طراحی سایت
جمعه 9 خرداد 1399.
امروز
  •   این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
  • 88250661 - 86015849

Jennifer L. Hay, PhDKate Zielaskowski, MSKirsten Meyer White, PhD 

علاقمندی و درک انجام آزمایش MC1R برای ملانوما در یک جمعیت مختلف نژادی

سوال. ارتباط و الگوی علاقمندی به انجام آزمایش MC1R در حوزه مراقبت های اولیه در یک جمعیت مختلف نژادی چیست؟

یافته ها. در این کارآزمایی بالینی تصادفی سازی شده که 499 فرد بزرگسال برای انجام آزمایش MC1R مشارکت داشتند، و تقریباً نیمی از آنها به وب سایت این پژوهش برای بررسی آزمایش مراجعه کرده بودند، سفید پوستان غیر هیسپانیک و افرادی که دارای مدارک تحصیلی بالاتری بودند در مقایسه با هیسپانیک ها و آنهایی که سطح تحصیلی پایین تری داشتند، علاقمندی بیشتری را برای انجام آزمایش نشان دادند.

 

معنی و مفهوم. آزمایش ژنتیکی برای بررسی تغییرات متداول در ریسک سرطان پوست می تواند در عموم جمعیت قابل قبول باشد و از طرفی انجام کمتر این قبیل آزمایشات در اقلیت جمعیت و نیز آنهایی که سطح تحصیلی پایینی دارند می بایست در نظر گرفته شود. 

ملانوما نوعی نئوپلاسم بدخیم شایع است و افزایش غیر مستقیم ملانوما بویژه تومورهای ضخیم تر با پیش آگهی ضعیف تر در هیسپانیک هایی گزارش شده است که در مناطقی زندگی می کنند که در طول سال در معرض بالای نور خورشید هستند. در جمعیت های دارای تنوع نژادی، به علت کم بودن پزشکان، سطح آگاهی کمتر بیماران و نیز تشخیص بیماری در مراحل انتهایی، ملانوما منجر به مرگ و میر بیشتری می شود. بیشتر افراد از کرم ضد آفتاب استفاده نمی کنند، لباس های محافظت کننده در برابر آفتاب نمی پوشند و در زمان مواجهه با آفتاب در سایه قرار نمی گیرند. تقریباً 35% مردم آمریکا به طور منظم از کرم های ضد آفتاب استفاده می کنند. این رفتارها در هیسپانیک ها که دارای تنوع پوستی بیشتری هستند دارای اهمیت بیشتری است و هیسپانیک های ساکن در ایالات متحده میزان بالایی از آفتاب سوختگی را دارند. آگاهی ناکافی از سرطان پوست و درک خطر ابتلا به آن بعنوان موانع مهم حفاظت کافی و مداوم در برابر آفتاب در جمعیت هیسپانیک قلمداد می شوند. تست های ژنوتیپی که خود فرد قادر به انجام آن باشد، به منظور بررسی ریسک ملانوما می تواند سبب افزایش آگاهی از ریسک بیماری و نیز کاهش خطر بیماری در عموم جمعیت از جمله هیسپانیک ها شود.

واریانت های ژن گیرنده ملانوکورتین 1 (MC1R) در ملانومای سطح متوسط و ریسک سرطان سلول بازال در عموم جمعیت نقش دارد. این ژن در بازوی بلند کروموزوم 16 قرار دارد و مرتبط با پیگمانتاسیون پوست می باشد (بعنوان مثال؛ پوست روشن و موهای قرمز) و دارای اثرات مجزا از مواجهه با نور U.V می باشد. بر اساس شواهد زیادی از قبیل آنالیز سیستماتیک ژن های کاندید، مطالعات گسترده ارتباط ژنومی (GWAS) و متاآنالیزی شامل 12 مطالعه مورد-شاهدی (در برگیرنده 6000 فرد)، 9 واریانت خطر برای ملانوما با احتمال خطر 2.45-1.42 شناسایی شده است. این مساله حائز اهمیت است که تغییرات در MC1R با ریسک ملانوما بعد از تطابق رنگ پوست و نوع مو ارتباط دارد. MC1R، ریسک ملانوما را در جمعیت اسپانیا و مدیترانه پیش بینی می کند و در این راستا مطالعات متعددی نشان داده اند که MC1R می تواند با ریسک بیشتری در افراد دارای فنوتیپ تیره نسبت به افراد روشن تر همراه باشد. در میان جمعیت های هیسپانیک و غیر هیسپانیک، تقریباً 70-60% افراد دارای حداقل یک ریسک واریانت می باشند. به همین ترتیب پتانسیلی برای فیدبک MC1R به منظور ایجاد انگیزه انجام اقدامات محافظتی در برابر نور خورشید در زیر گروه های مختلف جمعیت وجود دارد.

مطالعه حاضر از یک کارآزمایی بالینی تصادفی سازی شده (RCT) استخراج شده است که دسترسی و کارایی آزمایش MC1R را در یک مرکز مراقبت اولیه در آلبرکوک، نیومکزیکو بررسی کرده است. هیسپانیک ها در آلبرکوک، نیومکزیکو، ذاتاً دارای تبار اسپانیایی هستند و لذا انتظار ما این است که فراوانی نسبتاً بالایی از ریسک واریانت ها در میان شرکت کنندگان هیسپانیک و غیر هیسپانیبک پیدا کنیم. در طی دهه گذشته، سرعت کشف ژن های مرتبط با خطر بیماری و استفاده از اینترنت به عنوان منبع مهم اطلاع رسانی سلامت در کنار هم توسعه یافته اند. بنابراین برای این RCT، ما امکان ارائه اطلاعات در مورد آزمایش MC1R را از طریق اینترنت فراهم کردیم و شرکت کنندگان تنها می بایست به صورت آنلاین یک کیت تست بزاق را سفارش می دادند. تا به امروز، استفاده از اینترنت به منظور انجام تست های ژنومی که خود فرد به طور مستقیم قادر به انجام آن باشد در میان افراد سفید پوست و دارای سطح تحصیلی بالا رواج یافته است. مطالعاتی که واکنش به اطلاعات ژنتیکی را در هیسپانیک ها بررسی کرده اند محدود می باشند و لیکن نشانه های امیدوار کننده ای دال بر علاقمندی زیاد هیسپانیک ها برای دانستن خطر ژنتیکی شان در ابتلا به سرطان ها وجود دارد. بر اساس تحقیقات انجام شده، موانع بالقوه ای از جمله سطح سواد بهداشتی، زبان، دسترسی به اطلاعات، وجود تسهیل کننده های بهره برداری همانند اتباطات و گرایشات خانوادگی و فرهنگی، در زمینه انتقال اطلاعات ریسک ژنتیکی در هیسپانیک ها شناسایی شده است. تمامی ابزارهای مطالعه RCT (وب سایت، ریسک فیدبک و ناظر) هم به انگلیسی و هم اسپانیایی قابل دسترس بودند. دو هدف مهم در این مطالعه وجود داشت:

1) بررسی میزان علاقمندی و فهم و درک انجام آزمایش MC1R

2)  بررسی متغیرهای دموگرافیک و ریسک فاکتور سرطان پوست مرتبط با علاقمندی و فهم تست MC1R.

این یافته ها می تواند در جهت کمک به ساختار تفسیر سلامت عموم از تست های ژنومی که خود فرد می تواند برای ملانوما انجام دهد،  استفاده شوند  و در سال های اخیر به طور گسترده ای قابل دسترس شده اند.

اهمیت. تغییرات ژرم لاین در ژن MC1R متداول بوده و می تواند در ریسک ابتلا به ملانومای سطح متوسط در افراد دارای تنوع پوستی نقش داشته باشند. رویکردهای دقیق پیشگیرانه از سرطان پوست که شامل اطلاعات ژنتیکی می باشد می تواند سبب تسریع آگاهی از خطر بیماری و کاهش خطر بیماری در عموم جمعیت از جمله هیسپانیک ها شود.

 هدف. بررسی شیوع و رواج علاقمندی و درک و شناخت  از آزمایش MC1R در عموم جمعیت و بررسی الگوهای مرتبط با ریسک فاکتورهای دموگرافیک و همچنین ریسک فاکتورهای سرطان پوست.

نتایج. از 499 فرد شرکت کننده، 232 نفر (46%) برای فراگیری و شناخت آزمایش MC1R از طریق ارتباط با وب سایت انتخاب شدند؛ 204 نفر (88%) از این افراد تصمیم به تقاضای تست گرفتند و 167 نفر (82%) از افرادی که متقاضی تست بودند، کیت را پس فرستادند. نژاد، قومیت و سطح سواد از جمله قوی ترین فاکتورهای پیش بینی برای اتصال به وب سایت بودند. قوی ترین متغیر پیش بینی برای سفارش تست، سابقه آفتاب سوختگی بود.

نتیجه گیری و ارتباط. میزان نسبتاً بالایی از علاقمندی و شناخت و فهم تست MC1R در این نمونه متنوع نژادی دیده شد. نشان دادن موانع بالقوه برای انجام آزمایش دارای اهمیت بالایی است چرا که اطلاعات ژنتیکی با رویکردهای عموم جمعیت در جهت دستیابی به پیشگیری دقیق از سرطان پوست آمیخته شده اند.  

JAMA Dermatol. May 9, 2018.

ورود اعضا

خبرنامه

نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :

کاربران فعال

ما 49 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

تقدیم به

این نشریه برای پاسداشت زنده یاد منوچهر صیادی که دارای سابقه ای بیش از پنجاه سال در عرصه مطبوعات٬ بخصوص نشریات پزشکی بودند تهیه و تقدیم علاقمندان میگردد.

هدف عرصه پزشکی

این نشریه‌ (ماهنامه) به منظور ارتقاء اطلاعات روز پزشکی و با هدف اطلاع رسانی برای آموزشی به روزتر بمنظور استفاده بهتر از تجارب پزشکان ایرانی پا به عرصه وجود نهاده است.

عرصه پزشکی

صاحب امتیاز: موسسه پزشکی آدوراسلامت

مدیرمسوول: دکتر شیوا متقی

                   «زیر نظر شورای نویسندگان»

 

تماس با ما

آدرس: تهران، شهرآرا، خیابان 19، پلاک 86، طبقه 1

تلفن:           88250661 - 86015849 - 09122407039

فاکس:         86015847

ایمیل: Info@arseyepezeshky.com

تلگرام: https://telegram.me/arseyepezeshki

آمار بازدیدکنندگان

03388455
امروز
دیروز
هفته جاری
بازدید
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
1612
3300
15973
3372482
52001
87710
3388455

آی‌پی شما: 18.204.227.117
امروز: جمعه، 09 خرداد 1399 - ساعت: 12:03:56

درباره عرصه پزشکی

با سلام

 نشريه عرصه پزشكى مطالب روز علوم پزشكى جهان را به زبان فارسى و به صورت رايگان منتشر، و براى پزشكان، داروسازان، دندان پزشكان، مراکز درمانی و مشاغل وابسته ی پزشكى ارسال مى دارد.

 اين نشريه به پاس زحمات زنده یاد مرحوم منوچهر صيادى كه بيش از ٥٠ سال سابقه حضور در عرصه نشريات؛ بخصوص نشريات پزشكى را داشتند، تهیه و تقدیم علافمندان مى گردد.

 از آنجا كه هزينه جارى اين نشريه از طريق تبليغات ميسر مى باشد، امیدواریم با کمک شما همراهان كه براستى مكمل ما در این راه مى باشيد، بتوانیم به صورت مطلوب تر ادامه طریق دهیم.

 لذا خواستاريم که با ارائه تبلیغات یا معرفی ما به شرکتها در این زمینه کوشا و همراه باشیم.

راه های تماس با عرصه پزشکی

صاحب امتیاز: موسسه پزشکی آدوراسلامت

مدیرمسوول: دکتر شیوا متقی

                «زیر نظر شورای نویسندگان»

آدرس:       تهران – شهرآرا – خیابان نوزدهم – پلاک 86 – طبقه همکف

تلفن:        88250661 - 86015849 - 09122407039

فاکس:      86015847

ایمیل:        این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید