طراحی سایت
پنجشنبه 6 تير 1398.
امروز
  •   این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
  • 88250661 - 86015849

Jonathan M. Coutinho, MD; David S. Liebeskind, MD

ترومبولیز ترکیبی داخل وریدی و ترومبکتومی (لخته برداری) در برابر درمان ترومبکتومی به تنهایی برای سکته ی مغزی ایسکمیک حاد

پرسش: آیا ترومبولیز داخل وریدی از مزایای مضاعف برای بیماران سکته ی مغزی ایسکمیک حاد تحت درمان ترومبکتومی مکانیکی است؟

 یافته ها: این تحلیل آینده نگر از داده های مربوط به 291 بیمار درمان شده با ترومبکتومی مکانیکی استفاده می کند که شامل دو آزمایش بالینی چند مرکزی بزرگ می شوند؛ 55% از آنها علاوه بر ترومبکتومی مکانیکی، ترومبولیز داخل وریدی نیز دریافت نموده اند، و 45% تنها تحت درمان ترومبکتومی مکانیکی قرار گرفته اند. پس از تعدیل فاکتورهای مخدوش کننده ی بالقوه، هیچ تفاوتی بین دو گروه در هیچ یک از نتایج مطالعات بالینی یا رادیولوژیک مشاهده نشد.

منظور: این مطالعه به هیچ منفعت ظاهری درمورد ترومبولیز داخل وریدی برای بیماران سکته ی مغزی ایسکمیک که تحت درمان ترومبکتومی مکانیکی بودند دست نیافت.

پنج آزمایش تصادفی چاپ شده در سال 2015 ثابت کرده اند که ترومبکتومی مکانیکی (MT) با یک استنت بازیاب در ترکیب با ترومبولیز داخل وریدی (IVT) برتر از درمان ترومبولیز به تنهایی در بیمارانی می باشد که سکته ی مغزی ایسکمیک حاد (AIS) ناشی از انسداد عروق بزرگ در گردش خون قدامی (مغز) را تجربه می کنند. قبل از این مطالعات، IVT با فعال کننده ی پلاسمینوژن بافتی (tPA) تنها درمان خونرسانی مجدد بود که مزایای آن در نتایج بالینی در بیماران مبتلا به AIS مشاهده می شد. بطور کلی، 85% بیماران وارد شده در آزمایشات بالینی MT درمان IVT را پیش از انتخاب آنها بطور تصادفی برای MT دریافت نمودند. با این حال، از آن تعدادی که بطور تصادفی برای درمان MT بدون پیگیری آنژیوگرافی توموگرافی پس از IVT انتخاب شده بودند، تنها نسبت کمی از بیماران باز شدن رگها را در زمان اولین آنژیوگرافی کاتتر تجربه نموده بودند که این نشان می دهد در این جمعیت انتخابی بیماران مبتلا به انسداد پروگزیمال، باز نمودن مجدد و زودهنگام عروق در پاسخ به IVT غیر معمول بود.

علیرغم فرکانس پایین خونرسانی مجدد زودهنگام با IVT به تنهایی، IVT می تواند تاثیر مثبتی روی نتایج بالینی پس از MT بگذارد. به عنوان مثال با افزایش روند تجزیه ی فیبرین، IVT می تواند سرعت و احتمال خونرسانی مجدد و موفق با MT را افزایش دهد و تعداد پاس ها با یک استنت بازیاب و نیز فرکانس ترومبوز عروق کوچک را کاهش دهد. علاوه بر این، دستیابی به بازگشایی مجدد عروق همیشه با MT امکان پذیر نیست و چنین بیمارانی همچنان می توانند از IVT بهره جویند. در نهایت، در برخی بیماران، خصوصا آنهایی که انسداد دیستال دارند، درمانIVT به تنهایی ممکن است به بازگشایی مجدد عروق منجر شود و نیاز به MT را به کلی از بین ببرد. از سوی دیگر، IVT می تواند خطر عوارض خونریزی دهنده را افزایش داده و به قطعه قطعه شدن ترومبوز بیانجامد، که بطور بالقوه اثربخشی MT را در دستیابی به بازگشایی کامل عروق  دیستال کاهش می دهد. بعلاوه، استفاده از IVT ممکن است باعث تاخیر در شروع روند MT شود، خصوصاً اگر بیماران در ابتدا در یک مرکز ابتدایی سکته ی مغزی پذیرش شده باشند و سپس تنها پس از ایجاد یک انسداد در عروق بزرگ، به یک مرکز سکته ی مغزی جامع انتقال داده شده باشند. در نهایت، استفاده از IVT ، خصوصا در ایالات متحده یک درمان پرهزینه است.

تا این تاریخ، مقایسه ی مستقیمی بین MT پس از IVT در برابر درمان MT به تنهایی در یک آزمایش بالینی تصادفی مورد مطالعه قرار نگرفته است. بنابراین، به منظور تعیین نقش IVT در درمان بیماران مبتلا به AIS ناشی از انسداد عروق بزرگ پروگزیمال درمان شده با MT، ما یک تحلیل تعقیبی از مجموعه اطلاعات تلفیقی دو آزمایش بالینی بزرگ و آینده نگر را با ارزیابی تصویربرداری عصبی مستقل انجام دادیم.

اهمیت: ترومبکتومی مکانیکی (MT) نتایج بالینی را در بیماران سکته ی مغزی حاد (AIS) ناشی از انسداد عروق بزرگ بهبود می بخشد. با این جود، مشخص نیست که آیا ترومبولیز داخل وریدی (IVT) منافع مضاعفی در بیماران تحت درمان MT دارد یا خیر.

هدف: بررسی اینکه آیا  درمان با IVT به تنهایی پیش از درمان MT با استنت بازیاب در بیماران تحت درمان MT فایده ای دارد یا خیر.

طراحی، تنظیم، و شرکت کنندگان: این تحلیل تعقیبی از داده های 291 بیمار را مورد استفاده قرار داد که با MT درمان شده بودند و در دو آزمایش بالینی بزرگ چند مرکزی و آینده نگر شامل شده بودند، این آزمایشها MT را برای بیماری AIS ارزیابی می کردند (یکی از آزمایشها با هدف ترومبکتومی که از یک ژانویه ی 2010 تا 31 دسامبر 2011 انجام پذیرفت، و دیگری با هدف ترومبکتومی بازیابی خونرسانی مجدد حاد که از یک ژانویه ی 2010 تا 31 دسامبر 2012 انجام شده بود). یک آزمایشگاه هسته ای مستقل به نتایج رادیولوژیک هر آزمایش امتیاز داده بود.

مداخلات: بیمارانی که با IVT با فعال کننده ی پلاسمینوژن بافتی درمان شدند، سپس با استفاده از یک استنت بازیاب تحت درمان MT قرار گرفتند (گروه IVT و MT) و بیماران تحت درمان MT که تنها با یک استنت بازیاب مورد درمان قرار گرفتند (گروه MT).

نتایج اصلی و اقدامات: خونرسانی مجدد موفق، استقلال عملکرد (نمره ی مقیاس رنکین اصلاح شده بین 0 و دو) و مرگ و میر در 90 روز، خونریزی داخل جمجمه و علامت دار، آمبولی به ناحیه ی جدید، و وازواسپاسم مورد مقایسه قرار گرفتند.

نتایج: از 291 بیمار وارد شده در تحلیل، 160 نفر (55.0%) تحت درمان IVT و MT قرار گرفتند، و 131 نفر (45.0%) تنها با MT درمان شدند. امتیاز CT اولیه ی برنامه ی سکته مغزی مدین آلبرتا (Median Alberta Stroke Program Early CT Score) در ابتدا در گروه IVT و MT پایین بود. هیچ تفاوت آماری قابل توجهی در مدت زمان شروع علایم تا زمان سوراخ کردن کشاله ی ران وجود نداشت. تعداد پاسها، نرخ خونرسانی مجدد موفق، استقلال عملکرد در 90 روز، مرگ و میر در 90 روز، و آمبولی به نواحی جدید نیز در میان گروه ها یکسان بودند. خونریزی داخل جمجمه و علامت دار، و خونریزی پارانشیمی نوع یک و نوع دو نیز تفاوت معنی داری نداشتند. در مقایسه با بیمارانی که تنها تحت درمان MT قرار گرفته بودند، وازواسپاسم بیشتر در بیمارانی اتفاق افتاد که درمان IVT و MT را دریافت نموده بودند. در تحلیل چند متغیره، هیچ ارتباط آماری معناداری بین درمان IVT و MT و درمان MT به تنهایی برای هیچ یک از نتایج مشاهده نشد.

نتیجه گیری و ارتباط: نتایج نشان می دهند که بنظر نمی رسد درمان بیمارانی که AIS ناشی از انسداد عروق بزرگ را تجربه می کنند با IVT پیش از MT مزایای بالینی را نسبت به درمان با MT به تنهایی داشته باشد. گویا (برای پی بردن به این امر) یک آزمایش بالینی تصادفی لازم است.

JAMA Neurol.  January 9, 2017.

ورود اعضا

خبرنامه

نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :

کاربران فعال

ما 49 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

تقدیم به

این نشریه برای پاسداشت زنده یاد منوچهر صیادی که دارای سابقه ای بیش از پنجاه سال در عرصه مطبوعات٬ بخصوص نشریات پزشکی بودند تهیه و تقدیم علاقمندان میگردد.

هدف عرصه پزشکی

این نشریه‌ (ماهنامه) به منظور ارتقاء اطلاعات روز پزشکی و با هدف اطلاع رسانی برای آموزشی به روزتر بمنظور استفاده بهتر از تجارب پزشکان ایرانی پا به عرصه وجود نهاده است.

عرصه پزشکی

صاحب امتیاز: موسسه پزشکی آدوراسلامت

مدیرمسوول: دکتر شیوا متقی

                   «زیر نظر شورای نویسندگان»

 

تماس با ما

آدرس: تهران، شهرآرا، خیابان 19، پلاک 86، طبقه 1

تلفن:           88250661 - 86015849 - 09122407039

فاکس:         86015847

ایمیل: Info@arseyepezeshky.ir

تلگرام: https://telegram.me/arseyepezeshki

آمار بازدیدکنندگان

02494073
امروز
دیروز
هفته جاری
بازدید
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
361
1566
8186
2471610
56019
56605
2494073

آی‌پی شما: 3.90.45.27
امروز: پنج شنبه، 06 تیر 1398 - ساعت: 08:04:13

درباره عرصه پزشکی

با سلام

 نشريه عرصه پزشكى مطالب روز علوم پزشكى جهان را به زبان فارسى و به صورت رايگان منتشر، و براى پزشكان، داروسازان، دندان پزشكان، مراکز درمانی و مشاغل وابسته ی پزشكى ارسال مى دارد.

 اين نشريه به پاس زحمات زنده یاد مرحوم منوچهر صيادى كه بيش از ٥٠ سال سابقه حضور در عرصه نشريات؛ بخصوص نشريات پزشكى را داشتند، تهیه و تقدیم علافمندان مى گردد.

 از آنجا كه هزينه جارى اين نشريه از طريق تبليغات ميسر مى باشد، امیدواریم با کمک شما همراهان كه براستى مكمل ما در این راه مى باشيد، بتوانیم به صورت مطلوب تر ادامه طریق دهیم.

 لذا خواستاريم که با ارائه تبلیغات یا معرفی ما به شرکتها در این زمینه کوشا و همراه باشیم.

راه های تماس با عرصه پزشکی

صاحب امتیاز: موسسه پزشکی آدوراسلامت

مدیرمسوول: دکتر شیوا متقی

                «زیر نظر شورای نویسندگان»

آدرس:       تهران – شهرآرا – خیابان نوزدهم – پلاک 86 – طبقه همکف

تلفن:        88250661 - 86015849 - 09122407039

فاکس:      86015847

ایمیل:        این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید