهیستوشیمی 20x). یک تشخیص صریح بیماری سلیاک پس از مستند سازی آنتی بادی های ترانس گلوتامیناز بافتی ایمونوگلوبولین A (98 U/L، ارزیابی اختصاصی نرمال <7) انجام شد. علاوه بر این، بررسی آزمایشگاهی کامل، حاکی از کمبود ویتامین 12 B، فولات و 25 هیدروکسی ویتامین D است که به مکمل نیاز دارند. بیمار پس از مشاوره تخصصی رژیم غذایی، با رفع کمبود آهن و عادی سازی سطح سرمی ترانس گلوتامیناز ایمونوگلوبولین A سرم (<2 U/L)، تحت رژیم بدون گلوتن قرار گرفت. پزشکان برای ارزیابی میزان بهبودی هیستوپاتولوژیک، آندوسکوپی فوقانی را تکرار نمودند.

شکل: دئودنوسکوپی(A)  نشان دهنده آتروفی مخاطی و پوسته پوسته شدن چین ها و همچنین (B) نودالیریتی با الگوی موزاییک شقاق دار. (C، D) هیستوپاتولوژی معمولی مطابق با بیماری سلیاک مارش IIIB که با هایپرپلازی کریپت، آتروفی ویلوس ساب توتال و لنفوسیتوز داخل اپیتلیال تا سلولهای اپیتلیال 60/100 (هماتوکسیلین و ائوزین2.5x,ا20x,، به ترتیب) مشخص شد، (E) ایمونوهیستوشیمی جانبی با استفاده از آنتی بادی 3 CD یک فنوتیپ سلول T نوع بیماری سلیاک را تأیید کرد (20×).

علائم و نشانه های بالینی بیماری سلیاک همزمان و بیماری التهابی روده ممکن است همپوشانی داشته باشند و بنابراین ممکن است منجر به تاخیر تشخیصی و عدم شناخت بالینی بالقوه شود. با توجه به یک مجموعه داده بزرگ سیستماتیک و متاآنالیز اخیر، شامل بیش از  40،000 بیمار، تا 2.3٪، بیماری سلیاک ناشی از بیماری التهابی روده را می توان تشخیص داد. برعکس، شیوع بیماری سلیاک در بیماران مبتلا به بیماری التهابی روده در کل 1.1٪ بود، که بیانگر افزایش بیش از دو برابر خطر بیماری سلیاک در جمعیت بیماری التهابی روده است. به همین ترتیب، اطلاعات محدود موجود ممکن است نشان دهنده یک فنوتیپ پیشرفته بیماری التهابی روده در بیماران مبتلا به بیماری سلیاک همزمان با پانکولیت بیشتر، بستری شدن در بیمارستان و افزایش خطر ابتلا به کلانژیت اسکلروزان اولیه باشد. نکته قابل توجه، تنوع ژنتیکی در اینترلوکین -21 (IL-21) و جایگاه های گیرنده IL-23، درگیر در پاسخ سلول های T نوع 1 مخاطی (Th1) و تمایز سلول Th17، هم به بیماری سلیاک و هم به بیماری التهابی روده مرتبط است. هر دو بیماری سلیاک و زیرگروه های بیماری التهابی روده مربوط است، بنابراین گزینه بالقوه برای بیماری زایی مشترک را فراهم می کند.

Vincent Zimmer, MD. Christoph Heinrich, MD

amjmed. VOLUME 134, ISSUE 1, E42-E43, JANUARY 01, 2021

ورود اعضا

خبرنامه

نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :

کاربران فعال

ما 19 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

تقدیم به

این نشریه برای پاسداشت زنده یاد منوچهر صیادی که دارای سابقه ای بیش از پنجاه سال در عرصه مطبوعات٬ بخصوص نشریات پزشکی بودند تهیه و تقدیم علاقمندان میگردد.

هدف عرصه پزشکی

این نشریه‌ (ماهنامه) به منظور ارتقاء اطلاعات روز پزشکی و با هدف اطلاع رسانی برای آموزشی به روزتر بمنظور استفاده بهتر از تجارب پزشکان ایرانی پا به عرصه وجود نهاده است.

عرصه پزشکی

صاحب امتیاز: موسسه پزشکی آدوراسلامت

مدیرمسوول: دکتر شیوا متقی

                   «زیر نظر شورای نویسندگان»

 

تماس با ما

آدرس: تهران، شهرآرا، خیابان 19، پلاک 86، طبقه 1

تلفن:           88250661 - 86015849 - 09122407039

فاکس:         86015847

ایمیل: Info@arseyepezeshky.com

تلگرام: https://telegram.me/arseyepezeshki

آمار بازدیدکنندگان

04450885
امروز
دیروز
هفته جاری
بازدید
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
1048
3014
9374
4420088
4062
103136
4450885

آی‌پی شما: 3.237.178.91
امروز: سه شنبه، 12 اسفند 1399 - ساعت: 20:12:00

درباره عرصه پزشکی

با سلام

 نشريه عرصه پزشكى مطالب روز علوم پزشكى جهان را به زبان فارسى و به صورت رايگان منتشر، و براى پزشكان، داروسازان، دندان پزشكان، مراکز درمانی و مشاغل وابسته ی پزشكى ارسال مى دارد.

 اين نشريه به پاس زحمات زنده یاد مرحوم منوچهر صيادى كه بيش از ٥٠ سال سابقه حضور در عرصه نشريات؛ بخصوص نشريات پزشكى را داشتند، تهیه و تقدیم علافمندان مى گردد.

 از آنجا كه هزينه جارى اين نشريه از طريق تبليغات ميسر مى باشد، امیدواریم با کمک شما همراهان كه براستى مكمل ما در این راه مى باشيد، بتوانیم به صورت مطلوب تر ادامه طریق دهیم.

 لذا خواستاريم که با ارائه تبلیغات یا معرفی ما به شرکتها در این زمینه کوشا و همراه باشیم.

راه های تماس با عرصه پزشکی

صاحب امتیاز: موسسه پزشکی آدوراسلامت

مدیرمسوول: دکتر شیوا متقی

                «زیر نظر شورای نویسندگان»

آدرس:       تهران – شهرآرا – خیابان نوزدهم – پلاک 86 – طبقه همکف

تلفن:        88250661 - 86015849 - 09122407039

فاکس:      86015847

ایمیل:        این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید