طراحی سایت
سه شنبه 12 اسفند 1399.
امروز
  •   این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
  • 88250661 - 86015849

مترجم: فاطمه عطارزاده ارشد بیوشیمی

هدف قرار دادن میکروبیوتای روده با سینبیوتیک ها (مکمل های پروبیوتیک حاوی اجزای پری بیوتیک) به عنوان یک مداخله امیدوار کننده در رویکرد تغذیه ای جامع برای کاهش چاقی در حال انجام است. کاهش وزن ناشی از رژیم های سرشار از پروتئین و کربوهیدرات کم می تواند قابل توجه باشد، اما به دلیل افزایش تخمیر باکتریایی پروتئین هضم نشده در روده بزرگ و تغییرات بعدی در ترکیب میکروبیوتای روده، با اثرات بالقوه منفی در سلامتی نیز ارتباط دارد.

اصلاح اختلال ناشی از چاقی در میکروبیوتهای روده با سینبیوتیکها می تواند موثرتر از مکمل  پروبیوتیکی خالص باشد زیرا اجزای پری بیوتیک در سینبیوتیک از رشد و بقای باکتریهای مفید پشتیبانی می کنند. هدف از این کارآزمایی بالینی مداخله ای کنترل شده با دارونما ارزیابی اثرات یک مکمل سینبیوتیک بر ترکیب، افزایش و تنوع میکروبیوتای روده و ارتباط گونه های میکروبی با پارامترهای ترکیب بدن و نشانگرهای زیستی چاقی در افراد چاق با برنامه غذایی لاغری بود. پروبیوتیک سینبیوتیک مورد استفاده در مطالعه حاوی لاکتوباسیلوس اسیدوفیلوس، بیفیدوباکتریوم لاکتیس، بیفیدوباکتریوم لانگوم و بیفیدوباکتریوم بیفیدوم بود و جزء پریبیوتیک مخلوط گالاکتواولیگوساکارید بود. نتایج نشان داد که از نظر آماری تفاوت معنی داری در ترکیب بدن (توده بدن، BMI، توده چربی بدن، درصد چربی بدن، توده بدون چربی بدن و محتوای مواد معدنی استخوان) بین گروه دارونما و گروه های سینبیوتیک در پایان آزمایش بالینی وجود ندارد (مداخله 3 ماهه، 20 فرد در مداخله کاهش وزن بر اساس رژیم کم کربوهیدرات، پروتئین بالا و انرژی کم شرکت کردند). مکمل سینبیوتیک باعث افزایش فراوانی باکتری های روده که تاثیر مثبت بر سلامتی دارند می شود، به ویژه بیفیدوباکتریوم و لاکتوباسیلوس و همچنین به نظر می رسد که غنی سازی میکروبیوتای روده را افزایش می دهد.

در پایان آزمایش روند کاهشی در تنوع میکروبیوتای روده در گروه های دارونما و سینبیوتیک مشاهده شد، که ممکن است تأثیر رژیم کم کربوهیدرات با پروتئین بالا را در برنامه کاهش وزن نشان دهد. تجزیه و تحلیل رگرسیون انجام شده برای ارتباط فراوانی گونه های پروبیوتیکی مکملها با پارامترهای ترکیب بدن و نشانگرهای زیستی چاقی ارتباطی بین کاهش گلوکز خون و افزایش فراوانی لاکتوباسیلوس، به ویژه در گروه سینبیوتیک یافت. با این حال، به مرور زمان کاهش در توده بدن، BMI، دور کمر و توده چربی بدن با کاهش فراوانی بیفیدوباکتریوم همراه بود. نتایج به دست آمده نتیجه گیری می کند که مکمل سینبیوتیک مورد استفاده در این کارآزمایی بالینی میکروبیوتای روده انسان را با افزایش فراوانی گونه های میکروبی بالقوه مفید تعدیل می کند.

Igor N. Sergeev, Thamer Aljutaily, Gemma Walton,2 and Eduardo Huarte

Nutrients. 2020 Jan 15;12(1):222.

ورود اعضا

خبرنامه

نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :

کاربران فعال

ما 13 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

تقدیم به

این نشریه برای پاسداشت زنده یاد منوچهر صیادی که دارای سابقه ای بیش از پنجاه سال در عرصه مطبوعات٬ بخصوص نشریات پزشکی بودند تهیه و تقدیم علاقمندان میگردد.

هدف عرصه پزشکی

این نشریه‌ (ماهنامه) به منظور ارتقاء اطلاعات روز پزشکی و با هدف اطلاع رسانی برای آموزشی به روزتر بمنظور استفاده بهتر از تجارب پزشکان ایرانی پا به عرصه وجود نهاده است.

عرصه پزشکی

صاحب امتیاز: موسسه پزشکی آدوراسلامت

مدیرمسوول: دکتر شیوا متقی

                   «زیر نظر شورای نویسندگان»

 

تماس با ما

آدرس: تهران، شهرآرا، خیابان 19، پلاک 86، طبقه 1

تلفن:           88250661 - 86015849 - 09122407039

فاکس:         86015847

ایمیل: Info@arseyepezeshky.com

تلگرام: https://telegram.me/arseyepezeshki

آمار بازدیدکنندگان

04450925
امروز
دیروز
هفته جاری
بازدید
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
1088
3014
9414
4420088
4102
103136
4450925

آی‌پی شما: 3.237.178.91
امروز: سه شنبه، 12 اسفند 1399 - ساعت: 21:12:17

درباره عرصه پزشکی

با سلام

 نشريه عرصه پزشكى مطالب روز علوم پزشكى جهان را به زبان فارسى و به صورت رايگان منتشر، و براى پزشكان، داروسازان، دندان پزشكان، مراکز درمانی و مشاغل وابسته ی پزشكى ارسال مى دارد.

 اين نشريه به پاس زحمات زنده یاد مرحوم منوچهر صيادى كه بيش از ٥٠ سال سابقه حضور در عرصه نشريات؛ بخصوص نشريات پزشكى را داشتند، تهیه و تقدیم علافمندان مى گردد.

 از آنجا كه هزينه جارى اين نشريه از طريق تبليغات ميسر مى باشد، امیدواریم با کمک شما همراهان كه براستى مكمل ما در این راه مى باشيد، بتوانیم به صورت مطلوب تر ادامه طریق دهیم.

 لذا خواستاريم که با ارائه تبلیغات یا معرفی ما به شرکتها در این زمینه کوشا و همراه باشیم.

راه های تماس با عرصه پزشکی

صاحب امتیاز: موسسه پزشکی آدوراسلامت

مدیرمسوول: دکتر شیوا متقی

                «زیر نظر شورای نویسندگان»

آدرس:       تهران – شهرآرا – خیابان نوزدهم – پلاک 86 – طبقه همکف

تلفن:        88250661 - 86015849 - 09122407039

فاکس:      86015847

ایمیل:        این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید