طراحی سایت
پنجشنبه 6 تير 1398.
امروز
  •   این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
  • 88250661 - 86015849

Kapil Wattamwar, MD; Z. Jason Qian, MDJenna Otter, MD

پرسش: آیا بیماری قلبی عروقی در افراد مسن با شنوایی در ارتباط است؟

یافته ها: در این مطالعه ی گروهی که سوابق 433 بیمار 80 ساله یا پیرتر را مورد بررسی قرار داد، بیماری قلبی عروقی بطور عمده با کاهش قدرت شنوایی و از دست دادن شنوایی تسریع شده در ارتباط بود. از شرایط مورد مطالعه، بیماری عروق کرونری بیشترین ارتباط را با آستانه های اودیومتری داشت و با کاهش شنوایی در تمام فرکانسها نیز در ارتباط بود.

 منظور: درمان بیماری های قلبی عروقی ممکن است از پیشرفت کاهش شنوایی جلوگیری کرده یا سرعت آن را کاهش دهد؛ و یا برعکس، کاهش شنوایی ممکن است بیماری های قلبی عروقی را در پی داشته باشد.

کاهش شنوایی در افراد مسن یک نگرانی درمورد سلامت عمومی است که هرچه سن جمعیت جهانی رو به افزایش می گذارد، اهمیت روزافزونی می یابد. اگر کاهش شنوایی درمان نشود، به کاهش کیفیت زندگی منجر می شود و این بیماری تاکنون با عوارض بیماری و مرگ و میر کلی و نیز کاهش شناختی همراه بوده است. برآورد می شود که این امر بر بیش از نیمی از افراد بالای 75 سال در امریکا تاثیر بگذارد، جمعیتی که انتظار می رود طی 40 سال آینده دو برابر شود.

تحقیقات روی کاهش شنوایی مربوط به سن (ARHL) معمولاً در افراد بالای 75 سال گروه بندی شده است. مطالعات اخیر درمورد کاهش شنوایی در افراد مسن که به عنوان افراد بالای 80 سال تعریف می شود، خاطرنشان ساخته اند که روشهای حیاتی آن از گروه افراد مسن جوانتر متفاوت است. علاوه بر توجه به ماهیت فراگیر کاهش شنوایی در افراد مسن پیرتر، محققان افزایشی در نرخ کاهش شنوایی در بیماران در تمام فرکانسها و در طول دهه ی دهم زندگیشان در مقایسه با دهه ی نهم مشاهده نموده اند، که نشان از یک تغییر اساسی دارد که در دوره ی ARHL اتفاق می افتد.

کاهش شنوایی مربوط به سن که همان کاهش شنوایی به علت فرآیند افزایش سن طبیعی می باشد و احتمالاً تحت تاثیر ژنتیک نیز قرار دارد، باید از افت شنوایی حسی عصبی تمیز داده شود که ممکن است با افزایش سن انباشته شود اما ناشی از افزایش سن نرمال نیست. سایر عواملی که ممکن است بر عملکرد شنوایی تاثیرگذار باشند شامل تداخل بیماری های مزمن، وضعیت تغذیه، و کاهش شنوایی مربوط به سروصدا می گردند. درحالی که تشخیص تاثیرات فردی هر علت فقدان شنوایی اغلب دشوار است، مطالعه ی علل غیر از ARHL نیز مهم است زیرا ممکن است عوامل خطر قابل تغییری برای کاهش شنوایی وجود داشته باشد که درصورت بررسی، می توان بار بیماری را کاهش داد.

این مطالعه به بررسی ارتباط بین چندین تداخل بیماری قلبی عروقی و کاهش شنوایی در افراد مسن می پردازد. فشار خون بالا، دیابت نوع 2، سیگار کشیدن، بیماری عروق کرونری (CAD)، و سابقه ی حادثه ی مغزی-عروقی (CVA) شرایط بیماری های عروقی هستند که تصور بر این است که همگی با کاهش تامین خون به بخش حلزونی، که بعلت نیاز بالای آن برای تغذیه، بسیار به اختلالات جریان حساس می باشد، در نهایت بر اختلالات شنوایی تاثیر می گذارند. درک تاثیر این بیماری های قلبی عروقی بر روی شنوایی می تواند از طریق پرداختن به عوامل خطر تغییرپذیر آن و پرداختن بهتر به نیازهای این بخش بسرعت درحال رشد در جمعیت سالمند، در جلوگیری از فقدان شنوایی به پزشکان کمک نماید.

اهمیت: در ایالات متحده، انتظار می رود که جمعیت افراد سالمند بالای 80 سال تا 40 سال آینده دو برابر گردد. اختلالات قلبی عروقی در این جمعیت سالمند شایع است، و ارتباط آنها با کاهش شنوایی مشخص نیست.

هدف: بررسی ارتباط عوامل خطر مربوط به بیماری قلبی عروقی (CVD) با عملکرد شنوایی بین افراد مسن بالای 80 سال.

نتایج: از میان 433 بیمار، وجود حداقل یک عارضه ی قلبی عروقی با افزایش میانگین (SD) متوسط فرکانس خالص پایین (LFPTA) 42.4 (1.6) در برابر 36.9 (3.5) دسی بل کاهش شنوایی (dB HL) همراه بود، تفاوتی برابر با 5.47 dB HL. در میان 96 بیمار با دو ادیوگرام  که در سن 80 سالگی یا بیشتر انجام شد که از روی آن میتوان میزان کاهش شنوایی را محاسبه نمود، 32 بیمار دارای CVD یا فاکتورهای ریسک مرتبط، و 64 نفر افراد سالم و شاهد بودند. افرادی که حداقل یک بیماری داشتند، کاهش شنوایی شان افزایش یافته بود. بیماران قلبی عروقی میانگین کاهش سریعتری را در LFPTA تجربه نمودند، 1.90 (0.27) در برابر 1.18 (0.42) dB HL/y، تفاوتی برابر با 0.72dB HL/y. از شرایط مورد مطالعه، بیماری عروق کرونری بالاترین میزان ارتباط را با آستانه ی آدیومتریک داشت و با نمره ی تشخیص لغت ضعیف، با کاهش شنوایی در تمام فرکانسهای تست شده ارتباط داشت. فقدان شنوایی با عوامل خطر CVD در مردان بیش از زنان در ارتباط بود.

نتیجه گیری و ارتباط: در این مطالعه روی افراد سالمند، عوامل خطر و بیماریهای قلبی عروقی با شنوایی بدتر و نرخ بالاتر افت شنوایی همراه بود. کاهش شنوایی در خانمها کمتر با حضور CVD همراه بود، که احتمالا به علت اثرات محافظتی قلبی عروقی استروژن می باشد. ارتباط شنوایی با شدت CVD و مدیریت آن هنوز مشخص نشده است.

JAMA Otolaryngol Head Neck Surg. June 14, 2018.

ورود اعضا

خبرنامه

نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :

کاربران فعال

ما 38 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

تقدیم به

این نشریه برای پاسداشت زنده یاد منوچهر صیادی که دارای سابقه ای بیش از پنجاه سال در عرصه مطبوعات٬ بخصوص نشریات پزشکی بودند تهیه و تقدیم علاقمندان میگردد.

هدف عرصه پزشکی

این نشریه‌ (ماهنامه) به منظور ارتقاء اطلاعات روز پزشکی و با هدف اطلاع رسانی برای آموزشی به روزتر بمنظور استفاده بهتر از تجارب پزشکان ایرانی پا به عرصه وجود نهاده است.

عرصه پزشکی

صاحب امتیاز: موسسه پزشکی آدوراسلامت

مدیرمسوول: دکتر شیوا متقی

                   «زیر نظر شورای نویسندگان»

 

تماس با ما

آدرس: تهران، شهرآرا، خیابان 19، پلاک 86، طبقه 1

تلفن:           88250661 - 86015849 - 09122407039

فاکس:         86015847

ایمیل: Info@arseyepezeshky.ir

تلگرام: https://telegram.me/arseyepezeshki

آمار بازدیدکنندگان

02494155
امروز
دیروز
هفته جاری
بازدید
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
443
1566
8268
2471610
56101
56605
2494155

آی‌پی شما: 3.90.45.27
امروز: پنج شنبه، 06 تیر 1398 - ساعت: 09:04:39

درباره عرصه پزشکی

با سلام

 نشريه عرصه پزشكى مطالب روز علوم پزشكى جهان را به زبان فارسى و به صورت رايگان منتشر، و براى پزشكان، داروسازان، دندان پزشكان، مراکز درمانی و مشاغل وابسته ی پزشكى ارسال مى دارد.

 اين نشريه به پاس زحمات زنده یاد مرحوم منوچهر صيادى كه بيش از ٥٠ سال سابقه حضور در عرصه نشريات؛ بخصوص نشريات پزشكى را داشتند، تهیه و تقدیم علافمندان مى گردد.

 از آنجا كه هزينه جارى اين نشريه از طريق تبليغات ميسر مى باشد، امیدواریم با کمک شما همراهان كه براستى مكمل ما در این راه مى باشيد، بتوانیم به صورت مطلوب تر ادامه طریق دهیم.

 لذا خواستاريم که با ارائه تبلیغات یا معرفی ما به شرکتها در این زمینه کوشا و همراه باشیم.

راه های تماس با عرصه پزشکی

صاحب امتیاز: موسسه پزشکی آدوراسلامت

مدیرمسوول: دکتر شیوا متقی

                «زیر نظر شورای نویسندگان»

آدرس:       تهران – شهرآرا – خیابان نوزدهم – پلاک 86 – طبقه همکف

تلفن:        88250661 - 86015849 - 09122407039

فاکس:      86015847

ایمیل:        این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید