طراحی سایت
سه شنبه 12 اسفند 1399.
امروز
  •   این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
  • 88250661 - 86015849

Facundo E. Stingo, MD. Tariq Sallam, MD. Rukma Govindu, MD

مترجم: شیوا یاری

خانمی 65 ساله با سابقه ی دیابت و بیماری انسداد ریوی مزمن با سه روز سابقه ی تنگی نفس و سرفه ی نسبتاً خشک به مرکز درمانی مراجعه نمود. در هنگام پذیرش، وی تاکی پنیک، تاکیکاردیک، و تب نداشت، و اشباع اکسیژن او در هوای اتاق 82% بود. صدای خس خس دوطرفه وجود داشت اما هیچگونه سوفل و صدای اضافه یا گالوپ در سمع شنیده نمی شد و ادم پا هم وجود نداشت.

رادیوگرافی قفسه ی سینه (CXR) تیرگی فضای هوا در لوب های فوقانی و تحتانی سمت راست را گزارش می داد (شکل A). بیمار دارای لکوسیتوز 13.0K/mL3 بود و نوار قلب حاکی از فیبریلاسیون دهلیزی بود. تجویز فشار مجاری هوای مثبت دوطرفه، سفتریاکسون، آزیترومایسین و برونکودیلاتور (گشاد کننده های برونش) آغاز شد. بیمار به عنوان یک مورد ذات الریه ی اکتسابی از جامعه بستری شد.

شکل A: تاری فضای هوای لوب های هوایی چپ و راست در تصویر اشعه ایکس قفسه ی سینه در هنگام پذیرش. B: حل تقریباً کامل تاری ریه ی راست در تصویر اشعه ایکس قفسه سینه در پیگیری 72 ساعت بعد.

عدم وجود تب، وجود کاردیومگالی در CXR و افزایش سطح پپتید N-terminal pro B-natriuretic برابر با pg/mL8800، ظن نسبت به پنومونی را به عنوان تنها دلیل این تظاهرات ایجاد نمود. ما 160 میلیگرم فروزماید وریدی در طول 12 ساعت را برای تشخیص کارایی ادم ریوی یکطرفه و ثانویه پس از نارسایی قلبی تجویز نمودیم، که منجر به بهبود سریع وضعیت تنفسی و اکسیژن رسانی گردید. بیمار پس از 48 ساعت قادر به تنفس بدون نیاز به فشار مجاری هوای دوطرفه بود. کشت خون و کشت های خلط باکتریایی و ویروسی هیچگونه رشدی را نشان نمی داد. پیگیری CXR 72 ساعت پس از پذیرش حاکی از برطرف شدن تقریباً کامل تاری ریه ی راست بود که باعث شد احتمال پنومونی رد شود، زیرا تاری ریوی ثانویه پس از ذات الریه (پنومونی) طی چند هفته برطرف می شود (نه 72 ساعت) (شکل B). نوار قلب بیمار نشان دهنده ی هیپوکینزیای گسترده بود، کسر تخلیه ی 25 درصد، دهلیز چپ بسیار گشاد شده و تنها نارسایی میترال خفیف بود. این یافته ها از تشخیص نارسایی قلبی به عنوان دلیل این مراجعه حمایت می کردند.

ادم یکطرفه ی ریوی کاردیوژنیک به ندرت توصیف شده و بیشتر در زمینه ی نارسایی شدید دریچه ی میترال گزارش می شود. نرخ شیوع ادم یکطرفه ی ریوی در بیماران مبتلا به ادم ریوی قلبی در یک مطالعه برابر با 2.1 درصد بود. استفاده از آنتی بیوتیک، وجود لکوسیتوز بدون تب و تاخیر در تشخیص در بیماران مبتلا به ادم ریوی یکطرفه شایع تر از این موارد در بیماران مبتلا به ادم ریوی دوطرفه بود. ریسک مرگ و میر در بیماران مبتلا به ادم ریوی یکطرفه 6.9 برابر بالاتر از این ریسک در بیماران مبتلا به ادم ریوی دوطرفه میباشد. بیشتر موارد ادم ریوی کاردیوژنیک یکطرفه، سمت راست ریه را درگیر می کنند. یک فرضیه ی بالقوه این است که در موارد نارسایی شدید دریچه ی میترال، جت نارسایی میترال اغلب به سمت رگ های فوقانی هدایت می شود که می تواند منجر به افزایش بیشتر فشار متوسط مویرگی بر عروق ریوی در سمت راست شده و ترجیحا فشار هیدرواستاتیک در قسمت بالای لوب راست را افزایش دهد. تصور بر این است که نارسایی موقت دریچه ی میترال پس ازبیماری عروق کرونری در بیمارانی که با ابتلا به سندروم حاد کرونر به مراکز درمانی مراجعه می کنند علت ادم ریوی یکطرفه در بیماران مبتلا به نارسایی شدید دریچه ی میترال باشد. بیمار ما در آنژیوگرام کرونری تنها بیماری عروق کرونری خفیف داشت و سندورم کرونری حاد نداشت. سایر عوامل شامل تخیله ی ضعیف لنفاوی ریه ی راست هستند (تنه ی برکومدیاستینال راست با کالیبر کوچک در مقایسه با مجرای توراسیک ریه ی سمت چپ با کالیبر بزرگ). بیمار ما با تجویز تورسماید، متوپرولول، لیزینوپریل و ریواروکسابان از بیمارستان مرخص شد. وی آخرین بار یک ماه پیش در کلینیک قلب و عروق ویزیت شده و تنگی نفس و سرفه اش برطرف شده بودند.

"هرچیزی که کوئک کوئک می کند، اردک نیست" (ضرب المثل انگلیسی، معادل هر گردی گردو نیست در فارسی)؛ بر خلاف پنومونی، ادم ریوی کاردیولوژنیک می تواند تشخیص درستی در بیماران دارای سرفه، تنگی نفس و تاری ریوی یکطرفه باشد.

amjmed. VOLUME 134, ISSUE 1, E38-E39, JANUARY 01, 2021

ورود اعضا

خبرنامه

نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :

کاربران فعال

ما 14 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

تقدیم به

این نشریه برای پاسداشت زنده یاد منوچهر صیادی که دارای سابقه ای بیش از پنجاه سال در عرصه مطبوعات٬ بخصوص نشریات پزشکی بودند تهیه و تقدیم علاقمندان میگردد.

هدف عرصه پزشکی

این نشریه‌ (ماهنامه) به منظور ارتقاء اطلاعات روز پزشکی و با هدف اطلاع رسانی برای آموزشی به روزتر بمنظور استفاده بهتر از تجارب پزشکان ایرانی پا به عرصه وجود نهاده است.

عرصه پزشکی

صاحب امتیاز: موسسه پزشکی آدوراسلامت

مدیرمسوول: دکتر شیوا متقی

                   «زیر نظر شورای نویسندگان»

 

تماس با ما

آدرس: تهران، شهرآرا، خیابان 19، پلاک 86، طبقه 1

تلفن:           88250661 - 86015849 - 09122407039

فاکس:         86015847

ایمیل: Info@arseyepezeshky.com

تلگرام: https://telegram.me/arseyepezeshki

آمار بازدیدکنندگان

04450895
امروز
دیروز
هفته جاری
بازدید
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
1058
3014
9384
4420088
4072
103136
4450895

آی‌پی شما: 3.237.178.91
امروز: سه شنبه، 12 اسفند 1399 - ساعت: 20:12:07

درباره عرصه پزشکی

با سلام

 نشريه عرصه پزشكى مطالب روز علوم پزشكى جهان را به زبان فارسى و به صورت رايگان منتشر، و براى پزشكان، داروسازان، دندان پزشكان، مراکز درمانی و مشاغل وابسته ی پزشكى ارسال مى دارد.

 اين نشريه به پاس زحمات زنده یاد مرحوم منوچهر صيادى كه بيش از ٥٠ سال سابقه حضور در عرصه نشريات؛ بخصوص نشريات پزشكى را داشتند، تهیه و تقدیم علافمندان مى گردد.

 از آنجا كه هزينه جارى اين نشريه از طريق تبليغات ميسر مى باشد، امیدواریم با کمک شما همراهان كه براستى مكمل ما در این راه مى باشيد، بتوانیم به صورت مطلوب تر ادامه طریق دهیم.

 لذا خواستاريم که با ارائه تبلیغات یا معرفی ما به شرکتها در این زمینه کوشا و همراه باشیم.

راه های تماس با عرصه پزشکی

صاحب امتیاز: موسسه پزشکی آدوراسلامت

مدیرمسوول: دکتر شیوا متقی

                «زیر نظر شورای نویسندگان»

آدرس:       تهران – شهرآرا – خیابان نوزدهم – پلاک 86 – طبقه همکف

تلفن:        88250661 - 86015849 - 09122407039

فاکس:      86015847

ایمیل:        این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید